Sony Xperia Z3+ - Recenzia

Sony Xperia Z3+ - Recenzia

 

27. mája spoločnosť Sony predstavila nástupcu svojej dovtedajšej vlajkovej lode. Má Xperia Z3+ na to, aby mohla zatieniť svojho predchodcu? Dozviete sa v recenzii.

Prvé dojmy a úvod

Smartfón k nám dorazil v štandardnom balení. Balenie je v porovnaní s konkurenčným Samsungom relatívne rozmerné a nachádza sa v ňom samotná Xperia, AC Adaptér a USB kábel, slúchadlá sme, bohužiaľ, nedostali. Pri prvom uchopení nám prišiel telefón prekvapivo ľahký, vzhľadom na to, že mám väčšie ruky, mi zapasoval ideálne. Vďaka ostrejšiemu prechodu medzi sklom a kovom síce stratil niečo na pohodlnosti, no získal bonus pri držaní, pretože rozhodne som nemal pocit, že by sa mohol telefón vyšmyknúť z ruky. Už pri prvom pohľade je jasné, že ide o prémiový smartfón.

Dizajn a konštrukcia

Pod predným ochranným sklom sa nachádza 5,2-palcový FullHD IPS displej, na vrchnej hrane sa ďalej nachádza 5Mpx predný fotoaparát. Na spodnej strane nájdeme Micro-USB konektor spoločne s háčikom na prívesok, na pravej strane nájdeme polohovateľné hardvérové tlačidlo fotoaparátu, tlačidlá ovládania hlasitosti a, samozrejme, vypínač. Na ľavej strane nájdeme pod jedinou krytkou zásuvku na SIM a MicroSD kartu, na vrchu sa nachádza Combo-Jack, a na zadnej strane telefónu nájdeme už len objektív ukrývajúci 20,7Mpx fotoaparát s LED bleskom. Azda jedinou chybičkou krásy je ochrana proti škrabancom, ktorá by bola vhodná aj na zadnej strane. Čo sa týka dizajnu, model Z3+ oproti svojmu predchodcovi moc nezmenil, dizajn je stále jednoduchý a pritom elegantný, kombinácia skla vpredu a vzadu s kovovým rámikom medzi nimi proste neomrzí. Za zmienku ešte stoja predné stereo reproduktory, ktoré hrajú vynikajúco, hlasitosť je dostačujúca a kvalitou zvuku sa rozhodne zahanbiť nenechajú.


Hardvér a výkon

Mozgom telefónu je veľmi známy čipset Qualcomm Snapdragon 810, v ktorom sa nachádza osem 64-bitových jadier, konkrétne štyri jadrá s taktom 2GHz Cortex-A57, zvyšné štyri jadrá majú nižší takt – 1,5GHz Cortex-A53. Ďalej je tu 3GB DDR4 pamäte. O grafickú stránku sa stará grafický čip Adreno 430. Smartfón disponuje 32GB internou pamäťou, ktorá je, samozrejme, rozšíriteľná o 128GB pamäťovú kartu. Čo sa možností pripojenia týka, je Z3+ celkom bohatá: WiFi a/b/g/n/ac, dual band, Bluetooth 4.1, GPS-GLONASS/BDS, NFC, LTE, FM Rádio, MHL cez USB (redukcia USB-HDMI) a užitočnú možnosť USB Host (možnosť pripojenia USB Flashdisku).

Výkon sme merali trojicou záťažových testov:

 • 3DMark – Sling Shot, Ice Storm Extreme
 • AnTuTu Benchmark – 64Bit
 • GeekBench 3

Celkovo podával Snapdragon slušnú dávku výkonu, no tenké telo smartfónu má aj svoju negatívnu stránku, a tou je prehrievanie. Aj keď procesor nemusí znižovať výkon, znižuje používateľské pohodlie teplotou, ktorá sa môže na povrchu tela dostať až na 50°C, čo môže byť mierne nepríjemné. Na záver však musíme skonštatovať, že napriek vyšším teplotám jadra, konkrétne 68°C v záťaži, stále nedochádzalo k throttlingu (tepelná ochrana znižujúca výkon CPU/GPU).

Operačný systém

V dobe vydania bol aktuálny operačný systém Android 5.0.2 Lollipop dobre odladený a neobsahoval žiadne chyby. Poďme však do prítomnosti, v ktorej je Android vo verzii 6.0 Marsshmallow. Výrobca tvrdí, že sa plánuje aktualizácia pre celú Z3 radu, no zatiaľ však nevyšla. Radi by sme privítali novší operačný systém, no poďme sa pozrieť, čo Lollipop ponúka. Operačný systém je v zariadení prekvapivo stabilný a nerozhádže ho ani vysoké vyťaženie. Zamrznutia sme sa nedočkali ani raz, a to aj napriek tomu, že sa nám podarilo beh výrazne spomaliť, systém nespadol. Keďže Sony nepoužíva prakticky žiadnu nadstavbu systému, jediné, čoho sme sa v operačnom systéme dočkali, bolo veľké množstvo predinštalovaných aplikácií, ktoré väčšina používateľov aj tak nevyužíva.

Odomykanie prstom by bola príjemná vlastnosť, ktorej sa však dočkal až omnoho mladší model – Xperia Z5. Ďalšou vítanou vlastnosťou by mohla byť podpora multitaskingu, vzhľadom na výkon smartfónu. Aby sa však nezabudlo na hráčov, aplikácia PlayStation Network ponúka možnosť sa pripojiť na svoju PlayStation 4 konzolu a následne streamovať obsah do smartfónu. Vo výsledku je operačný systém zvládnutý dobre aj napriek menším prešľapom je odladený dobre a chýbajú niektoré vlastnosti, no dá sa bez nich zaobísť.

Fotoaparát

Na zadnej strane smartfónu sa nachádza 20,7Mpx fotoaparát s možnosťou zachytávania 4K videa, 720p záber v 120fps je samozrejmosťou. Kvalita fotografií je dobrá, no očakávali sme viac, rýchlosť ostrenia je do značnej miery ovplyvnená intenzitou osvetlenia, no vo väčšine prípadov je prijateľná a fotoaparát fotí prakticky okamžite. Predný fotoaparát disponuje rozlíšením 5Mpx, jeho kvalita je prekvapivo dobrá, fotky sú pekne ostré a majú verné farby. Polohovateľné tlačidlo fotoaparátu je veľmi príjemnou vlastnosťou, stláčanie a reakcia tlačidla je ideálna. Celkovo má fotoaparát mnoho možností na výber ideálnej scény, samozrejmosťou je možnosť pridať ďalšie. Pri nahrávaní 4K videa sa každý raz zobrazí hrozivá poznámka: „Ak sa teplota zariadenia zvýši, aplikácia sa môže počas používania zavrieť.“ Počas testovania, sme sa však so samovoľným vypínaním aplikácie nestretli ani po 15-minútovom nahrávaní, potom nám došlo miesto na karte.

Displej

Skoro 70 % z prednej strany Xperie zaberá 5,2-palcový FullHD IPS panel s hustotou ~428ppi. Pozorovacie uhly sú vynikajúce, ako aj farebné podanie. Detailnosťou displej rozhodne má čo ponúknuť, čitateľnosť na slnku je dobrá. Kvalitu podsvietenia a displeja sme skúšali pomocou aplikácie Display Tester, kvalita podsvietenia je vynikajúca, rovnako ako aj farebné podanie. O ochranu displeja sa stará kapacitné sklo s odolnosťou proti škrabancom a oleofóbnym ošetrením.

Batéria a výdrž

Super tenkému telu muselo niečo ustúpiť, konkrétne to bola vstavaná batéria. V 6,9mm tele sa nachádza batéria s priemernou kapacitou 2930mAh, ktorej výdrž nás však nakoniec príjemne prekvapila.

Prvý deň testovania sme používali smartfón so zapnutou WiFi a LTE, raz za čas sme si zahrali nejakú tú hru, mali sme veľké množstvo telefonátov, kontrolovali e-mail či brázdili sociálne siete. Večer nám zostala batéria na 65%, takže test pokračoval v rovnakom duchu, nakoniec sme sa dostali až do druhého večera bez použitia Stamina módu, keď batéria mala 7 %. Celková výdrž teda činí veľmi pekných 36 hodín. Ďalší test prebiehal so zapnutým Stamina režimom a vypnutým LTE, WiFi sme zapínali iba keď sme skutočne potrebovali, naďalej sme v priebehu testu používali telefón ako vždy. Celková výdrž sa vyšplhala na krásnych 48 hodín. Na záver sme vyskúšali, ako si batéria poradí s prehrávaním filmov, na test sme používali filmy výlučne v 1080p, aby sme zvýšili záťaž. S prehrávaním filmov sme sa dostali k dvanástim hodinám, čo je tiež slušná výdrž. Zhrňujúco Sony chválime za slušnú výdrž batérie, ktorá je poslednou dobou v smartfónoch značný problém, takže sa nemusíte obávať, keď so doma zabudnete nabíjačku.

Technické špecifikácie

Procesor: Qualcomm Snapdragon 810 (4x 2 GHz + 4x 1,5 GHz)
Grafický akcelerátor: Adreno 430
Operačná pamäť: 3GB
Interná pamäť: 32GB
Podpora microSD: áno
Displej: 5,2' IPS 1080x1920px
Kapacita batérie: 2930mAh

Naše hodnotenie

Sony Xperia Z3+ trpí zopár neduhmi. Celkovo ide však o vynikajúci smartfón s výkonným procesorom, širokou škálou pripojení, super zvukom, vynikajúcim displejom a výborným fotoaparátom. Zanedbaný operačný systém si však vybral svoju daň v podobe obmedzenia využívania plného potenciálu tohto smartfónu. Dobrá výdrž batérie je v poslednej dobe pri smartfónoch celkom vzácnosť, za ktorú musíme výrobcu pochváliť. Spracovanie tela je krásne, no tiež sa nájde chybička v podobe zadného skla, ktoré bude dosť trpieť na škrabance. Snapdragon 810 je vskutku monštrum, osem jadier skrátka produkovať teplo bude, a to je aj problém v prípade Z3+, nepríjemne vysoká teplota na zadnej strane môže byť tiež prekážkou. Cena sa v dobe písania recenzie pohybuje v rozmedzí 480 – 510€, čo je za vlajkovú loď minulej generácie vyššia čiastka, no v porovnaní s cenou Z5-ky je to stále výhodná kúpa.

Klady

 • Výkon
 • Spracovanie
 • Displej

Zápory

 • Prehrievanie

Informácie o produkte

Sony Xperia Z3+

Sony Xperia Z3+ 2015

 • Typ: Smartfón
 • Operačný sytém: Android 5.0.2 Lollipop
 • Šírka: 142 mm
 • Výška: 72 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7 mm
 • Hmotnosť: 144 g
 • Farba: Čierna, medená, biela, zelená
 • Orientačná cena: 490 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk