RECENZIA: Motorola edge20 - S tou cenou dolu

RECENZIA: Motorola edge20 - S tou cenou dolu

 

Rok pred tým, než sa moja maličkosť premiérovo nadýchla májového vzduchu prúdiaceho malackou nemocnicou, toho času v pre nás nedosiahnuteľnej krajine neobmedzených možností, tisícky kilometrov od Slovenska, sa predával jeden z prvých mobilných telefónov značky Motorola. Išlo o Motorola DynaTAC 8000X v hodnote krásnych štyroch tisíc dolárov, ktorý si mohli dovoliť jedine tak vrcholový adepti na skok z okna alebo dediči jedného z tamojších obchodných impérií (drogového kartelu, porna, rýchleho občerstvenia, či tej spievajúcej plastovej ryby). Dnes, kedy už samozrejme nemôžeme tak úplne porovnávať vtedajšiu spoločnosť Motorola s tou terajšou, je už pojem mobil sám o sebe tak nudnou frázou, že si o jeho hrany môžu pokojne brúsiť zuby malé deti a nikomu sa to nebude zdať bizarné. Trh je presýtený a ceny padajú ako spomínaní makléri, čo je síce často dobré pre konzumenta, ale už o niečo horšie pre výrobcov. Motorola sa dlhodobo snaží udržať v povedomí verejnosti zaujímavo koncipovaným hardvérom, plným užitočných softvérových funkcií a, ak im niečo v posledných rokoch vyložene ide, je to zmenšovanie priepasti medzi telefónmi z prémiovej a strednej triedy. Žiarivým príkladom je aktuálne vydaná séria edge20, z ktorej sa nám pre potreby testu ušiel jeden z troch mobilov určených do rúk náročných zákazníkov.

V nasledujúcich riadkoch sa spoločne porozprávame o kvalitách Motorola edge20, ktorého cena dokázala podliezť hranicu päťsto eur. Napriek všetkému si tento telefón môžete pomýliť s výrobkom patriacim do prémiovej triedy – jemne a nadnesene povedané. Prvou vecou, s ktorou sa výrobca musel v tomto rade konfrontovať, bola výrazná zmena ich doterajšej dizajnovej línie. Pravouhlý tvar displeja zmizol ako para nad hrncom a razom tu máme oveľa známejšie spodobnenia s hranatou konštrukciou istej nemenovanej konkurencie. Plochá doštička bez akejkoľvek krivky s hrúbkou necelých sedem milimetrov môže trochu rozladiť každého, kto u danej spoločnosti obdivoval ich snahu o odlíšenie sa od zbytku ponuky. Každopádne, osobne ich mávnutie rukou nad oblými hranami maximálne chápem, keďže ich sám už dlhší čas považujem za prežitok. Pri bližšom prezretí samotného šasi si určite všimnete akúsi trojitú kombináciu po materiálovej stránke, kde sa hliník postaral o rám, sklo o displej a plast o zadný kryt telefónu. Asi by som nemal používať len slovíčko plast, keďže ide o priehľadnú syntetickú živicu zvanú PMMA, ktorá nepôsobí vôbec lacným dojmom, skôr naopak. Tlačidlo pre odomykanie, vybavené tradične dobre fungujúcou čítačkou odtlačkov prstov, sa strojcom podarilo umiestniť až prehnane vysoko, hneď pod regulátor ozvučenia a v tomto ohľade je na tom rovnako aj spínač Google asistenta na protiľahlej strane. V praxi to dosť výrazne komplikuje proces spúšťania telefónu, ako aj vstupu do menu, preto som radšej zrušil biometriu a ostal pri klasickom číselnom hesle. Telo telefónu zvládne jemne striekajúcu vodu, čím určite poteší každého milovníka umývania rúk. Každopádne, ak by vám daný mobil zletel do záchoda, ani sa nemusíte obťažovať tam za ním vysielať záchranný tím.

Využijete 144 Hz?

Ešte než definitívne opustím sekciu dizajnu ako takého, tento 163 gramov vážiaci telefón, je fajn spomenúť, že v balení vám príde aj s transparentným priesvitným puzdrom a nabíjačkou. Či už sa rozhodnete chrániť ho spomínaným príslušenstvom alebo risknete nosenie takzvane „na ostro“, v oboch prípadoch vám telefón padne príjemne do ruky a nebude sa snažiť z nej vyskočiť. V tomto smere sa však treba pripraviť na neustále čistenie povrchu zadného krytu, aj predného skla typu Gorilla Glass 3. Tam je ono šetrenie nákladov zo strany výrobcu jasne poznať. Keď už spomíname sklo displeja, asi by bolo vhodné uviesť, že celý rad edge20 je vybavený obrazovkami s uhlopriečkou 6,7 palca. Motorola edge20 ponúka AMOLED displej s viac než dostačujúcou svietivosťou na hranici 500 nitov, to všetko pri rozlíšení FHD+ a obnovovacou frekvenciou 144 Hz. Presne táto veta je tým vyššie spomínaním náznakom skrátenej cestičky zo strednej do prémiovej triedy, a to nie je v tomto ohľade vôbec všetko. Vykreslenie farieb a takmer stopercentné pokrytie sRGB gamutu dáva prístroju možnosť ohúriť pri sledovaní videí, ako aj fotografií. No a ak by ste teraz na trhu v spomínanej cenovke hľadali nejaký telefón s obnovovacou frekvenciou 144 Hz, sotva by ste boli úspešní. Na druhú stranu si však treba priznať skutočnosť, že pri takto malých paneloch je vyššie snímkovanie pre bežné oko sotva rozpoznateľné a Motorola tu tak síce láka na menšie prvenstvo, no z prakticky využiteľného hľadiska nenesie výraznú relevanciu. Tá sama o sebe prichádza naopak pri otočení telefónu na brucho, kde na vás vyskočí trio pekne zrovnaných komínov, alias trojica fotoaparátov.

Hlavný snímač v celom rade edge20 disponuje údajom 108 Mpx a tak nielen verzia Pro, no aj lacnejšia Lite, ponúkajú to, za čím zákazníci idú predovšetkým - kvalitné snímky za každých okolností. Hoci sa snímač dostal súčasne aj do iných telefónov naprieč konkurenciou, Motorola si svoje know-how obhajuje pomocou softvérovej podpory, kde má užívateľ k ruke umelú inteligenciu tlačiacu prípadný nedokonalý záber do čo najlepšej kvality. Súčasne ako som testoval edge20, som používal aj svoj vlastný telefón, Samsung Note20 Ultra, ktorý by sa v zmysle fotoaparátu mohol popasovať skôr s edge20 Pro, ale aj napriek tomu by mu aj stredná verzia daného radu dokázala ukázať, čo v ňom je. Chcelo to však samozrejme predovšetkým ideálne svetelné podmienky. Akonáhle sa pred objektív zniesla šedá až tmavá scenéria, fotografie začali vykazovať prehnane silný efekt zrnenia a nič s tým nespravila ani výrobcom glorifikovaná softvérová záloha. Z čoho som bol však vyložene nadšený? Z 16 Mpx ultraširokého snímača, ako aj 32 Mpx selfie kamery. V druhom menovanom prípade dostala akákoľvek konkurencia kopanec rovno do zadku. Počas vyhotovovania snímok, kedy telefón túži zaostriť a vyhodnotiť všetko pomocou umelej inteligencie, dochádza k jemnej latencii, čo považujem za menší problém a niekoho tento fakt môže vyložene iritovať.

Výkon je dostačujúci

Ešte než prejdeme k vôbec poslednej hodnotiacej linke nášho testu, určite sa musíme pozastaviť pri otvorenej kapote strojovne. Zariadenie beží na procesore Qualcomm Snapdragon 778G a to pri operačnej pamäti 8 GB. Vďaka tomu ste schopní rozbehnúť nielen nové videohry, ale súčasne aj náročné aplikácie. To všetko bez toho, aby došlo k nejakým prevádzkovým obmedzeniam. K nim nedochádza ani pri plnom vyťažení displeja s vysokou obnovovacou frekvenciou, nech už máte na pozadí rozbehnutú jednu alebo súčasne desať aplikácií. Ak by sme mali hovoriť o internej pamäti, tak tu môžete voliť medzi 128 GB a 256 GB, no komu by bolo aj toto málo, stále má k dispozícii slot pre pamäťové karty. Nastal čas pozrieť sa na ďalší z atribútov, podľa ktorých si často kupujeme mobilné telefóny, na akumulátor. Výrobca v tomto smere trochu ubral zo svojich doterajších nárokov a na úkor dizajnu a celkovej tenkosti prišiel s kapacitou „len“ 4000 mAh. Pri plnom vyťažení vám tak edge20 vydrží bežať jeden deň, pri miernom používaní ste schopní sa dostať až na dvojnásobok. V balení sa však našťastie nachádza adaptér s výkonom 30 W, ktorý vám celkové tankovanie energie oveľa zjednoduší. Mobil vďaka nemu nabijete až po okraj už do šesťdesiatich minút a to je vec nad ktorou sa musím len spokojne usmievať.

Motorola sa pre rok 2021 rozhodla pripraviť dizajnovo vynovený rad edge, s ktorým prišlo pár zaujímavých, ale aj menej atraktívnych rozhodnutí. Do popredia si v prípade nami testovanej vzorky treba vyniesť cenovú reláciu spojenú s kvalitným displejom a prémiovo pôsobiacim dizajnom. Kombináciu zdarne uzatvára vysoký potenciál fotoaparátov. Kto chce v súčasnosti ochutnať trochu tej prémiovej kvality bez toho, aby bol nútený vyhodiť viac než päťsto-šesťsto eur za telefón, mám pre neho jasné odporúčania aj vďaka edge20, či prípadne edge20 Pro, o ktorom vám však budeme ešte čo-to referovať.

Naše hodnotenie

Cenovo dostupná skratka do sveta prémiových telefónov.

Klady

 • dizajn
 • OLED a 144 Hz
 • výkon a plynulosť
 • fotoaparát

Zápory

 • slabšie audio
 • nemá plné IP krytie

Informácie o produkte

Motorola edge20 2021

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 76 mm
 • Výška: 163 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 6,9 mm
 • Hmotnosť: 163 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk