Lenovo A6000 Plus - Recenzia

Lenovo A6000 Plus - Recenzia

 

Pár mesiacov po tom, čo prišiel na trh smartfón Lenovo A6000, prichádza jeho vylepšená verzia s dôvetkom na konci – Plus. Oproti predchodcovi prináša mierne hardvérové vylepšenia. K dispozícii sme na testovanie a posúdenie dostali len „novšiu“ verziu a výsledky nájdete v tejto recenzii.

Balenie

„Šesťtisícka“ sa dodáva v klasickej lenováckej škatuľke, ktorá je len o niečo väčšia ako samotný telefón, a v maximálnej miere využíva priestor na jeho obsah. V balení okrem štandardného príslušenstva v podobe nabíjačky a slúchadiel nájdete ochrannú fóliu na displej a plastové puzdro na telefón.

Dizajn, prevedenie

Lenovo A6000 Plus je nástupcom modelu A6000. Po dizajnovej stránke sa ale tento telefón zmien nedočkal, teda oba telefóny sú na prvý pohľad rovnaké. Nejaké vylepšenia sa udiali vnútri smartfónu, o tom ale neskôr. Za seba musím povedať, že aj keď je tento model predstaviteľom nižšej strednej triedy, Lenovo A6000 Plus výborne klame telom a odhliadnuc od plastového zadného krytu pôsobí drahším dojmom. Dizajn sa naozaj vydaril, 6000-ke dominujú oblé hrany a na to, že má telefón displej s uhlopriečkou 5", má veľmi príjemné rozmery – 141×70×8,2 mm a hmotnosť 128g. Nad displejom sa nachádza sekundárna kamera s rozlíšením 2MPx a svetelný senzor. Notifikačná dióda chýba.

Pod displejom je umiestnená trojica softvérových, avšak nepodsvietených tlačidiel s funkciami nastavení/multitaskingu, domov a späť. Zadnú časť tvorí odnímateľný plastový kryt, ktorý vlastne siaha takmer až po hranicu displeja. Plastový kryt je matný, akoby zdrsnený, vďaka čomu sa A6000-ka drží v rukách pohodlne a nešmýka sa. Kryt nemá tendenciu vŕzgať ani pukať. Pod zadným krytom sa nachádza batéria, po odobratí ktorej získate prístup k slotom pre dvojicu SIM kariet a pamäťovej karte. V hornej časti je umiestnený hlavný fotoaparát s LED bleskom, v spodnej časti vás zaujme dvojica reproduktorov a označenie Dolby. Áno, priatelia, Lenovo A6000 Plus má stereo reproduktory.

Ovládacie prvky, konektivita

Všetky ovládacie prvky nájdete na pravej hrane telefónu. V hornej časti sa nachádza dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti, asi o centimeter je nižšie blokovacie tlačidlo. Vzhľadom na rozmery telefónu je prístup k tlačidlám dobrý. Horná hrana obsahuje micro USB port na nabíjanie a 3,5mm jack na slúchadlá. Ostatné hrany sú neobsadené, teda, s výnimkou tej spodnej, na ktorej sa nachádza malá dierka s mikrofónom.

Bezdrôtovo sa Lenovo A6000 Plus kamaráti s Wi-Fi štandardmi 802.11 b/g/n a možnosťou vytvárania hotspotov, Bluetooth vo verzii 4.0, A-GPS. Nechýba dokonca ani LTE či FM rádio.

Displej

Lenovo A6000 Plus disponuje 5" IPS displejom s HD rozlíšením, teda 720×1280 pixlov. Vzhľadom na cenu a zaradenie telefónu je toto rozlíšenie postačujúce, veď, koniec koncov, kto má telefón s obdobným displejom a rozlíšením, vie, ako obraz vyzerá. Čo sa farieb týka, tie sú na môj vkus trochu nevýrazné a vyblednuté. Vďaka svetelnému senzoru je obraz dobre čitateľný aj na priamom slnku.

Hardvér

Hnacím motorom A6000 Plus je podobne ako u väčšiny telefónov nižšej strednej triedy štvorjadrový Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 s taktom 1,2GHz a grafickým čipom Adreno 306. Model A6000 Plus má však na rozdiel od svojho predchodcu dvojnásobnú kapacitu operačnej aj internej pamäte, 2GB pamäte RAM a 16GB interného úložiska, ktoré je možné rozšíriť pomocou pamäťových kariet typu microSD. Vzhľadom na vyššie uvedené asi nemá zmysel hovoriť, že z hľadiska výkonu bude na tom A6000 Plus približne rovnako, ako kvantum telefónov z tejto kategórie.

Zariadeniu dodáva šťavu odnímateľná batéria s kapacitou 2300mAh, ktorá ho v prípade nenáročnej prevádzky udrží pri živote aj tri dni, dva dni sú ale taký štandard aj pri náročnejšom používaní.

Softvér

Telefón aktuálne pracuje pod operačným systémom Android súčasne už v zastaranej verzii 4.4.4 KitKat, pričom momentálne neponúka možnosť upgradeu na aktuálnu verziu Lollipop. V Lenove doplnili smartfón vlastnou grafickou nadstavbou VibeUI 2.0. Tak ako u väčšiny dnešných telefónov ani tu nenájdete klasické menu, všetko je usporiadané na domovských obrazovkách v podobe rôznych priečinkov či jednotlivých ikon, plocha je zobrazená v matici 4×5 ikon. Domovských obrazoviek môžete mať celkovo 18.


Prostredie zamknutej obrazovky je prázdne, s výnimkou informácie o dátume a čase. Neumožňuje pridávanie widgetov, nezobrazuje zmeškané udalosti. Potiahnutím obrazovky smerom nadol sa dostanete k notifikačnej lište, ak potiahnete obrazovku smerom doľava, spustíte tým fotoaparát. A to je všetko!

Celkovo je však systém odladený dobre, pracuje bez zaváhania a zásekov či mrznutia. Je však škoda, že výrobca viac nepopracoval na vlastnej nadstavbe.

Multimédiá

Multimédiá by som označil ako priemerné. Teda, prehrávače, resp. prehliadač fotografií. Dizajnovo aj po funkčnej stránke sú nezaujímavé, no svoju úlohu splnia a čo je veľkým plusom, je, že sa v telefóne vôbec nejaké prehrávače nachádzajú, pretože viacero výrobcov vás odkáže len na prehrávače od „gúglu“. V 6000-ke nájdete aj FM rádio, ktoré síce tiež nie je najprepracovanejšie, chýba mu RDS, za to vám umožní nahrávanie obsahu rádio staníc.

Zaujímavejšou je kombinácia stereo reproduktorov a Dolby zvuku. Aspoň by teda mohla byť. Subjektívne, stereo reproduktory oproti konkurencii ponúknu možno trochu hlasnejší a kvalitnejší zvuk, stále je ale výsledná kvalita skôr podpriemerná. Daňou za vyššiu hlasitosť reproduktorov sú vibrácie, resp. rezonovanie, ktoré sa postupne zvyšuje s narastajúcou hlasitosťou. Podobne je na tom aj Dolby. Pri vypnutí/zapnutí Dolby je síce počuť rozdiel v reprodukcii zvuku, kvalitou neohúri tak či tak. Zvuk je plechový, ako som už spomínal, pri vyššej hlasitosti sa telefón chveje, zvuk rezonuje.

Fotoaparát

Príjemným prekvapením je fotoaparát. V prvom rade je to slušným množstvom nastavení, ktoré vám umožnia výber kvality obrázka, farebné efekty, voľbu automatického ostrenia, sýtosti, kontrastu, ostrosti či výber automatickej expozície. Ďalej nechýba voľba hodnoty ISO, potlačenie kmitania, nastavenie expozície, režimu redukcie šumu alebo vyváženie bielej farby. Tých nastavení je naozaj neúrekom a dá sa s nimi pekne vyhrať.


Ďalším pozitívom je kvalita fotografií. Fotoaparát vytvára snímky v maximálnom rozlíšení 8Mpx vo formáte 4 : 3, ktoré sú za ideálnych svetelných podmienok pekné, ostré, s verným podaním farieb. Ak je vonku zamračené počasie, fotografie sú trochu tmavšie a trochu menej ostré. Telefón zvláda nahrávanie videa vo HD kvalite či vytváranie HDR snímok.

Technické špecifikácie

 • Rozmery: 141×70×8,2mm
 • Hmotnosť: 128g
 • Displej: 5" IPS s HD rozlíšením 720×1280px
 • OS: Android 4.4.4 KitKat
 • Procesor: štvorjadrový Qualcomm Snapdragon MSM8916 410 s taktom 1,2GHz
 • Pamäť: Operačná: 2GB RAM, Vnútorná: 16GB, Slot pre karty: microSD/SDHC
 • Grafika: Adreno 306
 • Bezdrôtové pripojenie: LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, A-GPS, LTE
 • Fotoaparát: Zadná kamera: 8Mpx, LED dióda, automatické ostrenie, HDR, HD záznam videa; Predná kamera: 2Mpx
 • Rozhranie: MicroUSB, 3,5mm jack, TV výstup: MHL 2.0
 • Batéria: 2300mAh

Naše hodnotenie

Model Lenovo A6000 Plus zanechal vo mne veľmi dobrý dojem. A to začínajúc veľmi podareným dizajnom a pevnou konštrukciou, pokračujúc slušnou hardvérovou výbavou, stereo reproduktormi, možnosťami konektivity až po príjemne nastavenú cenu. Nesmiem zabudnúť na dual SIM prevedenie, ktoré je čím ďalej, tým viac v obľube. Telefón príjemne padne do ruky, drží v nej pevne, ovláda sa pohodlne. Azda jedinými menšími negatívami môžu byť absencia notifikačnej diódy a nepodsvietené softvérové tlačidlá, čo môže zhoršiť ovládanie telefónu v tme. Zamrzí taktiež staršia verzia Androidu, snáď vyjde čoskoro aktualizácia na Lollipop. Nemám čo viac dodať. U mňa za odporúčanú cenu 165€ super telefónik. Ak by som chcel telefón s rozumným pomerom cena/výkon, Lenovo A6000 Plus by bol horúci kandidát.

Klady

 • Dizajn, prevedenie
 • Cena
 • Dostatočný výkon
 • Dual SIM
 • LTE
 • Slušný fotoaparát

Zápory

 • Chýba notifikačná dióda
 • Nepodsvietené softvérové tlačidlá
 • Staršia verzia Androidu

Informácie o produkte

Lenovo A6000 Plus

Lenovo A6000 Plus 2015

 • Typ: Smartfón
 • Operačný sytém: Android 4.4.4 KitKat
 • Šírka: 141 mm
 • Výška: 70 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8 mm
 • Hmotnosť: 128 g
 • Orientačná cena: 165 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk