Sony Xperia XZ - Recenzia

Sony Xperia XZ - Recenzia

 

Pôvodnú sériu Z vlajkových lodí nahradila spoločnosť Sony novým modelom, ktorého názov napovedá, že ide o potomka novej série X s pôvodnou sériou Z. Ako obstojí pod recenzentským drobnohľadom?

Balenie

Telefón dorazil v malej farebnej krabičke, v ktorej sa okrem telefónu nachádzajú len 1,5A USB adaptér, USB kábel a krátka príručka používateľa. Nič nie je navyše, nič nechýba, jednoducho sme dostali prosté, no funkčné balenie.

Dizajn a konštrukcia

Farba telefónu pri interiérovom osvetlení je na nerozoznanie od klasickej čiernej, no pri slnečnom žiarení alebo inom silnom zdroji svetla nádherne vynikne jej unikátny odtieň. Na celkový dizajn telefónu mám rozpačitý názor. Na jednej strane sa mi páči jeho jednoduchosť a farba, na tej druhej sa telefón dizajnovo príliš neodlišuje od lacnejších modelov značky, čo trošku uberá na pocite, že v ruke držíte jeden z najvýkonnejších telefónov súčasnosti.

Konštrukcia telefónu je veľmi pevná a odolná, materiály sú výborne spracované, telefón pôsobí v tomto ohľade veľmi dobrým dojmom. Telefón je však, paradoxne, vďaka týmto kvalitným materiálom magnet na odtlačky prstov, ale to nie je nič, čo pravidelné čistenie nespraví. Výrobca sa chváli mäkkými, zaoblenými tvarmi, ktoré sú príjemné na dotyk, čo môžem aj potvrdiť. Ani pri dlhšom držaní telefónu, ako napríklad pri sledovaní videa alebo pri hraní, som nepocítil žiadne nepohodlie a ani žiadne ostré hrany. Ak však nosíte telefón vo vrecku tesnejších nohavíc, vedzte, že vám jeho hrany až tak dokonale zaoblené neprídu.

Na hornej strane telefónu sa nachádza 3,5mm audio jack spolu s mikrofónom na rušenie okolitého hluku. Na dolnej strane sa okrem USB-C portu nachádza mikrofón, na ľavej strane sa nachádza slot pre pamäťovú kartu a SIM kartu. Pravá strana telefónu potom obsahuje všetky zvyšné ovládacie prvky. Nachádza sa tu tlačidlo uzamykania so snímačom odtlačkov prstov, ovládanie hlasitosti a spúšť fotoaparátu, ktoré uvítajú najmä nadšenci fotografie. Vďaka certifikácii IP68 sa navyše ani nemusíte báť prachu alebo ošpliechania vodou.

Displej

Xperia XZ disponuje 5,2" displejom s FullHD (1920×1080) rozlíšením. S hustotou pixelov 424ppi je displej ideálnym riešením pre tento smartfón, nakoľko pri väčšom rozlíšení by ste len ťažko poznali rozdiel a ešte by sa aj znížila výdrž batérie. Pozorovacie uhly displeja sú priam neskutočné, na displej je krásne vidieť z každého uhla, a to bez akéhokoľvek náznaku straty farby alebo detailov. Jas displeja je taktiež vynikajúci, na najnižšej úrovni nedráždi oči ani pri nočnom čítaní, alebo prezeraní webu, na tej najvyššej zasa dokáže nahradiť baterku. Sony by však mohlo lepšie zapracovať na automatickej regulácii jasu, nakoľko sa displej stmavuje už pri najmenšom náznaku slabšieho osvetlenia.

Rozhranie a komunikácia

Sony Xperia XZ disponuje technológiami 4G LTE, Bluetooth 4.2, NFC, dvojpásmovou (2,4GHz a 5GHz) 802.11a/b/g/n/ac WiFi, GPS či FM rádiom. Jeho snímač odtlačkov prstov by som hodnotil ako priemerný, jeho plocha je relatívne malá a s niektorými prstami mi vôbec nefungoval. Po pár (otravných) pokusoch a prednastaveniach sa mi však podarilo relatívne slušne odomykať telefón na prvý pokus. Telefón má vo svojej výbave aj gyroskop, akcelerometer, barometer či kompas. USB port typu C mu zabezpečuje kompatibilitu aj do budúcnosti a 3,5mm audio jack zasa ponecháva kompatibilitu aj so súčasným hardvérom.

Fotoaparáty

Hlavný, 23Mpx fotoaparát sa dá opísať dvoma slovami: bleskovo rýchly. Fotky zachytáva neskutočne rýchlo, predmety v pohybe nemajú akékoľvek známky rozmazania, všetko je ostré a jasné. Fotenie v rýchlom slede je s Xperiou XZ hračkou, fotoaparát fotí tak rýchlo, ako dokážete stlačiť spúšť. Fotoaparát podporuje aj HDR, takže vyfotené objekty naberajú živé a krásne farby. Fotoaparát zvládne aj nahrávanie 4K videa pri 30 snímkach za sekundu, alebo 1080p videa pri 60 snímkach za sekundu. Sony takisto vybavilo smartfón aplikáciami na rôzne modifikácie vytvorených snímok, ako napríklad AR efekty (ak naozaj potrebujete, aby sa v snímke nachádzal dinosaurus), Timeshift či panoramatický záber. Jeho predný, 13Mpx fotoaparát kvalitou prekoná aj hlavné fotoaparáty nejedného smartfónu strednej triedy. Tento fotoaparát takisto podporuje HDR a dokáže nahrávať video v rozlíšení 1080p, vďaka čomu budú vaše selfie a videohovory kvalitné a ostré.

Hardvér a výkon

Procesor Qualcomm Snapdragon 820 obsahuje štvoricu jadier typu Kryo, pričom dve jadrá disponujú taktom 2,15GHz a druhá dvojica disponuje taktom 1,6GHz. Oproti predchádzajúcej generácii (Snapdragon 810) disponuje procesor menším počtom (no výkonnejších) jadier a grafikou Adreno 530, ktoré dokopy zabezpečujú nevídaný výkon či už v hrách, alebo pri bežnom používaní. Systém je vďaka tomuto výkonu a 3GB RAM veľmi svižný a responzívny, s používaním telefónu som v tomto ohľade nemal absolútne žiadne problémy. Model s jedným slotom na SIM kartu disponuje 32GB úložiskom, model s dvoma má kapacitu navýšenú na 64GB, oba modely pritom podporujú rozšírenie pomocou microSD karty s kapacitou až 256GB.

Čo sa výkonu týka, Xperiu XZ len ťažko niečo v tomto ohľade prekoná. V syntetických testoch ako 3DMark Cloud Gate, Basemark OS II, AnTuTu Benchmark či Geekbench 4 sa telefón pohodlne usádza na najvyšších priečkach a hry, ako napr. Asphalt 8 či Modern Combat 5, mu nerobia absolútne žiaden problém aj na najvyšších detailoch. Ak by vám však už mobilné hry nestačili, Xperia XZ podporuje aj funkciu PS4 Remote Play, teda možnosť použiť smartfón spolu s Dualshock ovládačom na streamovanie (a, samozrejme, aj hranie) hier priamo z konzoly PS4.

Výdrž

Xperia XZ disponuje batériou s kapacitou 2900mAh. Telefón s touto pomerne nízkou kapacitou vydrží pri bežnom používaní bez problémov aj dva dni, pri náročnejšom využití však treba počítať s nízkym stavom batérie na konci dňa. Pri sledovaní videa dosahuje výdrž približne 5 – 6 hodín, hranie hier tento čas okreše na približne 3 – 4 hodiny. S dodávaným 1,5A adaptérom sa batéria telefónu nabije na 90% za 2 hodiny, nabíjanie posledných 10% batérie trvá ďalších približne 45 minút. Adaptívne nabíjanie Qnovo zabezpečuje zníženie opotrebenia batérie na minimum. Tento systém sa dokáže prispôsobiť používateľovi, učí sa z jeho návykov a prispôsobuje im aj nabíjanie telefónu. Ak teda napríklad vstávate každé ráno o 7:00 a telefón necháte cez noc nabiť, tak sa telefón klasicky dobije na 90% a zvyšných 10% dobije o 6:30, poslednú pol hodinku pred tým, než vstanete. Tento prístup zaručuje vyššiu výdrž batérie a jej dlhšiu životnosť.

Audio

Ozvučenie zabezpečuje dvojica reproduktorov. Vďaka ich umiestneniu na prednej strane telefónu sú veľmi zreteľne počuteľné, disponujú slušným priestorovým zvukom a vedia byť celkom hlasné. Kvalita zvuku je veľmi dobrá, ostré výšky krásne dopĺňajú čisté stredy, basy však pomerne zaostávajú, čo je vzhľadom na veľkosť reproduktorov očakávané. Celkovo hodnotím audio výbavu telefónu pozitívne, trošku väčšie reproduktory by však telefónu rozhodne neuškodili.

Softvér

Telefón disponuje operačným systémom Android 6.0.1 Marshmallow. Všetko je tu intuitívne, žiadne dôležité nastavenia nie sú nikde poskrývané, množstvo ikoniek aplikácií je prepracovaných do páčivého štýlu. Trochu iritujúce je množstvo predinštalovaných aplikácií, tieto však nezaberajú až tak veľa miesta a väčšina z nich je aj celkom užitočná (napr. počasie, správy, Spotify). Škoda len, že sa nedajú úplne odinštalovať.

Naše hodnotenie

Nová vlajková loď od spoločnosti Sony rozhodne nesklamala. Jej nádherný displej skvele dopĺňa špičkový procesor a skvele vyladený operačný systém. Vďaka excelentným fotoaparátom zachytíte všetky zážitky rýchlo a hlavne kvalitne, USB port typu C a množstvo ďalších technológií zabezpečia skvelú konektivitu do budúcnosti. A vďaka certifikácii IP68 sa ani nemusíte báť prachu či prípadného poliatia vodou.

Klady

 • displej
 • výkon
 • fotoaparát
 • konštrukcia

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Sony Xperia XZ 2016

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 72 mm
 • Výška: 141 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,1 mm
 • Hmotnosť: 161 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 719 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk