Archos 55 Diamond Selfie - Recenzia

Archos 55 Diamond Selfie - Recenzia

 

Značka Archos, zameriavajúca sa predovšetkým na smartfóny, sa dostala na český trh približne pred rokom. Snažila sa zaujať smartfónmi nízkej ceny, ktoré ale ponúkali len solídnu hardvérovú výbavu. Teraz značka Archos prichádza aj na Slovensko, a to so svojím smartfónom 55 Diamond Selfie. Z modelového označenia by mohlo vyplynúť, že ide o fotomobil. Viac informácií vám už ale prinesú nasledujúce riadky...

Obsah balenia a prvý dojem

Smartfón Archos 55 Diamond Selfie prichádza v neveľkom balení ladenom do fialovo-bielej farby. Do vnútra balenia sa dostaneme jednoduchým potiahnutím za vytŕčajúci kus látky. Hneď po odsunutí si môžeme všimnúť smartfón spolu s ihlou slúžiacou na vypáčenie zásuvky so SIM a microSD kartou. Okrem smartfónu a ihly nájdeme vo vnútri nabíjačku, microUSB kábel, štupľové slúchadlá s mikrofónom, fóliu pre predné sklo, manuál na prvé spustenie a nakoniec ešte aj malú knižku s informáciami o záruke a bezpečnosti.

Pri prvom uchopení telefónu do rúk som zažil niekoľko prekvapení. Prvým bola hmotnosť, a to až 184 gramov. Druhým prekvapením bol naozaj krásny a prémiový vzhľad. Kombinácia skla a hliníka robí z tohto telefónu poriadneho elegána.
Konštrukčne je telefón pevný, neláme sa a ani nevŕzga.

Dizajnovo pôsobí spomínaná kombinácia hliníka a skla veľmi elegantne, telefón akoby vôbec nepatril do strednej triedy. Vďaka sklu je magnetom na odtlačky prstov a mastnotu, preto je nutné nosiť v druhom vrecku handričku, keďže zamastený telefón sa jednak nepríjemne drží, jednak sa dosť šmýka.

Prednú stranu hostí 5.5“ IPS displej s FullHD rozlíšením, ktorý zaberá približne 70% prednej strany. Samozrejmosťou je prítomnosť automatického nastavenia jasu, ktoré funguje dobre. Maximálny jas je taktiež dostatočný a vyhovuje aj pri používaní na priamom slnku. Výhodou je okrem pribalenej fólie aj ochrana displeja Corning Gorilla Glass.

Nad displejom je umiestnený reproduktor pre hovory, predná kamera, senzor okolitého svetla a senzor priblíženia.

Na ľavom boku nájdeme iba zásuvku pre SIM a microSD kartu. Na pravej strane sa nachádza dvojica tlačidiel regulujúca hlasitosť a, samozrejme, tlačidlo na odomykanie. Tieto tlačidlá sú umiestnené vo vhodnej výške a nie je nutné zbytočne prehmatávať, ak chceme telefón odomknúť.

Na zadnej, sklenenej strane nájdeme čítačku odtlačkov prstov. Tá slúži skôr ako ťahák než ako reálne zabezpečenie. Funguje dosť nepresne a prestáva správne pracovať už i pri jemnej mastnote, poprípade poškrabaní senzora. Okrem samotného senzora tu nájdeme aj fotoaparát s bleskom. Na spodnej strane je umiestnený reproduktor, ktorý je síce tichý, no zvukovo celkom dobrý.

Fotoaparát

Ako sme spomenuli vyššie, z modelového označenia by mohlo vyplynúť, že ide o fotomobil. Pri pohľade na výsledné snímky (ktoré sú dosť priemerné), je jasné, že sme netrafili do čierneho. Fotografie majú väčšinou prestrelené farby. Senzor má síce 16Mpx, no platí to iba o pomere strán 4:3. Ak zatúžite po rozlíšení 16:9, budete musieť rozlíšenie dosť masívne stiahnuť na 8Mpx.

S aplikáciou fotoaparátu si výrobca nedal skoro žiadnu prácu. Konkrétne ide o štandardnú aplikáciu Snapdragon Camera. Tá síce ponúka dosť veľa možností, no výrobca ich aj veľa povypínal. Počnúc manuálnym zaostrovaním a končiac HDR režimom.

Aj napriek mínusom ponúka fotoaparát funkcie známe len z high-endových zariadení. Napríklad funkciu zaostrovania fotografií po ich zhotovení. S touto funkciou nemá fotoaparát žiadny výrazný problém. Potešia taktiež aj fotografické režimy, ktorých je tu dosť a mali by pokryť väčšinu požiadaviek.

Veľkým problémom sa zdá byť aj fotenie v tme. Síce býva štandardom, že telefóny nefotia dobre v nízkom osvetlení, pri 55 Diamond Selfie to však platí dvojnásobne. Fotografie sú zaplnené veľkým množstvom šumu, ktoré kazí celkový dojem.
Predná kamera ponúka rozlíšenie 8 megapixelov. Jej fotografie sú už obstojnejšie. Taktiež ponúka široký výber fotografických režimov a filtrov. Jedinou úplne nepochopiteľnou funkciou je pre mňa HDR, ktoré pri fotení zadnou kamerou absentuje.
Videá získané zadnou kamerou môžu mať maximálne rozlíšenie 1080p pri 30 snímkach za sekundu. Kvalitatívne je na tom celkom dobre, no farby sú až priveľmi prikrášlené.

Výkon a softvér

Smartfón 55 Diamond Selfie v sebe skrýva Snapdragon 430, ktorému sekunduje grafický akcelerátor Adreno 505. Pamäť RAM činí 4GB, čo je nadpriemer, no ide o starší a pomalší typ LPDDR3. Vnútorné úložisko s veľkosťou 64GB, ktoré je rozšíriteľné pamäťovou kartou až do veľkosti 128GB, postačuje či už na veľkú fotogalériu, alebo menšiu filmovú zbierku.

Smartfón beží na trochu staršom, no stále podporovanom Androide 6 Marshmallow, ktorý je prakticky úplne čistý bez zbytočného bloatvéru. Funguje rýchlo a svižne. Jediným mínusom pri optimalizácii je zobúdzanie telefónu, či už pri odomykaní odtlačkom, alebo tlačidlom. Prítomný je aj Google Assistant, ktorý vyhľadáva a realizuje hlasové pokyny užívateľa.

S daným procesorom a grafickým akcelerátorom sa dajú hrať bez problémov aj menej náročné hry.

Batéria

Archos 55 je osadený batériou s kapacitou 3000mAh. Popravde, zdá sa mi to celkom málo vzhľadom na veľkosť displeja, ktorý musí živiť. Samozrejme, to sa prejavilo aj na jej výdrži. Pri striedmom používaní sa mi podarilo dostať sa približne na jeden a pol dňa, zatiaľ čo pri intenzívnom používaní budete musieť pred spaním zakaždým pripájať telefón k nabíjačke.

Naše hodnotenie

Archos 55 Diamond Selfie je jednoznačne telefón patriaci do strednej triedy. Oceňujeme pokus výrobcu vyšvihnúť sa a dokázať, že nie je potrebné preplácať za pekný dizajn. Výrobca však radšej mohol miesto tohto posilniť nedostatky v podobe fotoaparátu a čítačky odtlačkov. Aj napriek tomu je hardvérová výbava slušná a dizajnovo je telefón skutočný elegán.

Klady

 • dizajn
 • konštrukcia
 • hardvér
 • kvalita displeja
 • odladený softvér
 • cena/výkon

Zápory

 • fotoaparát
 • snímač odtlačkov
 • vyššia hmotnosť

Informácie o produkte

Archos 55 Diamond Selfie 2017

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 76,6 mm
 • Výška: 155 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,7 mm
 • Hmotnosť: 184 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 220 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Archos

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk