Motorola Moto G5S Plus - Recenzia

Motorola Moto G5S Plus - Recenzia

 

Od vydania smartfónov Lenovo Moto G5 a G5S ubehlo niečo viac ako pol roka a vo svete technológií a osobných zariadení sa udialo niekoľko väčších zmien. Aj preto je úplne logické, že prichádzajú nové verzie s mierne vynoveným hardvérom či vylepšenou funkcionalitou. Do redakcie zavítal aj väčší a výkonnejší z dvojice s názvom Motorola Moto G5S Plus, ktorý plánuje osloviť nielen ľudí hľadajúci čo najviac hudby za čo najmenej peňazí, ale aj nadšených fotografov a milovníkov sociálnych sietí.

Recenzie na oba predchádzajúce smartfóny ste si mohli prečítať aj na naších stránkach a obe zariadenia, ako menší a menej výkonný Moto G5, tak aj model Moto G5 Plus v nich obstáli na výbornú. Čim sa teda rozhodli v Motorole osloviť potenciálnych zákazníkov teraz?

Obsah balenia a prvý dojem

Balenie Moto G5S Plus sa ničím neodlišuje od ostatných Moto G zariadení. Krabička v kombinácii prevažne zelenej farby ukrýva smartfón, ktorý je po novom o niečo rozmernejší, pár brožúrok, nástroj na vyberanie slotu na SIM a SD karty a nabíjačku. Model, ktorý sme testovali, má, ako je už pri Moto G modeloch zvykom, kovové telo v šedom prevedení, ktorého farbu Motorola nazýva Space Grey a nie je mu veľa čo vyčítať.

Konštrukcia a obrazovka

Zariadenie samotné nie je žiadnym magnetom na nečistoty či odtlačky prstov, no položené na stole dokáže stále zaujať príťažlivým dizajnom. Oproti predošlej generácii mierne narástla hmotnosť z pôvodných 155 gramov na 168 gramov. To je spôsobené hlavne väčšou obrazovkou, ktorá vyrástla z 5,2 na terajšieho 5,5 palca. Panel obrazovky stále ponúka iba Full HD rozlíšenie, čo pri mobiloch nad 5 palcov prestáva byť štandardom, ale ide o IPS panel, takže pozorovacie uhly a celkový pocit z používania nie je až taký zlý. Konštrukcia tlačidla na odomykanie smartfónu a ovládanie zvuku z kovu je veľmi príjemná a poteší aj iná textúra na povrchu oboch tlačidiel, čo používanie či ovládanie vo vrecku určite zjednoduší. V neposlednom rade svoje smartfóny vybavuje Motorola ochranou obrazovky Corning Gorilla Glass 3 a nano poťahom, vďaka ktorému síce nezískajú zariadenia žiadnu úroveň IP, ale sú odolné voči bežnému prachu aj náhodnému pokropeniu vodou.

Operačný systém a spotreba

Pri smartfónoch od spoločností Lenovo / Motorola je už samozrejmosťou takmer čistý systém Android a tak aj vďaka menej výkonným procesorom zvládajú ich zariadenia prácu stále svižne a bez väčších problémov. Potešili ma stále podporované Moto gestá a možnosť ovládať väčšinu funkcii samotných tlačidlom, fungujúcim aj ako čítačka odtlačkov prstov, ako to bolo aj pri prvej generácii G5 zariadení. To pri tejto uhlopriečke určite ocenia ľudia, ktorí majú menšie ruky alebo chcú mať na obrazovke čo najviac obsahu bez spodnej časti okupovanej softvérovými tlačidlami. G5S Plus je momentálne predávaný so systémom Android 7.1 s prisľúbeným upgradom na nový Android 8.0, čo znamená podporu v najbližších rokoch bez nutnosti prechádzať na nové modely. A hoci má tento smartfón naozaj veľký displej a celkom výkonný hardvér, zvláda vďaka 3000 mAh batérii celý deň normálneho používanie. Vďaka rýchlonabíjačke, ktorú stačí pripojíť na 15 až 20 minút, navyše prežijú celý deň aj tí najväčší hráči.

Parametre a výkon

G5S Plus je rovnako ako predošlá generácia osadený osemjadrovým procesorom Qualcomm Snapdragon 625, ktorý nesklame ani pri tých najnáročnejších mobilných hrách či aplikáciách. Pri jeho používaní je síce viditeľný rozdiel v rýchlosti otvárania náročnejších aplikácií, ktoré niekedy trvá aj o sekundu či dve viac, ale vlajkové lode so silnejšími procesormi stoja často dvojnásobok. V spojení s 4GB je na tomto smartfóne možné jednoducho mutlitaskovať bez citeľného spomalenia. Po stránke interného úložiska je 32GB postačujúcich, hoci ho fotky vo väčšom rozlíšení dokážu zapratať vcelku rýchlo. Výhodou je ale možnosť používať buď 2 micro-SIM karty, alebo jednu SIM kartu a jednu SD kartu až do kapacity 256 GB.

Kvalita fotoaparátu

Najväčšou zmenou ale prešiel tento smartfón práve po stránke fotoaparátu. Na prednej strane je stále jeden, tentokrát 8 MP senzor, ktorý ale disponuje aj bleskom, a na zadnej strane sú po novom až dva, a to s rozlíšením 13 megapixelov, ktoré sľubujú post-produkčný bokeh či selektívnu čiernobielu. Na skúšanie tejto funkcionality som sa naozaj tešil a už prvé pokusy pri fotení za dobrého svetla či po pár úpravách v nastaveniach aj v noci či za šera sľubovali veľmi dobrý zážitok. Naneštastie je upravovanie fotiek priamo v telefóne v mnohých prípadoch nepresné alebo jednoducho nemožné. Nehovorím, že fotoaparát samotný je na G5S Plus zlý, v tomto smere sa pri bežnom používaní dá porovnávať aj s oveľa drahšími smartfónmi. Ale duálny systém fotoaparátov mi pripadal akoby prilepený dodatočne. Ostáva len dúfať, že presnosť rozostrovania či jednoduchosť používania bude časom zlepšená softvérovo alebo v novšej generácii.

Galéria

Naše hodnotenie

Motorola ukazuje, že aj takmer perfektný produkt sa dá stále zaujímavo vylepšiť. S cenou pod 300 eur, dostatočne výkonným hardvérom a čistým softvérom ide o veľmi zaujímavé zariadenie pre bežných používateľov. Nepoteší iba nedotiahnutý systém duálnych fotoaparátov, ktorý sa môže zdať ako pridaná hodnota, ale vo väčšine prípadov - mimo perfektných podmienok - je jeho použitie naozaj limitované. Tiež by sa už patrilo takýto smartfón osadiť USB-C konektorom namiesto bežného Micro USB, ale túto skutočnosť našťastie ako-tak vyrovnáva možnosť rýchleho nabíjania, na ktoré si človek nazaj rýchlo zvykne.

Klady

 • dostatočný výkon
 • multifunkčná čítačka odtlačkov prstov
 • multifunkčná čítačka odtlačkov prstov
 • Moto gestá a ovládanie jedným tlačidlom
 • odladený operačný systém bez bloatwaru
 • rýchle nabíjanie

Zápory

 • priemerný displej
 • nedotiahnutý systém duálnych fotoaparátov
 • micro USB miesto USB-C

Informácie o produkte

Motorola Moto G5S Plus 2017

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 76,2 mm
 • Výška: 153,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8 mm
 • Hmotnosť: 168 g
 • Farba: sivá
 • Orientačná cena: 280 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo/ Motorola

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk