Huawei Mediapad M2 - Recenzia

Huawei Mediapad M2 - Recenzia

 

Spoločnosť Huawei sa čoraz viac dostáva do povedomia aj na našom trhu. Už krátko po uvedení sa P8 stal obľúbeným a úspech Honor 7 je rovnako neodškriepiteľný. Dovolíme si tvrdiť, že s novinkou Mediapad M2, nástupcom predošlej M1, sa na poli kompaktných tabletov udeje niečo podobné.

Balenie

Už samotné balenie naznačuje, že nepôjde o bežný čínsky low-cost, ale plnohodnotný a kvalitný produkt. Čiernu škatuľu s drsnou textúrou zdobia bronzové logá (tlačené sójovým atramentom – schválil MUDr. Bukovský) a stručná špecifikácia na zadnej strane. Obsah pozostáva z tabletu, leporela stručnej príručky, krátkeho – 120 stranového bezpečnostného manuálu a nabíjačky. Slúchadla sme hľadali márne, napriek zameraniu najmä na multimédia.

Kovový terminátor

Po rozbalení sa nám naskytá pohľad na elegantný tablet, ktorý akoby z oka vypadol výrobkom z dielne HTC. Huawei deklaruje, že unibody telo M2 je z 99,5% tvorené z kovu, čo sa prejavilo na celkovej hmotnosti 330g pri hrúbke 7,8 mm. Pri tomto rozmere ide o prijateľnú hodnotu a pri držaní sme sa nemuseli obávať prehýbania a pocitu krehkosti. Čo však obavy naopak vzbudzovalo, bol strach zo škrabancov. I tá najmenšia nečistota môže spôsobiť nepeknú ryhu na zadnom hliníkovom kryte. Kúpa obalu či opatrnosť je teda na mieste.
Bočné plastové hrany obsahujú štandardnú výbavu. Z vrchnej strany nachádzame 3,5mm audiokonektor, reproduktor a microUSB konektor. Napravo od nich sú tlačidlá na zapnutie, ovládanie hlasitosti a sloty pre microSD a microSIM prekryté záslepkou. Na spodku je umiestnený jediný mikrofón a druhý reproduktor. Ľavá strana ostala nepoškvrnená.

Zameraný na zvuk

Azda najväčším lákadlom je zvuková stránka. Dvojica reproduktorov oproti predošlej generácii narástla o úctyhodných 42%. Navyše sa na ich vývoji podieľala aj spoločnosť Harman/Kardon, ktorú pri audiozariadeniach netreba ani predstavovať. V kombinácii s DAC Hi6402 a použitej technológii Clari-Fi je výsledkom čistý a hlasný prejav pri hraní hier či prehrávaní filmov a hudby. Pri ich rozmeroch nemôžeme očakávať vibrovanie okien, no sme radi, že nejde len o marketingový ťah, ale o skutočný vývoj a snahu posunúť sa ďalej. V reáli sme hlasitosť využívali len v prvej tretine, čo naznačuje ich rezervy.

Mínusom je ich umiestnenie. Nachádzajú sa na bokoch a pri používaní ich občas prekryjete prstami. Pomohlo by ich posunutie, aj keď ideálom by bolo smerovanie dopredu. Dodatočnou vychytávkou je SWS 2.0 (Super Wide Sound). Tá zvuk “roztiahne“ viac do priestoru. Pri prehrávaní cez reproduktory sme ho využívali, no po zapojení slúchadiel sme ho boli nútení vypnúť, pretože pôsobil neprirodzene. Mediapad M2 má momentálne jeden z najlepších zvukových prejavov, aký je v tomto segmente možné počuť.

Radosť pozerať

Prvotné nadšenie pri pohľade na displej sa do istej miery rozplynie po jeho zapnutí. Celý ho totiž lemujú výrazné okraje. Pri používaní na šírku by mohlo ísť o snahu zamedziť nežiaducim stlačeniam palcami, aj keď tie eliminujú už aj tak dosť široké horné a dolné lišty s logom a kamerou. Na takéto zariadenie jednoducho nepatria a zbytočne uberajú na atraktivite.

Aj na tento neduh sa však rýchlo zabudne. Osem palcový IPS displej s rozlíšením 1920×1200 a hustotou 283ppi vyzerá výborne. Možno sa pýtate, prečo 1200 bodov a nie tradičných 1080, ako je to pri FullHD. M2 nedisponuje hardvérovými tlačidlami a daných 120 bodov prislúcha práve tým softvérovým. Takto je možné bezproblémovo zobrazovať obsah v natívnom rozlíšení napríklad na televízore. Vďaka použitému IPS panelu nás nesklamali ani pozorovacie uhly. Pri žiadnom naklonení sa farby nedeformovali a navyše je ich podanie živé a hodnoverné. Pre konečné doladenie podľa vlastných predstáv je jednoducho dostupné nastavenie teploty farieb. Vrásky na čele sa občas objavili pri automatickej zmene jasu, ktorá bola často až priveľmi snaživá a museli sme ju krotiť manuálnym pridaním.

Dostatočná sila

To, že to spoločnosť Huawei s penetráciou trhu myslí vážne, sa odzrkadlilo aj na komponentoch. Pomocou vlastného hardvéru sa snaží odlíšiť od tuctových výrobcov, ktorí len využívajú a skladajú výrobky z cudzích častí. Výsledkom snaženia je 64-bitový čipset Hisilicon Kirin 930. Sklbuje v sebe až osem jadier ARM Cortex A53. Prvá štvorica je taktovaná na 2GHz a druhá na frekvenciu 1,5GHz. Spínajú sa podľa potreby výkonu alebo šetrenia energie pri menej náročných operáciách. Rovnaký čipset je osadený aj vo vlajkovej lodi P8. Grafickú časť ma na starosti overený GPU Mali-T628. Nejde o posledný highend, ale pocítiť to len pri najnáročnejších hrách, ktoré sú aj napriek tomu hrateľné. Pre plynulý chod systému sú tieto špecifikácie plne dostačujúce. Navyše im pomáhajú aj 2GB operačnej pamäte. Úložiskom má 16GB, samozrejme, rozšíriteľné o microSD kartu. Všetky komponenty kŕmi batéria s kapacitou 4800mAh, pri ktorej výrobca udáva výdrž až 30 hodín prehrávania hudby. Pri testovaní s pesničkami z Repete nám, žiaľ, po 20 hodinách došli zásoby Diazepamu a v záujme ochrany psychického zdravia sme test ukončili. Každopádne pri prehrávaní multimédií, surfovaní či hraní hier klesala kapacita len sporadicky a dostávali sme na úroveň v okolí 10 hodín na nabitie. V záťaži sme ocenili kovové telo, ktoré teplotu distribuovalo takmer rovnomerne. Jediné teplejšie miesto bolo nad čipsetom, a aj to bolo aj pri dlhom hraní zohriate len mierne. Grilovačka sa teda nekoná.

Spojený so svetom

Mať multimediálny tablet a nemať v ňom dátovú SIM kartu je ako ísť na stanovačku bez toaletného papiera. Všetko je v poriadku, až pokiaľ vás nepritlačí potreba. Nie všade sú dostupné voľné WiFi siete, takže M2 vo verzii s LTE je výbornou voľbou. Okrem neho je vo výbave Bluetooth 4.0 a pre zachytenie okamihov poslúži 8Mpix zadný a 2Mpix predný fotoaparát. Tie sú skôr ako doplnok, aj keď ich výsledky, najmä pri dobrom svetle, nie sú vôbec zlé.


Mierne svojský

Vlastnej úpravy sa nevyhla ani softvérová výbava. Základom je Android 5.1.1 s grafickou nadstavbou EMUI 3.1. Napočudovanie zvyknúť si na ňu nebolo vôbec ťažké a “neobťažovala“ ako niektoré iné nadstavby od renomovanejších výrobcov. Nevtieravým spôsobom prináša kozmetické úpravy a pár funkčných zmien, ktoré sa vďaka otvorenosti systému síce dajú jednoducho odstrániť, ale pri používaní sme o tom ani nachvíľu nerozmýšľali. Jeho bonusom je multitasking, ktorý nie je, žiaľ, ani v dnešnej dobe úplne štandardom. Ten síce nezvláda spúšťanie všetkých aplikácií, no s rootom to istotne bude len otázka šikovnosti používateľa.


Technické špecifikácie

 • Displej: 8-palcový IPS displej s Full HD rozlíšením 1200×1920, 283ppi
 • Operačný systém: Android 5.1.1 + EMUI 3.1
 • Procesor: Hisilicon Kirin 930, osemjadrový (4× A53 2,0GHz + 4× A53 1,5GHz)
 • Grafický procesor: Mali-T628
 • Pamäť RAM/ROM: 2GB/16GB, podpora microSD do 128GB
 • Fotoaparát: hlavný 8Mpix AF, predný 2Mpix FF
 • Konektivita: LTE, HSDPA+, Wi-Fi, Bluetooth
 • Batéria: 4 800mAh
 • Rozmery: 214,8×124×7,8mm
 • Hmotnosť: 330g

Naše hodnotenie

Huawei Mediapad M2 kombinuje všetko to, čo by mal dnešný tablet mať. Výborný 8'' IPS displej s FullHD rozlíšením a jemným 283ppi robí prehliadanie obsahu pôžitkom. Kvalitne spracované stereoreproduktory vyvinuté v spolupráci s renomovanou spoločnosťou Harman/Kardon a technológia Clari-Fi oživia každú filmovú scénu, či prinesú koncert do vašich rúk. O plynulý chod sa postará 64-bitový čipset Kirin 930 s ôsmimi jadrami a 2GB operačnej pamäte, zatiaľ čo dobre vyladená nadstavba EMUI 3.1 poskytne priestor na multitasking. Všetky tieto pozitíva sú navyše zabalené do poctivého kovového unibody, ktorý je síce náchylnejší na škrabance, no pôsobí pevne, a hlavne výborne odvádza teploty pri vyššej záťaži komponentov. Ak k tomu pridáme zaujímavú cenovku, dostávame do rúk horúceho kandidáta na obľúbený tablet.

Klady

 • Kovové unibody
 • Výborný displej
 • Kvalitné reproduktory Harman/Kardon
 • Pomer ceny a výkonu

Zápory

 • Náchylný na škrabance
 • Širšie okraje displeja

Informácie o produkte

Huawei Mediapad M2

Huawei Mediapad M2 2015

 • Typ: Tablet
 • Operačný sytém: Android 5.1.1 Lollipop
 • Šírka: 214 mm
 • Výška: 124 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8 mm
 • Hmotnosť: 330 g
 • Farba: Biela/Zlatá
 • Orientačná cena: 259 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Huawei
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk