Samsung Galaxy Tab 10.1 - Recenzia

 

Aj keď je tento tablet na trhu už niekoľko mesiacov, na recenziu ešte nie je neskoro. Prichádzajú Vianoce a mnohí uvažujú, že si pod stromček zadovážia napríklad aj tablet. Či už z voľného predaja alebo od niektorého operátora. Propagovanie tabletov je v poslednom období naozaj výrazné . Ak však stále váhate, aké má toto zariadenie využite a či ho vôbec potrebujete, s rozhodovaním vám možno pomôžu nasledujúce riadky.

Samsung Galaxy Tab 10.1 je v predaji od septembra a spolu s ním bola uvedená aj verzia s menšou uhlopriečkou displeja 8,9". Vo výbave sú však totožné.

Vzhľad

Dizajn tabletu spôsoboval v dobe uvedenia na trh obrovský rozruch. Mohol za to Apple, ktorý žiadal zákaz predaja pre podozrenie z kopírovania ich iPadu. Na niektorých trhoch dokonca uspel. Napríklad v Nemecku alebo Austrálii sa oficiálne nemôže predávať dodnes. Samsung Galaxy Tab 10.1 je rovnako ako iné tablety obyčajná placka s rozmermi 25,7x17,5 cm a hrúbkou iba 8,6 mm. Pri tejto koncepcii sa nedá veľmi vymýšľať, preto sa všetky tablety viac-menej podobajú. Hmotnosť dosahuje vzhľadom na rozmery len 565g, pri dlhšom používaní je však hmotnosť cítiť. Prednej strane dominuje kapacitný displej s rozlíšením 1280x800 pixelov . Nad displejom je malá kamera pre videohovory a snímač okolitého osvetlenia. Žiadne iné prvky ako tlačidlá sa tu nenachádzajú. Celá predná strana je pokrytá tvrdým sklom Gorilla Glass, ktoré chráni pred nechceným škrabancom, no pôsobí ako magnet na odtlačky prstov. Šmuhy na displeji však našťastie vidno len pri silnejšom okolitom osvetlení, cez deň, prípadne pod ostrým uhlom pohľadu. Zadná strana je tvorená bielym lesklým plastom, na vrchu je strieborný výrez skrývajúci 3G a WIFI antény, 3,2 MPx fotoaparát s automatickým zaostrovaním a svetelnou diódou.

Všetky konektory a mechanické ovládacie prvky nájdeme na bokoch tabletu. Horná strana obsahuje 3,5mm jack pre slúchadlá, vypínacie tlačidlo, ovládač hlasitosti a slot pre SIM kartu. Na ľavej a pravej strane sa nachádzajú reproduktory. Ich umiestnenie však nie je práve najlepšie, pretože pri držaní tabletu na šírku ich budete zakrývať rukami. Spodná strana obsahuje len systémový konektor. Veľká škoda, že výrobca nepoužil univerzálne microUSB. Pri strate či poškodení kábla vás čaká zbytočná investícia, zatiaľ čo microUSB káblov má určite doma každý.

Hardvérová výbava

Tablet poháňa čip Tegra 2 od Nvidie kombinujúci dvojjadrový ARM procesor bežiaci na takte 1GHz a ULP grafiku Geforce. Systém má k dispozícii 1GB pamäte RAM. Úložný priestor pre aplikácie a ostatné dáta má kapacitu 16GB, v predaji je aj 32GB a 64GB verzia. Prítomná je podpora WiFi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth vo verzii 3.0 a v neposlednom rade podpora mobilných dátových prenosov GPRS, EDGE a 3G HSPA+ s teoretickou maximálnou rýchlosťou 21Mbit/s. Online tak môžete byť takmer kdekoľvek, kde je mobilný signál. Nechýba ani GPS prijímač , digitálny kompas a polohový senzor.

Software

Operačným systémom je Android vo verzii 3.1, čiže Honeycomb. V súčasnosti by mal byť dostupný update na verziu 3.2, no Samsung počas doby testovania žiadne aktualizácie nenašiel. Nová verzia sa dá, samozrejme, nainštalovať aj neoficiálnou cestou, ale pri tomto postupe hrozí strata záruky. Nad Androidom beží, tak ako aj pri mnoho ďalších zariadeniach od Samsungu, grafická nadstavba TouchWiz. Systém však nie vždy pracuje tak, ako by sa to od neho očakávalo. Po štarte reaguje celkom svižne, až na nejaké to seknutie pri listovaní medzi plochami alebo v menu. So stúpajúcim počtom spustených aplikácií a služieb však rýchlosť klesá a je potrebné nepoužívané programy povypínať v správcovi aplikácií. Ideálnou možnosťou je nainštalovať aplikáciu, ktorá sa o uvoľňovanie pamäte RAM postará sama.

Po zapnutí na vás čaká hlavná obrazovka rozdelená na 5 plôch, medzi ktorými sa pohybujete gestami. Na tieto plochy môžete umiestniť widgety alebo odkazy na aplikácie. Na spodnej lište sa nachádzajú tlačidlá: pre návrat o krok späť alebo na úvodnú obrazovku, na zobrazenie zoznamu naposledy použitých aplikácií alebo rýchle vytvorenie screenshotu. Na tejto lište sa tiež zobrazuje čas, intenzita signálu, ukazovateľ stavu batérie a ďalšie notifikácie ako oznámenie o prijatých emailoch alebo aktualizáciách.

V hlavnom menu sa nachádza zoznam všetkých nainštalovaných programov. Už v základe nájdete široké spektrum aplikácií. Dvoch mailových klientov, Google Mapy, prehrávač hudby a videa alebo Polaris Office pre správu dokumentov. Vďaka podpore mobilnej siete môžete z tabletu posielať SMS správy, telefonovať sa však nedá. Písanie na virtuálnej klávesnici je najideálnejšie pri položenom tablete na nejakom pevnom povrchu, kedy sa dá písať rýchlo viacerými prstami. Nové aplikácie a hry sa dajú stiahnuť z Android Marketu alebo zo Samsung Apps, kde sa často nachádzajú niektoré platené programy a hry zadarmo . Vďaka výkonnému hardvéru zvláda tablet všetky moderné hry bez problémov. Výkon procesora však neoceníte len v hrách, ale aj napríklad pri sledovaní HD videa alebo prezeraní stránok s flashovým obsahom. Ešte viac z tabletu však dostane pripravovaná aktualizácia pre najnovšiu verziu Androidu 4.0. Tá prinesie (okrem nespočetného množstva noviniek a vylepšení) hardvérové urýchľovanie do užívateľského prostredia, čo odstráni akékoľvek spomalenie pri používaní.

Kamera a zvuk

Ako už bolo spomenuté v úvode, tablet disponuje dvoma fotoaparátmi. Hlavný - na zadnej strane zhotovuje snímky s rozlíšením 3,2MPx a disponuje automatickým zaostrovaním. Vo fotoaparáte môžete zapnúť funkciu: detekcie tváre, žmurknutia alebo makro. Zapnúť je možné blesk (aj keď svetelná dióda je dosť slabá), zmeniť farebné efekty alebo kontrast. Funkčnosť aplikácie fotoaparátu dopĺňa množstvo programov na Markete. Video sa zhotovuje v maximálnom rozlíšení 1280x720 pixlov a k dispozícii je celá kapacita vnútornej pamäte. Predná kamera nedisponuje automatickým zaostrovaním a má rozlíšenie 2MPx, vhodná je preto najmä na videochat.

Stereo reproduktory sa ukrývajú pod mriežkami na ľavej a pravej strane tabletu (pri držaní na šírku). Zvukový prejav je síce na slušnej úrovni, avšak reproduktory by mohli hrať hlasnejšie. Rovnako to platí aj pre pripojené slúchadlá.

Výdrž

Zabudovaná batéria s kapacitou 7000 mAh pri bežnom používaní vydrží aj viac ako štyri dni, no pre každého znamená bežné používanie niečo iné. Výdrž závisí od mnohých faktorov. Pri surfovaní cez mobilný internet, niekde vo vlaku, pri súčasnom počúvaní hudby tablet nevydrží ani deň. Pri hraní hier sa vybije najrýchlejšie (približne 2-3 hodiny) . Sledovanie filmov "zožerie" baterku za vyše 6 hodín. Výrobca udáva výdrž 9 hodín, ktorú dosiahnete aj v skutočnosti pri surfovaní na internete cez WIFI pri nižšej intenzite podsvietenia. Problémom je však doba nabíjania, ktorá dosahuje až 3 a pol hodiny.

Záver

Samsung Galaxy Tab 10.1 je naozaj zaujímavé zariadenie, ktoré aj po niekoľkých mesiacoch v predaji patrí medzi to najlepšie medzi tabletmi. Samozrejme, objavujú sa novinky s novou generáciou procesorov a grafických čipov, tie však zatiaľ nekúpite a budú stáť oveľa viac. Pred kúpou tabletu si však dobre premyslite, na čo toto zariadenie budete využívať a čo od neho očakávate. Ja osobne tablet považujem stále za prerastený smartphone. Aplikácie pre tablety neprinášajú žiadnu vyššiu funkčnosť oproti tým na telefón, aj keď, samozrejme, zobrazia viac informácií vďaka veľkému displeju. Tablety sú podľa môjho názoru skôr "posteľovými zariadeniami" (nie, nesúvisí to so zabudovanou kamerou). Sledovanie filmov, prípadne čítanie elektronickej knihy je (pri ležaní v posteli) pohodlnejšie na tablete ako na notebooku. Cena tabletu sa na internete pohybuje od 400€, pri uvedení do predaja to bolo približne o 100€ viac.

displej
vzhľad
výdrž na batériu
množstvo aplikácií
sľúbený update na Android 4.0

nemá microUSB
občas nižšia rýchlosť systému
 
85%
PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk