Nokia Lumia 800 - Recenzia

 

Nokia Lumia 800 síce nepatrí medzi novinky medzi smartphonmi, no ešte stále je v predaji a nájdeme ju aj v ponuke mobilných operátorov.  Vďaka svojej klesajúcej cene je pravdepodobné, že sa u mnohých stane horúcim kandidátom na vianočný darček, a preto vám pri rozhodovaní môže pomôcť aj táto recenzia.

 

 

Vzhľad a spracovanie

Lumia 800 je v porovnaní s dnešnými smartphonmi stredne veľký telefón. So svojimi rozmermi, 116,5×61,2×12,1mm, padne pohodlne do ruky, no hmotnosť je však trochu vyššia, a to 146 gramov. Kryt je vyrobený z jedného kusu polykarbonátu, vďaka čomu je telefón veľmi pevný a nikde sa nič neprehýba ani nevŕzga. Daňou za pevnú konštrukciu je však nemožnosť prístupu k vnútornostiam, batériu sa tak dá bez obáv o stratu záruky vymeniť len v servise. Z rovnakého dôvodu sa microSIM karta vkladá do zásuvky na hornej strane telefónu. Okrem zásuvky pre SIM kartu sa na hornej strane nachádza aj 3,5mm konektor pre slúchadlá a pod vyklápacími dvierkami môžeme nájsť microUSB port. Ľavá strana je bez tlačidiel, tie sú sústredené na pravej strane, kde sa nachádza ovládač hlasitosti, zámok displeja a dvojpolohová spúšť fotoaparátu, ktorá je u konkurencie v súčasnosti skôr výnimkou.  Na spodnej strane sa pod miniatúrnymi dierkami ukrýva reproduktor a mikrofón. Osem megapixlový fotoaparát je na zadnej strane umiestnený v malom kovovom pásiku s logom NOKIA a Carl Zeiss, logo označujúce výrobcu optiky fotoaparátu. Lepším snímkam pri slabšom osvetlení dopomôže dvojica LED diód. Prednú stranu pokrýva z veľkej časti ochranné sklo Gorilla, ktoré mierne vystupuje nad okolitý povrch, pod ktorým sa skrýva 3,7 palcový AMOLED displej a tri senzorové tlačidlá pre návrat o krok späť, návrat na úvodnú obrazovku a tlačidlo pre spustenie vyhľadávania. Na recenziu sa nám ušlo biele farebné prevedenie Lumie 800, okrem neho sa predáva aj v čiernej, modrej, zelenej, ružovej a červenej farbe.

Hardvér

Telefón poháňa jednojadrový procesor MSM8255 Snapdragon od Qualcommu, bežiaci na frekvencii 1,4GHz a o grafické výpočty sa stará čip Adreno 205. Ani procesor, ani grafický čip však dnes už svojím výkonom nikoho nezaujme. K dispozícii je celkovo 512MB operačnej pamäte a 16GB priestoru pre ukladanie dát, z tejto kapacity je však pre používateľa dostupných len 13,8 GB. Vo výbave nechýba ani GPS, digitálny kompas, akcelerometer, senzor priblíženia a snímač okolitého osvetlenia. Vstavaný fotoaparát dokáže zhotovovať fotografie s rozlíšením najviac 3264×2448 pixlov (8MP) a video v rozlíšení 720p s frekvenciou 30 snímok za sekundu , prítomné je aj automatické zaostrovanie, dvojitý LED blesk a optika od výrobcu Carl Zeiss. Lumia neobsahuje prednú kameru pre video hovory. AMOLED displej má rozlíšenie 800×480 bodov, uhlopriečku 3,7 palca a dokáže zobraziť 16 miliónov farieb. Hlavnou výhodou displeja je skvelé zobrazenie čiernej farby, vďaka čomu nie je často ľahké rozpoznať miesto, kde sa stretáva čierny rám okolo displeja s displejom samotným. Veľmi dobré sú aj pozorovacie uhly a ani farby nie sú až tak presaturované. Jedinou výraznou nevýhodou displeja je použitá Pentile matica namiesto klasickej RGB, následkom je miestami horšia ostrosť textu, čo je však viditeľné len pri bližšom pohľade na displej.

Konektivita

Lumia 800 podporuje siete GSM, UMTS aj HSPA spolu s dátovými službami GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA a HSUPA s teoretickou maximálnou rýchlosťou prenosu dát do 14,4Mbps pre download a 5,76Mbps pre upload. Prenos dát na krátke vzdialenosti je možný prostredníctvom Bluetooth vo verzii 2.1 a s podporou profilov A2DP a EDR, systém však, nanešťastie, nepodporuje prenos súborov prostredníctvom tejto technológie. Prítomné je aj WiFi (802.11 b/g/n), avšak bez podpory DLNA. S počítačom je možné Lumiu spojiť prostredníctvom microUSB kábla, chýba však podpora Mass Storage, takže sa dáta dajú do telefónu dostať len cez software Zune.

Softvér

V Lumii 800 beží operačný systém Windows Phone 7.5 Mango a začiatkom budúceho roka by sa mala objaviť aktualizácia s číselným označením 7.8, ktorá prinesie časť funkcií z najnovšieho Windows Phone 8 aj pre staršie smartphony. Operačný systém už na prvý pohľad zaujme svojou rýchlosťou a jednoduchým spracovaním. Malým nedostatkom je absencia slovenčiny, ktorá bude pridaná až aktualizáciou na verziu systému 7.8, čo však môže ešte nejaký mesiac potrvať. V systéme je ale prítomná čeština, takže sa dá telefón používať, aj keď neovládate angličtinu.

Hlavnú obrazovku tvoria dlaždice v tvare obdĺžnika alebo štvorca, ich veľkosť sa nedá meniť, čo v niektorých prípadoch znamená zbytočné plytvanie miestom. Dlaždice môžu zobrazovať názov aplikácie, ktorú reprezentujú spolu s jej ikonou alebo aktuálne informácie o počte zmeškaných hovorov, prijatých správach alebo e-mailoch. Na hlavnú obrazovku sa dajú pridať aj odkazy na web stránky, samostatné kontakty, prípadne odkazy na hudobné súbory. Dlaždice samotné je možné ľubovoľne premiestňovať, odstraňovať alebo pridávať nové, a to po dlhšom podržaní prsta na konkrétnej dlaždici. Na zoznam všetkých aplikácií telefónu sa dá prejsť po kliknutí na šípku v pravom hornom rohu alebo jednoduchým gestom, odsunutím hlavnej obrazovky doľava. Aplikácie v tomto zozname už nie je možné ľubovoľne usporiadať, sú totiž automaticky zoradené vzostupne podľa abecedy. V prípade veľkého množstva nainštalovaných aplikácií je medzi nimi možné jednoducho a rýchlo vyhľadávať po stlačení ikony lupy na ľavej strane zoznamu, kapacitné tlačidlo s rovnakým symbolom pod displejom funguje len na spustenie vyhľadávania prostredníctvom služby Bing. Tlačidlo s logom Windows slúži pre návrat na hlavnú obrazovku, po  jeho stlačení sa aktuálne spustená aplikácia pozastaví a skryje na pozadie. Vyvolanie zoznam aplikácií na pozadí, ako aj ich úplné ukončenie, má za úlohu kapacitné tlačidlo so šípkou späť.

Horná lišta je spoločná pre celé prostredie systému, no nie je vysúvacia ako napríklad v prípade OS Android. Navyše sa v nej štandardne zobrazuje len čas a v niektorých (aj systémových) aplikáciách je lišta skrytá úplne. Pre zobrazenie stavu nabitia batérie alebo signálu je potrebné ťuknúť alebo prejsť prstom po hornom okraji displeja, ukazovatele sa však po chvíli znova skryjú a zobrazený ostáva len aktuálny čas. Keďže lišta nie je vysúvacia, chýbajú tu skratky k základným často používaným funkciám ako je napríklad zapnutie/vypnutie WiFi alebo rýchle nastavenie podsvietenia. Malou kompenzáciou tohto nedostatku sú notifikácie, ktoré sa vysúvajú z horného okraja displeja a informujú o prijatých správach alebo dostupnej bezdrôtovej sieti.

Nové aplikácie je možné do telefónu sťahovať z Marketplace, no ich kvalita je v mnohých prípadoch diskutabilná. Chýba aj množstvo populárnych aplikácií, inak dostupných pre platformy Android a iOS. Pri prípadnej kúpe treba počítať aj s tým, že aplikácie pre najnovší Windows Phone 8 nebude možné nainštalovať na Windows Phone 7.5 ani na aktualizovanú verziu 7.8.

Aplikácie už prítomné v systéme si však zaslúžia pochvalu a v niektorých prípadoch dokážu plnohodnotne nahradiť aj kvalitné aplikácie tretích strán. Najzaujímavejšou je aplikácia „Lidé“, ktorá obsahuje všetky telefónne kontakty a umožňuje zobrazenie obsahu zo sociálnych sietí od jednotlivých ľudí. Po pridaní nových účtov k podporovaným službám sa tieto automaticky prepoja už s existujúcimi kontaktmi, ak sa zhodujú s niektorými základnými informáciami, no kontakty je možné zlučovať do jedného aj ručne. Hlavnou prednosťou tejto aplikácie je rýchly prístup nielen k telefónnym číslam alebo emailovým adresám, ale aj k príspevkom na sociálnych sieťach ako sú statusy alebo fotografie, ktoré je možné dokonca priamo komentovať alebo "lajknúť". Aplikácia „Správy“ okrem podpory SMS a MMS umožňuje aj prepojenie s Facebookom alebo Windows Live Messengerom. O prijímanie a posielanie mailových správ sa stará samostatná aplikácia a po pridaní nového účtu v nastaveniach sa automaticky vytvorí samostatný odkaz v menu pre nové mailové konto. Podporované sú služby Gmail, Hotmail, Exchange a Yahoo! Mail. Mailová aplikácia poskytuje základnú funkčnosť a dokáže pracovať aj s prílohami.

Ťahákom systému Windows Mobile je prítomnosť plnohodnotnej Office aplikácie. Tá umožňuje nielen prezeranie, ale aj editáciu a tvorbu nových dokumentov, tabuliek, prezentácií a poznámok OneNote. Všetky podporované súbory je navyše možné ukladať aj na cloudové úložisko SkyDrive. Ďalším hodnotným softvérom, tentokrát od Nokie, je aplikácia „Nokia Autom“. Ide o plnohodnotnú offline hlasovú navigáciu s mapovými podkladmi od Navtequ. Pri navigovaní je možné zobraziť údaje ako je odhadovaný čas príchodu do cieľa, počet kilometrov alebo aktuálna rýchlosť. Prehrávanie hudby a videa zastrešuje jedna aplikácia, chýbajú jej však niektoré pokročilejšie nastavenia. Je možné vytvárať nové playlisty, a to buď ručne, alebo automaticky vďaka funkcii Smart DJ a hudba je triedená podľa albumov, žánrov a jednotlivých skladieb. Pri prehrávaní nechýba možnosť nastavenia opakovania alebo náhodného prehrávania. O to, či daný formát Lumia dokáže prehrať, sa naozaj netreba starať, keďže hudba a video sa do telefónu nahrávajú prostredníctvom programu Zune, ktorý umožňuje skonvertovanie nepodporovaného formátu. Okrem hudby uloženej v pamäti telefónu je možné počúvať aj rádio, ktorému nechýba podpora RDS a dostupné je aj prehrávanie rádia cez reproduktor. Aplikácia fotoaparátu disponuje, tak ako celý systém, jednoduchým prostredím a vyznačuje sa najmä svojím rýchlym štartom. Prejsť do režimu fotografovania je možné aj podržaním spúšte na pravej strane telefónu. Možnosti nastavenia  aplikácií sú relatívne široké, zmeniť je možné vyváženie bielej, kontrast, saturáciu farieb, ostrosť alebo ISO. Vytvárať je možné aj makro snímky, a to vďaka automatickému zaostrovaniu, no detekcia tváre chýba. Samotné snímky môžu mať rozlíšenie najviac 8MP pri pomere strán 4:3 alebo 7MP pri širokouhlom pomere 16:9. Video je možné nahrávať v rozlíšení najviac 1280×720 bodov. Pri nahrávaní je funkčné aj automatické zaostrovanie a scénu je možné prisvietiť zabudovaným LED bleskom. Kvalite zhotovených snímok a videa nie je veľmi čo vytknúť, snáď len vyšší farebný šum.

 

Výdrž batérie a balenie

Batéria v Lumii 800 má kapacitu 1450 mAh a pri bežnom používaní udrží telefón pri živote približne dva dni. Pri neustálom pripojení na internet a častých telefonátoch bude potrebné siahnuť po nabíjačke každý večer. Podľa údajov od výrobcu dokáže Lumia 800 fungovať ako prehrávač hudby do 55 hodín a ako prehrávač videa necelých 7 hodín.

V celkom peknej vysúvacej škatuli tu okrem samotnej Lumie 800 nájdete aj nabíjačku s USB portom, nabíjací a dátový kábel, stereofónny headset Nokia WH-902 a gumený obal na telefón.

Záver

Lumia 800 má aj po roku od svojho prvého predstavenia stále, aj keď skôr menej náročným používateľom, čo ponúknuť. Je sa však potrebné vopred sa zmieriť s menším počtom kvalitných aplikácií, z ktorých je navyše mnoho platených. Tento nedostatok vyrovnáva Lumia štýlovým dizajnom, svižným operačným systémom a kvalitným fotoaparátom. V priebehu najbližších týždňov sa navyše objaví chystaná aktualizácia systému na verziu 7.8, ktorá nielen že odstráni mnohé nedostatky, ale prinesie aj niektoré nové funkcie a vlastnosti zatiaľ dostupné len v najnovšej verzii systému Windows Phone 8.

Technická špecifikácia

Rozmery: 117×61×12 mm
Hmotnosť: 142g
Displej: 3,7“, Clear Black AMOLED, 800x480 pixlov, 16mil. farieb
OS: Windows Phone 7.5 (v budúcnosti update na 7.8)
CPU: jednojadrový, 1,4GHz, Qualcomm MSM8255
RAM: 512MB
Pamäť pre dáta: 16GB (reálne dostupných približne 13GB)
Fotoaparát: 8MP, autofocus, LED blesk, HD video

rýchlosť systému
kvalitný fotoaparát
plnohodnotná navigácia v cene

menej kvalitných aplikácií
miestami prílišná jednoduchosť systému
nepodporuje pamäťové karty
70%

Dostupná cena

cca 225€

PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk