Sony Xperia Z5 - Recenzia

Sony Xperia Z5 - Recenzia

 

Netrvalo dlho od vydania posledného topmodelu v podobe Z3+ a už sme sa dočkali novej vlajkovej loďe spoločnosti Sony. Ako sa jej darilo sa dozviete v našej recenzii.

Prvé dojmy a úvod

Xperia Z5 k nám prišla v rovnakom predajnom balení ako Z3+, v škatuľke sa za normálnych okolností nachádza AC adaptér, USB kábel a príručka. Je celkom smutné, že výrobca už nepribaľuje slúchadlá. Telefón k nám dorazil v zlatom prevedení, matné zadné sklo dodáva nádych luxusu, navyše Xperia sa po vizuálnej stránke v zlatom prevedení veľmi pekne vydarila. Telefón je na prvý pocit ťažší, no s hmotnosťou 154g zapadá do priemeru.

Dizajn a konštrukcia

Po dlhom čase sme sa dočkali: Sony vymenilo „kabát“ z lesklého skla na matné a nám sa zmena celkovo páči. Sony tiež pridalo malé, ale dobre pasujúce gravírované logo. Matný povrch smartfónu je ideálne riešenie proti škrabancom, ktorými, samozrejme, predchádzajúce modely trpeli, keďže výrobca proti nim zadnú stranu neošetril.

Na spodnej hrane nájdeme spolu s Micro-USB konektorom aj uško na ramienko, na pravej sa nachádza polohovateľné tlačidlo fotoaparátu, ovládanie hlasitosti a, samozrejme, nemôžeme zabudnúť na vypínač, ktorý v sebe navyše ukrýva senzor odtlačkov prstov. Na hornej hrane sa nachádza Audio-Jack, spoločne s mikrofónom, vďaka ktorému môže telefón softvérovo potlačiť šum z vetra, na ľavo sa nachádza už iba otvor na nano-SIM a Micro SD kartu s kapacitou až 200GB.

Na prednej strane sa nachádza 5,2“ TRILUMINOS IPS panel s rozlíšením 1920×1080, ďalej nájdeme 5Mpx predný fotoapárát s možnosťou nahrávania FullHD videa, Stereo reproduktory, bohužiaľ, pochváliť nemôžeme. Hlasitosť je dostatočná na tiché prostredie a kvalita zvuku je tiež priemerná.

Čo sa týka konštrukcie, nemáme v podstate žiadne zásadné výhrady, telefón je pevný, nekrúti sa a rozhodne nevydáva žiadne „pazvuky“ pri silnejšom stisku. Keď to zhrnieme, po konštrukčnej a vizuálnej stránke je zvládnutý dobre.

Displej

Čo slúži dobre, netreba meniť. 69,6% prednej strany zaberá 5,2 palcový TRILUMINOS IPS panel s rozlíšením 1920×1080, čo predstavuje slušnú hustotu 427dpi. Kvalita farieb je na vysokej úrovni, rovnako ako aj kvalita podsvietenia a čitateľnosť na slnku je tiež dobrá. Displej samotný chráni sklo ošetrené proti škrabancom oleofóbnym povlakom. Celkovo je displej na výbornej úrovni, no väčšina konkurencie ho zatieni či už parametrami, alebo inou technológiu panelu.

HW a výkon

Ako mozog telefónu slúži veľmi známy čipset Qualcomm Snapdragon 810, v ktorom sa nachádza osem 64-bitových jadier, konktrétne štyri jadrá s taktom 2GHz Cortex-A57, zvyšné štyri jadrá majú nižší takt 1,5GHz Cortex-A53. Ďalej spoločnosť robí 3GB DDR4 pamäťe. O grafickú stránku sa stará grafický čip Adreno 430. Smartfón disponuje 32GB internou pamäťou, ktorá je samozrejme rozšíriteľná o až 200GB pamäťovú kartu. Čo sa možností pripojenia týka, Z5 je celkom bohatá: WiFi a/b/g/n/ac, dual band, Bluetooth 4.1, GPS-GLONASS/BDS, NFC, LTE, FM Rádio, MHL cez USB (redukcia USB-HDMI) a užitočnú možnosť USB Host (možnosť pripojenia USB Flashdisku).

Výkon sme merali trojicou záťažových testov 3DMark-Sling Shot, AnTuTu Benchmark-64Bit aGeekBench 3.

Snapdragon opäť predviedol svoj výkon, ako sa patrí, no pri porovnávaní výkonu s predchádzajúcim topmodelom Xperia Z3+, ktorá disponuje taktiež Snapdragonom 810, sme si v prípade Z5-ky všimli výrazne vyššie skóre testov, žiaľ dôvody môžu byť rôzne či už softvérová optimalizácia, či dokonca HW zmena, o ktorej si povieme ďalej.

Tou záhadnou HW zmenou je pridanie chladiča čipovej sady, ktorý je postavený na báze HeatPipe trubíc, ktoré môžme nájsť ako výmenníky tepla medzi čipom a pasívom v PC či notebookoch. Táto zmena má za následok výrazné zníženie teplôt procesora, vďaka rozptýleniu tepla na väčšiu časť smartfónu. V porovnaní s Xperiou Z3+ sme sa dočkali výrazne chladnejšieho tela v okolí medzi logom Sony a Fotoaparátom.

Operačný systém

Operačný systém Android 5.1.1 Lollipop bol v dobe vydania dobre odladený a neobsahoval židne vážne chyby. Poďme však do prítomnosti, kedy je už dostupný Android 6.0 Marshmallow. Výrobca tvrdí, že sa plánuje aktualizácia pre celú Z5 radu, no zatiaľ však nevyšla. Radi by sme privítali novší operačný systém, no poďme sa pozrieť, čo Lollipop ponúka. Operačný systém je v zariadení prekvapivo stabilný a nerozhádže ho ani vysoké vyťaženie, zamrznutia sme sa ani raz nedočkali a aj napriek tomu, že sa nám podarilo beh výrazne spomaliť, systém nespadol. Keďže Sony nepoužíva prakticky žiadnu nádstavbu systému, po predchádzajúcich stažnostiach užívateľov výrobca tiež výrazne znížil počet predinštalovaných aplikácii. Azda jediné, čo môžeme vytknúť je dopletený antivírus od AVG, ktorý sa nás snažil úporne presvedčiť, že sme na počítači .

V celku systém funguje bezproblémovo, no ako sme už spomenuli, aktualizácia v podobe Android Marshmallow by bola veľmi vítaná, pretože by sme sa pri nej možno dočkali aj multi-taskingu.

Fotoaparát

Na zadnej strane sa nachádza fotoaparát so šialeným rozlíšením 23Mpx a prisvetlovaciou LED diódou. Fotoaparátu chýba optická stabilizácia, ktorú nahradilo iba softvérové riešenie. Výrobca chváli vysokou rýchlosťou automatického ostrenia a musíme uznať, že telefón fotí prakticky okamžite, no ostrosť je priemerná. Ďalej ponúka nahrávanie 4K videa, 1080p@60 a 720p@120, ktoré slúži na spomalené zábery. Pomocou pribalenej aplikácie sa navyše videá dajú okamžite po nahrávaní upraviť.

Fotoaparát je naozaj veľmi dobrý, kvalita fotografií je na vysokej úrovni, farby sú ideálne a za dobrých svetelných podmienok sú fotky vynikajúce a neuveriteľne ostré, samozrejme, s horšími svetelnými podmienkami klesá aj ostrosť fotiek a čierna má tendenciu naberať fialový odtieň.

Predný fotoaparát s rozlíšením 5Mpx tiež nezostal zanedbaný a priaznivci selfie si určite prídu na svoje. Rovnako možnosť natáčania vo FullHD sa zíde prípadnému vlogerovi.

Batéria a výdrž

Super tenkému telu muselo niečo ustúpiť a v tomto prípade to bola, samozrejme, vstavaná batéria. V 7,3 mm tele sa nachádza batéria s priemernou kapacitou 2900mAh, ktorej výdrž bude zrejme priemerná.

Prvý deň testovania sme používali smartfón so zapnutou WiFi a LTE, veľké množstvo telefonátov, občasné hranie neakej hry. Večer po 14 hodinách nám zostávala batéria na úrovni 20% . Ďalší test prebiehal so zapnutým Stamina režimom a vypnutým LTE, WiFi sme zapínali iba keď sme skutočne potrebovali, naďalej sme v priebehu testu používali telefón ako vždy. Celková výdrž sa vyšplhala na krásnych 40 hodín. Na záver sme samozrejme vyskúšali, ako si batéria poradí s prehrávaním filmov. Na test sme používali filmy výlučne v 1080p, aby sme zvýšili záťaž. S prehrávaním filmov sme sa dostali k ôsmim hodinám, kedy už batéria umierala, a tak sme dostali priemernú výdrž. V porovnaní so svojími predchodcami sme sa, bohužiaľ, dočkali zhoršenia.

Technické špecifikácie

 • Čipset: Qualcomm Snapdragon 810
 • Operačná pamäť: 3GB
 • Displej: 5,2“ 1920×1080, IPS TRILUMINOS
 • Interná pamäť: 32GB
 • Pamäťové karty: áno
 • Fotoaparát: 23Mpx (4k@30fps)
 • Batéria: 2900mAh

Naše hodnotenie

Vlajková loď ako sa patrí. Po výkonnostnej stránke nemôžeme namietať nič, smartfón disponuje veľmi výkonným procesorom a 3GB pamäťou. Fotoaparát je vynikajúci ako aj možnosti jeho využitia. Displej je tiež na vysokej úrovni, no má svoje rezervy, no tie vyplňuje Z5 Premium, ktorá už dostala 4K. Čo sa multimediálnej stránky týka, zaostavajú reproduktory, ktoré hrajú pod očakávanie. Ako sme spomínali v Recenzii Z3+, pre Xperiu Z5 platí tiež dobre odladený systém, ktorý ale nemá možnosť využiť plný potenciál hardvéru, hlavne by sme radi uvítali podporu multitaskingu. Dizajn je zvládnutý dobre, nám sa páči, no to už závisí od budúceho majiteľa. Problém s chladením je tiež vyriešený, telo sa síce zahrieva, no rozhodne menej, ako tomu bolo v minulosti. Cena takmer 700€ sa nám však zdá vysoká.

Klady

 • Výkon
 • Dizajn
 • Fotoaparát

Zápory

 • Slabšia batéria
 • Cena

Informácie o produkte

Sony Xperia Z5 2015

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 146 mm
 • Výška: 72 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,3 mm
 • Hmotnosť: 154 g
 • Farba: Čierna, biela, zlatá, zelená
 • Orientačná cena: 690 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Zobraziť viac

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk