Alcatel POP 4S - Recenzia

Alcatel POP 4S - Recenzia

 

Novinka od Alcatelu, ktorá vstupuje do segmentu strednej triedy, sa snaží oslniť. Štvrtá generácia telefónov z radu POP prichádza s nečakanou výbavou, ako napríklad senzor odtlačkov prstov, NFC a iné. V strednej triede je však konkurencia obrovská a bitka o pomyselného vládcu ešte ťažšia.

Obsah balenia

POP 4S prichádza v papierovej krabičke s jasne zreteľnou fotografiou zariadenia a sloganom „Express yourself“. V balení nájdeme telefón, slúchadlá, nabíjačku, USB kábel typu micro-B a nejakú tú literatúru na preštudovanie.
Kvalita slúchadiel je priemerná, no na bežné počúvanie hudby poslúži viac než dobre. Je pekné, že v balíčku so slúchadlami sme dostali aj dva ďalšie páry štuplíkov, jednu väčší a jednu menší set.

Dizajn a konštrukcia

Dizajn telefónu pôsobí veľmi príjemne a, úprimne, o dosť lepší ako telefóny v jeho cenovej kategórii. K nám do redakcie sa dostal smartfón vo farbe Gunmetal grey.

Na prednej strane nájdeme stredné tlačidlo, ktoré v sebe zahŕňa aj senzor odtlačkov prstov. Samozrejme, nesmie chýbať ani reproduktor, 5Mpx kamera, ktorá navyše obsahuje aj LED diódu, senzor priblíženia a samotný FullHD IPS panel. Na pravej strane sa nachádza tlačidlo odomknutia a kolíska hlasitosti. Tlačidlo na odomknutie telefónu je umiestnené príliš vysoko, čo spôsobuje, že ho človek hľadá dlhšie. Na vrchnej strane nájdete 3.5mm Jack konektor a nabíjací konektor je na spodnej strane telefónu. Zadnú stranu pokrýva odnímateľný plastový kryt imitujúci brúsený kov. Na ňom je primárny fotoaparát s rozlíšením 13Mpx, ktorému pomáha ďalšia LED dióda a reproduktor. Keďže fotoaparát vystupuje nad zaoblené telo, telefón sa po položení na stôl nakláňa na stranu. Nevýhodou je aj to, že pri takejto polohe je zadný reproduktor zakrytý, čo tlmí zvuk.

Konštrukčne je telefón pevný a zadný kryt nevŕzga. Keďže moje pokusy o ohnutie telefónu boli neúspešné, dávam Alcatelu plusový bod za konštrukciu. Všetky tlačidlá majú príjemnú hmatovú odozvu.

Displej

Veľkou dominantou telefónu je obrovský FullHD IPS displej. Jeho farby sú verne podané, pozorovacie uhly sú dobré. Oceníte to najmä pri sledovaní videa na obrovskom 5.5 palcovom displeji.

To nie je všetko. POP 4S obsahuje nástroj MiraVision™, ktorý slúži na úpravu farieb. Môžete ich buď zjasniť, alebo, naopak, stmaviť. Hrať sa môžete aj s nastaveniami kontrastu, jasu, ostrosti a dynamického kontrastu. Mne osobne sa viac pozdával systém s použitím jasnejších farieb, pretože pôsobil živšie.

Ďalšou veľmi užitočnou funkciou je odomknutie či zamknutie dvojitým poklepaním po displeji, ktorá funguje bezchybne.

POP 4S taktiež poskytuje automatickú reguláciu jasu, ktorá, až na pár výnimiek, funguje dobre. Nedostatočná je však maximálna hodnota jasu, takže ovládanie telefónu na priamom slnku nie je dobrý nápad.
Jemnosť sa zastavila na 401ppi, čo je vzhľadom na veľkosť panel tak akurát.

Špecifikácia

Srdce tohto telefónu tvorí 8-jadrový procesor Cortex-A53 s 64-bitovou architektúrou. Procesoru asistuje grafický akcelerátor MALI-T860. Môžem povedať, že si dobre pomáhajú a tvoria celkom slušnú dvojku. Dohľad nad ňou preberá chipset od Mediateku, konkrétne MT6755M.

Samozrejmosťou je konektivita. Pri oddelení zadného krytu si všimneme trojicu slotov. Dva z nich sú na SIM kartu a jeden je pre pamäťovú kartu s kapacitou do 64GB. Jeden zo slotov je Mini-SIM a druhý Nano-SIM.
Pod krytom nájdeme taktiež aj NFC anténu. NFC je v tejto cenovej kategórii zriedkavé, preto jeho prítomnosť poteší.

Samozrejmosťou je podpora LTE sietí všetkých frekvencií využívaných na Slovensku. Poteší aj podpora štandardu LTE Cat 6. POP 4S má aj funkciu „Turbo sťahovanie“, ktorá spojí rýchlosť WiFi siete a mobilných dát. Trochu túto funkciu nechápem, pretože ak je človek pripojený k WiFi sieti, prečo by si míňal drahocenné mobilné dáta?

Azda najväčšou výhodou je senzor odtlačku prsta, ktorý okrem iného slúži aj na odomykanie nášho zariadenia. Podporuje päť odtlačkov. Samotný senzor funguje spoľahlivo, rozpoznávanie mu trvá približne sekundu. Podporuje dokonca aj zabezpečenie súborového systému.

Operačný systém

POP 4S prichádza s predinštalovaným Andridom 6.0 Marshmallow. Systém je viac-menej čistý, zmenili sa ikony aplikácií a Alcatel sprístupnil pár možností úprav. Podstatné je to, že je celkom rýchly a fluidný, no pri niekoľkých spustených aplikáciách na pozadí až taký rýchly nie je a sem-tam mu trvá spamätať sa, najmä pri prebudení z dlhodobého spánku.

Už po prvom zapnutí si v menu môžeme všimnúť menšie množstvo bloatvéru. Ide najmä o hry, no tieto aplikácie sa dajú odinštalovať bez najmenších problémov.

Android si pri čistom behu systému „ukradne“ niečo vyše 1.3GB operačnej pamäte, čo je skutočne dosť. Sem-tam je to citeľné, najmä pri náročnejších hrách, keď operačná pamäť jednoducho dôjde. Interná pamäť má 16GB, pričom používateľovi po prvom spustení zostáva približne 10,38GB. V prípade nedostatku internej pamäte, je možné ju rozšíriť o Micro-SD kartu až do 64GB.

Rýchlosť a práca s aplikáciami je na celkom dobrej úrovni, no na otvorenie niektorých náročnejších aplikácií si počkáte pokojne dve sekundy.

Fotoaparát

Alcatel sa rozhodol nasadiť fotoaparátu 13Mpx senzor na zadný fotoaparát a 5Mpx senzor na predný fotoaparát. Oba fotoaparáty majú prisvetľovaciu LED diódu, zatiaľ čo zadný fotoaparát ju má duálnu.

Aplikácia fotoaparátu je minimalistická, ponúka iba základné možnosti, ako napríklad možnosť HDR snímania, nočný režim, ponuku filtrov, PIP, panoramatické snímanie a slúži aj ako čítačka QR kódov.POP4S má síce 13Mpx senzor, no v takomto rozlíšení je možné snímať len v pomere strán 4:3. Hneď ako zatúžite po pomere 16:9, budete sa musieť uspokojiť s 10Mpx.

Kvalita prednej kamery nijako neohromí, ale ani neurazí. Pri dobrom osvetlení sú fotografie priemerné a na videohovory postačia. S upadajúcim svetlom upadá aj kvalita. Ak si myslíte, že LED dióda takúto situáciu pomôže zachrániť, ste na omyle. Dióda ma veľmi slabý dosah a ledva osvetlí človeka z tridsiatich centimetrov.

Pri pohľade na snímky zachytené zadnou kamerou je jasné, že POP 4S nepatrí medzi fotomobily. Denné a nočné snímky sú priemerné, pri horšom osvetlení sa prejavuje šum. Duálny blesk pomáha celkom dobre, jeho dosah je dostačujúci. Video je nahrané taktiež v priemernej kvalite, netrhá a neseká sa. Na občasné momentky fotoaparát stačí, no chýbajúci detail je znateľný.

Zvukový výstup

Veľmi milo ma prekvapil zadný reproduktor. Ten hrá naozaj nadpriemerne a primerane hlasno. Takto kvalitný zvuk je nevídaný pri takejto cene.

Taktiež kvalita 3.5mm jack konektora je celkom dobrá, no pri použití pribalených slúchadiel si ju veľmi neužijete.

Aplikácia na prehrávanie hudby je veľmi dobre zvládnutá. Veľmi sa mi páči jej prehľadnosť a jednoduchosť. Dokonca má integrovaný „DJ režim“, ktorý poskytne ešte viac možností.

Batéria

Smartfón POP 4S dostal do vienka batériu s kapacitou až 2960mAh, čo je veľmi slušná hodnota. Pri bežnom používaní mi batéria vydržala tri dni, hoci na tretí deň telefón fungoval v režime úspory batérie. Avšak aj pri väčšom využití vám batéria vydrží aspoň deň.

Keďže telefón podporuje rýchle nabíjanie, z nuly na sto vyštartuje za jeden a pol hodiny.

Batéria je užívateľsky nevymeniteľná a je pod krytom ukotvená napevno. Pri silnom vyťažení telefónu či natáčaní videa sa neprehrieva.

Výkon

Ako ukazovateľ výkonu som sa rozhodol použiť čo najkonzistentnejšie syntetické testy, no nezabudol som ani na ukážky reálnych hodnôt.

Pri syntetických testoch som používal: Geekbench, AnTuTu a 3D Mark

Celkovo ma výsledky syntetických testov neprekvapili, boli primerané cene a použitému hardvéru.

Jednou najznámejších a najnáročnejších hier je Asphalt 8. Hralo sa mi celkom príjemne, až na veľmi zriedkavé lagy spôsobené hardvérom. Taktiež som vyskúšal dve z predinštalovaných hier, konkrétne Cars Racing a Spider-Man: Unlimited Power. Pri hraní oboch hier som nezaznamenal žiadne problémy, všetko bežalo plynulo.

Naše hodnotenie

Celkovo hodnotím POP 4S ako vydarený telefón, ktorý neurazí, minimálne nie pri jeho cene. Menej náročnému používateľovi poslúži ako telefón určený na denné používanie dokonale.

POP 4S nie je žiaden zabijak vlajkových lodí, minimálne nie z hľadiska výkonu. Na odreagovanie po práci, pri hraní menej náročných hier, postačí. Na veľkom 5.5-palcovom displeji sa dobre sledujú aj filmy, keďže kvality použitého IPS panelu siahajú ďaleko.

Bezproblémová dvojdňová výdrž, NFC, skener odtlačkov prstov a ďalšie vychytávky pôsobia ako dobrá pridaná hodnota a zmierňujú chybičky krásy. Aj vďaka smartfónom, ako je tento, sa doteraz prémiová výbava posúva do nižších cenových kategórií.

Klady

 • konštrukcia
 • dual SIM
 • dizajn
 • senzor odtlačkov prstov
 • displej
 • batéria

Zápory

 • optimalizácia operačného systému
 • predinštalovaný bloatvér
 • nízky maximálny jas
 • fotoaparát

Informácie o produkte

Alcatel POP 4S 2016

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 77 mm
 • Výška: 152 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,99 mm
 • Hmotnosť: 150 g
 • Farba: Gunmetal Grey
 • Orientačná cena: 180 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Alcatel

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Simona Beňová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk