Coolpad Torino S + Porto S - Recenzia

Coolpad Torino S + Porto S - Recenzia

 

Obsah článku

Spoločnosť Coolpad je čínsky výrobca smartfónov, ktoré sú populárne najmä v Indii, no po vzore iných výrobcov sa snaží presadiť aj na európskom trhu. Ako novinky uviedla dvojicu LTE telefónov strednej triedy Coolpad Porto S a Coolpad Torino S.


Dizajn

S rozmermi 143 x 72 x 7,6 milimetrov je Porto S pomerne kompaktný. K dobrému ovládaniu prispieva aj nízka hmotnosť 125 gramov. Použité materiály zodpovedajú cenovej kategórii, ale neznamená to, že by boli nekvalitné. Okraje okolo displeja sú širšie a pri bielom modeli vytvárajú väčší kontrast, siahnite preto radšej po čiernej variante. Slot pre obe karty (2. hybridný slot pre SIM/microSD) nájdeme na pravej strane nad tlačidlom napájania. Ovládanie hlasitosti je na opačnej strane. Vďaka neodnímateľnému a celistvému zadnému krytu sa telefón neohýba a nevŕzga.

Displej

5 – palcový displej má HD rozlíšenie 1280 x 720 pixelov, čo pri tejto uhlopriečke predstavuje hustotu bodov 294 ppi. Tieto čísla ničím nevyčnievajú z davu a ide o štandardné hodnoty pre zariadenia strednej triedy. Malé texty sú jasné a jemné. Maximálny jas sa pohybuje na úrovni 420 cd /m² a dostačuje aj pre čitateľnosť na priamom slnku. Použitím IPS panelu sú docielené stabilné pozorovacie uhly a podanie čiernej. Farby sa nedeformujú, ale obrazovka pri náklonoch trocha tmavne.

Hardvér

Narozdiel od iných výrobcov sa Coolpad nespolieha len na procesory od Qualcommu a v telefóne použil čip od Mediatek. MT6735 je 28nm SoC strednej triedy so štyrmi jadrami Cortex A53 a 64 – bitovou architektúrou. Operačná pamäť s velkosťou 1GB zabezpečuje po väčšinu času pomerne hladký chod a jej nedostatok sa prejaví až pri multitaskingu. Grafický čip ARM Mali-T720 stačí na beh menej náročných hier. Problémom je hlavne spúšťanie aplikácií, ktoré so slabším procesorom trvá aj niekoľko sekúnd. Batéria s kapacitou 2800 mAh vydržala pri prehliadaní stránok a občasnom hraní približne 7 – 8 hodín. Pri bežnom užívaní by bez problémov vydržala aj do nasledujúceho rána, no zvyk nás nútil k nočnému plnému dobitiu. Chvályhodná a pri čínskych telefónoch aj netradičná je podpora všetkých dôležitých LTE frekvencií. K bezdrôtovým sieťam Porto S pripája v štandardoch 802.11 b/g/n a navigovanie umožňuje GPS aj Glonass.

Fotoaparát

Snímač zadnej kamery má rozlíšenie 8 Mpix a clonu f/2.4, čím sú zhotovené zábery jasné, ale trpiace šumom. Kvalita je však pre danú kategóriu stále prijateľná. Ostrosť a podanie farieb sú najmä za dobrých svetelných podmienok rovnako slušné. Pri slabom/umelom osvetlení už samozaostrovanie nestíha a fotky sú rozmazané. Softvér ponúka klasické možnosti ako Panorama, Face beauty či Live Photo. Predný fotoaparát má 2 Mpix a rovnakú clonu. Video je možné nahrávať v 720p a 30 fps s oboma kamerami.

Softvér

Predinštalovaným operačným systémom je viac ako ročný Android 5.1 a výrobca si ho ešte mierne upravil. Ako viaceré čínske telefóny, ani Porto S neobsahuje zoznam aplikácii a všetky sa zobrazujú priamo na plochách. Ich rozloženie tvorí klasická mriežka 4x5 a štvorica dolných aplikácií v lište. Pre aspoň minimálne usporiadanie slúžia priečinky. Veľmi potešujúcim faktom je absencia akéhokoľvek bloatwaru, pretože telefón tak nie je zbytočne zaťažovaný. Predinštalovaný je len balík WPS Office a životne potrebný Facebook. Nedotknutou ostala aj notifikačná lišta zhodná s čistým Androidom.

Naše hodnotenie

Nemožno povedať, že by sa spoločnosť Coolpad nepoučila a oproti predošlému modelu Modena vylepšila viacero vecí. Podľa nášho názoru budú cieľovou skupinou začínajúci používatelia smartfónov, ktorí ocenia dobrý IPS panel s HD rozlíšením, pevný a nenáročný dizajn, plnú podporu LTE pásiem a nebude im vadiť nižší výkon. Ten navyše zaručuje výbornú výdrž batérie, s ktorou si vystačíte aj dva dni.

Klady

 • IPS displej
 • zhotovenie
 • výdrž batérie

Zápory

 • fotoaparát

Informácie o produkte

Coolpad Porto S 2016

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 72 mm
 • Výška: 143 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,6 mm
 • Hmotnosť: 125 g
 • Farba: biela/čierna
 • Orientačná cena: 96 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Coolpad

Zobraziť viac

Korekcia: Simona Beňová


Dizajn

Druhým z dvojice, Torino S, má menšie rozmery 139 x 67,8 milimetrov, no aj menší 4,7 – palcový displej. Kvôli šošovke fotoaparátu je síce o 0,2 milimetra hrubší, ale zaoblené hrany sedia v ruke lepšie a tým sa telefón drží pohodlnejšie. Rozloženie tlačidiel je rozdielne. Všetky tri nájdeme napravo a sloty pre karty naľavo. Zadný kryt opäť tvorí pevný celok a plynule prechádza do zakryveného skla displeja. Pod fotoaparátom sa navyše nachádza snímač odtlačkov. Ďalšou odlišnosťou, ktorá chýba ako Porto S, tak aj mnohým súčasným telefónom, je aj prítomnosť infraportu pre ovládanie zariadení. Milým prekvapením je aj priesvitný obal priamo v balení.

Displej

4,7 – palcová uhlopriečka a rovnaké rozlíšenie prinášajú hustotu bodov 313 ppi. Rovnako ako pri Porto S, aj tu je použitý IPS panel. Farby sú preto chladnejšie s jemným modrastým nádychom a navyše by mohli byť o čosi sýtejšie. Rozdiel a problém nastáva pri jase, ktorého hodnoty okolo 380 cd/m² zhoršujú čitateľnosť na priamom slnku.

Hardvér

Srdcom Torino S je rovnako štvorjadrový 64 – bitový procesor na báze ARM jadier Cortex A53. Výrobcom je spoločnosť Qualcomm. Snapdragon 410 MSM8916 je síce o čosi starší ako MT6735, ale aj trocha výkonnejší, čo sa odzrkadlilo na plynulejšom multitaskingu. Pomáha mu aj dvojnásobna operačná pamäť. Integrovaná grafika Adreno 306 si poradila aj s hrami ako Need fo Speed či Modern Combat 5. Prekvapujúco, pri prehliadaní stránok si lepšie viedol Porto S a výsledky testu Vellamo to aj potvrdili. Zamrzela nás aj kapacita batérie. Tá má najmä kvôli zaoblenému zadnému krytu len 1800 mAh a pri rovnakom používaní vydržala približne 5 hodín. Nepochopiteľným rozdielom je aj absencia LTE pásiem 800/900 MHz. Úspešnou náplasťou je za to rýchla a väčšinou presná čítačka odtlačkov a infračervený port.

Fotoaparát

Už na prvý pohľad softvér Torino S poskytuje viacero možností. Podstatným rozdielom je Pro mód, ktorý umožňuje manuálne nastavenie vyváženia bielej, ISO, času uzávierky či kontrastu. Pre rýchlu zmenu vzhľadu sú dostupné rôzne filtre. Snímač má rovnako ako pri Porto S 8 Mpix, ale clonu f/2.0. Zábery sú prekvapivo dobré a zachytávajú chvályhodný farebný kontrast a samozaostrovanie odvádza dobrú prácu. Dynamický rozsah by mohol byť síce väčší, keďže pri rozdielnom osvetlení sú fotky tmavé a zanikajú niektoré detaily, ale to by sme už museli siahnúť po vyššom modeli a inej cenovke. Pri slabšom osvetlení vzniká menší šum, ale jas a celková kvalita sú oproti Porto S o triedu lepšie. To sa týka aj prednej 5 Mpix kamery s f/2.2 clonou, ktorá je vhodnejšia na videohovory a selfie. Video je zachytávané už v rozlíšení 1080p a 30 fps.

Softvér

Rovnako ako pri Porto S, aj v prípade Torino S sa Coolpad spolieha na Android 5.1, respektíve 5.1.1. Použitou nadstavbou je Cool UI 8.0, ktorá najmä v nastaveniach pripomína iOS a taktiež neobsahuje zoznam aplikácií. Vzhľad je ešte možné pripospôsobiť pomocou tém, ktoré menia pozadie a ikony. Rozložiť sa dajú ako do mriežky 4x5, tak aj 4x4. Veľkou výhodou oproti Porto S je podpora gest. Dvojitým poklepaním po displeji sa telefón prebudí a horizontálne potiahnutie prehodí ďalšiu skladbu. Napísaním písmen C sa otvorí číselník pre vytáčanie a pomocou písmena M spustí hudbu. Pokiaľ chcete telefón ovládať jednou rukou, zapnutím plávajúceho tlačidla C získate prístup k najpoužívanejším funkciám ako multitasking, reštart, nastavenie jasu a hlasitosti či odfotenie obrazovky. Ani Torino S nekazí žiaden bloatware. Predinštalovanou je dokonca aj aplikácia na ovládanie infraportu, s ktorým môžete pohodlne ovládať zariadenia vo vašom okolí.

Naše hodnotenie

Coolpad prezentuje Torino S ako prémiovú strednú triedu, ale spĺňa to len v niektorých aspektoch. Spomedzi konkurentov vyniká mladistvým dizajnom, rýchlym a presným snímačom odtlačkov a infraportom pre ovládanie okolitých zariadení. Zhotovenie, fotoaparát a plynulosť systému je na zariadenie v tejto cenovej kategórii rovnako pôsobivé. Navzdory tomu nájdeme aj miesto pre kritiku. Displej by mohol byť pre pohodlnejšie čítanie na priamom slnku jasnejší a rovnako aj kapacita batérie je pod úrovňou ostatných konkurentov. Navyše LTE nepodporuje pásma 800/900 MHz. Nadštandardnou je operačná 2GB a vnútorná 16GB pamäť.

Klady

 • dizajn a zhotovenie
 • snímač odtlačkov a infraport
 • operačná a vnútorná pamäť

Zápory

 • slabší jas displeja
 • výdrž batérie
 • bez LTE 800/900 MHz

Informácie o produkte

Coolpad Torino S 2016

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 67,8 mm
 • Výška: 139 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,9 mm
 • Hmotnosť: 119 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 149 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Coolpad

Zobraziť viac

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk