RECENZIA: Samsung Galaxy S20 FE - Čo všetko chcete na tú pizzu?

RECENZIA: Samsung Galaxy S20 FE - Čo všetko chcete na tú pizzu?

 

Samsung, ako mega konglomerát obchodujúci vo svete spotrebnej elektroniky, sa raz dozaista postará o integráciu svojho loga na prebal prvých skutočných mozgových štepov, ktoré všetkých absolventov vysokej školy života donútia zobrať drevené pálky a ísť si zahrať pred neónmi osvetlený primaciálny palác. Do tej doby sa však musíme uspokojiť s bežným hardvérom šitým priamo na mieru často neskutočne rozmaznaných spotrebiteľov, o čom svedčí aj aktuálne úplne čerstvá novinka s logom spomínanej spoločnosti. Prečo ten vesmírny prívlastok pri takej cene a čo všetko sa skrýva za skratkou Galaxy S20 FE? Podľa marketingového oddelenia juhokórejskej ikony Samsung je FE presne to, čo chcete vy, bežní zákazníci, zháňajúc ideálny mobilný telefón v dostupnej cenovej relácii, s akým by ste sa nemali báť pochváliť ani pred kamarátmi lomeno kolegami. Samsung totižto sám tvrdí, že pri koncepčnej skladbe tohto mobilu naplno čerpal z potrieb svojich verných, ale aj potencionálnych zákazníkov, a tak logicky aj mňa nesmierne zaujímalo, čo všetko telefón ako taký dokáže a ako vyzerá na prvý dotyk. Na ten ja totižto dám najviac, a to sa teraz nerozprávame len o neživých veciach.

Potlačme tie symbolické sánky dole mokrým kopcom rovno pri opise balenia. Ak má byť tento telefón akýmsi luxusom zabudnutým v strednej triede, tak samotný prebal a škatuľa to sotva naznačuje. Po otvorení na vás klasicky vypadne dokumentácia opatrená kovovou spinkou pre vyberanie Dual Sim Slotu – tu oceňujem nový prístup v zmysle vkladania kariet z oboch strán, ktorý som doteraz ešte nemal možnosť vidieť. Nasleduje klasická prehliadka nutnosti (aj keď Apple by vám po novom už vedel vaše predstavy o nejakom nutnom pekne osekať), kam spadá USB kábel a nabíjací adaptér s výkonom 15 W. A kto nebodaj pri telefóne niečo málo nad šesť stoviek očakával snáď aspoň bonus v podobe klasických slúchadiel, môže si rovno nechať zájsť chuť. Výrobca sa jednoducho snažil zraziť náklady na požadovanú hranicu polovičky toho, čo každoročne pýta za vlastnú vlajkovú loď a prejavilo sa to na balení, ako aj jeho obsahu. Telefón samotný tam však našťastie je, a preto sa poďme konečne venovať tomu, čo je ostatne zo všetkého najdôležitejšie. Priznám sa vám, nemajte strach, svojím priznaním neprinášam nový druh pohlavia, pred testom tohto zariadenia som ani len netušil o filozofii FE a bolo preto príjemným prekvapením, že fakticky sa jedná o akési náhradné koleso zavesené na zadnom kufri Galaxy S20 alebo prípadne Note 20.

Bezpečnosť a odolnosť

Už na prvé ohmatanie sa jedná o eleganciou pretkaný mobil, ktorý síce využíva kov len na samotný rám a na zadnej strane sa naopak prezentuje s matným plastovým krytom, ale paradoxne to onomu pocitu z držania niečoho luxusného vôbec neuberá. Pevnosť a celistvosť inak celkom tenkého rámu sa v kombinácii s mojím prvým veľkým palcom hore, a teda ochranou IP68 (prach a voda nemajú takmer žiadnu šancu), postará o veľa, minimálne čo do prvotného pocitu. Šesť a pol palcový Super Amoled displej je krásne rovný a neskúša žiadne, pre mňa čoraz menej atraktívne, zaoblenia a na už spomínanej zadnej strane tak môžeme nájsť tradičný schod rovno do sveta fotoaparátov. V tomto prípade sa pod odolným sklíčkom skrýva trio objektívov so schopnosťami, o ktorých si ešte povieme neskôr. Apropo, ak už vám tu opisujem takzvané prvé dojmy, celková váha zariadenia sa zastavila na 190 gramoch, čím sa jedná o stroj, ktorý vám neutrhne úpony šliach ani pri dlhom brázdení svetom internetu, zatiaľ čo stojíte v rade na celoplošné testovanie na Covid-19, ale pri držaní ktorého zároveň máte istotu aspoň nejakej váhy. Sám síce nemám ruky veľké ako lopaty na sneh, ale zariadenie som dokázal s pár trikmi ovládať kompletne len pomocou jednej ruky. K tomu sa viaže aj čítanie odtlačkov prstov, čo síce v tomto prípade nepracuje na báze ultrazvukového snímania, ale využíva pomerne slušne fungujúcu optickú zbernicu. Po priložení prsta sa displej v danom mieste automaticky rozsvieti tak, aby bol schopný prečítať odtlačok a následne vás pustí do systému. Ak to celé nejako spriemerujem, tak neúspešných pokusov dostať sa do telefónu pripadlo na celý test asi tak päť percent, čo síce nie je úplne dokonalé, ale zároveň ani niečo vyložene zlé. Stále totižto môžete siahnuť po skenovaní vašej dokonalej tváre, klasickom kóde alebo efektnom maľovaní čiar.

Nastal čas oprieť sa o kvalitu úplne rovného panelu s Full HD+ rozlíšením (2400 × 1080), ktorý je navyše schopný očariť vaše oči so 120 Hz frekvenciou. Tu evidentne nastal akýsi kompromis, kde Samsung nechcel ustúpiť z tej rokmi preverenej prirodzenosti pri prezeraní portálov alebo sledovaní videa v prémiovej triede svojich telefónov a zároveň sa snažil nenavýšiť finálnu cenu FE až príliš. Výsledkom je ďalší môj palec smerom hore, keďže na obrazovku sa môžete pozerať aj pod tlakom ostrých slnečných lúčov, čo v exteriéri využívame dnes denne. Inak nemám ku kvalite Super Amoled technológie čo viac dodať, ono stačí vidieť raz a zrazu ste videli každý jeden telefón zaradený pod spomínanú definíciu. Mimochodom Samsung už tradične opatril svoje zariadenie ochrannou fóliou bez toho, aby ste ju museli sami aplikovať, čo je veľká pomoc, keďže dobre vieme, ako to v takých situáciách často dopadá.

Technika dneška svojou sofistikovanosťou a kvalitou už dávno nahradila náš často sotva spoľahlivý zrak a kapitolou samou o sebe je v prípade mobilných telefónov samotný fotoaparát. Galaxy S20 FE si v zmysle ponuky možností ako zachytávať momentky z vášho života neprináša z vlajkových lodí Galaxy nič nové, ono na to ani nie je dôvod. Oveľa dôležitejšie preto pre mňa bolo sledovať kvalitu hotových snímok, ktoré produkuje trojica objektívov (12 × 8 × 12 Mpx). Počas nočných a tmavých scenérií sa suverénne môžeme rozprávať o veľkom nadštandarde, keďže vďaka nočnému režimu vyhotovené fotografie vykazovali úctyhodné potlačenie nechceného šumu a naopak vytiahnutie svetla do popredia. Ak niečo takéto môžete zbadať pri obrázkoch za zhoršeného osvetlenia, všetko, čo sa následne snažíte vyfotiť za bežného dňa, je už bez debaty úspechom hodným pochválenia sa na sociálnych sieťach. Jedinú výhradu vidím v nie úplne dokonalom snímaní ultra-širokých záberov, ktoré v porovnaní s tradičnou triedou Galaxy trocha zaostávajú. V čase testu S20 FE som súbežne recenzoval aj diametrálne odlišný Samsung Galaxy Z Fold 2, ktorý možno môj úsudok o to viac skreslil, každopádne v tomto prípade dám na svoje pocity a o jemnej nespokojnosti so stodvadsaťtri stupňovým uhlom záberov vás pri FE rád informujem. Ak som sa pri fotografiách rozpísal o trošičku viac, tak pri videách už nemáme o čom diskutovať. Spomínané trio objektívov vám zabezpečí nakrúcanie 4K záznamu pri slušnom snímkovaní 60 FPS a za denného svetla tak máte nástroj na uspokojivú zbernicu prirodzených momentiek zo života, ktorý sa v našom prípade zastaví až pri zvuku hliny búchajúcej o veko rakvy.

Nabitie trvá hodinu a štvrť

Samsung zvolil cestu integrácie dvoch odlišných 7 nm čipov, a preto si máte možnosť vybrať medzi Exynos 990 a Snapdragon 865 (cenovo sa tu rozorávame o hranici jednej stovky). Ak by ste chceli nejaké papierové porovnávania, tak v tomto duchu odporúčam siahnuť po druhom menovanom procesore, ktorý je na tom predsa len o niečo lepšie a s ktorým sa automaticky spája aj podpora u nás dnes štartujúcej siete 5G. Výkon telefónu pri trocha menšej operačnej pamäti 6 GB som preveril tradičnou kancelárskou prácou, ako aj intenzívnejším hraním hier a v oboch prípadoch dostál predpokladom spoľahlivosti spojenej s v tomto texte niekoľkokrát spomínanou prémiovou kategóriou smart zariadení. Je načase spomenúť aj komplexnosť, respektíve konektivitu, keďže táto odbočka zo sveta Galaxy vám umožní aktivovať NFC, obetovať jednu SIM kartu a nahradiť ju SD kartou (schválne, na aký film ste si teraz spomenuli?), vypočuť si slušne hrajúce stereo reproduktory či dokonca zostreliť holuba na sto metrov – samozrejme, ak máte 5G model.

Na samotný záver, ako už býva u mňa tradíciou, som si nechal opis sily akumulátora. V prípade Galaxy S20 FE bola do pevného šasi vložená batéria s kapacitou 4500 mAh. Tá je schopná vás podržať jeden celý deň, a to aj pri intenzívnom využívaní mnohých a komplexných funkcií zariadenia. Ak by sme boli čisto vo vodách oveľa drahších bratov a sestier z početnej rodiny Galaxy, asi by som s týmto údajom vedel žiť, avšak osobne som od mobilu, čo má reprezentovať požiadavky samotných zákazníkov, očakával batériu schopnú lepšej prevádzky. Chcelo by to aspoň toho pol dňa navyše, aby bola spomínaná filozofia naplnená. Takto tu máme priemerný údaj, ktorým sotva niekoho šokujem a aký ste asi aj očakávali. Nabíjanie je pritom umožnené až do výšky 25 W, ale ako som spomínal už v úvode, na takéto nápady si musíte dodatočne zohnať nabíjačku, keďže tá v balení ide na štandardnom 15 W.

Úplným záverom, Samsung Galaxy S20 FE sa dá definovať ako úprimná snaha o vrhnutie spoľahlivého telefónu rovno do náručia večne nespokojných spotrebiteľov, ktorá síce z väčšej časti naplnila predpoklady, ale stále sa tu nájde zopár menších múch, ktoré koncového zákazníka môžu donútiť pozrieť sa opačným smerom.

Naše hodnotenie

FE disponuje schopnosťami prémiovej triedy Galaxy, za ktoré vás však nenechá si extra priplatiť.

Klady

 • plochý displej
 • dizajn
 • fotoaparát
 • výkon
 • IP68

Zápory

 • batéria

Informácie o produkte

Samsung Galaxy S20 FE 2020

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 74,5 mm
 • Výška: 159,8 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,4 mm
 • Hmotnosť: 190 g
 • Orientačná cena: 650 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung

Zobraziť viac

Korekcia: Ivana Macková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk