HTC U11 - Recenzia

HTC U11 - Recenzia

 

Aj napriek tomu, že portfólio taiwanského výrobcu už nie je také pestré, aké bolo v minulosti, stále sa mu darí udržiavať na trhu, pričom HTC sa momentálne zameriava skôr na kvalitu ako na kvantitu. HTC sa o tento trend snaží zabojovať novou vlajkovou loďou, HTC U11. Ako sa mu to podarilo či nepodarilo, o tom sa už dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Balenie

HTC U11 sa, podobne ako predchádzajúce modely, predáva v pomerne veľkej zaoblenej škatuli, ktorá je zhotovená z tvrdého recyklovaného papiera. Pri tomto modeli však balenie na pohľad nevyzerá tak luxusne, ako pri jeho predchodcoch. To však nevadí. Podstatné je to, čo sa nachádza vnútri. Okrem telefónu tu nájdete aj USB C nabíjačku, špuntové slúchadlá, prepojovací kábel a náhradné špunty k nim, handričku na telefón (tú budete potrebovať), ihlu na vyberanie slotu pre karty a ochranný plastový kryt. Nádielka príslušenstva je teda vcelku slušná.

Dizajn, prevedenie

HTC U11 po dizajnovej stránke vychádza z modelu U Ultra, ktorý vyšiel len pár mesiacov pred novou vlajkovou loďou. Okrem iného sa 11-ka dočkala niekoľkých kozmetických úprav, no základ ostal rovnaký. Rám telefónu je zhotovený z kovu, zadnú časť pokrýva minerálne sklo s tzv. liquid surface (tekutým povrchom), vďaka čomu získava exkluzívny dizajn a extrémny hlboký lesk, pričom zadná časť pôsobí doslova ako zrkadlo. Daňou za to je však zvýšená náchylnosť na odtlačky prstov, mastnotu a iné nečistoty. Neviem, ako je to u ostatných farieb, no modrá farba ich aspoň v nejakej miere eliminuje a nebijú tak do očí. Okrem tejto farby sa HTC U11 vyrába aj v bielej, čiernej, striebornej a červenej farbe.

Rozmery telefónu sú 154×76×8mm a jeho hmotnosť je 171g. Zadná časť je, ako som už spomínal, zhotovená z minerálneho skla s efektom tekutého povrchu –tak ho HTC nazýva. V hornej časti je situovaný fotoaparát, po jeho ľavej strane duálny LED blesk. Prednú stranu pokrýva 5,5" displej s 3D zakrivením. Pod ním sa nachádza stredové tlačidlo s implementovaným snímačom odtlačkov prstov, po ľavej strane je umiestnené tlačidlo späť, po pravej strane tlačidlo multitaskingu. Tlačidlá sú podsvietené, pričom v nastaveniach si môžete zvoliť dĺžku ich podsvietenia. Nad displejom sa nachádza predný fotoaparát, notifikačná LED dióda, svetelný senzor, slúchadlo a druhý reproduktor telefónu. Ten prvý je umiestnený na spodnej hrane, okrem neho tu nájdete aj USB C port a mikrofóny. Na pravej strane sa nachádzajú hardvérové tlačidlá, ľavá hrana je prázdna. Na hornej hrane je umiestnený slot pre nanoSIM kartu a pamäťovú kartu typu microSD. Okrem toho sa tu nachádza ešte ďalší mikrofón.

Rovnaké 3D zakrivenie ako u displeja nájdete aj na zadnej časti, vďaka čomu sú hrany telefónu totálne zaoblené. Mne osobne takéto zakrivenie vyhovovalo, ale ako sa hovorí, 100 ľudí, 100 chutí. Konštrukcia telefónu je za bežných podmienok pevná, zadný kryt je neodnímateľný, takže nie je dôvod, aby niekde niečo nedoliehalo alebo vŕzgalo. Navyše je U11-ka odolná voči prachu a vode podľa certifikácie IP67, takže všetky spoje sú vzhľadom na tieto parametre dostatočne spojené. V ruke sa drží dobre, no obsluha jednou rukou vzhľadom na rozmery vyžaduje trochu gymnastiky.

Displej

HTC U11 je vybavený Super LCD5 displejom, spomínanej uhlopriečky 5,5", s Quad HD rozlíšením 2560×1440px a ich hustotou 534ppi (pixels per inch). O jeho ochranu sa stará Corning Gorilla Glass 5. Obraz je vďaka Quad HD rozlíšeniu jemnučký ako detský zadoček, podanie farieb je prirodzené a živé. Pre toho, kto sa chce trochu vyhrať s farbami, je tu tzv. farebný profil, v ktorom si môžete vybrať jeden z dvojice režimov a v rámci nich si ešte donastaviť teplotu farby. Pozorovacie uhly sú na veľmi slušnej úrovni a pri bežných uhloch, s ktorými človek s telefónom manipuluje, nepostrehnete žiadnu degradáciu farieb či kontrastu. Veľmi dobrá je aj odozva displeja na priame slnko, v tomto prípade automatická regulácia jasu zabezpečí veľmi dobrú čitateľnosť aj za slnečných dní. Viac-menej štandardom u smartfónov býva možnosť zapnutia zvýšenej citlivosti displeja na jeho ovládanie v rukaviciach, navyše, vďaka vodovzdornosti si reakcie displeja poradia aj s mokrým povrchom.

Ovládacie prvky, konektivita

Ovládacie prvky sú situované na pravej hrane zariadenia. Tesne nad hornou polovicou sa nachádza blokovacie tlačidlo, nad ním je dvojtlačidlo regulácie hlasitosti. Prístup k blokovaciemu tlačidlu je bezproblémový, regulácia hlasitosti bez prehmatávania telefónu v ruke je veľmi obtiažna. Navyše, blokovacie tlačidlo má na sebe akési zárezy, vďaka ktorým vám po ňom nebude skĺzavať prst. Slot pre SIM kartu a pamäťovú kartu sa nachádza na trochu netradičnom mieste, na hornej hrane. V prípade recenzovaného modelu ide o single SIM smartfón, druhý slot je vyhradený teda len pre pamäťovú kartu typu microSD. Našťastie, dá sa zakúpiť aj dual SIM verzia U11-ky. Pre pripojenie slúchadiel slúži USB C port, 3,5mm jack port by ste tu hľadali márne. Slúchadlá k telefónu pripojíte pomocou redukcie z USB C na 3,5mm jack, ktorá je však súčasťou balenia. Z môjho pohľadu nejde o najšťastnejšie riešenie, pretože okrem slúchadiel musíte so sebou ťahať aj spomínanú redukciu, obzvlášť, keď slúchadlá nosíte vo vreckách. Navyše, kvôli tomuto riešeniu nie je možné nabíjať telefón a pripojiť slúchadlá súčasne. Možno je to len otázkou zvyku a možno som veľmi skeptický, neviem. Jedno je však isté. Ja osobne som zástancom skôr klasického 3,5mm jack portu v telefóne. Pod displejom sa nachádza trojica tlačidiel – späť, domov a multitasking, pričom ich rozloženie nie je meniteľné. Tlačidlo domov zároveň plní funkciu snímača odtlačkov prstov, ktorý chráni telefón. Nemôžete s ním však stiahnuť notifikačnú lištu či vytvoriť fotografiu, ako to umožňujú niektoré smartfóny, ktoré majú čítačku umiestnenú v zadnej časti telefónu. Náplasťou na to sú aspoň jej rýchle reakcie pri odomykaní telefónu.
Bezdrôtovo komunikuje U11-ka prostredníctvom Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, teda aj pomocou rýchlejšieho dual-bandu, samozrejmosťou je vytváranie hotspotov či Wi-Fi Direct. Nechýba Bluetooth vo verzii 4.2, GPS s podporou A-GPS a GLONASS, NFC či rýchle LTE. FM rádio by ste tu však hľadali márne.

Hardvér

Srdcom telefónu je osemjadro Snapdragon 835, ktoré pracuje s frekvenciami 4×2,45GHz a 4×1,9GHz. Procesor je vyrábaný 10nm technológiou, vďaka ktorej je fyzicky o 35% menší a o 25% energeticky úspornejší ako jeho predchodcovia. O grafický výkon sa stará čip Adreno 540, softvérové procesy zabezpečuje 4GB operačnej pamäte. Vnútorná kapacita telefónu je 64GB, pričom reálne je k dispozícii približne 52GB. Samozrejmosťou je možnosť rozšírenia pamäte až o 256GB pomocou pamäťovej karty, ako som už spomínal vyššie. Čo sa týka hardvérovej stránky, ide o veľmi dobre vybavený telefón s dostatočným výkonom pre všetky druhy použitia.

V telefóne sa nachádza napevno zabudovaná Li-Ion batéria s kapacitou 3000mAh. Vzhľadom na vysoké rozlíšenie displeja a jeho veľkosť je to žalostne málo, čo si budeme klamať. Pripravte sa na to, že telefón bude nutné dobíjať každý deň, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám dostatočné množstvo energie na ďalší deň nezvýši. Do určitej miery to zachránila aspoň podpora Quick Charge 3.0, pomocou ktorej telefón do plnej kapacity dobijete do hodiny a pol, za pol hodinu dokonca naplníte kapacitu asi na 50%, čo bohato postačí na to najnutnejšie a na „dožitie“ dňa.

Softvér

Recenzovaná U11-ka bežala pod operačným systémom Android 7.1.1 Nougat, pričom je plánovaný upgrade na verziu 8.0 Oreo. Nechýba vlastná inteligentná nadstavba výrobcu s označením HTC Sense Companion. Inteligentná preto, pretože sa od vás neustále na základe vašich zvyklostí učí, a ak sa spolu „spriatelíte“, včas vás upozorní na skoré vybitie batérie, nepriaznivé počasie či reštauráciu vo vašej blízkosti. Taktiež vás upozorní, že v nasledujúci deň je sviatok a navrhne vám vypnutie alebo posunutie budíka alebo sa naučí rozpoznávať váš hlas a umožní vám pomocou hlasových povelov zdvihnúť hovor, vypnúť či posunúť budík, spustiť navigáciu, odomknúť telefón a podobne. Tento spoločník vás neustále spoznáva a na základe toho prispôsobuje rôzne návrhy a upozornenia. Musím povedať, že myšlienka je to naozaj výborná. V konečnom dôsledku vám umožní ušetriť kopu času, ktorý by ste museli tráviť sledovaním predpovede počasia či hľadaním reštaurácie a podobne.
HTC ako jeden z mála výrobcov vo svojich smartfónoch používa klasické menu, ktoré ponúkne na výber veľkosť mriežky 4×5 alebo 5×6, domovská obrazovka má pevnú mriežku 5×6 ikon. Systém je veľmi čistý, bez väčších zbytočností, nenájdete tu však žiadne prehrávače či prehliadače fotografií, len tie od Googlu. Všetko si budete musieť stiahnuť z Google Play. Na jednej strane bude trvať, kým posťahujete všetko potrebné, na strane druhej sa HTC vyhlo prípadným zlým ohlasom na vlastné prehliadače a prehrávače a necháva voľbu na vás. U11-ka je po softvérovej stránke vyladená veľmi dobre, hardvér dodáva telefónu dostatočný výkon na všetky aplikácie, aj pri väčšom multitaskingu, reakcie sú rýchle, bez zaváhania či zásekov. Mne osobne vo vlastnej nadstavbe chýba len slučka domovských obrazoviek. K dispozícii máte niekoľko desiatok či stoviek rôznych motívov, tapiet, dokonca štýlov písma a ikon, ktoré môžete meniť nezávisle od seba.

Na zamknutej obrazovke sa v hornej časti zobrazuje čas a počasie. Samozrejmosťou sú notifikácie, u ktorých je možné nastaviť skrytie ich obsahu. V prípade, že máte telefón pripojený k nabíjačke, v spodnej časti sa zobrazí časový údaj do plného dobitia.

Úplnou novinkou u HTC je takzvaný Edge Sense. Ide o dvojicu hmatových senzorov, ktoré sa nachádzajú na bočných stranách telefónu, a pomocou ich stlačenia môžete spúšťať rôzne aplikácie. Táto funkcia rozoznáva krátke a dlhé stlačenia bokov telefónu. Pre oba typy stlačenia máte k dispozícii niekoľko predvolených možností, napríklad spustenie fotoaparátu, spustenie vami vybranej aplikácie, nasnímanie snímky obrazovky, či zapnutie alebo vypnutie svetla. Mojou obľúbenou voľbou bolo zapnutie fotoaparátu krátkym stlačením bokov telefónu, pričom ďalším krátkym stlačením som vytvoril fotografiu či začal nahrávať video. Dlhšie stlačenie zase malo za následok prepnutie medzi predným a zadným fotoaparátom. Musím povedať, že ide naozaj o skvelú vec, pretože fotoaparát takto dokážete spustiť, či už pri zamknutom stave, alebo aj vtedy, ak sa nachádzate niekde v menu, na facebooku, či máte zapnutú nejakú aplikáciu, vďaka čomu dokážete veľmi rýchlo zachytiť hociktorý moment.

Multimédiá

V telefóne chýbajú vlastné prehrávače a aj prehliadač galérií. Nájdete tu len tie od Googlu a tie vyzerajú štandardne – ako aj na iných telefónoch. Ako som už spomínal v jednej z predošlých kapitol, v telefóne chýba aj FM rádio.

Štandardom u HTC je HTC BoomSound pre zabudované reproduktory, ktorá vám umožní voľbu zvuku v režimoch Kino a Hudba. Primárny reproduktor sa nachádza v spodnej časti, sekundárny pri slúchadle. Ten veľmi dobre dopĺňa primárny reproduktor, výsledkom čoho je hlasnejší a bohatší zvuk. Ďalej tu nájdete HTC USonic, ktorá vám v kombinácii s adaptívnymi špuntovými HTC USonic slúchadlami, ktoré sú súčasťou balenia, umožní prispôsobiť si nastavenie a vytvorenie zvukových profilov podľa vašich predstáv. Podstatou funkcie USonic je optimalizácia nastavení podľa vášho zvukovodu, keď po jej spustení prebehne test a v závislosti od detekcie okolitého hluku pre vás nájde ideálne nastavenia. Musím povedať, že slúchadlá sedia v ušiach veľmi dobre a v kombinácii s touto funkciou hrajú naozaj dobre. Povedal by som, že v kategórii pribalených slúchadiel k mobilným telefónom priam nadpriemerne. V skladbách je veľmi dobre počuť výšky, stredy, dokonca aj basy. Celkovo zvuk nie je TOP, ale podľa môjho názoru je odladený naozaj dobre. Škoda len, že funkciu USonic nie je možné použiť s inými slúchadlami, tešil som sa, že sa mi podarí trochu sa pohrať so zvukom s mojimi Marshallmi. Aj napriek tomu však ponúkli veľmi pekný zvuk, bohatý na všetky zložky zvuku.

Fotoaparát

U viacerých vlajkových lodí rôznych výrobcov dominuje duálny fotoaparát. HTC stavilo na jednu šošovku, avšak snažilo sa z nej vyťažiť maximum. Výsledkom je 90 bodov v hodnotení od DxOMark, ktorí podrobujú testom optické snímače mobilných telefónov, fotoaparátov a objektívov. HTC U11 v hodnotení mobilných telefónov obsadilo piate miesto. Na zadnej strane sa nachádza fotoaparát s maximálnym rozlíšením 12Mpx pri pomere strán 4:3, clonou f/1.7, optickou stabilizáciou obrazu či duálnym LED bleskom.

Prostredie fotoaparátu je trochu jednoduchšie, k menu fotoaparátu sa dostanete pomocou dvoch horizontálnych paličiek, ktoré sa nachádzajú v hornej časti. Nachádza sa tu základné nastavenie fotografií v podobe výberu rozlíšenia a časovača, režim panorámy, profesionálny režim, ktorý vám umožňuje vyváženie bielej farby, nastavenie ISO, expozície, voľba scény a podobne. V rámci profesionálneho režimu je možné vytvárať fotografie vo formáte raw alebo jpeg. Pri fotografiách si môžete vybrať jedno z trojice rozlíšení, 16:9 (9Mpx), 4:3 (12Mpx) a 1:1 (9Mpx). Čo sa videa týka, u toho je najzaujímavejšie natáčanie v 4K rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu, nová aktualizácia priniesla možnosť natáčať Full HD video pri 60 snímkach za sekundu. V rámci videa je ďalej možné zvoliť si, či ho chcete natáčať s 3D zvukom, ktorý obsahuje aj funkciu akustického zamerania a je zaznamenávaný pomocou štvorice mikrofónov alebo „len“ Hi-Res zvuk. Ďalej tu nájdete vytváranie hyperlapse, spomaleného pohybu či autoportrétovej fotografie, panorámy a videa. O tie sa stará predná kamera s rozlíšením 16Mpx, clonou f/2.0 a možnosťou natáčania Full HD videa.

Zadný, ale aj predný fotoaparát patria medzi špičku medzi mobilnými telefónmi. Fotografie sú naozaj krásne, plné detailov, s verným zachovaním farieb aj za horších svetelných podmienok. Reakcie fotoaparátu sú rýchle, rovnako aj automatické ostrenie a preostrovanie medzi jednotlivými objektami. HTC U11 si celkom slušne poradí aj za tmy, no samozrejme treba rátať s nárastom šumu. Videá natáčané v 4K ponúknu len 30 snímok za sekundu, čo pri dynamických záberoch nestačí na plynulý chod obrazu. Našťastie posledná aktualizácia priniesla zvýšenie fps pri natáčaní Full HD z 30 na 60, takže videá sú oveľa plynulejšie. Rovnako aj predná kamera zhotovuje veľmi dobré fotografie a videá, avšak bez optickej stabilizácie obrazu.

Obrázky a videá v pôvodnej kvalite stiahnete TU

Galéria

Naše hodnotenie

Podobne ako HTC U Ultra, aj model U11 prichádza s množstvom zaujímavých nápadov a vylepšení. V prvom rade, nová vlajková loď si od modelu Ultra „požičala“ námet na dizajn a zadnú časť s efektom tekutého povrchu, vďaka čomu je doslova ako zrkadlo a nádherne žiari. Daňou za to je ale zvýšená náchylnosť na nečistoty. HTC opäť stavilo na inteligentnú nadstavbu HTC Sense Companion, vďaka ktorej získate pomocníka, ktorý vás dokonale spozná a v nejednom smere vám uľahčí život. Množstvo času vám zase ušetrí funkcia Edge Sense, pomocou ktorej viete napríklad v priebehu sekundy spustiť fotoaparát bez ohľadu na to, čo robíte, či spojiť hmatovú odozvu s vybranou aplikáciou a podobne.

Veľkým ťahákom je ale fotoaparát, ktorý patrí k tomu najlepšiemu, čo sa dá v mobilných telefónoch nájsť. Takisto zaujme aj vďaka displeju s Quad HD rozlíšením, ktorý ponúka jemný a krásny obraz. Vďaka výkonnému hardvéru si zase poradí so všetkými prekážkami v podobe graficky náročných hier či pokročilému multitaskingu. Vysoký výkon sa veľmi dobre dopĺňa s výborne odladeným softvérom, ktorý je rýchly, plynulý, bez akýchkoľvek známok zaváhania. Veľkým plusom je odolnosť voči prachu a vode podľa certifikácie IP67, vďaka čomu budete môcť smelo používať telefón aj za dažďa či s mokrými rukami bez obáv, že by do neho zatieklo alebo že by sa dovnútra dostal prach. Mohol by som ešte hodinu písať a stále by bolo o čom, na množstvo vecí som určite zabudol, takú širokú paletu možností a rôznych nastavení a vylepšení HTC U11 ponúka.

Azda najväčším negatívom HTC U11 je jeho batéria, ktorej kapacita predovšetkým vďaka veľkému Quad HD displeju klesá veľmi rýchlo. Ja osobne by som privítal klasický 3,5mm jack port, vďaka jeho absencii môžete hudbu počúvať len pomocou adaptéra z USB C na 3,5mm jack. Musíte ho nosiť stále so sebou, nemôžete súčasne nabíjať telefón a počúvať hudbu cez slúchadlá, a v neposlednom rade, tento adaptér na svoj chod spotrebúva energiu z telefónu. Ide však o vec, ktorá sa dá prežiť a všetky pozitíva ju vysoko prevýšia. Ako teda obstála nová vlajková loď od HTC, ktorá vyšla len pár mesiacov po modeli U Ultra? Veľmi dobre. Dokonca v prípade HTC, ktoré výrazne zredukovalo počet modelov, to vnímam ako veľmi dobrý krok, pretože vďaka tomu zjavne dokáže intenzívnejšie pracovať na modeloch, ktoré produkuje a prinášať množstvo vylepšení.

Klady

 • dizajn, prevedenie
 • kovové telo
 • snímač odtlačkov prstov
 • výkon
 • Quad HD displej
 • Edge Sense
 • špičkové fotoaparáty
 • natáčanie Full HD videí so 60fps
 • IP67 certifikácia

Zápory

 • výdrž a kapacita batérie
 • povrch náchylný na nečistoty

Informácie o produkte

HTC U11 2017

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 154 mm
 • Výška: 76 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8 mm
 • Hmotnosť: 171 g
 • Orientačná cena: 618 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HTC

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Monika Erdélyiová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk