Coolpad Modena 2 - Recenzia

Coolpad Modena 2 - Recenzia

 

Modena k nám dorazila v klasickej, rozmerovo skladnej krabičke. Obsahovo sme sa ničoho nezvyčajného nedočkali – 1A adaptér, USB kábel a manuály, slúchadlá sme, žiaľ, v škatuľke nenašli. Nami testovaná Modena dorazila v zlatej variácii.

Pri prvom uchopení do rúk sme si všimli hneď jednu vec – hmotnosť. Tá je aj vzhľadom na veľkosť smartfónu dosť nízka, dokonca je váhovo ľahšia od Xperie X, ktorá je menšia ako Modena.

Dizajn a konštrukcia

Začneme hneď z prednej strany, ktorej dominuje 5,5-palcový displej. Už pri prvom pohľade je vidno, že smartfón má príjemne zaoblené hrany, čo zaručuje pohodlné držanie. Ďalej vpredu nájdeme už len predný fotoaparát a bežné senzory.

Na pravej hrane nájdeme tlačidlo vypínania a zásuvku pre dvojicu NanoSIM alebo jednu SIM a jednu MicroSD kartu. Iná kombinácia nie je možná, a to kvôli priestorovému obmedzeniu. Naľavo nájdeme tlačidlá hlasitosti, na vrchnej hrane je audio jack a na spodku MicroUSB konektor spoločne s mikrofónom.

Na vrchu zadnej strany zadnej strany je sekundárny mikrofón, fotoaparát, prisvetľovacia LED dióda a malý reproduktor, ktorý je aj napriek zaoblenému telu smartfónu po položení na rovný povrch zakrytý.

Čo sa týka konštrukcie, vzhľadom na cenovú kategóriu by sme hľadali spracovanie z prémiových materiálov iba márne. Rám smartfónu je vyrobený z hliníka, ktorý zrejme postupuje celým telom ako nosná konštrukcia, pretože aj pri silnejšom uchopení je telefón prekvapivo pevný a nejaví žiadne známky deformácie či vŕzgania. Zadná strana je však už vyrobená iba z pevného plastu, a tak sa časom dajú očakávať nejaké tie škrabance.

Hardvér a výkon

Srdcom alebo aj CPU smartfónu je 4-jadrový Mediatek MT6735 s architektúrou ARM Cortex-A53, taktovaný na 1GHz. Spoločnosť mu robí 2GB pamäť RAM. Celkovo po stránke výkonu nepôjde o žiadneho zabijaka vlajkových lodí, no na bežné používanie a občasné hranie bude rozhodne stačiť.

Dočkali sme sa 16GB úložiska, z čoho je síce iba 10GB využiteľných, no pre bežného používateľa je to dostačujúce. A v prípade, že nevyužívate dvojicu SIM kariet, máte ešte vždy možnosť rozšírenia v podobe MicroSD karty s kapacitou do 32GB.

Hardvérovo nejde o žiadne delo, no ak nie ste príliš nároční, a vyžadujete akurát dobrú výdrž batérie pri dlhých hovoroch, občasné odpísanie SMS či „hodíte očko“ na sociálne siete, prakticky ani výkonnejší hardvér nie je potreba. Výkon sme merali pomocou trojice dobre známych benchmarkov: GeekBench 4, AnTuTu, a 3DMark Slingshot Extreme.

Displej

Displej disponuje rozlíšením 1280×720 (HD), čo sa môže vzhľadom na FullHD štandard zdať málo. No verte či nie, nie je to také hrozné. Hustota displeja činí 267ppi. Panel je typu IPS, takže sa netreba obávať skreslených farieb.
Celkovo sme zostali z displeja milo prekvapení, pretože ak doň nepozeráte zo vzdialenosti 5cm, rozlíšenie proste nepoznáte. Čitateľnosť je na slnku dobrá, ako aj podanie farieb, ktoré je verné. Čierna je čierna, no opäť iba v rámci možností IPS panela.

Batéria

Telefón má integrovanú batériu s kapacitou 2500mAh. Kapacita nejako neohúri, no vzhľadom na menej výkonný hardvér to nemusí znamenať automaticky problém.

Čo sa nabíjania týka, telefón nepodporuje zrýchlené nabíjanie, a preto obsahuje nabíjačku typu 1A. No po pripojení telefón vždy ponúka dve možnosti: optimálne a rýchle nabíjanie. V praxi to znamená, že ak sa nikam neponáhľate, stačí pomalší režim, čím šetríte batériu a menej sa opotrebúva.

Poďme sa pozrieť na výdrž. Najprv sme Modenu testovali iba na telefonovanie, surfovanie po webe a po sociálnych sieťach. Počas toho sme mali zapnutú WiFi aj LTE. Výsledok bol celkom slušný, večer po šestnástich hodinách nám zostávalo ešte 65% batérie, a tak sme pokračovali do druhého dňa, počas ktorého batéria vydržala tiež až do večera, čo predstavuje približne 40 hodín. Rozhodne milé prekvapenie.

Potom sme vypli WiFi, a LTE sme zapínali iba občas, no množstvo hovorov zostávalo na rovnakej úrovni. Po štyridsiatich hodinách nám zostávalo ešte 30% batérie, s čím by sa zrejme ešte dalo fungovať núdzovo aj na tretí deň. Na porovnanie, po prvom teste nám zostávalo iba 11% batérie.

Pri poslednom teste sme smartfón potrápili sledovaním filmov. Všetky prehrávané filmy boli v HD kvalite. Jas displeja bol nastavený na automatiku, WiFi a LTE sme ponechali zapnuté. Vo výsledku nám batéria vydržala desať hodín prehrávania, čo tiež nie je najhoršie.

Fotoaparát

Fotoaparát vpredu aj vzadu disponuje rozlíšením 8Mpx. To sa môže zdať málo, no občas nie je rozlíšenie všetko a podstatné sú aj ďalšie parametre. V tomto prípade si priaznivci selfie prídu na svoje, pretože predný fotoaparát pri dobrom osvetlení fotí výborne. Zadný fotoaparát je na tom podobne, výborná kvalita vzhľadom na rozlíšenie, ostrosť fotiek je pri dobrom osvetlení výborná. Výborne sa dá vyhrať s profesionálnym režimom, a tak sú fotky porovnateľné s fotkami urobenými s drahšími smartfónmi. V slabšom osvetlení je to však už iný príbeh, s prisvetľovacou diódou sú fotky stále dobré, no ostrosť klesá priamo úmerne so stúpajúcim šumom. Niektorých možno sklame možnosť nahrávať video v maximálnej kvalite HD (1280×720).

Operačný systém

Modene poslúžil najnovší Android 6.0 Marshmallow so softvérovou nadstavbou CoolUI. Celkové spracovanie systému pôsobí príjemne, jednoduchá navigácia, ako aj ovládanie, svižnosť systému a stabilita sú na dobrej úrovni.
Avšak po poriadnom zaťažení systému, napríklad keď máte na pozadí spustené väčšie množstvo aplikácií, začína systém spomaľovať, až je už takmer zaseknutý. No prečistenie správcu aplikácií stačí a systém opäť reaguje, akoby sa nič nedialo.

Celkovo nenachádzame príliš veľa nedostatkov systému, aj spomaľovanie je jednoducho spôsobené slabším hardvérom. Asi jedinou výraznou slabinou je neaktualizovanie hodín na hlavnej obrazovke, keď nemáte prístup k WiFi, a tak hodiny ukazujú úplne iný čas aj dátum, občas pokojne aj pár dní dozadu.

Naše hodnotenie

Modena v mnohom prekročila naše očakávania. Za približne 120 eur dostanete prekvapivý smartfón so slušným dizajnom aj s kvalitnou konštrukciou. Fotoaparát aj napriek nižšiemu rozlíšeniu dokáže milo prekvapiť, podobne ako integrovaná batéria, ktorá vydrží prekvapivo dlho. Ak niekde musel výrobca znížiť náklady, tak to bol hardvér, ktorý skrátka ničím neexceluje, no na to sú tu predsa vlajkové lode. Ak nemáte záujem hrať hry, ani vás to moc trápiť zrejme nebude. Keď už máme vypichnúť nejaký zápor, bude do reproduktor, ktorý je hlasný, no po položení na gauč či stoličku dôjde k jeho prekrytiu, a tak v prípade, že vám niekto volá či zvoní budík, je len malá šanca, že ho budete počuť.

Klady

 • cena
 • fotoaparát
 • spracovanie

Zápory

 • zle umiestnený reproduktor
 • lenivé hodiny

Informácie o produkte

Coolpad Modena 2 2016

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 76,5 mm
 • Výška: 154,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,9 mm
 • Hmotnosť: 143 g
 • Orientačná cena: 120 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Coolpad

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk