RECENZIA: Cultist Simulator: Initiate Edition - Podrobný návod, ako založiť kult

RECENZIA: Cultist Simulator: Initiate Edition - Podrobný návod, ako založiť kult

 

Veľké AAA tituly sa posledné roky snažia o čo najrealistickejší zážitok z hry. Dokonalú fyziku, vierohodný stereo zvuk, ktorý vám dá pocit, že ste na bojovom poli, no hyperrealistický zážitok môže priniesť aj nenápadný indie kúsok, ktorý vás donúti premýšľať presne tak, ako keby ste boli hlavnou postavou v hre. Keď som skúsil Cultist Simulator prvýkrát, po štvorhodinovom záťahu som bol smädný, hladný a okolo stola som mal množstvo strohých poznámok o chaotických snoch, prastarých knihách a čudesných indivíduách. Pred spaním som rozmýšľal nad tým, akú farbu má vesmír a ako preniesť lampáš do svojich snov, aby mi pomohol prekonať temnotu mysle.

Po práci som sa ponáhľal späť k hre, polovica mojich poznámok mi nedávala zmysel, išli po mne policajti a náklady na život boli privysoké na to, aby som popritom stíhal financovať aj svoj kult. Ak vás niečo prinúti žiť a rozmýšľať, ako keby ste boli vodca okultného spoločenstva, je to práve Cultist Simulator.

Predtým, než sa budete cítiť ako vodca kultu, budete musieť pochopiť, čo po vás vlastne stôl plný kariet a plôch chce. Prvé dve hodiny strávite robením chýb, umieraním, robením tých istých zlých rozhodnutí dookola a reštartovaním. Potom príde hra, v ktorej sa vám nečakane podarí dostať ďalej, vaše rozhodnutia vám budú dávať zmysel a budete mať pocit, že ste to konečne pochopili. Omyl. Cultist Simulator vám nič len tak nedaruje a určite vás potrestá jednou zo svojich mnohých pripravených nástrah. Ak sa vám (s pomocou poznámok) podarí vaše kroky zopakovať, dostanete sa o čosi ďalej, len aby sa vám to opäť nepodarilo – a takto sa to bude opakovať až do veľkolepého finále. Vytrvalosť je v tejto hre odmenená kvalitne napísaným príbehom, ktorý ocenia hlavne fanúšikovia prác H. P. Lovecrafta a ďalších autorov kozmického hororu.

Základným mechanizmom sú karty a plochy, na ktoré karty môžete ukladať. Karty predstavujú zdroje, ktoré máte k dispozícii. Vaše zdravie, peniaze, spoločníkov, knihy či povedomie o určitých miestach, plochy zas zastupujú činnosti, ktoré môžete robiť, ako sú napríklad práca, snenie či výskum. Neskôr pribudnú aj plochy, ktoré vám budú automaticky „požierať“ vaše karty zdrojov, pretože organizovať taký kult niečo stojí. Začnete s jednou kartou „podradné zamestnanie“ a plochou „práca“, no v priebehu niekoľkých minút veci naberú nečakaný spád.

Každá plocha a karta obsahuje pár viet, ktoré spolu mozaikovito vytvárajú váš príbeh o šialenstve a túžbe po moci. Keď vložíte kartu na plochu, začne sa odpočítavať časovač, ktorý znázorňuje priebeh činnosti. Po ukončení pribudne v popise plochy dejový výsledok vášho konania a nové karty, ktoré ste za akciu dostali. Tento gameplay vás bude držať v napätí dlhé hodiny. „Už len preskúmam túto hrobku a vypnem to,“ poviete si mnohokrát, no vždy to odhalí ďalšie tajomstvo, ktorému chce prísť na koreň.

Hra má svoje čaro, ktoré vás na prvý pohľad pohltí a bude vás držať niekoľko desiatok hodín (alebo sa nedostanete cez pochopenie základných princípov a hru necháte tak, čo je však škoda). Čím dlhšie ju budete hrať, tým menej tajomstva v nej necháte a tým pádom sa stráca aj jej tajomná atmosféra. Dostal som sa do momentu, keď som už len provokatívne skúšal rôzne kombinácie, aby som odhalil skryté zákutia. V tom momente sa pre vás Cultist Simulator stane len akousi upgradnutou verziou hry Alchemy, kde spájate elementy, aby ste dostali nový prvok. Tu pre vás bude, navyše, odmenou aj ďalší kúsok mozaiky príbehu, ktorý je napísaný veľmi pútavo a dávkuje sa v krátkych odsekoch, takže nezačnete mať pocit, že „len čítate“. Najväčšie čaro má tento titul vtedy, kým sa ho učíte hrať. Ak by som vám o týchto schémach povedal čokoľvek ďalšie, len by som vás pripravil o zážitok z objavovania.

Ak by som mal hovoriť o nedostatkoch, hre chýba plynulý tok. Čas sa dá stopnúť, aby ste si pokojne prečítali všetky popisy a zvážili svoj ďalší postup, keď potom dáte všetky karty tam, kam ste zamýšľali, môžete spustiť zrýchlený čas, aby ste sa k svojim výsledkom dostali čo najskôr. Vo finále to vyzerá tak, že dlho skúmate hraciu plochu a taktizujete, aby ste to na chvíľu spustili zrýchlene a opäť zastavili. Tento kolotoč baví a funguje, ale plynulý tok hry má predsa svoje čaro. To by som docielil, len ak by som sa naučil rýchlejšie čítať (alebo toľko nepremýšľať nad možnosťami).

Ďalšou výčitkou je port na konzolu Nintendo Switch. Okrem tejto edície som titul hral aj na PC a skúšal som aj verziu pre mobily. Hlavne tá posledná menovaná sa stala podkladom pre konzolovú verziu a snažila sa spojiť to najlepšie z dotykovej obrazovky a tlačidiel. Musím smutne skonštatovať, že pokus sa veľmi nepodaril. Za zlé dizajnérske rozhodnutie považujem umiestnenie plôch pre karty do dolnej posuvnej lišty. Keď sa ich tam nazbiera veľa, nemôžete ich vidieť všetky naraz a v tom je problém. V PC a mobilnej verzii ste mohli plochami hýbať rôzne po mape a vytvoriť si tak „svoj setup“, v ktorom ste sa vyznali len vy a nikto iný. Konzolová verzia sa to snaží znormalizovať a núti vás do istého usporiadania, ktoré je podľa tvorcov správne. Vďaka tomu ale môžu pribudnúť nové plochy, ktoré si nevšimnete. Tie vám môžu odoberať zdroje a vytvárať celkovo chaos na stole, na ktorom už chaos aj tak je.

Naše hodnotenie

Cultist Simulator: Initiate Edition je príbehovou hrou, ktorá vás svojou atmosférou vtiahne na niekoľko desiatok hodín. Príbeh poteší najmä priaznivcov diel H.P. Lovecrafta. Samotný port na konzolu Nintendo Switch však má niekoľko nedostatkov.

Klady

  • príbeh, ktorý vás vtiahne
  • prijemný vizuál aj hudba
  • najbližšie, ako sa legálne dostanete k založeniu kultu

Zápory

  • spočiatku od vás chce hra príliš veľa a môžete sa stratiť
  • keď z nej odhalíte väčšinu, stratí svoje čaro
  • nešťastné dizajnérske rozhodnutia pri porte hry

Informácie o hre

Cultist Simulator: Initiate Edition

Cultist Simulator: Initiate Edition 2021

 

  • Platforma: Nintendo Switch
  • Žáner: kartový simulátor
  • Vývojár: Weather Factory
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Weather Factory

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk