Huawei Watch - Recenzia

Huawei Watch - Recenzia

 

Podľa vzoru konkurencie prichádza s ideou inteligentných hodiniek aj Huawei, ktorý sa nedávno stal tretím najväčším výrobcom mobilných telefónov na svete. Huawei Watch sa snažia zaujať skĺbením klasického dizajnu a moderných technológií do jedného nenápadného celku. Čítajte ďalej, či sa to Huaweiu podarilo.

Balenie

Úžasné. Za celú dobu, čo sa venujem recenzovaniu, si nespomínam, že by nejaký produkt mal také luxusné balenie, aké majú Huawei Watch. Balenie pôsobí trochu ako matrioška, po odobratí vrchného puzdra sa dostanete ku škatuľke, vnútri ktorej sú hodinky. Otváranie škatuľky drží na malých „pántoch“ a po jej otvorení sa už dostanete k samotným hodinkám. Vnútro je ladené do svetlého koženého motívu a skladá sa z troch poschodí. Hodinky sú umiestnené na tom najvrchnejšom, pričom sú uložené na koženkovom vankúšiku. Vnútornú stranu vrchnej časti zdobí nadpis „timeless design, smart within“, čo vo voľnom preklade znamená nadčasový dizajn, chytré vo vnútri. Pod hodinkami sa nachádza technická dokumentácia a na prízemí nájdete nabíjačku s USB adaptérom.

Dizajn, prevedenie

Hovorí sa, že v jednoduchosti je krása. A niečo na tom pravdy bude. Huawei Watch majú tradičný okrúhly tvar s priemerom ciferníka 42mm, čo je na poli náramkových hodiniek zaužívaný štandard. Telo je zhotovené z odolnej nerezovej ocele a displej hodiniek chráni zafírové sklíčko, ktoré je odolné proti poškriabaniu. Oproti bežným hodinkám sú možno trošičku hrubšie, vyše 13mm, v kombinácii s koženým remienkom vážia 61g, s kovovým remienkom typu mesh, voľne preložené „pletivo“, 96g, a s kovovým remienkom typu strap, teda akési pásky, resp. plátky, 131g. Čo je veľkou výhodou týchto hodiniek, remienky sú vymeniteľné a kompatibilné so všetkými 18mm remienkami. Odobratie remienka je veľmi jednoduché, stačí potiahnuť malú páčku, ktorá slúži ako poistka nadol a remienok jednoducho vybrať.

Displej

Displej hodiniek je typu AMOLED a má uhlopriečku 1,4" s rozlíšením 400×400px a kontrastným pomerom 10000 : 1. Veľkosť displeja je akurátnym kompromisom medzi veľkosťou hodiniek a dostatočným priestorom na prácu s hodinkami. Ak by sa niekomu zdal text príliš malý, v nastaveniach je možné si vybrať aj väčší font. Displeju sa nedá vyčítať asi nič, reaguje presne a okamžite, rozlíšenie je na jeho veľkosť dostatočné, vďaka AMOLED technológii sú obraz a farby živšie, azda len ikonky sú dosť malé. Čitateľnosť je dobrá aj na slnku, máte k dispozícii niekoľko stupňov nastavenia jasu.

Hardvér

Hodinky sú okrem dotykového displeja vybavené aj operačnou pamäťou o veľkosti 512MB, interným úložiskom 4GB či batériou s kapacitou 300mAh. Tá uživí hodinky až 1,5 – 2 dni, samozrejme, v závislosti od ich využitia. Predĺžiť výdrž môžete predovšetkým vypnutím trvalého podsvietenia s tým, že sa displej zapne len vtedy, ak vystriete ruky, resp. vykonáte pohyb, ktorým chcete zistiť, koľko je hodín. Na výdrž batérie vplýva v neposlednom rade aj intenzita jasu. Niektorí si môžu povedať, že je otravné nabíjať hodinky každý deň-dva, no na plnú kapacitu ich nabijete približne za hodinku, na polovicu kapacity za polovičný čas, čo nie je také strašné. Ja osobne nabíjam mobil cez noc, rovnako som nabíjal aj hodinky, no neobťažovalo by ma, keby som mal na hodinku šupnúť do nabíjačky aj v priebehu dňa. Vďaka USB nabíjaniu ich dobijete aj cez notebook či počítač, takže s miestom na dobíjanie by ste nemali mať problém. Samotné nabíjanie je vyriešené pomocou maličkého „puku“, ktorý sa pomocou magnetu prichytí na spodnú časť hodiniek a drží ich pevne na nabíjačke.
Okrem vyššie spomenutého v hodinkách nájdete aj všakovaké senzory, napr. gyroskop, akcelerometer, barometer či senzor na meranie srdcového tepu.

Funkcie

Huawei Watch s vaším smartfónom komunikujú bezdrôtovo prostredníctvom Bluetooth. Ak chcete, môžete si do telefónu stiahnuť aplikáciu Android Wear, pomocou ktorej môžete určité nastavenia vykonávať aj z telefónu.

Ovládanie hodiniek a aj celé prostredie je jednoduché a dá sa na neho rýchlo zvyknúť. Základom je pohyb medzi obrazovkami pomocou „slajdovania“, pričom každý smer plní inú funkciu. Niektoré obrazovky majú viacero úrovní. Úplne jednoducho by som to zhrnul nasledovne.

Slide smerom dole má na starosti zapnutie/vypnutie notifikácií – presnejšie, je tu obmedzenie notifikácií okrem budíka, vypnúť všetko, theater mode – akýsi nočný režim, keď je displej vypnutý, až kým nestlačíte tlačidlo, brightness boost – already on max, teda zapnutie jasu na maximum a prístup k nastaveniam. Zaujímavý a šikovný je theater mode, ja som si ho nazval nočný režim, pretože v noci by sa vám hodinky stále pri pohybe ruky zapínali. Stačí teda aktivovať tento režim a displej ostane vypnutý dovtedy, kým nestlačíte gombík na jeho deaktiváciu. Zapnúť sa dá však aj jednoduchšie, dvojitým stlačením gombíka.

Slide smerom hore zobrazuje zmeškané udalosti a notifikácie ako správa alebo upozornenie na facebooku, prichádzajúca SMS či mail alebo zmeškaný hovor. Ďalší slide hore obsluhuje tzv. offline music, pomocou ktorého si môžete z telefónu do hodiniek preniesť pesničky a počúvať ich z prostredia hodiniek napr. na inom telefóne. Ďalším slideom hore – fit, merač krokov, história, merač tepu, nastavenia – daily goal, notifikácie, inštalácia na telefóne.

Slide doľava, tým sa dostanete v podstate do menu, sú tu nastavenia, agenda, teda zoznam udalostí, merač tepu, budík, počítadlo krokov, funkcia nájsť môj telefón, ktorá spustí zvonenie na telefóne, ďalej fitness tréning, ktorý zaznamenáva počet krokov, trvanie tréningu, vynaloženú energiu kcal, flashlight (baterku), google, hangouts, mapy, prehrávač hudby, skype, stopky, Tatra Banka, časovač, funkciu together, ktorá umožňuje komunikáciu dvoch inteligentných hodiniek, ďalej je tu prekladač, ktorý vám umožní výber jazyka, hovorenie viet, ktoré chceme preložiť, Okrem toho sú tu ešte aplikácie tripadvisor a počasie, ktoré vám zobrazí aktuálne počasie či prehľad na pár dní dopredu. Ďalší slide doľava zobrazuje určité telefónne čísla z vášho telefónneho zoznamu, neviem síce, či je to zoznam obľúbených, resp. najčastejšie využívaných, no v zozname pri telefónnom kontakte máte možnosť voľby telefonátu alebo odoslania SMS. Ďalší slide doľava predstavuje kvázi rýchle odkazy, kde je nahrávanie pripomienok, agenda, pripomienka na beh, poslanie SMS, mailu, nastavenie budíka, časovača, stopiek a podobne.

Slide doprava plní pri každej obrazovke krok naspäť. To isté má na starosti aj stlačenie gombíka/tlačidla.

Funkcií v hodinkách je naozaj veľa. Veľa z nich síce možno nevyužijete, no nie je zlé ich mať. Niektoré funkcie, ako napr. skype, len spúšťajú danú aplikáciu v telefóne, niektoré fungujú priamo v hodinkách (mapy), a dokonca ich je možné ovládať aj slovne. Napr. do navigácie môžete zadať miesto, kam sa chcete dostať, pri písaní správ môžete diktovať text či v prekladači diktovať slová alebo vety, ktoré chcete do toho ktorého jazyka preložiť, pričom preložený text sa vám zobrazí na displeji hodiniek.

Pri tom množstve funkcií a informácií som skoro zabudol na jednu z najdôležitejších vecí. Tým je voľba vzhľadu ciferníka. K dispozícii je asi 30 motívov, ktoré môžete kedykoľvek meniť. Stačí jednoducho stlačiť displej a podržať prsť na ňom do doby, kým sa vyvolá ponuka motívov. K dispozícii je množstvo moderných, klasických a športových vzorov, ktoré môžete meniť podľa chuti či príležitosti. Každý z motívov má dve verzie, jedna je aktívna pri zapnutej obrazovke a druhá pri úspornej, presnejšie povedané pri „vypnutej“, ak máte nastavené trvalé podsvietenie, keď sa zobrazuje zväčša len tmavé pozadie s ručičkami, hodinovými čiarkami a napr. ukazovateľom dňa či dátumu.

Dojmy z používania

Ak mám byť úprimný, ten čas, čo som mal hodinky k dispozícii na recenzovanie, bol na ich úplné preskúmanie málo, pretože poskytujú neuveriteľné množstvo možností. Každý deň som totiž objavoval niečo nové a vždy som si povedal wow, to je dobré. Hodinky sa nosili veľmi príjemne, na ruke nijak neťažili. Ten, kto obdobné hodinky má, vie, že je na nezaplatenie prečítať si na displeji hodiniek mail, SMS-ku či správu na facebooku a podľa toho sa rozhodnúť, či sa oplatí vytiahnuť telefón z vrecka, alebo nie. Vďaka personalizácii v podobe tridsiatich rôznych motívov pozadia ciferníka si príde na svoje každý. Jednoducho môžete striedať motívy podľa príležitosti, napríklad elegantný či v prípade športu za jeden z motívov, ktorý zobrazuje kroky či srdcový tep. Ja ako šofér úplne oceňujem umiestnenie tlačidla, ktoré sa nenachádza v strede, ako u väčšiny hodiniek, ale je umiestnené v hornej časti, tým pádom sa mi ani raz nestalo, že by ma tlačidlo, resp. gombík pri šoférovaní tlačil. Nevadilo mi ani dobíjanie hodiniek každý deň-dva, čo dosť ľudí hejtuje, bral som to tak, ako keby som nabíjal telefón.

Technické špecifikácie

 • Displej: 1,4-palcový AMOLED displej, rozlíšenie 400×400 pixlov, hustota pixlov 286ppi, zafírové sklíčko proti poškriabaniu,
 • Hrúbka rámu/ciferníku: 0,6mm/13mm
 • Hmotnosť: 61g s koženým remienkom; 96g s kovovým remienkom typu strap; 131g s kovovým remienkom typu mesh
 • Podporované OS: Android 4.3 a vyšší, iOS 8.2 a vyšší, podpora aktualizácií OTA
 • Konektivita: Bluetooth 4.1 BLE, Wi-Fi
 • Pamäť: 512 MB RAM, 4 GB flash
 • Batéria: 300mAh, výdrž 1,5 dňa (32 hodín aktivity a 8 hodín spánku), čas dobíjania 75 minút
 • Stupeň odolnosti: IP67
 • Senzory: gyroskop, akcelerometer, senzor srdcového tepu (PPG), barometer
 • Funkcie: oznámenia (hovory, SMS správy, e-maily, SNS, Google Hangouts), hlasová interakcia, Google Now, Maps, Sports and health, prehrávanie hudby, aplikácie z Google Play Store.

Naše hodnotenie

Jedným slovom, úžasné. Myslím, že spoločnosti Huawei sa vstup na pole chytrých hodiniek podaril. Huawei Watch zaujmú predovšetkým klasickým, ale za to nikdy neopozeraným dizajnom, kvalitným kovovým prevedením, zafírovým ochranným sklíčkom či množstvom ponúkajúcich funkcií. Na zahodenie nie je ani vodovzdornosť, no s koženým remienkom si kúpanie s hodinkami neviem predstaviť. Jedinou vážnejšou prekážkou pri kúpe môže byť pre slovenského spotrebiteľa vyššia odporúčaná cena, ktorá je výrobcom nastavená na 399€, no v internetových obchodoch ich nájdete aj o pár desiatok eur lacnejšie, čo je už trochu prijateľnejšie.

Klady

 • Luxusný dizajn, prevedenie
 • Displej
 • Funkcie
 • Vymeniteľné remienky
 • Vodovzdornosť
 • Kompatibilita s iOS

Zápory

 • Žiadne

Informácie o produkte

Huawei Watch

Huawei Watch 2015

 • Typ: Smartwatch
 • Operačný sytém: Android Wear
 • Hmotnosť: 61 g
 • Farba: Strieborná
 • Orientačná cena: 399 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Huawei
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk