Motorola Moto X4 - Recenzia

Motorola Moto X4 - Recenzia

 

Telefóny Moto od spoločnosti Motorola sú na slovenskom trhu známymi zástupcami strednej triedy smartfónov. Už to vyzeralo tak, že sa Motorola vykašle na tento rad a že ani po dlhom čakaní nevydá žiadne nové telefóny v rade Moto X, no dočkali sme sa elegána X4. Spolu s nedávno odhalenou Moto G6 prináša nový dizajn do radov Moto a kov na zadnej strane nahrádza sklom. Poďme sa na tohto predstaviteľa vyššej strednej triedy spoločne pozrieť.

Obsah balenia, vonkajší pohľad

Smartfón od kooperácie Lenova a Motoroly nemám v rukách prvýkrát. Smartfóny od tejto dvojice ma zaujmú hneď na prvý pohľad svojou zdieľanou grafikou. Každé balenie je farebne odlišné, no na prednej strane sa nachádza vždy ilustrácia operenca spolu s modelovým označením a logom výrobcu. Na zadnej strane sú bližšie rozpísané technické detaily.

Do vnútra balenia sa dostaneme prerezaním ochrannej pásky. Odtiaľ sa na nás už pozerá samotný smartfón. Pod ním nájdeme štandardnú dokumentáciu, ktorá nás informuje o bezpečnom používaní zariadenia. Rovnako nám Motorola nabalila sponku pre otváranie „šuflíčka“ so SIM kartou, nabíjačku, USB typ – C kábel a slúchadlá s dvoma pármi veľkostne rozdielnych špuntov.

Nebudeme si klamať, cez slúchadlá znie zvuk dosť plechovo, no oceňujeme, že ich výrobca aspoň pribalil. Majú dokonca aj mikrofón.

Po vybraní telefónu z balenia si hneď všimneme jeho ligotavú prednú a zadnú stenu. Lenovo nám zapožičalo farebnú verziu Sterling Blue, ktorá vyzerá naozaj luxusne, akoby telefón ani nepatril do strednej triedy.

Rozmery smartfónu sú: 148,4 x 73,4 x 8 mm a váha sa zastavila na 163 gramoch.

Vpredu nájdeme na spodnej strane čítačku odtlačkov prstov, mikrofón, displej, reproduktor (zároveň aj slúchadlo hovorov), prednú kameru a senzory. Samozrejmosťou je aj logo Moto navrchu.

Budeme k vám úprimní, reproduktor nepatrí k tým najlepším. Maximálna hlasitosť dostačuje, na vyšších hlasitostiach však upadá bas a zvuk znie dosť skreslene. Celkovo sa kvalitou nevymyká svojej cenovej hladine.

Displej o veľkosti 5,2-palca s rozlíšením 1920 x 1080, hustotou 424 ppi pokrýva asi 70% prednej strany. Disponuje automatickým prispôsobením jasu a dobre sa číta aj na priamom slnku. Ponúka hýrivé farby, dobré pozorovacie uhly a ani pri bližšom pohľade nie je vidno individuálne pixely.

Senzor odtlačkov prstov je perfektný. Nemýli sa, reaguje pohotovo aj vtedy, keď je čítačka trochu zašpinená a zamastená. Je rozhodne jedným z veľkých plusov tohto modelu.

Nevieme, či výrobca pozabudol na oleofóbnu vrstvu zadnej strany, pretože sa rýchlo zašpiní a je potom dosť šmykľavá. Nájdeme na nej aj kruhový výbežok, v ktorom sa nachádza dvojica fotoaparátov, ktorým asistuje duálna LED dióda. Pod nimi je umiestnené aj logo Motoroly.

Na pravom boku by sme našli kolísku ovládania hlasitosti a odomykacie tlačidlo, ktoré je svojou textúrou odlíšené od ostatných. Na spodnej strane nájdeme konektor USB-C a 3,5 mm jack. Na hornej hrane je umiestený „šuflíček“, ktorý ponúka osadenie 2 SIM kariet (jednej nanoSIM a druhej microSIM) alebo ak sa rozhodnete neosadiť sekundárnu SIM kartu, môžete použiť microSD kartu do veľkosti 2 TB.

Celý bočný lem, ktorý tvorí hranu medzi prednou a zadnou stranou, je z hliníku a je taktiež vo farbe telefónu.

Moto X4 podlieha certifikácii IP67, čo v praxi znamená, že telefón je rezistentný voči prachu a voči vode v hĺbke 1,5 metra na 30 minút. Takže sa nemusíte báť, ak sa vám telefón vyšmykne z rúk priamo do vody.

Výkon, operačný systém

Motorola osadila telefón novým čipsetom z dielne Snapdragonu, konkrétne modelom 630, ktorému sekunduje grafický akcelerátor Adreno 508. Túto dvojicu završujú 4 GB operačnej pamäte.

Pre vaše súbory zostane z osadenej 64 GB pamäte asi 50 GB, čo naozaj dostačuje. Z operačnej pamäte si systém odhryzne 1,8 GB.

Hardvér pod kapotou skvelo spolupracuje so softvérovou stránkou zariadenia. Pohyb v prostredí Androidu Oreo je fluidný, nič neseká. Načítanie aplikácií je veľmi rýchle, rovnako ako aj prepínanie medzi nimi a multitasking menej náročných aplikácií v režime splitscreen telefón rovnako zvláda.

Zo syntetických testov je jasné, že telefón poslúži aj náročnejšiemu používateľovi. Testovali sme ho pomocou 3DMark, AnTuTu Benchmark a Geekbench. Telefón sa výkonom trafil do svojej cenovej kategórie okolo 350 €.

Operačný systém je síce čistý a neobsahuje bloatvér, no Motorola štandardne obohatila aj tento model o funkcie Moto. Ide o aplikáciu, ktorá ponúka všelijaké skratky uľahčujúce používanie smartfónu.

Nie každému vyhovujú softvérové tlačidlá na displeji, prečo si ich teda nevymeniť za jedno hardvérové. V čítačke je jednoducho integrovaný aj senzor snímania pohybu. Ak posunieme prst sprava doľava naprieč čítačkou, dostaneme sa o krok späť, ak to urobíme naopak, otvoríme ponuku multitaskingu.

Pri rýchlom dvojitom potrasení smartfónu sa zapne baterka, rýchlym otočením zápästia fotoaparát – aj to sú ďalšie z príjemných Moto skratiek.

Rovnako poteší tmavá Moto obrazovka, ktorá ukazuje všetky upozornenia a umožňuje rýchlo odpovedať na správy. Stačí ak rukou prejdete ponad reproduktor.

Azda najlepšou, žiaľ, na Slovensku zatiaľ nepodporovanou, skratkou je ovládanie hlasom.

Batéria

Moto X4 poháňa batéria s kapacitou 3000 mAh. Nabíja sa rýchlo najmä vďaka pribalenej TurboCharge nabíjačke, ktorá nabije batériu z 20% skoro doplna za asi hodinu a pol.

Pri striedmom používaní ste schopní sa dostať na dvojdňovú výdrž. Pri náročnejšom používaní vydrží bežný pracovný deň pri vyššom jase a surfovaní webu.

Fotoaparát

Ako som spomenul, na zadnej strane je umiestený duálny fotoaparát. Ide o spojenie hlavného 12-megapixelového fotoaparátu spolu s druhým, širokouhlým s rozlíšením 8 megapixelov. Clona hlavného fotoaparátu je f/2.0.

Za denného svetla fotí fotoaparát dobre. Fotografie sú obohatené o pestré farby a často aj o bokeh efekt. Výsledky širokouhlého fotoaparátu sú len o trochu horšie, no sú stále dobré.

Ako mínus by som označil prácu či už softvéru alebo postprodukcie fotoaparátu s protisvetlom a celkovou expozíciou. Niektoré časti fotografií sú prepálené, zatiaľ čo iné sú tmavšie. Táto anomália je zjavná hlavne pri expozične náročných scénach, ako je fotenie v protisvetle interiérov, napríklad pri pohľade z okna. Nočné fotografie hodnotím ako dostačujúce.

Dodávaná aplikácia fotoaparátu poskytuje naozaj všetko, čo by mohol používateľ potrebovať. Ako to býva bežné, fotografovanie je rozdelené na automatiku a manuál. Aplikácia ponúka niekoľko fotografických režimov, spomeniem napríklad skener textu, panorámu alebo režim portrét.

V manuálnom režime máme možnosť nastavovať jas, vyváženie bielej, čas uzávierky, hodnotu ISO a kontrast. Všetko to sprostredkováva výberový kruh, ktorý okamžite aplikuje používateľom vybranú voľbu. Samozrejmosťou je spustenie snímania v HDR, poprípade zapnutie pomocnej mriežky.

Záznam videa je možný až v 4K rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu, poprípade v 1080 p pri 60 snímkach za sekundu.

Predný fotoaparát ponúka najvyššie rozlíšenie v porovnaní s dvoma zadnými, konkrétne až 16 megapixelov. Taktiež mu asistuje aj LED blesk. Predný fotoaparát má dostatočnú kvalitu na videohovory a na občasnú momentku z výletu. Určite ale nejde o olympijského bežca medzi prednými kamerami. LED blesk je dostatočný na osvietenie niekoľkých tvárí.

Naše hodnotenie

Novinka od Motoroly je skvelým zástupcom strednej triedy. Tento model ponúkne užívateľovi dostatok výkonu na jeho každodenné potreby, zatiaľ čo si zachováva príjemnú rýchlosť systému. Zadný a rovnako aj predný fotoaparát postačí na bežné fotenie momentiek. Celý smartfón zostane dlho nažive vďaka batérii s dobrou výdržou a rýchlym nabíjaním.

Klady

 • dizajn
 • Moto skratky
 • softvér
 • USB-C konektor
 • výkon
 • čítačka odtlačkov prstov
 • prostredie aplikácie fotoaparátu

Zápory

 • veľká brada a čelo prednej strany
 • šmykľavá zadná strana
 • vypuklý fotoaparát
 • postprodukcia pri fotoaparáte

Informácie o produkte

Motorola Moto X4 2018

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Šírka: 73,4 mm
 • Výška: 148,4 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8 mm
 • Hmotnosť: 163 g
 • Farba: Sterling Blue
 • Orientačná cena: 350 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Andrea Zazuľáková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk