Najväčšia herná kauza 2020 začína: Epic Games zažaloval Apple a Google. Tí tak môžu prísť o miliardy dolárov

Najväčšia herná kauza 2020 začína: Epic Games zažaloval Apple a Google. Tí tak môžu prísť o miliardy dolárov

 

Boj Epic Games proti vysokému „výpalnému“ sa začal.

Včera sa udiala asi najšialenejšia udalosť vo videohernom priemysle za veľmi dlhú dobu. Ide totiž o záležitosť, ktorá môže do veľkej miery ovplyvniť herný priemysel výrazným spôsobom, no na to musí spoločnosti Epic Games vyjsť jej plán, ktorý si očividne pripravovala už veľmi dlhú dobu. Začala sa totiž vojna medzi Epic Games a spoločnosťami Apple a Google.

Čo sa vlastne stalo? Ako možno dobre viete, Epic Games je vývojárom megapopulárnej Battle Royale hry Fortnite, ktorá okrem PC a konzol funguje aj na mobilných zariadeniach, na platformách iOS a Android. A tam funguje táto hra štandardne – to znamená, že z každej jednej in-game transakcie odvádza Epic Games prevádzkovateľovi platformy 30% podiel, čo je na mobilných obchodoch štandard. Epic sa to na Androide snažil obísť tým, že hru distribuoval mimo Google Play Store, no nakoniec sa podvolil. Na App Store však takáto možnosť nie je.

Včera však Epic Games spravil niečo veľmi divné. Do Fortnite na iOS a na Androide pridal možnosť nákupu V-Bucks cez priamu platbu a tým efektívne obišiel povinný 30% odvod pre Apple a Google. Hráčov na tento systém platby nalákal tak, že znížil cenu týchto balíčkov – to znamená, že koncový užívateľ (hráč) zaplatil menej za rovnaký produkt, no tým, že transakcia neprechádzala odvodom pre Apple a Google, tak Epic Games dostal rovnakú sumu.

Netrvalo však dlho, a Apple Fortnite stiahol z App Store a citoval porušenie pravidiel obchodu. Epic Games však vedel, že to príde a okamžite mal pripravenú žalobu. Obvinil Apple zo zneužívania monopolného postavenia na trhu, pričom celé 65-stranové znenie žaloby si môžete prečítať nižšie.

A aby toho nebolo málo, Epic Games využíva verejný tlak hráčov na to, aby prinútil Apple podvoliť sa. Odhliadnuc od faktu, že Apple momentálne prichádza o veľkú časť tržieb z mikrotransakcií vo Fortnite, tak musí čeliť aj hnevu hráčov, ktorých asi sotva zaujímajú právnické techtle-mechtle medzi dvoma spoločnosťami. „Epic žaluje spoločnosť Apple za neférové a protikonkurenčné akcie, ktoré Apple vykonáva tým, že bezprávne udržuje monopol v dvoch multimilardových trhoch – iOS App Distribution Market a iOS In-App Payment Processing Market.“

„Spoločnosť Epic Games nehľadá finančné odškodnenie v tejto žalobe za straty, ktoré utrpela. Epic taktiež nežiada, aby k nemu spoločnosť Apple pristupovala zvýhodnene. Epic hľadá súdny príkaz na zabezpečenie zdravej súťaže v dvoch kľúčových trhoch, ktoré ovplyvňujú stovky miliónov spotrebiteľov a desaťtisíce third-party vývojárov.“

Navyše, Epic to opäť raz spravil veľkolepo, keď vo Fortnite spustil in-game podujatie, počas ktorého spustil video, ktoré paroduje ikonickú reklamu Apple z roku 1984 za použitia hashtagu #FreeFortnite. Žiada ňou hráčov o podporu pri boji s monopolistickým správaním spoločnosti Apple.

Fortnite na iOS zatiaľ stále funguje, no ako Epic prezradil na svojej stránke, jeho funkčnosť je zabezpečená iba do vydania 2. kapitoly a 4. sezóny, pretože stiahnutím z App Store prišiel Epic Games o možnosť aktualizovať hru. Čoskoro sa tak hra na tejto platforme stane plne nefunkčnou.

Navyše, niekoľko hodín na to „vykopol“ zo svojho obchodu Fortnite aj Google, ktorý argumentuje porušením pravidiel používania obchodu. Bolo otázne, či to spoločnosť spraví, pretože Google je vo svojom prístupe k používaniu obchodu oveľa benevolentnejší ako diktátorský Apple. A ani tu na seba reakcia nenechala dlho čakať a Epic Games zažaloval aj Google a to s rovnakým odôvodnením, ako to bolo v prípade spoločnosti Apple.

Asi netreba pripomínať, že tu ide o veľa. Epic Games sa totiž stal tvárou, ktorá bojuje za práva iných spoločností predávať cez obchody svoje produkty bez nutnosti odvádzať „výpalné“ spoločnostiam Google a Apple. 30% z každej transakcie je totiž veľa a ide o jeden z hlavných zdrojov príjmu pre Apple a Google. Tlakom po právnej stránke a aj zo strany hráčov však Epic dúfa, že donúti obe spoločnosti, aby buď znížili podiel z každej transakcie, alebo aby otvorili svoje systémy pre alternatívne spôsoby distribúcie svojich aplikácií a hier. To platí primárne pre Apple, ktorý je oveľa reštriktívnejší.

Epic Games je veľmi známy svojim bojom proti vysokým odvodom v digitálnych obchodoch. Jeden z hlavných dôvodov vzniku Epic Games Store bol fakt, že spoločnosti vadilo, že Valve si na Steame berie z každej transakcie 30%. Preto vo svojom obchode ponúkli systém, ktorý tento odvod znižuje na 12%. A zdá sa, že to isté chce Epic Games dosiahnuť aj na mobilných platformách.

Každopádne, ak by súd uznal námietku spoločnosti Epic Games a prikázal by „otvoriť“ obchody App Store a Play Store, Apple a Google by mohli prísť ročne o miliardy dolárov v tržbách.

Prípadné uznanie tejto žaloby môže mať následne veľký efekt aj napríklad na spoločnosť Microsoft, ktorá sa neúspešne snaží dostať svoj Xbox Games Streaming na iOS platformu a to práve kvôli šialeným podmienkam spoločnosti Apple.

Zdroj: TheVerge

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk