Asus Zenfone Selfie - Recenzia

Asus Zenfone Selfie - Recenzia

 

Približne pred rokom sa začala éra mobilných telefónov špeciálne zameraných na zachytávanie selfie, ktoré obsahujú aspoň 5Mpix senzor prednej kamery.Medzi prvými lastovičkami bola Xperia C3 od spoločnosti Sony.

Konkurencia na seba nenechala dlho čakať, a tak sa rad rozrástol o Lumiu 730/735 či HTC Desire Eye. Do tohto segmentu by svojou troškou chcel prispieť aj Asus, ktorý uviedol na trh Zenfone s príznačným prívlastkom Selfie.

Balenie

V moderne vyzerajúcej vysúvacej krabičke nájdeme samotný telefón, nabíjačku s výstupom 2A a používateľskú príručku. Škoda, že Asus nepribalil netradičný kryt Selfie Swing, ktorý by poslúžil ako stojan s možnosťou otáčania o tristošesťdesiat stupňov a ako náhrada za selfie palicu.

Jednooký kyklop

Dizajnom sa model Selfie veľmi neodlišuje od radu Zenfone 2. Jeho výhodami sú ergonomicky zahnutá zadná strana poskytujúca prirodzené uchopenie a tlačidlá na ovládanie hlasitosti umiestnené pod objektívom. Tie zároveň slúžia aj ako spúšť, čo sme ocenili najmä pri fotení s predným fotoaparátom. Typickou je aj dolná lišta pod kapacitnými tlačidlami s kruhovou textúrou. V snahe o dosiahnutie čo najtenších okrajov bolo tlačidlo zapínania presunuté navrch. Navyše sa nachádza v strede a pri takomto väčšom telefóne je ho ťažké nahmatať. Tento neduh sa, našťastie, dá obísť aktiváciou gesta, ktoré zariadenie prebudí dvojitým poklepaním po displeji. Ďalším menším nedostatkom je chýbajúce podsvietenie navigačných tlačidiel, čo môže predstavovať problém, keď je tma.

Najväčším a na prvý pohľad hneď viditeľným rozdielom oproti Zenfone 2 je predná kamera. Veľká šošovka pôsobí atypicky a v kombinácii s dvojitou prisvetľovacou diódou dáva jasne najavo, že je telefón určený pre kvetinárov, presnejšie narcisov. Asusu to nemožno zazlievať, nakoľko len prináša to, po čom je na trhu dopyt a reaguje na súčasné trendy. Zenfone Selfie sa však odlišuje ešte niečím. Krásny zadný kryt, imitujúci brúsený hliník, je totiž odnímateľný a skrýva vymeniteľnú 3000mAh batériu, microSD slot a dvojicu slotov pre SIM karty.

Rovnaký displej

Podobne ako Zenfone 2, aj tento model je osadený rovnakým 5,5-palcovým IPS displejom s rozlíšením 1920×1080 bodov, prekrytý sklom Corning Gorilla Glass 4. Obe vrstvy sú spojené dokopy, čím sa eliminuje vzduchová medzera. Výsledkom je, že texty a obrázky vyzerajú, akoby boli priamo na skle. IPS panel má dobré pozorovacie uhly a výbornú úroveň kontrastu. Konečné podanie farieb je možné jednoducho doladiť podľa svojich predstáv v nastaveniach. Jednou z možností je aj Bluelight filter, ktorý oceníte najmä vtedy, ak ste s telefónom zvyknutí pracovať v noci pred spaním, pretože znižuje únavu očí.

Dostatočne výkonný

V rámci hardvérovej výbavy došlo k viacerým zmenám. Asus upustil od čipsetu Intel a nahradil ho stredne výkonným 64-bitovým procesorom Snapdragon 615 s ôsmimi jadrami. Operačná pamäť má veľkosť 3GB, čo nie je v tejto cenovej kategórii vôbec bežné a do veľkej miery prispieva plynulému chodu systému. Grafický čip Adreno 405 už však neohúril a jeho nižší výkon bol pri hraní náročnejších hier citeľný. Na druhú stranu by pri danej cene a zameraní telefónu bolo nefér brať to ako nedostatok. Pri záťaži sa vrchná časť dosť zahrieva a odvádzaniu tepla nepomáha ani plastový kryt, čo nie je problém pri hliníkovom Zenfone 2. Výhodou, ktorá prevyšuje tento nedostatok, je prítomnosť microSD slotu. Pomocou neho je možné rozšíriť už aj tak úctyhodných 32GB pamäte o ďalších 64GB.

V kombinácii s 3000mAh batériou bola výdrž viac ako potešujúca. Selfie v tomto smere prevyšuje Zenfone 2. Počas hrania hier a prehrávania videí klesla kapacita o približne 10% za hodinu, čo nie je vôbec zlé. Pri bežnom používaní sa dostanete s prehľadom na úroveň jedného celého dňa, aj keď si telefón cez noc určite dobijete doplna.

Selfie z radu Zenfone 2 vytŕča aj spomínaným odnímateľným krytom. Okrem možnosti výmeny batérie za pochodu dáva prístup dual SIM slotu. Oba z nich podporujú LTE CAT 4 s rýchlosťou až do 150Mbps. Pri ich obsadení slúži jeden slot pre dáta a volania, zatiaľ čo druhý slúži výlučne na telefonovanie. Výhodou je, že ich úlohy viete jednoducho meniť v menu bez nutnosti ich fyzického prehadzovania. Telefón ďalej podporuje v súčasnosti bežné štandardy WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0 a GPS.

Dvojičky vpredu aj vzadu

Zenfone Selfie je zameraný na fanúšikov fotografovania a v tomto duchu prináša nie jeden, ale hneď dva 13Mpix snímače od Toshiby. Na zadnej a aj prednej strane im sekundujú tzv. True tone dual LED diódy. Na základe vyhodnotenia prostredia telefón rozhodne, ktorú z nich použije pre prirodzenejšie osvetlenie. Pripočítajte k tomu laserové automatické zaostrovanie a veci začínajú byť ešte zaujímavejšie.

Predná kamera využíva technológiu Asus PixelMaster a clonu f/2.2, čo je dobré, no nie skvelé. Poskytuje mnoho rozličných módov, ako napr. Beautification (skrášlenie), Auto, Manual, nočný režim či HDR snímky zachytené v interiéri pri umelom osvetlení s vysokým šumom, aj keď mali dostatok detailov. Použitie Night/Low Light režimu s duálnym LED bleskom šum mierne potlačili, ale stále sa na pozadí objavila zrnitosť. Práve režim Beautification budete využívať najčastejšie. Umožňuje nastaviť časovač až do piatich sekúnd a jeho výsledkom sú „vylepšené“ fotografie tvárí. Šošovka zaberá 88-stupňový uhol, a tak sa môžete skrášliť vy a aj zopár vašich priateľov zachytených na snímke.

Kamera na zadnej strane sa pri zaostrovaní spolieha na laser, kvôli čomu je ostrenie otázkou okamihu. Kvalita snímok, úrovne detailov, kontrastu a farieb je podobná ako v prípade prednej kamery. Malý rozdiel predstavuje menej šumu pri horších svetelných podmienkach vďaka širšej f/2.0 clone.

Pri dobrom svetle však nebolo náročné zhotoviť pekné fotografie rovnako zadným aj predným fotoaparátom. Potešila nás tiež možnosť fotenia makier bez komplikácií so zaostrovaním na blízke objekty.

S vlastným kabátom

Softvér Selfie je vytvorený pre Android 5.0.2 s výrazne upravenou nadstavbou Zen UI, ktorá pridáva rad funkcií, vylepšení, ale aj kopu bloatwéru a zbytočne zdvojených aplikácií. Nevidíme zmysel vo vlastnom prehliadači a súčasne už predinštalovom Google Chrome. Navyše sa ani nedajú úplne odinštalovať, iba zakázať.

Zo zamknutej obrazovky je možné spúšťať tri aplikácie a samozrejmosťou sú hodiny a informácia o počasí. Aj bez jej odomknutia reaguje telefón na gestá. Napísaním S sa spustí predná kamera a napísaním C zase zadná. Dvojité poklepanie telefón prebudí a odomkne. Podobne ako Samsung či HTC aj Asus priniesol možnosť výberu z tém. Ak by ste si z predinštalovaných nevedeli vybrať, ďalšie si môžete jednoducho stiahnuť z obchodu. Upravovať sa dajú aj fonty a spôsob prechodu medzi obrazovkami.

S použitým hardvérom a odladenosťou je chod aj napriek nadstavbe plynulý a nepostrehli sme žiaden pád aplikácie či zamrznutie systému.

Technické špecifikácie

 • Verzia operačného systému Android 5.0.2 + Zen UI
 • Procesor: Snapdragon 615
 • Operačná pamäť: 3GB
 • Veľkosť úložiska: 32GB
 • Slot pre pamäťovú kartu: áno (max. 64GB microSD)
 • Displej: 5,5" IPS 1920x1080 bodov
 • Rozlíšenie snímača: 13Mpix predný/13Mpix zadný
 • Rozmery: 156,5x77,2×10,8 ~ 3,9mm
 • Hmotnosť: 170g
 • Batéria 3000mAh

Naše hodnotenie

Zenfone Selfie to nebude mať na súčasnom trhu ľahké. V jeho cenovej kategórii je viacero telefónov s veľmi podobnými parametrami. Zo zástupu však aspoň trochu vytŕča prítomnosťou netradičnej 13Mpix prednej kamery, ktorú si hneď obľúbia najmä mladé generácie. Práve im je telefón určený aj s danou cenou. Okrem tejto odlišnosti však v ničom nezaostáva, a tak bude už len na sympatiách k značke a vzhľadu, či si ho zákazníci obľúbia. Navyše od Zenfone 2 má odnímateľný zadný kryt s elegantným napodobnením brúseného hliníka, ktorý umožňuje výmenu batérie a možnosť rozšírenia pamäte o microSD karty. K tomu dokáže pracovať s dvoma SIM kartami bez nutnosti ich vyberania pri zmene ich režimu. Ak teda hľadáte kvalitné zariadenie s dobrým výkonom, výbornou výdržou a obľubujete fotiť nielen druhých, ale aj seba, mali by ste pouvažovať o značke Asus Zenfone Selfie.

Klady

 • Dizajn
 • Vymeniteľná batéria, Dual SIM a microSD slot
 • Predná kamera s dual LED bleskom

Zápory

 • Tlačidlo na vrchu
 • Bloatwér

Informácie o produkte

Asus Zenfone Selfie

Asus Zenfone Selfie 2015

 • Typ: Smartfón
 • Operačný sytém: Android 5.0.2 + Zen UI
 • Šírka: 156 mm
 • Výška: 77 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 10 mm
 • Hmotnosť: 170 g
 • Farba: Ružová, modrá, biela
 • Orientačná cena: 290 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk