Moto X Force – Recenzia

Moto X Force – Recenzia

 

Je to už dávnejšie, čo spoločnosť Motorola vydala nový smartfón. Ich nový kúsok nás láka svojím nerozbitným displejom. Je skutočne nerozbitný?

Úvod

Model X Force k nám dorazil v bielo-oranžovej krabičke, v ktorej sa nachádzala Turbopower nabíjačka a všetky potrebné manuály a dokumenty. Bežne sa v balení nachádzajú ešte slúchadlá, v našom prípade chýbali.

Dizajn a konštrukcia

Na vrchnej hrane sa nachádza audio jack spoločne so zásuvkou na nanoSIM a microSD kartu, na spodnej hrane nájdeme iba microUSB konektor. Na pravej hrane sa nachádzajú tlačidlá hlasitosti a vypínač, ktorý má jemnú textúru, aby sa dal ľahšie rozoznať hmatom. Ten sa vzhľadom na rozmery smartfónu nachádza vyššie, ako sme zvyknutí. Na prednej strane hore na hrane sa nachádza fotoaparát s rozlíšením 5Mpx a nezvyčajným LED bleskom, dole sa nachádza len mikrofón spoločne s reproduktorom (mikrofón sa nachádza naľavo). Vzadu nájdeme 21Mpx fotoaparát s dvojitým LED bleskom a dvojicou mikrofónov na potlačenie šumu, priehlbina s logom výrobcu môže pripomínať snímač odtlačkov prstov, no tým smartfón nedisponuje.

Nosný rám smartfónu je vyrobený z jedného kusu hliníka. Jediné miesto, kde sa rám rozdeľuje, je navrchu, a to kvôli príjmu signálu. Zadný kryt je vyrobený z neuveriteľne odolného balistického nylonu, ktorý sa používa ako základ vojenskej výzbroje. Škrabancov sa rozhodne obávať netreba, navyše textúra je príjemnú na dotyk a zabraňuje kĺzaniu z rúk. Displej chráni Moto ShatterShield, čo je v podstate mnohovrstvové sklo, ktoré je veľmi odolné voči prasklinám či inému poškodeniu. Jeho presné zloženie materiálov nepoznáme. Telo smartfónu je teda veľmi odolné voči hrubému zaobchádzaniu. Vŕzgania či krútenia tela sa rozhodne obávať netreba... Teda, ak nie ste práve Rambo!

Po funkčnej stránke je dizajn bez chýb, no mnohým bude pripomínať smartfón z roku 2012, preto by sme v budúcnosti privítali osvieženie dizajnu.

Displej

Prečo sa uspokojiť s priemerom, keď je možnosť toho najlepšieho? 5,4“ AMOLOED displej disponuje krásnym rozlíšením QHD 2560×1440. Áno, takéto rozlíšenie má aj Samsung Galaxy S7 Edge. AMOLED displeje sa vyznačujú najmä výborným podaním farieb, a skutočnou čiernou a tento nie je výnimkou. Rovnomernosť podsvietenia netreba riešiť vôbec, keďže displej žiadne nepotrebuje. Nemáme žiadnu výhradu, je skrátka výborný!

Hardvér a výkon

Srdcom smartfónu je známy čipset Qualcomm Snapdragon 810, ktorý sme mali možnosť vidieť v nejednej vlajkovej lodi. Výkonovo je to s ôsmimi jadrami „trhač asfaltu“. Štyri jadrá sú ARM Cortex-A57 s taktom 2GHz, zvyšné zvyšné sú ARM Cortex-A53 s taktom 1,5GHz. Spoločnosť mu robí 3GB RAM, čo je stále nadpriemer. Na výber sú dve možnosti pamäte, konkrétne 16GB a 32GB, my sme mali na test verziu s 32GB pamäťou.

Telefón disponuje týmito bezdrôtovými pripojeniami: LTE, WiFi a/b/g/n/ac (dual band), Bluetooth 4.1, A-GPS, GLONASS a NFC, chýba FM rádio, zaujímavosťou je možnosť bezdrôtového nabíjania.

Výkon sme merali trojicou záťažových testov: 3DMark Slingshot ES 3.1, Antutu Benchmark-64bit a Geekbench 3. Ako môžeme vidieť z výsledkov, Moto X Force rozhodne nie je práve čajíček. Ba práve naopak, v niektorých testoch sa dokonca doťahuje na bývalú vlajkovú loď Samsung Galaxy S6! Z minulosti už máme odskúšané, že Snapdragon 810 je vskutku pažravý čip, ktorý sa tiež nehanbí poriadne zakúriť, s čím malo mnoho smartfónov problémy, keď počas hrania či testovania postupne degradoval výkon kvôli nedostatočnému chladeniu. V tomto prípade to však nie je žiaden problém, pretože hliníkový rám slúži ako rozvádzač tepla, preto sme aj počas dlhšieho hrania cítili značné zohrievanie rámu, no teplota nikdy neprekročila na dotyk nepríjemnú úroveň 40°C.

Operačný systém

Obyčajne sa v smartfóne nachádza Android 5.1.1 Lollipop, no k nám dorazil už s najnovšou aktualizáciou – Androidom 6.0.1 Marshmallow. V prípade Moto X sa v operačnom systéme nenachádza žiadna softvérová nadstavba, ba dokonca ani zbytočné aplikácie, ktoré mnoho výrobcov obľubuje predinštalovať. Jedinou výnimkou je Motorola Connect. Celkovo sme radi za čistý systém, v ktorom sa dokonca nenachádza ani prehrávač hudby. Systém je vyladený nad očakávania a počas celého testovania sme nemali potrebu telefón ani raz reštartovať, jediný reštart sa udial, keď sme vybili batériu tak, že sa telefón vypol sám. Počas testovania sme zámerne nechali na telefóne pustený záťažový test na procesor, nahrávanie obrazovky a aby toho nebolo málo, pustili sme hru Real Racing 3. A výsledok? Telefón ani na sekundu nezaváhal a reakcie na akékoľvek úlohy boli spomalené iba minimálne. Veľmi slušné!

Fotoaparát

Zadný fotoaparát disponuje na dnešné pomery stále nadpriemerným rozlíšením 21Mpx. Spoločnosť mu robí dvojica LED bleskov, z ktorých jeden je s teplou bielou a druhý, naopak, studenou. Dôvodom je lepšie vyváženie farieb pri fotení v zlých svetelných podmienkach. Predný fotoaparát tiež disponuje slušným rozlíšením 5Mpx a pre smartfóny neobvyklým predným bleskom (čo som osobne ešte nevidel v praxi). Kvalita fotografií je v dobrých svetelných podmienkach bezchybná, v horšom osvetlení nie je problém upraviť svetlosť manuálne podľa potreby. Kvalita s horšími podmienkami klesá, no rozhodne nie na úroveň vtáčieho zobu (zrnenie). Dvojica bleskov značne pomáha pri fotení v zlých podmienkach, no ostrosť nemusí byť vždy dokonalá.

Čo sa týka natáčania videí, to mohlo byť lepšie. Podpora 4K je fajn, no škoda chýbajúcej možnosti natáčania 1080p pri 60fps, možnosť spomalených záberov je tiež výborná vlastnosť, no celkovo sú možnosti nastavenia celkom malé.

Batéria a výdrž

Azda najväčším problémom dnešných smartfónov je výdrž batérie, pretože výrobcovia musia mnohokrát „napratať“ batérie do supertenkého tela. V tomto prípade je telo hrubé 9,2mm, preto nemusel výrobca ustupovať tak drasticky a doprial smartfónu batériu s mierne nadštandardnou kapacitou 3760mAh s technológiou Li-ion. Medzi podporované módy nabíjania patrí TurboPower, keď dodávaná nabíjačka dokáže „tlačiť“ do telefónu 2,85A, a preto nie je problém oživiť vybitý smartfón na osem hodín iba za 15 minút nabíjania. Áno, môže to byť dosť drastické, pri nabíjaní sa telo telefónu zahrievalo na 40°C, čo z hľadiska životnosti batérie nemusí byť ideálne. Preto som skúšal nabíjať aj na počítači, kde je výkon nabíjania ekvivalentom 1A nabíjačky. Nabíjanie síce trvalo celú noc, no za cenu výrazne nižšieho opotrebúvania batérie. Smartfón dokonca podporuje možnosť bezdrôtového nabíjania. Je škoda, že výrobca vzhľadom na cenu smartfónu bezdrôtovú nabíjačku nepridáva.

Počas celého testovania som mal zapnutú WiFi a LTE pripojenia, prvý deň som sa s výnimkou telefonovania poväčšine hral a testoval výkon. Výsledok bol taký, že večer po štrnástich hodinách som mal už len 20% batérie. Na druhý deň som však obmedzil hranie a testovanie na minimum a väčšina využívania bola iba telefonovanie, občasné písanie správ, prehliadanie či GPS navigácia. Večer, opäť po štrnástich hodinách, som zostal na úrovni 54%. Preto som sa rozhodol vynechať nabíjanie, či smartfón zvládneme celý ďalší deň. Po ôsmich hodinách v práci som sa dostával na úroveň 15% a bolo načase zapnúť úsporný režim. A keď som sa po vrátil domov, smartfón už bol na úrovni 2%.

Celkovo je výdrž smartfónu na výbornej úrovni, preto rozhodne dávame za výdrž výrobcovi jednotku!

Je to vážne odolný smartfón! CrashTest!

Ešte predtým, než sa vrhneme do násilia, trhania a ničenia, upozorňujem, že ešte som nikdy nerozbil jediný telefón, takže môj test odolnosti treba brať s určitou rezervou, pretože som smartfón testoval naozaj brutálnym spôsobom, ktorý, prosím, nikdy neskúšajte! Je to nebezpečné či už pre vás, telefón, alebo aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Prvým testom bolo „nechcené vypadnutie telefónu z ruky“ približne vo výške hlavy (napr. pri telefonovaní). Výsledok? Nič, jedine upozornenie, že ak nechcem rozbiť podlahu, mám ísť testovať von. Pád priamo na plochu displeja zrejme smartfónu žiadnym zásadným spôsobom neprekáža. Myslím, že je na čase trochu pritvrdiť.

Vyhadzovať telefón zo siedmeho poschodia mi neprišlo dostatočne zaujímavé, tak som sa rozhodol vytiahnuť motorku. Veď prečo nie? Poďme sa teda pozrieť, ako to dopadlo. Prvý test prebiehal na poli, kde dopad pri 40km/h nebude nijako drastický... Telefón dopadol na zadnú stranu, stačilo ofúkať prach zo zadného krytu a smartfón bol nedotknutý. Stačilo zastaviť nahrávanie. Azda každý uzná, že dopad bol do mäkkého podkladu, ktorý nebol nič extra.

Ako druhý test som už trochu pritvrdil a presunul sa na asfalt. Začal som na 50km/h a opäť vyhodil telefón so zapnutým natáčaním. Aj napriek hrozivo vyzerajúcemu odrazeniu od kolesa motorky som sa nedočkal žiadneho výrazného poškodenia.

Mierne odreniny na ráme sa dali očakávať, no nič, čo by ovplyvňovalo používanie či funkciu smartfónu.

80km/h! Zistíme, či je displej skutočne nerozbitný, alebo ide o šikovný reklamný ťah. Prvý, druhý, tretí a, konečne, štvrtý prevodový stupeň, plný plyn a ide sa! Hups, pekné kotrmelce, ale čo displej? Po chvíľke napätia dvihnem telefón zo zeme, ktorý je, čuduj sa svete, plne funkčný, ba dokonca ešte so zapnutým nahrávaním. Po náraze je vidieť prvá kozmetická chyba, hrana krycieho sklíčka je viditeľne odlúpená. No po miernom zatlačení prstom nebolo vidieť takmer nič okrem jemného prehybu na hrane.

Poďme ešte vyskúšať pád priamo na displej! Prežije to? Dopad v skutku nevyzeral pekne. No bolo treba znovu zadať PIN kód Zrejme v dôsledku dopadu vypadol kontakt, no po zadaní telefón opäť fungoval ako hodinky. Vskutku som zostal milo prekvapený a čo vy?

Naše hodnotenie

Návrat Motoroly na trh sa vydaril! Ide o brutálne odolný smartfón, ktorý sa len tak niečoho nezľakne, či už po stránke odolnosti, alebo použiteľnosti. Hardvérovo nejde o žiadne „béčko“, parametre smartfónu odpovedajú vlajkovej lodi minulej generácie, a v kombinácii s najnovším Androidom beží smartfón vynikajúco. Dizajn je diskutabilný, niekomu sa páči, a niekomu nie, no z môjho pohľadu je ešte na čom popracovať, pretože dizajn mi pripomína smartfón z roku 2012. Fotoaparát je na dobrej úrovni, so zaujímavým predným bleskom. Milým prekvapením bol tiež QHD (2560×1440) AMOLED displej, ktorý je vynikajúci. A negatívum na záver? Zostáva spomenúť už len jediné číslo, a tým je cena 700 eur, čo rozhodne nie je málo.

Klady

  • Odolnosť
  • Batéria
  • Displej
  • Výkon

Zápory

  • Chýbajúci snímač odtlačkov prstov

Informácie o produkte

Moto X Force 2016

  • Kategória: Mobilné telefóny
  • Operačný sytém: Android
  • Farba: Čierna/Biela
  • Orientačná cena: 700 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk