Samsung Galaxy Note - Recenzia

 

Samsung Galaxy Note by sa dal označiť ako nepriamy nasledovník úspešného modelu Galaxy SII. Patrí však do kategórie určenej pre ľudí, ktorí využívajú mobil primárne ako pracovný nástroj. Oproti Galaxy SII neprináša veľa zmien. Tie hlavné sú: väčší displej s vyšším rozlíšením, vyšší takt procesora. Najvýraznejšou novinkou je prítomnosť dotykového pera.

Galaxy Note aj napriek menej výraznému vzhľadu rozoznáte ľahko. Môžu za to predovšetkým rozmery telefónu, ktoré dosiahli až 147x83 milimetrov. Hrúbka sa našťastie zastavila na 10mm, no hmotnosť s batériou je 178 gramov, čo v kombinácii s rozmermi veľmi neprospieva pohodlnému držaniu v ruke. Z prednej strany sa Note dizajnovo takmer nelíši od Galaxy SII, displej však dostal poriadny upgrade. Jeho uhlopriečka dosahuje 5,3“ a rozlíšenie 1280x800 bodov. Pararametrami sa tak nachádza na rozhraní medzi bežnými smartphonmi a tabletmi. Displej je vyrobený technológiou Super AMOLED a kryje ho ochranné sklo Gorilla Glass. O kvalitách AMOLED asi netreba veľa rozpisovať. Skvelé pozorovacie uhly, vysoký kontrast a reálna čierna sú najvýraznejšie výhody oproti iným technológiám. Samsungu sa navyše podarilo zredukovať vysokú saturáciu farieb oproti predchodcom, obraz tak pôsobí o niečo reálnejšie. Nad displejom sa nachádza logo Samsungu, malá, dvoj megapixlová kamera pre videohovory, senzor okolitého osvetlenia, snímač priblíženia a reproduktor.

Pod displejom je stredové hardvérové tlačidlo a po jeho stranách sú dva senzorové. Jedno tlačidlo je pre návrat o úroveň späť a druhé je pre vyvolanie kontextového menu. Po celom obvode Note sa tiahne lesklý strieborný plast. Na ľavej strane nájdeme polohovacie tlačidlo ovládania hlasitosti a na pravej vypínacie tlačidlo, spúšť fotoaparátu nanešťastie chýba. 3,5 milimetrový jack pre slúchadlá je na vrchnej strane. Spodná strana obsahuje microUSB, port slúžiaci aj na nabíjanie, a nachádza sa tu aj zastrčené dotykové pero, ktoré je tak vždy poruke. Netreba sa však obávať o jeho stratu, pretože drží dosť pevne. Zadná strana je navzdory súčasným trendom celkom rovná, bez akýchkoľvek zúženín čí výstupkov. Tvorí ju tmavosivý hladký kryt s jemnou textúrou. Kryt narúša len objektív 8 megapixlového fotoaparátu s prisvetľovacou diódou a otvor hlasitého reproduktoru.

Galaxy Note zdedil hardvérovu výbavu po Galaxy SII, preto sa žiadna revolúcia nekoná, no aj tak má po výkonnostnej stránke stále čo ponúknuť a v každom smere patrí stále medzi nadpriemer.

Vo výbave sa nachádza dvojjadrový procesor Exynos 4210 z dielne Samsungu bežiaci na frekvencii 1,4GHz (u SII to je 1,2GHz), 1GB pamäť RAM a 16GB úložného priestoru pre dáta, ktorý je možné rozšíriť pamäťovými kartami microSD až do veľkosti 32 GB. Keďže sa stále jedná aj o mobil, nechýba podpora GSM siete s frekvenciami 850/900/1800/1900MHz a 3G vo verzii HSPA+ s maximálnou rýchlosťou sťahovania dát do 21Mbps. K bezdrôtovým technológiám patrí aj podpora Bluetooth vo verzii 3.0 a WiFi 802.11 a/b/g/n spolu s WiFi Direct pre priame posielanie dát vyššou rýchlosťou bez nutnosti pripojenia k prístupovému bodu.

K hardvéru patrí aj široká škála senzorov, medzi ktorými je aj nie príliš bežný barometer. Ten slúži najmä na presnejšie a rýchlejšie určenie nadmorskej výšky pri navigácii. Okrem toho je možné vďaka aplikáciám zaznamenať zmeny atmosférického tlaku a následne predpovedať zmeny počasia. Okrem barometra prístroj obsahuje aj akcelerometer, digitálny kompas, snímač okolitého osvetlenia a priblíženia, ktorý zabezpečuje vypnutie displeja počas hovoru, kedy je telefón priložený pri uchu.

Ako sa však Note vedie pri bežnom používaní ? Nie je dotykové pero návrat do čias PDAčiek s rezistívnymi displejmi? Pri prvom stretnutí s telefónom (v tomto prípade už skôr s minitabletom) bude prvý dojem určite ovplyvnený veľkosťou zariadenia. Tu sa môže natískať otázka, kto si niečo také veľké kúpi na telefonovanie? Stačí však niekoľko minút a Galaxy Note vás dostane. Vo väčšine prípadov sa dá ovládať aj jednou rukou bez pocitu strachu, že sa vyšmykne, aj keď palec pokryje približne dve tretiny obrazovky a na dočiahnutie do protiľahlého rohu je potrebné zmeniť uchopenie alebo použiť druhú ruku.

Ergonómia je v tomto prípade aj napriek vyššej hmotnosti veľmi dobrá a už po krátkej chvíli sa dá so zariadením suverénne manipulovať. Z displeja bude človek rovnako nadšený. Takmer notebookové rozlíšenie na vyše 5 palcovom AMOLED displeji je jednoducho vidieť a prispôsobený bol tomu aj operačný systém Android vo verzii 2.3. V menu sa po novom nachádza 25, namiesto šestnástich ikon, v spodnej lište tiež pribudlo miesto pre jednu ikonu. Systém je v ďalších veciach takmer totožný s verziou v Galaxy SII. To znamená, že nechýba grafická nadstavba Touchwiz spolu s widgetmi. Všetky vlastnosti a funkcie Androidu 2.3 sú vo všeobecnosti známe, preto sa radšej zameriam na aplikácie a funkcie unikátne pre Galaxy Note (navyše v priebehu niekoľkých týždňov bude vydaná aktualizácia na najnovší Android 4 Ice Cream Sandwich).

Po vybratí dotykového pera sa so systémom pracuje úplne inak ako pri dotykoch prstami. Pero dobre padne do ruky, aj keď je pomerne malé. Do útrob Note by sa ale pravdepodobne väčšie nezmestilo. Vďaka tomu, že nemanévrujete pred displejom rukou ale len plastovou tyčinkou zakrývate minimálnu časť obrazovky. Ovládanie je tak pohodlnejšie a neporovnateľne presnejšie, keďže špička pera je menšia ako špendlíková hlavička. Počas testovania som osobne preferoval ovládanie perom pri každej príležitosti. Má to však aj svoje nevýhody. Pri použití pera sú zamestnané obidve ruky. Pero tiež nefunguje na kapacitnom princípe, displej obsahuje špeciálnu vrstvu, ktorá dokáže zaznamenať aj tlak pri používaní pera.

To znamená, že pero s inými displejmi nefunguje. Najväčším mínusom, aj keď nie je takým podstatným, je vypnutie klasickej dotykovej vrstvy počas doby, kedy sa pero dotýka displeja. Z toho plynie nemožnosť využitia multitouch giest, dotyk prstom v takom momente vôbec nezaznamená.

Systém obsahuje celkovo tri predinštalované aplikácie pripravené špeciálne pre ovládanie dotykovým perom. Ďalšie aplikácie je možné stiahnuť zo špeciálnej sekcie v SamsungApps (ich počet sa však dá zatiaľ vyjadriť v desiatkach). Predinštalovaná aplikácia S Planner je kalendár a plánovač úloh v jednom, ponúka intuitívne prepínanie medzi mesiacmi, týždňami či dňami. Pinch-to-Zoom gestami sa medzi jednotlivými úrovňami veľmi ľahko pohybuje. V praxi to funguje nasledovne: vyberiete deň v kalendári, kliknete na pridanie novej udalosti, perom napíšete poznámku a uložíte. Ak chcete neskôr zmeniť hodinu stretnutia alebo upozornenia stačí v kalendári gestami priblížiť na úroveň dňa a jednoduchým pohybom presunúť blok s poznámkou na požadovaný čas rovnakým spôsobom ako by to bola ikona na ploche. Ďalšou aplikáciou S Choice sa otvorí špeciálna sekcia v Samsung Apps s aplikáciami pre Galaxy Note.

Tretia aplikácia S Note prináša najväčší úžitok z dotykového pera a súvisí aj s funkciou rýchlych poznámok, ktoré sa dajú vytvárať pomocou tlačidla na pere. Po jeho stlačení pri súčasnom držaní pera na displeji sa vytvorí screenshot aktuálnej obrazovky a otvorí sa v aplikácii S Note, kde sú k dispozícií rôzne možností úprav. Obrázok je možné pokresliť, označiť dôležité fakty a odoslať ho mailom alebo zverejniť na facebooku. Na výber sú rôzne hrúbky kreslených čiar, zmeniť je možné aj farbu, orezať časť obrázka alebo zmazať vykonané úpravy.

Okrem pracovnej výbavy je Galaxy Note aj skvelým multimediálnym zariadením. Na HD displeji sa dá bez problémov vychutnať film vo vysokom rozlíšení, nechýba podpora formátov MPEG4, H.263, H.264, DivX či WMV. Ďalšie formáty je možné pridať nainštalovaním niektorých prehrávačov z Android Marketu. V každom prípade rýchly procesor a grafická karta zaručujú, že aj niekoľko GB film v HD sa bude prehrávať úplne plynulo, navyše po dokúpení kábla nie je problém pripojiť Note k televízoru prostredníctvom HDMI. Z audio formátov je v základe nachystaná podpora pre MP3, AAC, AMR, WMA, WAV, FLAC a OGG. Zvukový výstup je subjektívne o niečo lepší ako u Galaxy SII.

Fotoaparát s rozlíšením 8 megapixlov zvládne nahrávať video vo Full HD rozlíšení pri 30 snímkoch za sekundu. Kvalita fotografií a videa patrí medzi nadpriemer v rámci kategórie smartphonov. Fotoaparátu nechýba automatické zaostrovanie, detekcia tváre a žmurknutia. Note poslúži aj ako navigačný systém vďaka podpore A-GPS a dokonca aj ruského navigačného systému Glonass. Podpora dvoch navigačných systémov zabezpečí rýchlejšie a oveľa presnejšie určenie polohy.

Batéria v Galaxy Note má vysokú kapacitu 2500mAh, čo prináša celkom slušnú výdrž na jedno nabitie. Pri intenzívnejšom používaní s neustále zapnutým WiFi sa dá bez nabíjačky prežiť jeden a pol, až dva dni. Veľký displej si však pýta veľa energie a tak nie je problém vyšťaviť akumulátor aj za niekoľko hodín napríklad pri hraní náročných hier.

Samsung Galaxy Note je v každom smere unikátne zariadenie, v ktorom sa podarilo skĺbiť možnosti smartphonu a tabletu. Používanie dotykového pera je veľmi návykové a prináša vyššiu efektivitu pri práci oproti ovládaniu iba prstami. O úspechu zariadenia hovorí aj počet predaných kusov. Od začiatku predaja v Nemecku na prelome októbra a novembra minulého roka sa jeho dostupnosť rozširovala aj do ďalších krajín, a doteraz sa predalo vyše dvoch miliónov kusov, čo je vzhľadom na veľkosť zariadenia a užšiu skupinu potenciálnych kupcov veľmi dobré číslo.

kvalita a rozlíšenie displeja
výdrž na batériu
dotykové pero

rozmery a hmotnosť
vyššia cena
o trošku pomalší ako Galaxy SII
 
90%
PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk