Coolpad Modena - Recenzia

Coolpad Modena - Recenzia

 

Vitaj na Slovensku. Trochu netradičný úvod do recenzie, viem. No dôvod je jednoduchý. Značka Coolpad, aj napriek tomu, že existuje od roku 1993, je globálnym predajcom číslo sedem v roku 2014 či predajcom smartfónov číslo štyri v Číne pre rok 2014, vstúpila na slovenský trh len pred pár mesiacmi. Spoločnosť Coolpad si pre slovenských zákazníkov pripravila dva modely smartfónov, Modena a Porto. K nám sa na recenzovanie dostal prvý menovaný. Ako si počínal nováčik na našom trhu?

Balenie

Modena sa dodáva v bielej škatuľke s pôdorysom štvorca, v strede ktorého sa nachádza logo výrobcu. Vnútri balenia panuje „poriadok“, jeho obsah je vzorne uložený. Okrem samotného telefónu nájdete v balení USB nabíjačku, slúchadlá a technickú dokumentáciu.

Dizajn, konštrukcia

Keďže oba smartfóny patria do nižšej strednej triedy, snažia sa zaujať predovšetkým cenou, preto sa nedajú očakávať prémiové materiály, ako sú sklo či kov. Hornú časť prednej strany Modeny pokrýva displej s uhlopriečkou 5,5", predná kamera, notifikačná dióda a svetelný senzor. Na spodku je umiestnená trojica softvérových tlačidiel s funkciami späť, domov a vyvolanie multitaskingu. Tieto tlačidlá však nie sú podsvietené, čo značne sťažuje prácu s telefónom v tme. Zadnú stranu Modeny tvorí šošovka fotoaparátu s LED diódou, v spodnej časti je umiestnený reproduktor. Zadný kryt je odoberateľný, pod ním sa nachádza napevno zabudovaná batéria, slot pre dvojicu microSIM kariet a slot pre pamäťové karty. Kryt je, pochopiteľne, z plastu, no nie je to s ním márne, v ruke sedí dobre a nešmýka sa. Konštrukcia je aj napriek odoberateľnému zadnému krytu pevná, nemá tendenciu vŕzgať či pukať. Rozmery telefónu sú 153×77,5×8,6mm a váži 158g. Na to, že v dnešnej dobe je už ťažké prísť s niečím novým a zaujímavým, je dizajn v celku vydarený. Modena sa predáva v troch farebných prevedeniach: biela, čierna a šampanská zlatá.

Ovládacie prvky, konektivita

Ovládacie prvky sa nachádzajú po bokoch Modeny. Na pravej hrane sa nachádza tlačidlo blokovania, na ľavej hrane zase dvojica tlačidiel pre reguláciu hlasitosti. Horná hrana obsahuje 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá, dolná zase microUSB port pre nabíjanie.
Bezdrôtovo si Coolpad Modena rozumie s vysokorýchlostným LTE (len jedna SIM karta), Wi-Fi štandardmi 802.11 g/n, Bluetooth vo verzii 4.0+LE, GPS+GLONASS a nechýba vytváranie Wi-Fi hotspotov, či dokonca FM rádio.

Displej

Coolpad Modena disponuje IPS displejom s uhlopriečkou 5,5", avšak iba so slabučkým qHD rozlíšením 960×540px. HD rozlíšenie by v dnešnej dobe bolo na takú uhlopriečku malé, nieto ešte qHD. Škoda, pretože chýbajúce pixle sa na ostrosti a kvalite obrazu značne podpísali. Vďaka aspoň za IPS displej. Úroveň jasu obrazovky je dostatočná a displej je vďaka automatickej regulácii jasu dobre čitateľný aj na slnku.

Hardvér

Modenu poháňa štvorjadrový Qualcomm Snapdragon MSM8916 410 s taktom 1,2GHz, sekunduje mu 1GB operačnej pamäti a grafický čip Adreno 306. Vnútorné úložisko má veľkosť len 8GB, z čoho je dostupných približne 5GB. Pamäť je však rozšíriteľná o ďalších 32GB v podobe pamäťových kariet typu microSD. Pomerne dosť konkurentov využíva rovnakú hardvérovú konfiguráciu, takže výkon bude pri všetkých týchto zariadeniach plus-mínus rovnaký. Telefón poháňa napevno zabudovaná batéria s kapacitou 2500mAh, ktorá bez problémov vydrží tri dni.

Softvér

Smartfón aktuálne beží pod operačným systémom Android vo verzii 5.1.1 s označením Lollipop a vlastnou nadstavbou výrobcu, ktorá vám umožní zmeniť len dizajn ikon, tzv. Coolui. Modene absentuje klasické menu a podľa vzoru ostatných čínskych výrobcov je všetko nahádzané na domovských obrazovkách. Koľko ich je maximálne, to sa mi nepodarilo zistiť. Aj napriek tomu, že aplikácie je možné presúvať do rôznych priečinkov, ja osobne takýto neporiadok na ploche nemám rád. Čo musím pochváliť, je to, že výrobca do telefónu nepredinštaloval množstvo zbytočného a neraz nechceného softvéru, ktorý sa v mnohých prípadoch nedá ani odstrániť. No na druhej strane, v telefóne nenájdete žiaden prehliadač fotografií, obrázkov či multimediálne prehrávače s výnimkou tých od Googlu.


Zamknutá obrazovka zobrazí okrem hodín a dátumu aj zmeškané udalosti v podobe neprijatých hovorov, správ či mailov, dokonca je z nej možné priamo sa dostať do fotoaparátu a telefónneho zoznamu. Zabudnite však na nejakú personalizáciu alebo pridávanie widgetov.
Operačný systém je celkovo vyladený, telefón nemá tendenciu zamŕzať. Pri otváraní priečinkov na ploche sa však objavuje maličké oneskorenie, ale inak je práca s telefónom plynulá.


Multimédiá

Multimédiá patria medzi tie najslabšie stránky Modeny. V telefóne sa nenachádza žiaden vlastný prehrávač ani prehliadač obrázkov, len tie predinštalované od Googlu. Poteší však prítomnosť FM rádia, ktorému ale chýba RDS a čo je škoda, hrá veľmi potichu.

Fotoaparát

Coolpad Modena disponuje hlavným fotoaparátom s rozlíšením 8Mpxa LED diódou, predný fotoaparát má rozlíšenie 2Mpx. Prostredie fotoaparátu je na nastavenia chudobné. Ponúkne len voľbu scén, zapnutie/vypnutie blesku, zapnutie/vypnutie HDR, voľbu jasu a rozlíšenie fotografie. Vo fotoaparáte však nájdete režim PRO, pomocou ktorého môžete manuálne nastavovať parametre ako ISO, expozíciu, manuálne zaostrovanie a vyváženie bielej.Výsledná kvalita fotografií je na mobil v ľudovej cene celkom slušná, pri nastavení rozlíšenia 8Mpx vytvoríte snímky v pomere 4 : 3. Ak by ste chceli fotografovať v 16 : 9, budete si musieť vystačiť len s rozlíšením 2Mpx, kde je výsledok fotografií dosť chabý. Modena dokáže natáčať video vo Full HD rozlíšení, jeho kvalita však tiež nie je najšpičkovejšia.

Technické špecifikácie

 • Rozmery: 153×77,5×8,6mm
 • Hmotnosť: 158g
 • Displej: 5,5" IPS 960×540px
 • OS: Android 5.1.1
 • Procesor: štvorjadrový Qualcomm Snapdragon MSM8916 410 s taktom 1,2GHz
 • Pamäť: operačná: 1GB RAM, vnútorná: 8GB, slot pre karty: microSD/SDHC
 • Grafika: Adreno 306
 • Bezdrôtové pripojenie: LTE, Wi-Fi 802.11 g/n, Bluetooth 4.0, GPS+GLONASS
 • Fotoaparát: zadná kamera: 8Mpx, LED dióda, automatické ostrenie, HDR, Full HD záznam videa; predná kamera: 2Mpx
 • Rozhranie: MicroUSB, 3,5mm jack, TV výstup: MHL 2.0
 • Batéria: 2500mAh

Naše hodnotenie

Dovolím si tvrdiť, že spoločnosti Coolpad sa príchod na Slovensko vydaril. Modena zaujme hlavne mladých a nenáročných používateľov, ktorí túžia po cenovo dostupnom telefóne s veľkým displejom. V danej cenovej kategórii neurazí ani výkonom, ktorý bude pre väčšinu majiteľov postačujúci. Veľkým plusom je taktiež dual SIM prevedenie telefónu. Na druhej strane dosť zamrzí slabšie rozlíšenie, ktoré je na takej veľkej obrazovke poznať, či slabá multimediálna výbava. No suma sumárum, za celkom smiešnu cenu dostanete dizajnovo zaujímavý telefón s dostatočným výkonom na bežnú prácu a nejaké tie hry.

Klady

 • Dizajn, prevedenie
 • Cena
 • Dostatočný výkon
 • Dual SIM
 • LTE

Zápory

 • Rozlíšenie displeja
 • Multimédiá

Informácie o produkte

Coolpad Modena

Coolpad Modena 2015

 • Typ: Smartfón
 • Operačný sytém: Android 5.1.1 Lollipop
 • Šírka: 153 mm
 • Výška: 77 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8 mm
 • Hmotnosť: 158 g
 • Farba: Čierna/Biela/Zlatá
 • Orientačná cena: 131 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Coolpad
Korekcia: Majka Danihelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk