ASUS Zenfone 2 Laser - Recenzia

ASUS Zenfone 2 Laser - Recenzia

 

Spoločnosť Asus vydala menšieho brata svojej vlajkovej lode Zenfone 2. Kvalitný fotoaparát s infračerveným ostrením či ochrana displeja vo forme Corning Gorilla Glass 4.0. To je len hŕstka z toho, čím disponuje ZenFone 2 Laser.

Dizajn a konštrukcia

Pri odbaľovaní vkusnej škatule sme našli klasickú výbavu. Smartfón, nabíjačka, microUSB kábel a brožúrky, žiadne iné prekvapenie nás nečakalo. Plastová povrchová úprava s drážkovým pásovým motívom zadného krytu pôsobí na dotyk veľmi dobre a vyzerá parádne. Telefón sa drží v ruke tiež veľmi dobre, nakoľko hrany sú optimálne zaoblené, nič nevŕzga i napriek tomu, že celý zadný kryt je odnímateľný. Po odstránení zadného krytu sa dostávame k vymeniteľnej batérii a slotom pre SIM karty a microSD kartu.

Asus sa pri tomto modeli snažil vynechať bočné tlačidlá, respektíve ich presunúť inam. Tým pádom na ľavej a pravej strane nenachádzame žiadne tlačidlo. Spodná hrana obsahuje microUSB konektor určený na nabíjanie a dátový prenos. Tlačidlo na zapnutie sa premiestnilo na vrchnú hranu smartfónu, mierne vpravo, kde sa tiež nachádza aj 3,5mm audio jack. Toto umiestnenie zapínacieho tlačidla nás ihneď zarazilo, nakoľko je umiestnené dosť nešikovne. Na zadnej strane smartfónu nachádzame vo vrchnej časti šošovku fotoaparátu, vedľa nej dvojtónový blesk a IR zameriavač. Priamo pod fotoaparátom sú umiestnené tlačidlá hlasitosti kruhového vzoru, ktoré sa dajú veľmi dobre stláčať a zároveň sú zarovnané do výšky krytu. V strede zadného krytu je vytlačený nápis ASUS a v spodnej časti krytu je mriežka na reproduktor a nápis ZenFone.


Kruhový vzor nachádzame aj na spodnej časti predného panelu, nad ktorým sú umiestnené tri kapacitné ovládacie tlačidlá. Vpredu však dominuje veľký 5-palcový IPS displej. Vrchná časť predného panelu obsahuje nápis ASUS, slúchadlo, prednú kameru a rôzne diódy. Celý predný panel lícuje striebristý rám, ktorý dodáva smartfónu punc elegantnosti. Hmotnosť smartfónu nie je najmenšia. Vedeli by sme si predstaviť aj ľahšiu konštrukciu, no v tomto segmente je postačujúca.

Displej

V Laseri je použitý dnes už celkom štandardný 5-palcový IPS displej s rozlíšením 1280×720 pixlov. Vďaka použitiu kapacitných ovládacích tlačidiel pod displejom sa celková veľkosť displeja graficky nezmenšuje. Displej ma vcelku dobré pozorovacie uhly a aj farebnú škálu. Ovládanie a automatická regulácia jasu funguje na výbornú, tu niet čo výrobcovi vytknúť. Samotný displej chráni Corning Gorilla Glass vo verzii 4.0, čo taktiež spevňuje konštrukciu smartfónu.

Kamera

Predná 5mpix kamera:

Samotný obraz prednej kamery nie je dostatočne plynulý, no na odfotenie fotografií a krátky video hovor postačí. Nechýba funkcia skrášlenia, ale so samotným zaostrovaním má fotoaparát menšie problémy.

Zadná 13mpix kamera:

Výborné zaostrovanie šošovky vďaka infračervenému zameriavaču robí z fotoaparátu rýchleho pomocníka. Samotná kvalita fotiek je vynikajúca, i keď softvérová kompresia je už slabšia, pri priblížení fotky jasne vidno digitálnu prácu fotoaparátu a nie optickú. Kvalitu mierne vynahradzuje veľké množstvo efektov a funkcií ako HDR, panoráma, hĺbka ostrosti poľa, panoráma, animácia GIF, časozberné video, rozostrenie pozadia či efekt noci, Dvojtónový blesk pracuje dobre.

HARDVÉR A VÝKON

V smartfóne je použitý štvorjadrový procesor Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 vo frekvencii 1,2GHz a grafika Adreno 306. Veľkosť operačnej pamäte výrobca stanovil na 2GB a internú pamäť navolil do veľkosti 16GB, z toho prístupných je niečo cez 10GB pamäte. Podpora microSD kariet do 128GB a dvoch SIM kariet 4G taktiež nechýba. V smartfóne boli obsiahnuté všetky doterajšie možné prostriedky na dátovú komunikáciu či určenie polohy. O pohon všetkých komponentov sa stará 2070mAh batéria.

SOFTVÉR

Asus dodáva Laser s Androidom 5.0 Lolipop. V systéme je použitá nadstavba ZenUI, ktorá má na starosti mnoho používateľských prostriedkov: hlavnú lištu, po jej vysunutí sme mali k dispozícii nastavenia dát, kalkulačku, ovládanie LED prisvetlenia či prečistenie RAM pamäte.
Nakoľko boli tieto prvky vstavané do systému a nemuseli sme ich dodatočne inštalovať z Google Play, hodnotíme to veľmi pozitívne. Režim Easy ponúkal intuitívne rozhranie, kde boli dostupné len niektoré základné aplikácie, ako napríklad nastavenia, kalendár, fotoaparát a všetko to bolo odeté do veľkých ikoniek a modrastého menu. Páčila sa nám možnosť rýchleho spustenia fotoaparátu po dvojitom stlačení tlačidla hlasitosti.


Detský režim ponúkal nastavenia ovplyvňujúce dĺžku trvania spustenej aplikácie, čo využijú najmä rodičia. Prednastavené tapety pôsobili neutrálne, nechýbala možnosť zmeniť ich na iné a v základe sa nachádzala aj iná téma, ktorá bola síce menej prehľadná, no osviežila vzhľad. Softvér nemal problém so žiadnym zasekávaním a aplikácie spúšťal pomerne bez problémov, i keď mu to trvalo podstatne dlhšie, než sme zvyknutí.

Test

Po spustení 64bit Antutu benchmarku test prebehol bez problémov. Už počas grafického testu sme si všimli veľmi nízky framerate 3D testov. Napokon benchmark vyhodnotil výkon na 23744 bodov. Pri porovnaní so smartfónom Zenfone 2 je výkon o približne polovicu slabší.

Najhoršie na tom je grafika, ktorá doslova prepadá. Už vzhľadom na tento test nám bolo jasné, že toto nebude smartfón na hranie hier, ale skôr na prácu. Pri hraní hier sme naozaj mali problém s nižším frameratom a spodná časť displeja nereagovala dobre, keď sme potrebovali napríklad skočiť nahor a na displeji posunúť prst zdola nahor. Vtedy dotyková plocha často nereagovala. V Androide sme nemali problém so vstavanými aplikáciami, všetko fungovalo bez problémov a mrznutia. Multimédiá ako prezeranie fotiek, videí a webu telefón zvládal taktiež na výbornú.

Páčila sa nám možnosť zapojenia dvoch SIM kariet, rozšírenia kapacity cez microSD kartu, možnosť vymeniteľnej batérie a napokon celý prístup k týmto slotom pomocou odnímateľného zadného krytu. Batéria mala na prekvapenie výbornú výdrž, na jedno nabitie nám smartfón vydržal takmer štyri dni pri bežnom používaní a občasnom hraní. Hlasitosť predného aj zadného reproduktora bola dostatočná a zreteľná. Kvalita prehrávania nebola špičková ale plne postačujúca.

Fotenie so zadným fotoaparátom sa nám páčilo. Síce nám chýbala hardvérová spúšť, na ktorú sme pri väčšine smartfónov zvyknutí, ale zvykli sme si aj na tú softvérovú. Kvalita a rýchlosť snímania bola výborná, hlavne vďaka IR zameriavaniu. Veľké množstvo funkcií pridávalo na možnostiach rôznorodého fotenia podľa vlastnej potreby.


Smartfón sa počas testu ovládal príjemne, až na používanie zapínacieho tlačidla, ktoré bolo nevhodne umiestnené. Toto umiestnenie nám až tak veľmi nevadilo, nakoľko bolo možné odomknúť smartfón cez dvojité zaklepanie po obrazovke. Ovládacie tlačidlá hlasitosti boli výborne vyriešené. Tak ako ich zarovnanie s telom obrazovky, tak aj ich presné stláčanie a nahmatanie vďaka použitému kruhovému vzoru.

Technické špecifikácie

 • Platforma - Android 5.0 Lolipop
 • Farba – uhľovo čierna/ strieborná /čerešňovo červená/tuho fialová/zlatá šampanská
 • Rozmery 143,7×71,5×10,5mm (d×vך)
 • Hmotnosť: 140g
 • CPU: Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 @2.0 GHz QuadCore
 • Pamäť: RAM 2GB
 • Grafika: Adreno 306
 • Úložisko: 16GBGB eMMC Flash
 • Pamäťový slot: MicroSD karta (do 128GB)
 • Batéria: 2070mAh Lithium
 • Predná kamera: 5 Mega-Pixel, AF
 • Zadná kamera: 13 Mega-Pixel, Laser Auto Focus, DUAL LED Flash, HDR, Panorama, touch focus

Naše hodnotenie

Smartfóny s cenovkou pohybujúcou sa okolo 200 EUR sú veľmi často používané. S pokojným svedomím môžeme skonštatovať, že ZenFone Laser je vzhľadom na jeho cenu výborne zostavený. Výborná konštrukcia, pekný dizajn, dobrá výdrž batérie, slušný fotoaparát a množstvo funkcií len tak jednoducho v každom smartfóne nenájdete. DualSIM a rozšírenie pamäte cez microSD kartu poteší iste každého, navyše keď smartfón disponuje ešte aj výborným zadným fotoaparátom. Napokon keď si odmyslíme nevhodné umiestnenie zapínacieho tlačidla, tomuto smartfónu ani niet čo vytknúť.

Klady

 • IR zameriavač, výborná zadná kamera
 • DualSIM, podpora microSD
 • Dizajnové a konštrukčné prevedenie, ochranné sklo
 • Mnoho funkcií, výdrž batérie
 • Cena

Zápory

 • Umiestnenie zapínacieho tlačidla

Informácie o produkte

Asus Zenfone 2 Laser

Asus Zenfone 2 Laser 2015

 • Typ: Smartfón
 • Operačný sytém: Android 5.0 Lollipop
 • Šírka: 143 mm
 • Výška: 71 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 10 mm
 • Hmotnosť: 140 g
 • Farba: Zlatá
 • Orientačná cena: 199 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk