Xiaomi Redmi Note 4 - Recenzia

Xiaomi Redmi Note 4 - Recenzia

Xiaomi už dávno nie je spoločnosť, ktorá sa zameriava len na produkciu smartfónov. Svojimi produktmi pokrýva takmer každú oblasť spotrebnej elektroniky. Dnes v našej recenzii modelu Redmi Note 4 zistíme, či tým neutrpela práve divízia smartfónov.

Obsah balenia

To, že sa stretávame so smartfónom strednej triedy, napovedá už obsah balenia. Okrem nabíjačky s výstupným prúdom 2 ampérov a dátového microUSB káblu sa v ňom nachádzajú len obligátne dokumenty.

Dizajn a spracovanie

Po stránke dizajnu ide o čistokrvného aziata. Zatiaľ čo predná stena sa nijako nelíši od majority čínskych smartfónov, tá zadná akoby z oka vypadla modelovému radu One od HTC. Naznačujú to plastové pásy, ktoré sú kvalitne zapustené do tela a slúžia ako záruka stabilného príjmu signálu, ale aj pomerne veľký objektív 13Mpx fotoaparátu, pod ktorým sa nachádza snímač odtlačkov prstov. Kvôli jeho umiestneniu síce zariadenie neodomknete tak rýchlo v prípade, že ho máte položené na stole, no na druhej strane je snímanie rýchle, spoľahlivé a presné.

Kvalita spracovania je na špičkovej úrovni. Hliníkové telo je pevné a ani pri silnejšom úchope nie sú počuť žiadne nepríjemné zvuky. Aj napriek väčším rozmerom 151×76×8,4 mm Redmi Note 4 padne výborne do ruky a vďaka opracovaným hranám sa v ruke pohodlne drží. Kov sa podpísal pod vyššiu hmotnosť 173 gramov, ale vzhľadom na veľkosť zariadenia a kapacitu batérie to nemôžeme brať ako negatívum.

Pochváliť musíme umiestnenie tlačidiel do pravej hrany tela, no haptickú odozvu, žiaľ, už nie. Kolískové dvojtlačidlo regulácie hlasitosti nie je dostatočne mechanicky oddelené a niekedy je doslova lotéria, ktorý príkaz bude nakoniec interpretovať.

Displej

Full HD rozlíšenie, ktoré ponúka 5,5-palcový IPS panel, je dostatočne jemné. V nastaveniach je možné nastaviť teplotu farieb, výšku kontrastu a prebudenie smartfónu poklepaním na displej. Počas čítania vaše oči poteší prítomnosť módu pre čítanie, ktorý znižuje intenzitu škodlivého modrého svetla. Prekvapil nás aj široký rozsah podsvietenia, ktorým sa Redmi Note 4 vyrovná aj vlajkovým lodiam. Škoda len automatickej regulácie jasu, ktorá reaguje veľmi nepresne. Odporúčame teda manuálnu reguláciu jasu pomocou skratky v notifikačnom centre.

Hardvér

Xiaomi vyrába model Redmi Note 4 vo verzii určenej pre medzinárodný i čínsky trh. Indikátorom rozdielov je použitý čipset, ktorý je v prípade medzinárodnej verzie zastúpený modelom Qualcomm Snapdragon 625 a v prípade čínskej ide o MediaTek Helio X20. Nám sa do rúk dostal čínsky variant, ktorý je približne o 30% výkonnejší. Helio X20 disponuje dvomi procesorovými jadrami architektúry Cortex A72 navyše a rovnako aj vyšším taktom ostatných jadier. O nedostatok výkonu sa báť nemusíte, zároveň však nepočítajte s výkonom na úrovni vlajkových ľudí. Svedčia o tom výsledky syntetických benchmarkov a aj framerate v hrách, ktorý sa pri tých náročnejších pohybuje okolo 30fps.

Dostačujúcimi sa zdajú byť 3GB operačnej pamäte a to isté môžeme povedať aj o internej 64GB pamäti, z ktorej ostane po prvotnom spustení dostupných 54GB. Tá sa dá, navyše, rozšíriť pamäťovou kartou s maximálnou kapacitou 256GB.

Konektivita

V tejto časti sa opäť vrátime k rozdielnym verziám pre trhy. Variant určený pre čínsky trh nepodporuje LTE siete na frekvencii 800MHz, ktoré v našich končinách používajú všetci operátori. Bezproblémové využívanie LTE je možné iba v mestách, kde sa hojne využíva frekvencia 1800MHz. Veľmi užitočný je infračervený port na ovládanie rôznej elektroniky. Paleta podporovaných zariadení je široká a sú zastúpení všetci veľkí hráči i menší výrobcovia. Bluetooth 4.2 je samozrejmosťou a to isté platí aj o Wi-Fi s podporou štandardov 802.11b/g/n. Nabíjanie a dátový prenos medzi smartfónom a PC prebieha pomocou microUSB konektoru.

Softvér

Výsadou smartfónov značky Xiaomi je distribúcia operačného systému Android s názvom MIUI. V Redmi Note 4 sa nachádza vo verzii 8, ktorá vychádza z Androidu 6.0 Marshmallow. Ten už nepatrí medzi aktuálne verzie, ale Xiaomi poctivo vydáva bezpečnostné aktualizácie. Navyše sa Redmi Note 4 nachádza v zozname zariadení, ktoré budú aktualizované na najnovšiu verziu MUI 9.

Prostredie je veľmi jednoduché a snaží sa zakryť fakt, že máte dočinenia so systémom Android. Celkový dobrý dojem však kazí množstvo predinštalovaných aplikácií od Googlu, ktoré sa, navyše, nedajú odstrániť. Opäť tak vzniká problém duplicitných aplikácií. Prostredie je možné farebne upravovať pomocou širokého spektra tém v rovnomennej aplikácii. Niekomu síce môže chýbať samostatné menu pre aplikácie, ale to už je čisto o osobnej preferencii. Počas dvoch týždňov sme sa nestretli so žiadnym problémom a za optimalizáciu systému dávame Xiaomi určite palec hore.

Fotoaparát

Až výsledná kvalita fotografií naznačuje, do akej kategórie smartfónov Redmi Note 4 patrí. Za denného svetla zachytíte snímky v pomerne dobrej kvalite, no s ubúdajúcim svetlom má veľké problémy so zaostrením. V takýchto podmienkach je zaostrovanie dlhé a v niektorých prípadoch značne nepresné. Prostredie aplikácie je jednoduché a intuitívne, ale iba potvrdzuje fakt, že s ničím iným ako so základnými funkciami nemôžete počítať. Príkladom je manuálny mód, ktorý pridáva len možnosť meniť ISO a vyváženie bielej. Aby sme však len nekritizovali, musíme poznamenať, že mód panorámy je skutočne vydarený.

Predná kamera je skôr vhodná na vykonávanie videohovorov než na robenie selfie fotografií, keďže už za dobrých svetelných podmienok je prítomný značný šum.

Video je možné zaznamenať vo Full HD rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu a jeho kvalita je pre zachytenie momentiek dostatočná. Škoda, že spomalené video je možné nahrávať len v HD rozlíšení.

Výdrž

Výdrž je jedným slovom – vynikajúca. Batériu s kapacitou 4100mAh síce nevymeníte, ale počas klasického využívania pri plnej konektivite vás vyzve k pripojeniu nabíjačky až po dvoch dňoch. Nabíjanie je vzhľadom na kapacitu veľmi rýchle a po 2,5 hod. máte k dispozícii plnú kapacitu batérie. Čo by za to dali majitelia takého iPhone 8 Plus, ktorí si musia na nabitie počkať viac než tri hodiny, pričom kapacita akumulátora ich zariadení je o 35% menšia.

Naše hodnotenie

Ak hľadáte cenovo dostupný smartfón s vynikajúcou výdržou, ktorý zároveň disponuje dostatočným výkonom, kúpou Xiaomi Redmi Note 4 určite neurobíte chybu. Distribúcia MIUI 8 je odladená, svižná a ponúka mnoho užitočných nastavení. Fotoaparát sa síce radí k priemeru, ale viac za danú cenu skrátka nemôžeme očakávať. Pri kúpe zvýšte pozornosť a skontrolujte, ktorý variant máte v košíku, keďže čínsky vám môže spôsobiť problém s využívaním LTE siete.

Klady

 • vynikajúce spracovanie
 • dostatočný výkon
 • odladený operačný systém
 • rýchle snímanie odtlačkov prstov
 • skvelá výdrž
 • IR port

Zápory

 • absencia 800MHz LTE frekvencie v prípade čínskej verzie
 • nespoľahlivá automatická regulácia jasu

Informácie o produkte

Xiaomi Redmi Note 4 2017

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 76 mm
 • Výška: 151 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,4 mm
 • Hmotnosť: 173 g
 • Farba: šedá
 • Orientačná cena: 170 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: GearBest.com

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk