Apple vystrelil na Epic Games poriadnu ranu: Tretie kolo Fortnite boja je tu!

Apple vystrelil na Epic Games poriadnu ranu: Tretie kolo Fortnite boja je tu!

 

Právnici majú množstvo práce.

Epic Games a Apple. Bitka dvoch gigantov o to, či má Apple právo účtovať si 30% z každej jednej transakcie, ktorá sa uskutoční cez iOS zariadenia. Tim Sweeney, šéf Epic Games sa zahral na rytiera v žiarivej zbroji a tvrdí, že bojuje za všetkých vývojárov hier a aplikácií, nie len sám za seba.

Ich doterajší priebeh konfliktu si môžete prečítať v článkoch nižšie, no situácia sa už vyvinula ďalej.

A opäť je na strane „porazených“ Tim Sweeney a Epic Games. Aspoň na prvý pohľad. Spoločnosť Apple totiž prezradila, že všetko čo sa udialo okolo Fortnite prišlo až po tom, čo Apple zignoroval požiadavku Epic Games, aby s nimi uzatvorili špeciálnu dohodu, ktorá by znížila povinný 30% odvod, teda podobnú dohodu, ako má Apple napríklad uzatvorenú so spoločnosťou Amazon.

Apple tým chce prakticky poukázať na to, že Epic chcel dohodu a keď ju nedostal, tak spustil celý tento „marketingový proces“ a tým, že Apple bol kvôli porušeniu podmienok nútený stiahnuť Fortnite z App Store má teraz na krku tisícky nahnevaných hráčov, ktorí si nemôžu z App Store stiahnuť ich obľúbenú hru.

Epic na druhej strane sa snaží vyfarbiť Apple ako neľútostného diktátora a Tim Sweeney poprel, že by Epic žiadal špeciálnu dohodu pre ich spoločnosť. Tvrdí, že žiadal, aby Apple umožnil platiť za služby v hrách a aplikáciách aj alternatívnym spôsobom, a aby túto možnosť sprístupnil aj pre všetkých vývojárov, čo následne doložil screenshotom z mailovej komunikácie.

Momentálne sa má teda situácia takto. Fortnite sa na App Store nenachádza. Apple tvrdí, že po odstránení priamych platieb sa hra môže vrátiť na App Store, no dovtedy to pochopiteľne nedovolí. Navyše, Apple sa pomstil tým, že od 28. augusta plánuje úplne zablokovať prístup k vývojárskym nástrojom Unreal Engine na platformách macOS a iOS. Tým pádom si prakticky zobral za rukojemníkov vývojárov hier a aplikácii, ktorí používajú na svoje produkty Unreal Engine. Od tohto dátumu totiž nebudú môcť vyvíjať a aktualizovať svoje produkty.

Navyše, do tohto clusterfucku sa pridal aj Microsoft a svojim verejným prehlásením sa postavil za spoločnosť Epic Games. Microsoft vo vyhlásení prezradil, že „Unreal Engine je kľúčovým technologickým produktom pre mnohých herných vývojárov“ a vďaka tomu, že ide o najrozšírenejší third-party engine by malo jeho zablokovanie na týchto platformách veľmi škodlivé dôsledky pre vývojárov a hráčov.

Takže tu máme vojnu dvoch miliardových korporácií. Jedna z nich používa ako "náboje" hráčov, ktorí bez Fortnite nevedia vydržať, a tá druhá používa ako "náboje" herných vývojárov, ktorí v mnohých prípadoch prídu o veľkú časť biznisu. 

Zdroj: VG247/Twitter

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk