Sony Xperia X Compact - Recenzia

Sony Xperia X Compact - Recenzia

 

Smartfóny od spoločnosti Sony si stále ako vo svete, tak na Slovensku udržujú veľmi vysokú popularitu. Za ňou sa neskrýva len príjemný dizajn a postačujúci výkon ponúkaných zariadení, no i absencia afér ohľadom nedostatočnej kvality, alebo veľkých krokov, ktoré sú pri svojom ohlásení značnou časťou používateľov odsudzované. Značka Sony sa vo svete technológií už tak často nespája s výrazom „inovácia“ alebo „priekopnícky“, hoci vo viacerých smeroch táto spoločnosť kvalitatívne posúva svoje zariadenia stále dopredu.

Sony Xperia X Compact je malý smartfón, ktorý je už na prvý pohľad odhodlaný dokázať, že sa vyrovná aj svojim väčším bratom. Bude mierne zvýšený výkon v kompaktnom tele stačiť na ospravedlnenie jeho prémiovej ceny? To a oveľa viac sa dočítate nižšie v recenzii.

Balenie

Mobil na testovanie dorazil v obyčajne vyzerajúcej, bielej krabičke. Hrdo oznamuje celému svetu, že ide o výrobok spoločnosti Sony s názvom Xperia X Compact. Obal sa drží pravidla menej je viac a to sa aj darí, hoci po zistení, že ide o tmavomodrý až takmer čierny mobil by som uvítal balenie v podobnom sfarbení. Vnútri sa okrem samotného mobilu, manuálu, slúchadiel a nabíjačky s káblom neskrýva nič zaujímavé.

Prvé dojmy a spracovanie

X Compact je nadmieru kompaktné zariadenie. Vo svete smartfónov, kde je veľkosť obrazovky 5,5-palca považovaná za štandard, je prekvapivé, ako sa niektoré spoločnosti stále snažia ponúkať malé obrazovky. Uhlopriečka 4,6-palca na tomto smartfóne nie je žiaden trpaslík. Skôr by som ju označil ako kompromis, keď zariadenie s takouto obrazovkou dokáže ovládať aj osoba s menšími rukami, ale stále nebude vo väčších rukách vyzerať ako detská hračka. Prvé dojmy síce trochu kazí lesklý plastový povrch zariadenia, na ktorom je okamžite vidieť odtlačky prstov a nepôsobí ani nadmieru prémiovým dojmom, no každý smartfón nemôže byť vysústružený z jednotného bloku hliníka. Prvé zapnutie a nastavenie chvíľku trvá, ale s tým sa treba zmieriť pri takmer každom smartfóne. Hneď zo začiatku ma potešila čítačka odtlačkov prstov, ktorá sa nachádza na pravej strane a funguje aj ako bežné tlačidlo odomykania a zamykania obrazovky.

Obrazovka a fotoaparát

Čím, okrem menšieho tela, osloví X Compact hneď od prvej chvíle, je žiarivá obrazovka. Ide o IPS LCD panel a hoci je jeho rozlíšenie „iba“ 1280×720 pixlov, nemal by som problém uveriť niekomu, kto by mi povedal, že ide o FullHD displej. Farby na ňom sú naozaj živé a podsvietenie dostatočne silné, aby sa na ňom dalo všetko rozoznať aj pod priamym slnečným žiarením. Veľmi dobrý je taktiež zadný fotoaparát, ktorý sa môže pochváliť až 23Mpix. Pri používaní bol vždy dostatočne rýchly a hoci sa, samozrejme, nikdy nevyrovná plnohodnotnému fotoaparátu, momentky aj detaily na ňom zachytené vyzerajú použiteľne aj na veľkej obrazovke. Samozrejme, treba myslieť na obmedzenia, ktorými trpia takmer všetky fotoaparáty na smartfónoch, ako sú horšie výsledky počas nižšej svetelnosti, alebo nemožnosť zachytiť rýchle pohyby. Ako rýchla možnosť na zvečnenie momentu či fotky informatívneho charakteru postačuje a človek so sebou aspoň nemusí stále nosiť fotoaparát.

Výkon a výdrž

Xperiu X Compact poháňa overený procesor Snapdragon 650 v spojení s GPU čipom Adreno 510, 3GB RAM a 32GB úložného priestoru, rozšíriteľného o microSD kartu. Nie je to síce najvyššia úroveň, ktorú dosahujú vlajkové zariadenia spoločností, ale na bežnú prácu, prehrávanie hudby a video, alebo na hranie najnovších 3D hier na platforme Android bohato stačí. Dobrou správou je, že X Compact sa nezahrieval ani pri náročných 3D tituloch, ktoré na jeho IPS paneli vyzerali naozaj veľmi dobre. Kapacita batérie až 2700mAh zaručuje naozaj dobrú výdrž. Keďže je displej X Compact nielen menší v rozmeroch, ale na rozdiel od AMOLED panelov ide o IPS LCD, ktoré konzumuje menej energie, je možné dosiahnuť nenabíjať telefón pri bežnom používaní aj dva dni. A keď už sa batéria vybije, nie je problém ju nabiť veľmi rýchlo, a to vďaka použitiu USB 3.1 typ C portu. V Sony sa rozhodli stále ponúknuť svojim zákazníkom aj 3.5 mm jack konektor na slúchadlá.

Vychytávky a softvér

Rada Xperia zariadení sa v posledných rokoch dostala do pozitívneho povedomia používateľov aj vďaka rozličným vychytávkam, ako je odolnosť voči vode či prachu. Na tomto fronte X Compact, nanešťastie, sklame, nakoľko ponúka iba tú najzákladnejšiu odolnosť. Potešením je bezdrôtové rozhranie NFC, vďaka ktorému sa dá rýchlo a bezkontaktne platiť či posielať súbory. X Compact takisto ponúka už spomínanú čítačku odtlačkov prstov. Jej umiestnenie na bočnej hrane vyhovuje ako palcu pravej ruky, tak i ukazováku na ľavej, takže ani ľaváci si nemusia zúfať. Z čoho som bol pri testovaní zúfalý, bola tvrdohlavosť, s akou čítačka odmietala môj odtlačok. Odomknutie mobilu by totiž malo fungovať na stlačenie tlačidla daným prstom, ktorý si na čítačku používateľ nastaví. Pri mojom používaní som však musel často prst prikladať viackrát a ku koncu som už natoľko strácal trpezlivosť, že som mobil odomykal PIN kódom, ktorého zadanie Sony pri nastavovaní odomykania odtlačkom požaduje.

Jedným z najväčších problémov, ktorým podľa mňa trpia všetky novšie smartfóny od spoločnosti Sony, je tona nepotrebných aplikácií a „vychytávok“, ktoré v bežnom živote takmer nikto nevyužije. No zo zariadenia sa nedajú bez pokročilých nástrojov odstrániť. Takto iba zaberajú miesto, používajú dáta na svoje aktualizácie a v niektorých prípadoch dokonca kradnú dostupný výkon. Určite by som uvítal, keby Sony svoje zariadenia ponúkalo bez týchto bloatware aplikácií, alebo aspoň poskytlo jednoduchú cestu, ako sa ich zbaviť.

Naše hodnotenie

Sony Xperia X Compat je malý-veľký smartfón, ktorý padne do ruky ako tínedžerkám, tak biznismenom, ale aj chlapom ako hora. Ponúka na dnešnú dobu dostatočný výkon a nenechá používateľov v štychu už po pár hodinách používania. Nanešťastie trpí viacerými nedostatkami, alebo nelogickými voľbami, pri ktorých si každý moderný človek povzdychne a povie si, že to mohlo byť oveľa lepšie. Keby sa jeho cena pohybovala v rozmedzí 200 až 300 eur, určite by mohol kandidovať na post šikovného pomocníka na prácu, zábavu aj na cesty. Za prémiovú cenu viac ako 450 eur, za ktorú je momentálne dostupný v slovenských obchodoch, sa viac oplatí pozrieť sa po konkurencii s podobným výkonom, no s kvalitnejším prevedením a nižšou cenou. Lebo lepšiu voľbu v konkurenčných zariadeniach nie je pre X Compact naozaj také ťažké nájsť.

Klady

 • stabilný výkon
 • obstojný fotoaparát
 • dlhá výdrž batérie

Zápory

 • nevýrazný dizajn
 • cena
 • neprémiové materiály
 • nepotrebné aplikácie
 • absencia odolnosti voči vode

Informácie o produkte

Sony Xperia X Compact 2016

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 65 mm
 • Výška: 129 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,5 mm
 • Hmotnosť: 135 g
 • Farba: čierna, biela, modrá
 • Orientačná cena: 460 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk