Lenovo Vibe S1 Lite – Recenzia

Lenovo Vibe S1 Lite – Recenzia

 

Vibe S1 Lite je oklieštenou verziou Vibe S1, s ktorým zdieľa nielen dizajn, ale aj podobný procesor, hoci Lenovo ho propaguje viac ako „selfie smartfón“. Či je Vibe S1 Lite hodné tohto prirovnania sa dozviete v našej recenzii.

Balenie a prvé dojmy

Balenie telefónu zaujme najmä veľkým nápisom VIBE na modro-fialovom pozadí. Po zdvihnutí vrchnej časti balenia vás privíta hneď samotný telefón. Pod ním sa v škatuľke nachádza manuál, USB kábel, 1,5A adaptér, slúchadlá spolu s kľúčom na otvorenie zásuvky pre SIM a microSD karty.

Telefón je dodávaný s krytom z priehľadného plastu, ktorý je veľmi príjemným prekvapením. Osobne nie som fanúšikom krytov na telefóny, no tento konkrétny kryt je veľmi tenký, ľahký a nijako nenarúša dizajn. Desať bodov pre Chrabr... ehm... Lenovo.

Dizajn a konštrukcia

Biela farba a kovový rám nápadne pripomínajú iPhone, čo v tomto prípade určite nie zlé. Jeho dizajn je síce viditeľne inšpirovaný "nahryznutým jablkom", no aj tak si zachováva svoju vlastnú identitu. Trošku sa zdá, že sa Lenovo inšpirovalo aj Motorolou, od ktorej si zase požičalo zahnutý zadný kryt. Ide o veľmi jemnú krivku, takže do ruky dokonale pasuje. Na spodnej strane telefónu sa nachádza microUSB port a dvojica reproduktorov. Ich zvuk nepatrí medzi tie najlepšie, no určite nie je ani katastrofálny.

Nad nimi sa nachádza trojica hardvérových systémových tlačidiel. Na vrchnej strane telefónu je umiestnený 3,5mm audio jack spolu s mikrofónom na rušenie okolitého ruchu. Celková konštrukcia telefónu je neskutočne pevná, obzvlášť so spomínaným priehľadným krytom. Ohnúť ho je takmer nemožné. Telefón takisto prežil aj v našom úzkom vrecku bez jediného ohybu či poškrabania. Telefónu môžeme vytknúť len otvárací systém zásuvky pre SIM a microSD karty. Otváranie funguje zatlačením príslušného nástroja do dierky v jeho kryte. Tento proces by sa dal pokladať za dosť neprirodzený. Avšak väčšina ľudí SIM kartu alebo pamäťovú kartu tak často nemení, takže to nie je veľmi závažný problém.

Displej

Prednej časti telefónu dominuje 5-palcový displej s Full HD (1920×1080) rozlíšením. Ide o kapacitný dotykový panel, ktorý zvládne až 5 dotykov súčasne. Vďaka technológii IPS zobrazuje farby čisto, jasne a dosahuje veľmi dobré pozorovacie uhly. Ani jas nepatrí medzi jeho slabé stránky.


Na najvyššom nastavení je displej jasný a ľahko čitateľný aj na slnečnom svetle. Jeho čitateľnosť na najnižšom nastavení jasu je pri svetle trochu horšia. Túto úroveň by som okrem absolútnej tmy a pri vybitej batérii neodporúčal ani používať.


Fotoaparáty

Vo fotografovaní je Vibe S1 Lite takpovediac doma. Jeho predný 8MP fotoaparát disponuje bleskom, vďaka čomu si dokážete selfie vyfotiť aj v tých najhorších svetelných podmienkach. Pri fotení na veľkú vzdialenosť je ostrosť tohto fotoaparátu dosť zlá. Fotky vyzerajú rozmazane a nie príliš kvalitne, na takýto štýl fotenia však navrhnutý ani nebol. Na druhú stranu, vo svojej selfie doméne exceluje. Okrem fotenia dokáže aj nahrávať veľmi kvalitné videá. Zadným 13MP fotoaparátom je možné okrem nahrávania videí fotiť v dvoch režimoch: štandardným a HDR režimom. V HDR režime produkuje telefón nádherné fotografie s ostrým obrazom a výraznými farbami. Jeho jedinou nevýhodou je, že počas fotenia nesmiete telefónom ani pohnúť, no výsledná kvalita fotografií za to rozhodne stojí. Štandardný režim dovoľuje viac pohybu. Tento režim reaguje oveľa lepšie i rýchlejšie fotí, no oproti HDR má nižšiu kvalitu fotiek. Zadný fotoaparát disponuje duálnym LED bleskom, čo napomáha osvetleniu cieľovej oblasti.

Hardvér a výkon

Vibe S1 Lite disponuje procesorom MediaTek MT6753, ktorý pozostáva z ôsmich jadier typu Cortex-A53 o frekvencii 1,3GHz a grafikou Mali T760MP2. Telefón disponuje aj operačnou pamäťou s veľmi dobrou 2GB kapacitou a 16GB úložiskom rozšíriteľným pomocou 32GB microSD karty. Ocenil by som však väčšiu kapacitu interného úložiska a aj podporu väčších microSD kariet, pretože samotný systém si z nej odkrojí pomerne veľký kus, konkrétne niečo málo pod 6GB.

Výkonovo S1 Lite asi nikoho neohromí. Smartfón nie je určený pre hráčov, ale skôr pre ľudí, ktorí majú vášeň pre fotografovanie. Napriek tomu bol S1 Lite podrobený syntetickým testom, a to Geekbench 3, AnTuTu Benchmark, 3DMark Ice Storm, Ice Storm Extreme a Sling Shot. Výsledky si môžete pozrieť v galérii. V skratke, CPU sa môže výkonom porovnávať s vlajkovými loďami minulých generácií (Samsung Galaxy S4, S5, Motorola Moto X), ale jeho grafický výkon značne zaostáva. Napríklad hra World of Tanks Blitz bola len tak-tak hrateľná na najnižších detailoch s FPS kolísajúcim niekde v rozmedzí 30-40 FPS s častými prepadmi až na hranicu 15 FPS, čo nie je práve ideálny herný zážitok.

Softvér

Operačným systémom je Android 5.1 Lollipop s Lenovo nadstavbou, ktorá je veľmi podobná operačnému systému Apple iOS. Chýba tu tlačidlo menu, ktoré je nahradené presúvaním sa po stránkach s aplikáciami, podobne ako v iOS. Predinštalovanému softvéru by zoštíhľujúca kúra určite nezaškodila. Aplikácií je pomerne veľa, väčšina z nich je našťastie aspoň čiastočne užitočná a dá sa aj odinštalovať, ako napríklad Evernote, Navigácia, alternatívny prehliadač UC Browser. Celý systém aj napriek tomu veľmi dobre reaguje, prepínanie medzi aplikáciami je rýchle a takmer bez odozvy.


Výdrž

Lenovo Vibe S1 Lite obsahuje nevymeniteľnú Li-Ion batériu s kapacitou 2700mAh. V syntetickom teste batérie Geekbench 3 dosiahol čas 8 a pol hodiny pri stlmenom osvetlení, čo je naozaj výborné číslo. Mimo syntetických testov si S1 Lite viedlo tiež veľmi dobre. Pri občasnom prezeraní webu cez Wi-Fi vydržal celé 2 dni, pri pozeraní videí dosiahol výdrž cca 7-8 hodín a pri hraní približne 3 hodiny.

Naše hodnotenie

Lenovo Vibe S1 Lite je skvelým smartfónom pre nadšencov kvalitných fotografií i médií. Hoci hráči si tu veľmi neprídu na svoje, všetci ostatní si ho vďaka dizajnu, unikátnym fotoaparátom, skvelému displeju a dlhej výdrži batérie určite obľúbia. Dodávaný kryt je veľmi príjemným bonusom. Systém na otváranie zásuviek pre SIM a microSD karty nie je práve najlepší, no nejde o príliš frekventovanú činnosť. Lenovo by takisto ešte mohlo zapracovať na zredukovaní množstva predinštalovaných aplikácií.

Klady

 • Displej
 • Fotoaparáty
 • Konštrukcia
 • Dodávaný kryt

Zápory

 • Grafický výkon

Informácie o produkte

Lenovo Vibe S1 Lite 2016

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 145 mm
 • Výška: 71 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9 mm
 • Hmotnosť: 129 g
 • Farba: Biela
 • Orientačná cena: 229 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk