Teclast TPad X10 3G - Recenzia

Teclast TPad X10 3G - Recenzia

 

Aj napriek tomu, že už sme produkt od spoločnosti Teclast v minulosti recenzovali, meno tohto výrobcu vám zrejme nebude hovoriť nič. Bodaj by nie, v slovenských e-obchodoch ho nenájdete a jedinou alternatívou je zahraničný obchod. Či má zmysel tento phablet vyhľadať, sa dočítate v recenzii.

Balenie

Balenie pozostáva zo škatuľky, aké sa bežne vyskytujú pri tabletoch alebo phabletoch, manuálu a trojice káblov. Ďalej sa v balení nachádza microUSB kábel, slúžiaci na dobíjanie, predlžovací microUSB kábel a nabíjací DC kábel s USB koncovkou. Slúchadlá alebo telo nabíjacieho adaptéra, ktoré sa vkladá do elektrickej zásuvky, však v balení budete hľadať márne. Zámer s adaptérom chápem, keďže existuje veľa druhov elektrických zástrčiek a sietí, absencii slúchadiel však nerozumiem.

Dizajn, prevedenie

Aj napriek tomu, že Teclast Tpad X10 je phablet, teda akýsi hybrid medzi tabletom a smartfónom, zariadenie sa vymyká väčšine dostupných phabletov. Je to predovšetkým vďaka svojim rozmerom 260163×9,6mm a hmotnosti 567g. Na základe toho sami vidíte, že Teclast TPad má rozmery tabletu s funkciami telefónu. Či je komfortné telefonovať s takýmto zariadením a nosiť ho neustále pri sebe, je na zvážení každého potenciálneho zákazníka. Proste Teclast prišiel s takouto víziou a je len na vás, či ju budete akceptovať, alebo nie.

Čo sa dizajnu a prevedenia týka, TPadu dominujú prevažne ostrejšie hrany a zaujímavá zadná časť, ktorá má štruktúrovaný povrch, zabezpečujúci dobrú manipuláciu a držanie v rukách.

Ovládacie prvky sú umiestnené na hornej hrane. Postupne zľava doprava, blokovacie tlačidlo a dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti. Obe tlačidlá vystupujú von tak akurát a ich ovládanie je bezproblémové. Ďalej sa na hornej hrane nachádza slot pre microSIM kartu a pamäťovú kartu typu microSD (výrobca udáva pamäťovú kartu TF, ide ale o ten istý typ karty). Pravá hrana prázdna, spodná hrana prázdna, na ľavej hrane sa nachádzajú tri porty, microUSB na dobíjanie a prenos dát, DC na dobíjanie a 3,5mm jack na pripojenie slúchadiel. V zadnej časti sa nachádza fotoaparát a reproduktor.

Konektivita

O káblovej konektivite som hovoril v predošlej kapitole, bezdrôtovo Teclast TPad komunikuje pomocou dvojpásmového Wi-Fi štandardov 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0. Nechýba GPS, LTE či NFC tu nenájdete. V phablete po stránke konektivity nájdete teda taký základ.

Displej

Obrazovku tvorí IPS displej s uhlopriečkou 10,1" rozlíšením 1280×800px a pomerom strán 16:10. Opäť, pri tabletoch tejto triedy je to štandard, aj keď, pre mňa je takéto rozlíšenie na 10-palcovú uhlopriečku slabé, pretože či pri bližšom pohľade sú písmenká, ikonky, ale aj všetko ostatné trochu kostrbaté, proste chýba im ostrosť. Takisto pokrivkáva aj vernosť farieb, ktoré sú ladené trochu do svetla. Samozrejme, TPadu chýba ochranné sklo Gorilla Glass a na ochranu displeja bolo použité neznáme sklo, preto v takýchto prípadoch odporúčam siahnuť po tvrdenom ochrannom skle.

Phabletu chýba svetelný senzor a tým pádom aj automatická regulácia jasu, preto si jas budete musieť neustále nastavovať, čo už v dnešnej dobe nie je najkomfortnejšie. Maximálna úroveň jasu nie je síce nejaká extrémna, no čitateľnosť na slnku je obstojná.

Hardvér

Srdcom phabletu je osemjadrový procesor MediaTek 8392 s taktom 1,4GHz. Sekunduje mu 1GB operačnej pamäte RAM, vnútorné úložisko má kapacitu 16GB a je rozšíriteľné o spomínané microSD karty až do kapacity 128GB. Grafickú stránku zabezpečuje čip Mali-450MP. Výkon zariadenia neohúri, je skôr priemerný a poslúži prevažne len na jednoduchú prácu. Na predstavu si môžete pozrieť výsledok z benchmarkového nástroja Antutu.

Ťahúňom TPadu môže byť zabudovaná batéria s kapacitou 5800mAh, ktorá mu vzhľadom na prítomný hardvér a displej dáva výborné predpoklady aj na niekoľkodňovú výdrž batérie.

Softvér

Teclast TPad beží pod operačným systémom Android 5.1 Lollipop a nechýba mu dokonca aj podpora slovenčiny. Aj keď, niektoré predinštalované aplikácie obsahujú čínske názvy a aj ich prostredie je v čínštine, sú de facto nepoužiteľné. Pri niektorých sa mi dokonca nepodarilo identifikovať, na čo by mali slúžiť. Čo som prekvapený, v phablete sa nachádza klasické menu, čo je už v dnešnej dobe málo vídaným javom.


Zo zamknutej obrazovky máte zrýchlený prístup k fotoaparátu a telefónu. Stiahnutím notifikačnej lišty zase získate klasicky prístup k rôznym nastaveniam.


Neviem o tom, že by mal TPad nejakú vlastnú nadstavbu operačného systému, no musím povedať, že systém bežal spoľahlivo, bez nejakých pádov, mrznutí alebo zaváhaní, takže v tomto smere bola spokojnosť.

Multimédiá

TPad disponuje vlastnými prehliadačmi a prehrávačmi obrázkov, videa aj zvuku. Súčasťou galérie je aj prehrávač videí. Usporiadanie jednotlivých priečinkov je logické a jednoduché, v jednom máte fotografie, v ďalšom screenshoty, videá a podobne. Prehliadač obrázkov poskytne aj rôzne editory na úpravu obrázkov.

Hudobný prehrávač ponúkne síce základný dizajn, no zato je dostatočne prehľadný a nachádza sa v ňom dokonca aj ekvalizér. Ten ponúkne voľbu hudobného režimu, nastavenie jednotlivých frekvencií, zosilnenie basov, priestorový zvuk a predvolenú ozvenu. Zvuk z reproduktora síce kvalitou nevyniká, no nie je to nejaká veľká tragédia. Pripojením kvalitnejších slúchadiel získate trošku lepší zvuk a budete vedieť identifikovať aj jeho jednotlivé zložky.

Fotoaparát

Phablet disponuje zadným, hlavným fotoaparátom s pravekým rozlíšením 2MPx, no v nastaveniach fotoaparátu máte k dispozícii len jednu úroveň nastavenia rozlíšenia, 1MPx. Žiadna sláva to nie je ani s predným fotoaparátom, jeho rozlíšenie je 0,3MPx. Pri natáčaní videa ste zase odkázaní na škálu hodnotenia jeho kvality na úrovni „nízka, stredná, vysoká a jemné“. Teda, ak sa vám vôbec niečo podarí natočiť. Na mňa pri pokuse o natočenie videa vyskočila hláška „chyba pri nahrávaní“ a už som aj donatáčal. Veru nepoteší. Absentuje i prisvetľovacia dióda, takže už aj tak zlé fotky budú v horších svetelných podmienkach ešte horšie.Prostredie fotoaparátu a ani nastavenia neponúknu nič svetoborné, nájdete tu zopár režimov ako HRD, režim krásnej tváre, panorámu, nastavenie expozície či vyváženie bielej farby. Väčšia využiteľnosť všetkých týchto vecí je aj tak otázna, pretože rozlíšenie je 1MPx.

Naše hodnotenie

Som čiastočne na pochybách, ako ohodnotiť tento phablet. Čo sa týka výkonu, ten je porovnateľný s obdobnými tabletmi, Teclast TPad má však výhodu v podobe možnosti telefonovania. Aj keď je to síce vrcholne nepraktické, telefonovať s 10-palcovým phabletom, slot na SIM kartu viete vyžiť iba na dátové služby. Len proste pri tomto phablete mi chýba akýkoľvek rys, ktorý by vás vyslovene prinútil kupovať si niečo takéto z Číny, platiť DPH a dúfať, že vám vôbec dorazí, lebo také prípady sa stávajú. Oproti konkurencii ponúkne TPad horší fotoaparát, v balení napr. nenájdete slúchadlá či adaptér do zástrčky, v phablete je predinštalovaných množstvo aj možno užitočných aplikácií, ktoré sú len v čínštine a otravujú vás čínskymi notifikáciami. Našťastie sa však dajú odinštalovať.
Nejde vyslovene o zlý tablet či phablet, predajná cena je nastavená celkom dobre, jeho najväčšou nevýhodou je však to, že nemá oficiálnu slovenskú distribúciu a musíte si ho zadovážiť len z Číny, čím vám narastú náklady o platbu DPH.

Klady

 • „Phablet“
 • Sympatický dizajn
 • Predajná cena
 • Batéria
 • Slovenská podpora

Zápory

 • Slabší fotoaparát
 • Niektorým aplikáciám chýba preklad
 • Nutnosť objednania z Číny
 • Poplatky spojené s nákupom zo zahraničia
 • Absencia slúchadiel v balení
 • „Chyba pri nahrávaní“ videa

Informácie o produkte

Teclast TPad X10 3G 2016

 • Kategória: Tablety
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 260 mm
 • Výška: 163 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9 mm
 • Hmotnosť: 567 g
 • Farba: Čierna
 • Orientačná cena: 125 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gearbest.com

Zobraziť viac

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk