Samsung Galaxy Nexus - Recenzia

 

Galaxy Nexus je v poradí už tretím smartphonom, ktorý si dal Google vyrobiť na mieru, aby prezentoval najnovšiu verziu systému Android. Tentokrát je najnovšou verziou Android 4.0, Ice Cream Sandwich.

 

 

Dizajn

Svojim vzhľadom sa smartphone podobá najviac na svojho predchodcu Nexus S, ktorý mal tiež prehnuté telo a hrubšiu spodnú časť. Novinka však narástla takmer v každom smere okrem hrúbky, ktorá sa zastavila na hodnote 9mm. Hrúbka však nie je po celej dĺžke rovnaká. Telefón je najtenší v hornej časti a postupne hrubne smerom nadol. Šírka je aj napriek rozmernému displeju s uhlopriečkou 4,65 palca približne 68mm, čo je takmer identická hodnota s Galaxy SII, ktorý má navyše menší displej. Na dĺžku však Nexus narástol o niečo viac, aj napriek chýbajúcim tlačidlám na prednej strane, dĺžka je 135mm. Vzhľadom na rozmery možno poteší hmotnosť 138 gramov, keďže aj niektoré oveľa menšie smartphony dosahujú podobné hodnoty.

Telefón je takmer celý vyrobený z plastu. Prednú stranu pokrýva ochranné sklo Gorila Glass, ktoré zabráni nechceným škrabancom, no je veľmi lesklé a pôsobí ako magnet na odtlačky prstov. Celistvosť skla narúša iba slúchadlo, malá kamera pre videohovory a senzory okolitého osvetlenia a priblíženia. Žiadne ovládacie prvky tu nenájdete, tlačidlá pre ovládanie systému sa totiž v novej verzii Androidu zobrazujú na displeji, podobne ako je tomu u tabletov. Boky a časť zadnej strany tvorí jednoliaty kus plastu, ktorý je súčasťou tela smartphonu, čím je zaručená vyššia pevnosť. Na pravej strane sa nachádza iba vypínacie tlačidlo. Spúšť fotoaparátu sa po vzore smartphonov z vlastných radov Samsungu, ale aj iných výrobcov postupne vytráca a nahrádza ju tlačidlo na displeji. Ľavá strana obsahuje združené dvojtlačidlo na ovládanie hlasitosti a trojicu pinov pre pripojenie k dokovacej stanici. Micro USB konektor, mikrofón a aj 3,5mm jack sú umiestnené na spodnej strane. Kryt batérie je v rovnakej farbe ako okraj telefónu, nie je však hladký, ale jemne vrúbkovaný a samozrejme na ňom nechýbajú logá Googlu a Samsungu. Na zadnej strane nájdeme päťmegapixelový fotoaparát s prisvetľovacou diódou, ktorý mierne vystupuje nad okolitý povrch. Hlasitý reproduktor je umiestnený v spodnej časti zadnej strany.

 

Výbava

Aj keď sa jedná o referenčný model pre novú verziu operačného systému, jeho hardvérová výbava už dnes nepatrí medzi úplnú špičku. Smartphone poháňa dvojjadrový procesor OMAP4460, bežiaci na frekvencii 1,2GHz, k dispozícii je aj 1GB operačnej pamäte RAM. Samsung má však vyvinutý aj svoj procesor, ktorý je o niečo výkonnejší, no pravdepodobne išlo o rozhodnutie Googlu. To je aj trochu škoda, keďže Exynos od Samsungu má podstatne výkonnejšiu grafickú kartu ako je PowerVR SGX540 v Nexuse. Vnútorná pamäť má v závislosti od verzie 16 alebo 32 GB, a keďže chýba slot pre pamäťové karty, je táto kapacita konečná. Pýchou telefónu je však displej. Pri uhlopriečke 4,65 palca ponúka rozlíšenie až 1280x800 bodov, na jemnosť obrazu sa tak určite nedá sťažovať. Vyrobený je technológiou Super AMOLED a kvalitou sa vyrovná displeju v nedávno recenzovanom Samsunu Galaxy Note. Je veľmi dobre čitateľný aj na slnku, má skvelé pozorovacie uhly a najlepšie podanie čiernej v porovnaní s LCD displejmi.

Nexusu nechýba ani široká podpora sietí, či už ide o GSM Quadband (850/900/1800/1900Mhz) alebo dátové prenosy prostredníctvom GPRS, EDGE, UMTS a HSDPA (sťahovanie rýchlosťou až do 21Mbps)/HSUPA (odosielanie rýchlosťou do 5,76Mbps). V USA je v predaji verzia aj s podporou siete najnovšej generácie LTE. Kvalita zvuku pri hovore je dostačujúca, rovnako aj hlasitosť reproduktoru. Problém však robí odozva od zodvihnutia hovoru po skutočný prenos zvuku. Tu platí, že po zodvihnutí je potrebné nejakú sekundu počkať a až potom začať hovoriť. K bezdrôtovým pripojeniam patrí aj podpora Bluetooth vo verzii 3.0 a WiFi 802.11 b/g/n + WiFiDirect. Navigácia sa musí uskromniť „len“ so signálom z družíc GPS, zatiaľ čo konkurencia začína pomaly pridávať podporu aj pre ruský navigačný systém Glonass. Na druhej strane je pre zlepšenie navigácie prítomný barometer, vďaka ktorému je určenie nadmorskej výšky nielen oveľa presnejšie, ale aj rýchlejšie. Barometer sa v kombinácii s na to určenou aplikáciou dá použiť aj na jednoduchú predpoveď zmeny počasia. Reálne využitie to však má len v tom prípade, ak často necestujete na veľké vzdialenosti, pretože pre predpoveď počasia je potrebné zozbierať dáta o zmene tlaku na jednom mieste počas niekoľkých dní (alebo desiatok hodín), pre čo najvyššiu presnosť.

Smartphone obsahuje aj čoraz rozšírenejší NFC čip, na Slovensku ho však v praxi veľmi nevyužijete, aj keď jeho možnosti použitia sú široké. V USA funguje služba Google Wallet, ktorá tento čip využíva na uskutočnenie platieb v obchodoch, ktoré sú na to uspôsobené terminálmi. Telefón tak môže v sebe niesť informácie o všetkých vašich platobných kartách a dá sa povedať, že nahradí celú peňaženku.

Päť megapixlový fotoaparát zvládne nahrávať aj video vo Full HD rozlíšení s frekvenciou 30 snímok za sekundu. Kvalita zhotovovaných fotografií patrí skôr k lepšiemu priemeru. Fotografie obsahujú najviac digitálny šum viditeľný aj pri slnečnom počasí, kedy sú na fotenie veľmi dobré podmienky. Ostáva preto dúfať, že s prichádzajúcimi aktualizáciami sa zlepšia algoritmy spracovania snímok alebo sa zníži miera kompresie.

 

Ice Cream Sandwich

Galaxy Nexus je prvým smartphonom, na ktorom beží najnovšia verzia operačného systému Android vo verzii 4.0.Tá priniesla zjednotenie prostredia medzi tabletmi a telefónmi. Medzi najkontroverznejšiu novinku patrí presun ovládacích tlačidiel na dislplej (pri tabletoch sa s týmto riešením stretávame už od verzie Androidu 3.0, ktorá sa však na telefóny nedostala). Virtuálne tlačidlá pre návrat o úroveň naspäť, návrat na domovskú obrazovku a zobrazenie naposledy použitých aplikácií, sú zobrazené neustále, takže reálne rozlíšenie vo vertikálnom smere je o niečo nižšie. Vzhľadom na rozlíšenie Nexusu to nerobí problém, no pri displejoch s nižším rozlíšením by to mohlo byť zbytočné plytvanie miestom. Práve preto sa ostatní výrobcovia do tohto riešenia nehrnú a aj pripravované smartphony s novou verziou Androidu budú obsahovať samostatné tlačidlá pre ovládanie pod displejom.

Po prvom spustení telefónu sa zobrazí klasický sprievodca nastaveniami telefónu. Pre plnohodnotné využitie systému je potrebné vlastniť Google účet, s ktorým je previazaný aj obchod s aplikáciami. Hlavnú obrazovku tvorí päť plôch, ikony základných funkcií telefónu na spodnej strane a vysúvateľná lišta na hornej strane. V hornej lište sa zobrazujú informácie o aktuálnom stave intenzity signálu, nabitia batérie, činnosti WiFi pripojenia alebo upozornenia na zmeškané udalosti. Po jej vysunutí sa zobrazia podrobnosti o aktualizáciách, práve nainštalovaných aplikáciách alebo iných udalostiach. Keď sa nič nedeje je po vysunutí lišta prázdna, čo je trochu škoda, pretože by sa tu určite našlo miesto aspoň na skratky pre rýchle zapínanie niektorých funkcií, ako je napríklad WiFi alebo GPS. Na plochu hlavnej obrazovky je možné ľubovoľne umiestniť rôzne miniaplikácie (widgety), ktoré informujú napríklad o aktuálnom počasí alebo doručenej pošte. Umiestniť sa tu dajú aj odkazy na aplikácie, ktoré je navyše možné organizovať do zložiek. Trochu nepraktickým riešením je však automatické vytvorenie odkazu na voľnej ploche po inštalácii novej aplikácie, našťastie sa táto funkcia dá vypnúť v nastaveniach Google Marketu (po novom Google Play).Všetky aplikácie a funkcie Nexusu sú združené v hlavnom menu, v ktorom sa dá horizontálne listovať. Pri pohybe doprava sa z poslednej plochy s ikonami dostaneme na zoznam nainštalovaných miniaplikácií, ktoré je možné umiestniť na hlavnú obrazovku. K zaujímavým novinkám v novej verzii Androidu určite patrí aj odomykanie snímaním tváre, merač prenesených dát s možnosťou nastavenia limitu. Oproti minulosti bola vylepšená správa spustených aplikácií alebo pridaná podpora efektov fotoaparátu v reálnom čase.

Pohyb v systéme je veľmi rýchly, čomu v najväčšej miere prispieva podpora hardvérového urýchľovania, ktoré je prítomné od najnovšej verzie systému. Aj celkový výkon telefónu je stále dostačujúci a bez problémov si poradí s každou aplikáciou, či hrou, ktorá je pre Android dostupná. V teste Antutu Benchmark sa dostal Nexus na úroveň 4845 bodov, čo je o 200 viac ako mal Samsung Galaxy S2. Za lepším výsledkom, aj napriek mierne horšiemu hardvéru, je však Android 4.0, ktorý je očividne veľmi dobre doladený.

Čo sa týka výdrže na jedno nabitie, nevymyká sa nijak z priemeru ostatných Androidových smartphonov. Pri intenzívnejšom používaní bude potrebné nabíjať batériu s kapacitou 1750mAh každý večer. Pri občasnejšom použití, s neustále zapnutou WiFi a kontrolou mailovej schránky sa batéria vybije o polovicu, t.j. za približne dva a pol dňa, čo je celkom slušné.

Záver

Samsung Galaxy Nexus je zaujímavý najmä pre ľudí, ktorí vyžadujú skvele odladený systém bez akýchkoľvek zbytočných nadstavieb od výrobcov. S Nexusom má človek istotu dlhodobej podpory zo strany Googlu a hlavne pravidelných aktualizácií systému. Na druhej strane niekoho odradia väčšie rozmery, ktoré sú daňou za veľký displej. Samsung Galaxy Nexus je v predaji za cenu približne 490 eur.

displej
dizajn
„čistý“ Android ICS
podpora zo strany Googlu

slabšia grafická karta
absencia slotu pre sd karty
chýba FM rádio
90%
PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk