RECENZIA: TCL 20L - Nižšia stredná trieda z Číny, ktorá má ambíciu stať sa bestsellerom

RECENZIA: TCL 20L - Nižšia stredná trieda z Číny, ktorá má ambíciu stať sa bestsellerom

 

TCL 20L je súčasťou série TCL 20, ktorú tvoria telefóny TCL 20SE, TLC 20 PRO 5G a práve recenzovaný model TCL 20L, tvoriaci stred ponuky.

Rad TCL 20 ponúka prémiovo vyzerajúci smartfón s dobrou funkcionalitou a rozumnými cenami. Telefón sa dodáva v 2 farbách - Eclipse Black a Luna Blue.

Do redakcie bola zaslaná čierna verzia telefónu a musíme povedať, že telefón vyzerá veľmi dobre, dizajn je uhladený a čistý, problémom sú ale tradične vaše odtlačky prstov, ktoré sa na zariadení objavia okamžite.

Dizajn

Rovnako ako TCL 20 Pro 5G je aj 20L dosť veľký a na manipuláciu trocha problematický, najmä pre ľudí s menšími rukami, nuž ale taký je dnešný trend, telefóny nám neustále rastú. Telefón je dodávaný so 6,67-palcovým dotykovým displejom s rozlíšením 1080 x 2400.

TCL 20L je vybavený portom USB-C a 3,5 mm konektorom pre slúchadlá, čo je dnes aj plus, keďže tento konektor sa postupne zo smartfónov už vytráca.

Pokiaľ ide o ovládanie, je tvorené tlačidlom na zapnutie/vypnutie, ktoré má na pravej strane zariadenia zabudovaný skener odtlačkov prstov, ktorý je presný a rýchly. Na ľavej strane telefónu je tlačidlo, ktoré je programovateľné, je možné ho napríklad používať na zapnutie fotoaparátu alebo ľubovoľnú inú funkciu, ktorá vyhovuje používateľovi.

Na zadnej strane zariadenia nájdeme fotoaparát, teda viaceré šošovky, ktoré zo zariadenia príliš nevyčnievajú, čo je plus.

Displej

Ako už bolo spomenuté, TCL 20L má 6,67 palcový displej, ktorý je „narušený priestrelom“ pre prednú kameru v strede horného okraja. Rozlíšenie displeja je 1080 x 2400 pixelov s vylepšením obrazu pomocou technológií NXTVISION a HDR.

Technológiu NXTVISION nájdete aj na televízoroch značky TCL a ponúka žiarivú farbu, vysoký jas, ostrý kontrast, vďaka ktorým sa videá zobrazujú v HDR, a vzhľadom na cenu zariadenia je to veľmi príjemné vylepšenie. Môžeme potvrdiť, že displej a farby sú špičkové a prekonávajú aj výrazne drahšie zariadenia.

Menším nedostatkom je obnovovacia frekvencia len 60Hz, čo je ale vzhľadom na cenu zariadenia ešte vcelku akceptovateľné. Keď si raz používateľ zvykne na plynulý obraz 90Hz alebo 120Hz, je rozdiel cítiť.

Výkon

Pod „kapotou“ modelu TCL 20L získate čipset od Qualcomm, konkrétne Snapdragon 662, so 4 GB RAM a 128 GB interným úložiskom, ktoré je možné ďalej zväčšiť použitím karty MicroSD.

Snapdragon 662 je čipset strednej triedy, ktorý je vzhľadom na cenu dosť výkonný. Pri hraní mobilných hier nebudete mať žiadne problémy a obmedzenia. Trocha zamrzí len hodnota RAM, ktorá mohla byť aspoň 6GB.

TCL 20L beží na operačnom systéme Android 11. Tento TCL je vybavený vlastnou nadstavbou operačného systému používateľským rozhraním. Systém vyzerá ale jednoducho a graficky príťažlivo a hlavne funguje absolútne plynule bez akýchkoľvek zásekov a zaváhaní. Otázka je ale, ako bude fungovať za jeden rok, či bude naďalej plynulý, toto býva väčšinou problém lacnejších zariadení.

Fotoaparát

Na kvalitu fotiek sme boli veľmi zvedaví, musíme ale povedať, že TCL 20L pozitívne prekvapil. Vďaka hlavnému fotoaparátu s rozlíšením 48 MPX a predným fotoaparátom s rozlíšením 16 MPX na obrazovke s uhlopriečkou 6,7″ vyzerali fotky veľmi pekne, vynikali vysokou čistotou a ostrosťou, vernosťou farieb a kvalitou. Pri dobrom svetle sú fotky veľmi kvalitné a hanbu rozhodne neurobia, práve naopak. V horšom svetle ide kvalita už dole a v tme, keďže fotoaparát nedisponuje nočným režimom, sú už fotky slabšie, čo je škoda a považujeme to za mínus, keďže nočné fotky sú dnes veľmi obľúbené.

Samotný fotoaparát sa ľahko zapína pomocou ikony na domácej obrazovke v pravom dolnom rohu, takže po vysunutí obrazovky nahor a odomknutí telefónu sa k nemu dá rýchlo a ľahko dostať a fotoaparát sa spustí okamžite.

Možnosti nastavenia sú pomerne rozsiahle a využívať ich bude asi málokto - nájdete tu High Pixel, Super Macro, Light Trace, Stop Motion a Slo-Mo. Okrem toho budete mať k dispozícii rýchle sekcie, ako sú Auto, Video, Portrét, Pro a Pano. Prepínanie medzi režimami je bleskové. Priblíženie a štvornásobný zoom, fungujú dobre a fotky sú stále použiteľné.

Fotoaparát si pomerne slušne poradil aj s protisvetlom bez zanechávania rôznych artefaktov v obraze.

Širokouhlý mód funguje tiež dobre, aj keď na ňom sa už trocha prejavujú rozmazané a jemne deformované kraje.

Makro funguje výborne, detaily sú veľmi dobré, prevedenie farieb taktiež, čo je problém väčšiny telefónov.

Režim Pro funguje podobne, ako keby ste mali zrkadlovku, umožňuje vám prechádzať nastavenia a dolaďovať obrázky podľa vašich predstáv, samozrejme, s digitálnou zrkadlovkou je to jednoduchšie, ale väčšina smartfónov sa dnes dodáva s týmto režimom a nezaostáva ani model TCL 20L. Drvivá väčšina používateľov ale tento režim nikdy nepoužije.

Selfie fotoaparát je dnes nepostrádateľný a preto sú na neho kladené takmer rovnaké nároky ako na zadný fotoaparát. V tomto prípade je použitý 16MPX snímač, výstup je kvalitný, fotky sú ostré a farby dobré. Kvalitu zadného fotoaparátu samozrejme nedosahuje, hanbu vám rozhodne neurobí.

Výdrž batérie

TCL 20L má prekvapivo väčšiu batériu ako drahší model 20 Pro (4500 mAh), konkrétne až 5 000 mAh. Bohužiaľ, dva dni nevydrží. Pri bežnom používaní vám vydrží približne 1,5 dňa, pri intenzívnom používaní ho budete tradične dobíjať denne. TCL k telefónu dodáva 18W nabíjačku a telefón nabije zhruba za 2 hodiny. Nie je to ani extrémne dlhý čas, ale ani krátky, jedná sa o priemernú hodnotu.

Naše hodnotenie

TCL 20L je dizajnovo a konštrukčne veľmi podarený smartfón, ktorý ponúka niekoľko skvelých funkcií, ako je napríklad technológia NXTVISION, ktorá poskytuje ozaj výborný obraz. Fotoaparát je prekvapivý, pri dennom svetle sú fotky vynikajúce, zamrzí absencia nočného režimu, pri horšom svetle kvalita fotiek strmo klesá dole.

Telefón bohužial nedisponuje certifikátom vodotesnosti, čo môže byť pre viacerých mínus. V balení nenájdete ani slúchadlá. Keď si ale zhodnotíme, že toto všetko je ponúkané vlastne v cene, ktorá začína na 200 eurách, zrazu všetko vyzerá úplne inak a z telefónu sa stáva v danej cenovej relácii zariadenie, ktoré vo viacerých parametroch nad konkurenciou vyniká.

Klady

 • cena
 • displej
 • výkon
 • kvalitné spracovanie
 • fotoaparát za denného svetla
 • 3,5 mm jack

Zápory

 • len 60Hz displej
 • len 4GB RAM
 • chýbajúce slúchadlá v balení

Informácie o produkte

TCL 20L 2021

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 76,9 mm
 • Výška: 162,2 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,1 mm
 • Hmotnosť: 199 g
 • Farba: čierna/modrá
 • Orientačná cena: 200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TCL

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk