RECENZIA: Motorola Moto G7 Power, aby sa nutnosť nabíjať mobil každý deň stala minulosťou

RECENZIA: Motorola Moto G7 Power, aby sa nutnosť nabíjať mobil každý deň stala minulosťou

 

Rad smartfónov Moto G asi netreba veľmi predstavovať. Na Slovensku patria medzi najpredávanejšie mobilné zariadenia, čo je jednoducho vysvetliteľné snahou spoločnosti Motorola ponúkať obstojný výkon a pridanú funkcionalitu za veľmi prívetivú cenu. Len nedávno prišla už siedma generácia Moto G zariadení, a to rovno v štyroch verziách, ktoré sú zamerané na rôzne náročných zákazníkov. K nám sa ako prvý dostal model Moto G7 Power pre rozlietaných ľudí s averziou k nízkym stavom batérie, pričom jeho recenziu si môžete prečítať na nasledujúcich riadkoch.

S menom Moto G7 Power môže tento smartfón na prvý pohľad navodzovať dojem, že ide o ultravýkonný kúsok so silným procesorom určeným pre hráčov a náročných, no nie je to presne tak. Slovíčko Power (sila) v mene tohto modelu sa odvoláva na kapacitu batérie a jeho výdrž. Trendom posledných rokov na poli smartfónov totiž bolo ponúkanie stále ľahších, výkonnejších a väčších smartfónov, ktorým akosi súčasne zabudli rásť aj batérie. Preto aj tie najväčšie vlajkové lode často neprežijú celý deň v rukách náročnejších používateľov bez dobíjania počas používania. Je síce skvelé mať mobil s najvýkonnejším Snapdragon alebo Exynos procesorom, ktorý spustí každú hru a nespomalí sa ani pri desiatkach otvorených aplikácií, no nutnosť nosiť so sebou batériu alebo často myslieť na dobíjanie sa môže množstvu ľuďom priečiť. Aj preto prišiel spomínaný model G7 Power, ktorý na prvom mieste hodlá poskytnúť dlhú výdrž a výkon s funkcionalitou až za ňou.

Obal a jeho obsah

Typická krabička v zelenej farbe menších rozmerov so známym Motorola logom ukrýva nielen samotný smartfón, ale aj všetky doplnky ako USB-C - USB kábel, 18W rýchlo nabíjačku, mäkký plastový obal, nástroj na vybratie SIM držiaku a dve brožúrky. Pribalený obal poteší, rovnako ako aj rýchlo nabíjačka schopná vydávať až 12V pri 1.5A alebo 5V pri 3A. Skvelou správou je ale hlavne USB-C konektor, ktorý na Moto G zariadenia pribudol v predošlej generácii.

Prvé dojmy a spracovanie

Aj tentoraz v Motorole stavili na menej nápadný dizajn s kompromismi, ktorý ale sadne takmer každému používateľovi. Smartfón bez obalu je vďaka použitiu skla na zadnej strane mierne šmykľavejší, no vďaka prítomnosti obalu v balení nebude riziko vypadnutia z ruky nijakým strašiakom. Na zariadení poteší aj stála prítomnosť 3.5mm jack konektora, ktorého absencia by bola skôr prekvapením, no v dnešnom bláznivom svete človek nikdy nevie. Najväčšou zmenou po stránke dizajnu a samotného tela však prešla predná strana, z ktorej zmizlo hardvérové tlačidlo, na ktoré mohli byť používatelia G5 a G6 modelov zvyknutí. Vďaka umiestneniu čítačky odtlačkov prstov na zadnú stranu a zakomponovaniu výrezu do hornej časti obrazovky G7 Power ponúka displej s uhlopriečkou 6,2 palca, no nemusí tak vyhovovať všetkým. Áno, predná strana s displejom je teraz pocitovo o čosi väčšia, no tí, čo nemajú výrezy v láske alebo sú zvyknutí na šikovné ovládanie hardvérovým tlačidlom, budú smutní.

Telo, komponenty a výkon

G7 Power síce neponúka kovové telo, no plast má stále viacero výhod najmä pri pádoch či nešetrnejšom zaobchádzaní. Na vyššiu úroveň po stránke dizajnu tento kúsok posúva aj použitie skla Corning Gorilla ako na prednej, tak na zadnej strane, hoci treba pripomenúť jeho tendenciu magicky priťahovať odtlačky prstov. A hoci je na zadne strane sklo a nie kov, G7, nanešťastie, neponúka možnosť bezdrôtového nabíjania. 6,2-palcový IPS LCD displej s výrezom má rozlíšenie 1570x720 pixelov, ktoré v Motorole nazývajú HD+. Opäť nejde o žiadne terno, no postačí nielen na bežné používanie, ale aj na príležitostné hranie či pozeranie filmov. Výkon G7 je skrátka obstojný, osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 632 postavený na 14nm architektúre v spojení s grafickým čipom Adreno 506 a 4 GB RAM zvládne aj ľahší multitasking či menej náročné hry, no neočakávajte od neho žiadne veľké výkony. Hlavnou hviezdou je však spojenie tohto hardvéru s Li-Po batériou s kapacitou 5000 mAh, vďaka ktorej by mala G7-ka prežiť až 60 hodín bez nabíjania. Túto výdrž môžem osobne potvrdiť, keďže pri používaní G7 Power v pozícii sekundárneho smartfónu na fotenie, počúvanie hudby a surfovanie po internete som ho musel nabiť až po viac ako piatich dňoch. Keď som naň presedlal úplne a využíval ho aj na pozeranie videa a moje zvyčajné zabíjanie času, ktorým sú mobilné hry, objavila sa nutnosť nabíjania tiež vcelku neskoro – až po dva a pol dňoch. Inak G7 Power ponúka takmer všetko potrebné pre dnešný, na technológie zameraný svet. Nechýba ani podpora NFC či 64 GB úložného priestoru s možnosťou rozšíriť ho až 512 GB microSD kartou

Softvér a vychytávky

Operačným systémom v G7 Power je Android 9.0 Pie, v čom Motorola mierne predbieha viacero spoločností, ktoré svoje cenovo dostupné kúsky ponúkajú stále s predošlou verziou 8.0 Oreo. Keďže navyše ide o Motorola zariadenie, potenciálni zákazníci môžu stále očakávať nadmieru čistý systém bez nepotrebných aplikácií. Jedinou výnimkou je už overené a obľúbené zakomponovanie Moto akcií. Celý zoznam akcií môže vyzerať dlhý - Odomknutie nadvihnutím, Ovládanie médií, Snímka obrazovky tromi prstami, Navigácia jedným tlačidlom, Rýchla snímka, Rýchly prístup k baterke, Zmenšiť potiahnutím prstom, Stlmiť zvonenie po zdvihnutí, Editor snímok obrazovky a Nerušiť po otočení, no každý, kto s týmito funkciami prišiel do styku na dlhšie ako pár minút, si ich veľmi rýchlo osvojil a môžu mu na inom zariadení celkom chýbať. Múdra je na G7 Power aj obrazovka, ktorá pri pohnutí alebo nadvihnutí smartfónu ukáže dôležité informácie ako čas a upozornenia. Jej šikovnosť som si po chvíľke používania obľúbil tiež.

Fotoaparát

Na zadnej strane sa nachádza 12 MP objektív s clonou f/2.0 a šikovnou funkciou PDAF, ktorá pomáha s rýchlym zaostrením pri pohybujúcich sa objektoch či meniacich sa scénach. Opäť nejde o fotoaparát pre náročných, no bežné fotky krajinky, ľudí či momentov v dobrom svetle zvládne dostatočne dobre. Pri slabšom osvetlení už nastupuje mierna zrnitosť, ale s tým treba pri lacnejších riešeniach jednoducho počítať. Stále poteší zakomponovanie režimov ako panoráma, HDR či detekcia tváre a fotoaparát je po novom schopný nahrávať video až v rozlíšení 4K. Novinkou je možnosť výstupu fotografií do RAW formátu, automatickej spúšte pri detekcii úsmevu a tiež aj podpora Google Lens funkcionality, čo ocenia ľudia, ktorí sa radi hrajú s fotografovaním alebo často hľadajú informácie. Na prednej strane je pre selfie závislákov 8 MP fotoaparát s clonou f/2.2, ktorý síce nedisponuje samostatným bleskom, no dokáže nasvietiť tvár samotným displejom, aby použiteľne vyzerali aj selfíčka v tmavých priestoroch.

Naše hodnotenie

Lenovo drží svoje hlavné Moto G modely v naozaj zaujímavej cenovej relácii. V sume okolo 200 eur je trh so smartfónmi naozaj krutý a preto treba prichádzať s niečím, čo presvedčí potenciálnych zákazníkov o tom, že práve tento model je správnou voľbou. Motorola svojich zákazníkov, našťastie, pozná a fakt, že hľadajú smartfón za zlomok ceny vlajkových lodí, neznamená, že nebudú nároční na jeho výkon a funkcionalitu. G7 Power je ukážkou, ako sa dá vytvoriť obstojný smartfón, ktorému v praxi za jeho cenu nie je čo vytknúť a ponúkne aj niečo navyše, čím možno presvedčí váhajúcich záujemcov.

Klady

 • dlhá výdrž batérie
 • 4 GB RAM
 • čítačka odtlačkov prstov
 • Moto akcie
 • skvelý pomer cena/výkon

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Motorola Moto G7 Power 2019

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 159,4 mm
 • Výška: 76,9 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,3 mm
 • Hmotnosť: 193 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Motorola

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk