HTC 10 - Recenzia

HTC 10 - Recenzia

 

Tento rok prichádza HTC so svojou novou vlajkovou loďou, HTC 10, a nám sa podarilo práve tento smartfón otestovať. Lákavá hliníková konštrukcia, výborný fotoaparát, BoomSound reproduktor a kvalitná hardvérová výbava je len začiatok.

 DIZAJN A KONŠTRUKCIA

Takmer celá časť smartfónu je zhotovená z hliníka. Pevné hliníkové časti sú oddelené iba anténami pre zachovanie čo najlepšieho signálu, a tak je jeho konštrukcia veľmi pevná. V zadnej spodnej časti sú vytlačené údaje o smartfóne, v strede je logo HTC a vrchná časť obsahuje dvojtónový blesk s infračerveným ostrením spolu so zadnou kamerou umiestnenou v strede hornej časti smartfónu a mikrofónom v pásiku nad kamerou. Okrúhly objektív kamery vystupuje do priestoru približne o 1mm.

Vrchná časť rámu ukrýva 3,5mm audio jack umiestnený v strede rámu. Jack je obklopený šedým plastom kvôli príjmu signálu. Spodná časť rámu obsahuje mono BoomSound reproduktor, USB C konektor a mikrofón. Na pravej strane nachádzame krytku pre SIM kartu, tlačidlá pre hlasitosť a vrúbkované zapínacie tlačidlo. Na ľavej hrane sa nachádza už len slot pre microSD kartu.

V prednej časti HTC 10 je osadený 5,2-palcový displej, ktorý obklopuje milimeter hrubý čierny rámik. Displej je chránený Corning Gorilla Glass v.3. Spodná predná časť obsahuje tlačidlo home ktoré je zároveň aj čítačka odtlačkov prstov a kapacitné tlačidlo prispôsobiť a krok späť. Vrchná plocha obsahuje podlhovastý reproduktor s čiernou dierkovanou mriežkou, kameru, senzory a notifikačné diódy.

Smartfón sa v ruke drží dobre, ale vďaka svojim parametrom je jeho hrúbka 9mm dosť prehnaná. S hmotnosťou cez 160g tiež nejde o nejaký zázrak, ktorý nepocítite pri nosení vo svojom vrecku. Zadný hliníkový kryt sa v ruke nešmýka a nezanecháva ani nečistoty.

DISPLEJ

Displej má veľmi dobrú farebnú paletu a dôveryhodnosť zobrazovania farieb. Síce nedosahuje kvalitu AMOLED displejov a čierna nie je stopercentná, i tak je jeho kvalita na veľmi vysokej úrovni. Rozlíšenie 2560×1440 pixlov je dostatočne jemné na takú veľkosť displeja, a tak nebudete mať najmenší problém s čítaním textu, hraním hier či sledovaním videí.

KAMERA

Predná kamera

S 5Mpix kamerou je možnosť natáčať HDR video či odfotografovať autoportrét. V režime 4:3 je možné použiť 5Mpix rozlíšenie a pri formáte 16:9 4Mpix rozlíšenie.

Zadná kamera

12Mpix kamera má omnoho viac možností. Medzi ne patrí napr. Zoe nasníma fotografiu vo formáte 4:3 a spraví z nej krátke video, ktoré fotografiu oživí. Nechýba tu panoráma, PRO režim, hyperlapse či spomalený pohyb. Taktiež vo formáte 4:3 je možné snímať 12Mpix fotky a vo formáte 16:9 len fotky v rozlíšení 9Mpix. V rozlíšení 2160p je možné snímať video pri 30FPS a v rozlíšení 720p až 120FPS.

HARDVÉR A VÝKON

Štvorjadrový procesor Snapdragon 820, ktorý spája dve 2,15GHz jadrá a dve 1,6GHz jadrá, znamená úsporu energie a vysoký výkon v jednom. Sekunduje mu 4GB operačnej pamäte. 32GB úložisko, z ktorého je voľné niečo cez 22GB, je možné rozšíriť ďalšími 256GB pomocou microSD karty. GPU Adreno 530 je pripravená na spustenie všetkých náročných hier v QHD aj vo FullHD rozlíšení. O napájanie sa stará 3000mAh Li-Poly batéria.

Káblová dátová prepojiteľnosť je možná len cez USB C konektor, hudbu je možné počúvať cez audio 3,5mm jack. Bezdrôtová komunikácia obsahuje klasicky Wi-Fi 802.11 g/b/n/ac, Bluetooth 4.2, GPS, GLONASS či NFC. Taktiež nechýba ani rýchly snímač odtlačkov prstov, ktorý je v poslednej dobe medzi používateľmi viac preferovaný. HTC osadil aj reproduktory BoomSound, ktoré môžete poznať z predošlých generácií smartfónov.

SOFTVÉR

Smartfón obsahuje OS Android Marshmallow vo verzii 6.0.1 s nadstavbou používateľského prostredia SENSE UI. Výrobca zvolil hardvérové ovládacie tlačidlá. Všetky karty a ikony sú umiestnené na domácej obrazovke a po rozkliknutí stredného tlačidla menu. Je možné usporiadať si ikony a aplikácie priamo do priečinkov alebo ich nechať bez usporiadania na ploche. Horná výsuvná lišta ukazuje upozornenia a po prepnutí na odkazy sa vám zobrazia skratky k často používaným skratkám, ako je zapnutie Wi-Fi, nastavenia jasu a podobne. Priamo z uzamknutej obrazovky môžete spustiť fotoaparát, telefónny zoznam, SMS alebo internet.

Dvojitým poklepaním bruškom prsta sa dá taktiež odblokovať obrazovka. Android má mnoho používateľských nastavení ako ovládanie pohybmi, gestami, odomknutie cez Bluetooth, Wi-Fi podľa miesta a podobne. Avšak je ochudobnený o mnoho vstavaných aplikácií, akými sú prehrávač videí, prehliadač/editor dokumentov. Všetky aplikácie sú nahradené tými od Google a pre plnohodnotné používanie smartfónu je nutné doinštalovať si aplikácie z obchodu Play. Celkovo je prostredie Androidu jednotvárne, usporiadané a ľahko ovládateľné. Telefón spracováva úkony dostatočne rýchlo a bez omeškaní. Taktiež je možné zmeniť si vzhľad klávesnice či stiahnuť ďalšie motívy, medzi ktoré sa radia aj tie platené.

TEST

Ako prvé sme boli zvedaví na výkon Snapdragon 820. Systém beží svižne a bez zasekávaní. Pri testovaní Antutu benchmarku sme boli ohromení z rýchlosti načítavania aplikácií, avšak telefón nedokázal dokončiť test. Vždy sa Antutu minimalizovalo pri piatom 3D teste a po otvorení benchmarku sa spustil 3D test odznova. Nedokázali sme tak zistiť papierovú rýchlosť HTC 10.

Hranie hier je bezproblémové. Všetky hry sme si mohli nastaviť na najvyššie detaily a smartfón nezaváhal ani na sekundu. Smartfón sa zahrieva poriadne len naozaj pri náročných úkonoch, napríklad pri natáčaní videí či hraní hier. Na 5,2-palcovom displeji sa pohodlne sledujú videá, displej má dobré podanie farieb a kontrast. O ozvučenie sa stará monoreproduktorov BomSound, umiestnený v spodnej hrane smartfónu. Toto umiestnenie je dobre navrhnuté, nakoľko pri držaní telefónu, akýmkoľvek spôsobom sme reproduktor málokedy zakryli. Taktiež pri položení telefónu na stôl alebo hocijaký predmet bolo počuť vyzváňanie bez problémov. Kvalita reproduktora je slušná, aj pri najvyššej hlasitosti sa skladba dá zniesť, i keď sa zdalo, že z reproduktora vychádza zvláštna rezonancia. Slúchadlo je počas telefonovania taktiež dobre počuteľné. Mikrofón, umiestnený taktiež v spodnej hrane smartfónu, zaznamenával zvuky zreteľne a bez evidentného šumu.

3000mAh batéria ponúkala dostatočnú výdrž smartfónu, aj keď by sa hodila batéria s ešte vyššou kapacitou vzhľadom na obrovský výkon zariadenia. Pri bežnom používaní nám telefón vydržal maximálne dva dni, keď sme zašli do extrému, tak sme batériu vyžmýkali za niekoľko hodín, a to hlavne pri natáčaní timelapse videí alebo počas hraní hier. Pri zapnutej hre sme ho dokázali vybiť v priebehu 3 – 4 hodín, v závislosti na nastavenom jase O vyššiu úsporu sa staral vstavaný režim šetrenia, kde bolo možné nastaviť aj ultraúsporné nastavenie.

Fotenie so smartfónom bola zábava. Dokázal zachytiť fotografie dostatočne dobre, bez enormného šumu aj za šera či tmy. Fotografiám ale chýbala obrovská dávka ostrosti, najmä v porovnaní s fotkami odfotenými s Galaxy S7, ktorý má papierovo slabší fotoaparát. Taktiež aj napriek laserovému zaostrovaniu sme zaznamenávali problém s rozmazanými fotkami. OIS bola na vysokej úrovni a natočené video nebolo vôbec roztrasené. Absencia hardvérového tlačidla fotoaparátu je nahradená možnosťou odfotenia tlačidlom hlasitosti. Štyri špeciálne efekty, HDR, skrášlenie fotografií, panoráma či časozberné video bolo možné aplikovať bez pár výnimiek pre oba fotoaparáty. Problémy malo snímanie spomaleného videa, ktoré pri prehrávaní sekalo a na trhaní obrazu sa výrazne podpísal framerate. Nastavenia a možnosti kustomicácie sú dostatočné aj vďaka PRO režimu, pri ktorom sme si mohli upravovať uzávierku, ohniskovú vzdialenosť, teplotu svetla, svetelnosť a jas.

Zadný fotoaparát vystupuje z tela, a tak sa vám často môže stať, že ho obšúchate alebo položíte priamo na objektív.

Až tak sa nám nepáči predná strana smartfónu, ktorá síce ukrýva 5,2-palcový displej, ale LCD má pomerne široké uloženie. Po zapnutí displeju tak vidíme približne 1mm hrubé uloženie LCD a potom 3mm hrubý rám. Zadná strana nezanecháva žiadne viditeľné odtlačky prstov a ani sa nešmýka. Prístup k microSIM slotu bol sťažený tým, že sme museli použiť špeciálny tenký háčik na jeho vytiahnutie.

Veľmi sa nám páči tlačidlo domov a jeho rýchla čítačka odtlačkov. Ihneď po položení prsta na snímač sa smartfón dokázal odblokovať. Taktiež sa nám páči možnosť nechať osvetlené kapacitné tlačidlá krok späť a možnosti pri zapnutom displeji. HTC10 taktiež disponuje Hi-Res s 24-bitovým kódovaním. Zvuk zo slúchadiel je na naozaj vysokej úrovni a nemáme mu čo vytknúť.

Naše hodnotenie

HTC10 je novodobá vlajková loď. Disponuje mnohými zaujímavými vlastnosťami, ktoré rozhodnú o kúpe. Medzi ne prevažne patrí najnovší hardvér, Hi-Res zvuk, kvalitný a citlivý QHD displej či fotoaparát. HTC stavil na „čistý“ Android Marshmallow, ktorý beží svižne, no má určité muchy a nespustí všetky aplikácie podľa očakávania.

Smartfón má mnoho funkcií, ktoré by sa dali vylepšiť len softvérovou úpravou, čiže to nehodnotíme ako veľké negatívum. Čo sa týka konštrukcie, tá je výborná a pevná zároveň. Cena vlajkových lodí zvyčajne býva nad hranicou 600 eur a HTC 10 nie je výnimkou. Kto sa rozhodne práve pre vlajkovú loď tejto spoločnosti, však rozhodne nebude ľutovať!

Klady

 • rýchla čítačka odtlačkov prstov
 • pevná hliníková konštrukcia
 • rýchlosť smartfónu
 • hardvérová výbava
 • Hi-Res zvuk
 • citlivý LCD

Zápory

 • vyššia hmotnosť
 • hrúbka smartfónu
 • problémy s OS
 • fotoaparátu chýba ostrosť

Informácie o produkte

HTC 10 2016

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 71,9 mm
 • Výška: 145,9 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9 mm
 • Hmotnosť: 161 g
 • Farba: čierna/biela/zlatá
 • Orientačná cena: 680 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HTC

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk