RECENZIA: Splatoon 3 - Farebná tímová strieľačka, ktorá je plná noviniek

RECENZIA: Splatoon 3 - Farebná tímová strieľačka, ktorá je plná noviniek

 

Kalamáre a chobotničky zo Splatsvillu vám prišli premaľovať byt.

Tímové strieľačky sú v súčasnosti veľmi obľúbeným žánrom, ktorý sa v posledných rokoch výrazne vyvinul a aj ďalej kráča míľovými krokmi. Už to nie je iba večný boj policajtov proti teroristom v Counter-Strike, dnes tu máme omnoho väčší výber. Overwatch, Valorant, Paladins… a nové neustále pribúdajú. Je teda samozrejmé, že do tohto žánru chcelo prispieť aj Nintendo. Preto sa ešte v roku 2015 zrodil Splatoon pre Wii U. S príchodom konzoly Nintendo Switch musela na novú mašinu doraziť aj táto značka, ktorá si medzi hráčmi rýchlo našla fanúšikov. Tak vznikol v roku 2017 Splatoon 2, ktorý o rok na to dostal nový obsah v podobe rozšírenia Octo Expansion. Odvtedy ubehli štyri roky a tvorcovia prišli s ďalším prírastkom do série. Poďme sa teda pozrieť na to, ako sa im Splatoon 3 podaril.

Prvé zlé načasovanie Splatoon „vychytal“ tým, že sa k nám dostal približne v rovnakom čase ako aj pokračovanie Overwatch. Fanúšikovia sa tak nevyhli poznámkam, že keď vývojári potrebujú zarobiť, vydajú update na starú hru a dajú jej vyššie číslo. Zatiaľ čo v Overwatch táto dráma naďalej pretrváva a nové informácie nasvedčujú, že Blizzard v prípade svojej nádeje nezvolil najlepší postup, musím povedať, že tretí diel Splatoon sa viac než podaril. Ale poďme pekne postupne.

Trojka stavia na osvedčenej formule pestrofarebného sveta antropomorfných (pod týmto pojmom si máte predstaviť zvieratá, ktoré vyzerajú ako ľudia – niečo ako Zootopia) chobotníc a kalamárov, ktoré proti sebe bojujú v snahe zafarbiť čo najväčšiu časť mapy. Štandardné zápasy sú štyria proti štyrom, trvajú tri minúty a ponúkajú rôznorodú škálu zbraní od odstreľovačiek cez automatické zbrane až po nekonvenčné zbrane na krátku vzdialenosť, ako sú valček na farbu či vedro. Zbraň totiž nevyužívate len na eliminovanie protivníka, ale aj na farbenie celého okolia. To, aká farba na mape prevláda na konci zápasu, určuje víťaza. Táto formula fungovala v predošlých dieloch a, samozrejme, funguje aj v tomto, no tvorcovia chceli priniesť plnohodnotné pokračovanie, preto nám prichystali množstvo vychytávok a nových módov. Už Splatoon 2 ponúkal obsah pre jedného hráča a v novinke sa tvorcovia asi najviac venovali tomu, aby ste v hre mali čo robiť, hoci sa práve nechcete zúčastniť nervy ničiaceho boja proti iným hráčom.

V hlavnom PVP móde Turf Wars sa veľa nezmenilo. Pribudli nové mapy, zbrane a špeciálne schopnosti, no nič, čo by sa nezmestilo do rozsiahlejšieho updatu Splatoon 2. Trojka si ale svoju samostatnú hru napriek tomu zaslúži. Hlavným dôvodom v tomto móde sú trojfarebné Turf Wars, kde sú v okrajových tímoch dvaja hráči, pričom stredný, na ktorý sa útočí z oboch strán, je štvorčlenný. Tieto boje sú obzvlášť napínavé a z hľadiska balansu sa experiment podaril. Stredný tím sa vedome či nevedome rozhodne, že jeden z krajných tímov bude utláčať viac než ten druhý, a ten to má potom veľmi ťažké. Vzhľadom na krátky čas zápasov však Splatoon vtedy, keď prehrávate, nezvykne frustrovať ako iné hry v žánri.

Tým hlavným dôvodom, prečo sa oplatí prejsť na nový Splatoon, sú, ako som už spomínal, nové herné módy. Prepínate medzi nimi v rozsiahlom, no prehľadnom menu, no môžete za nimi prísť aj do lobby mestečka. Tam sa prehľadnosť trochu stráca, no všetko je sila zvyku a atmosféra mestečka vás na začiatku očarí pestrými vizuálmi. Navyše, k módu Tableturf Battle sa momentálne viete dostať len v tomto mestečku.

Jedným z najväčších prekvapení je príbehová kampaň pre jedného hráča. Singleplayerové misie v Splatoon 2 slúžili najmä ako tutoriál a neskôr predstavovali sériu výziev, ktoré ste mali pokoriť. Išlo najmä o mapy, v ktorých bolo potrebné ukázať svoju šikovnosť v ovládaní charakteru, nie o klasické misie, ktoré by ste čakali od tímovej strieľačky. Kampaň tretej hry na týchto základoch stavia aj naďalej. Prvých pár misií vás rýchlo prevedie základným ovládaním a potom vás nechá blúdiť po šiestich ostrovoch. Na nich otvárate nové levely a cesty pomocou špeciálnej meny s názvom Salmon Eggs, ktorú v misiách zbierate. Misie sú kreatívne vymyslené a akčné pasáže s robotmi, ktorí po vás strieľajú, striedajú časti, keď ste na mape sám a potrebujete ukázať svoju obratnosť, prípadne aj logické myslenie. Občas mi to pripomínalo testovacie miestnosti z Portalu.

Veľmi oceňujem aj to, že na začiatku misie si môžete vybrať jednu z troch ponúkaných zbraní, pričom hra vám jednu z nich odporučí a dostanete za ňu väčšiu odmenu. Takto vás kampaň donúti postupne vyskúšať všetky zbrane a verte, že tieto skúsenosti využijete v online móde. A ak už aj konkrétnu zbraň nebudete používať, minimálne viete, čo môžete čakať od oponenta, ktorý áno. Hra vám pomedzi misie nenásilne dávkuje príbeh, ktorý môžete buď obsedantne sledovať cez jednotlivé úlomky, ktoré nachádzate, alebo aj ignorovať, ak ste si Splatoon kúpili iba kvôli akcii.

Ďalším výnimočným PvE počinom je Salmon Run Next Wave. Ide o kooperatívny survival mód, v ktorom sa spolu s ďalšími tromi hráčmi snažíte odraziť útok hordy nepriateľov. Na konci každej z troch vĺn vás čaká jeden z jedenástich bossov, pričom tí si vyžadujú špeciálnu taktiku a prístup. Okrem vraždenia nepriateľov vyliezajúcich z mora musíte v každej vlne pozbierať určitý počet zlatých vajec. Ak si myslíte, že si pri tu oddýchnete, ste na omyle. O víťazstve hráčov mnohokrát rozhodujú sekundy a ak by vám výzva nestačila, každá hra má šancu na špeciálnu štvrtú vlnu spolu s unikátnym bossom – ten sa objavuje len v nej. Switch nemá možnosť voice chatu priamo v konzole, čo je v takomto titule obrovskou nevýhodou, ale keď hráte online s kamarátmi, môžete sa dohodnúť na inom kanáli, cez ktorý sa budete rozprávať.

Ako zarytého fanúšika kartových hier ma najviac prekvapil už spomínaný mód Tableturf Battle. Tvorcovia skúsili to isté, čo sa pred pár rokmi podarilo štúdiu CD Projekt Red v treťom Zaklínačovi. Vymysleli kartovú hru na motívy svojho titulu, vložili ju do väčšieho projektu a potom už len počkali na úspech. Ak sledujete Gwent, viete, že sa mu darí aj dnes, má na konte niekoľko samostatných pokračovaní a usporadúvajú sa v ňom turnaje so zaujímavými finančnými cenami. Splatoon 3 zobral svoj najznámejší mód Turf War a pretavil ho do zberateľskej kartovej hry. Nové karty môžete dostať ako odmenu v ostatným módoch, pričom zatiaľ sa tento mód dá hrať len proti botom. Tvorcovia však avizovali, že chystajú aj online verziu, ktorá proti sebe postaví živých ľudí.

V Tableturf Battle vám ide o to isté ako v Turf War. Musíte premaľovať väčšiu časť mapy (v tomto móde rozdelenom na mriežku) na svoju farbu, zatiaľ čo váš protivník má ten istý cieľ. Každá karta má číslo, koľko polí na mriežke zaplní, a vzor, v akom to urobí. Obaja hráči naraz vyberú kartu, ktorú chcú zahrať, a miesto, kde ju chcú zahrať. Hra tu pripomína klasiku Tetris a vy sa snažíte svoj vzor uložiť čo najefektívnejšie. Karty sa odhalia súčasne, pričom tá s vyšším číslom sa položí ako prvá, takže tá s nižším ju má možnosť prekryť. To otvára množstvo taktických možností a aj karty s nižším číslom môžu priniesť nečakanú výhodu. Každá karta sa dá zahrať aj ako tzv. „Special Attack“, no musíte si naň pripraviť energiu tak, že zafarbíte všetky políčka okolo špeciálnych bodov. Pri špeciálnom útoku môžete položiť kartu aj cez súperom obsadené políčka, tým prelomiť jeho obranu a zvrátiť boj. Mód ma nadchol už od začiatku, no súboje s botmi veľmi rýchlo omrzia. Určite sa k nemu vrátim, keď si budem môcť svoje taktické schopnosti porovnať s reálnymi hráčmi.

Na záver som si nechal kompetitívne módy, ktoré sa v novom Splatoone volajú Anarchy Battle a zahráte si ich, až keď dosiahnete 10. level. Platí tu klasický postup – hráte, aby ste si zvyšovali rank v aktuálnej sezóne a získavali odmeny. Anarchy Battle je rozdelený na štyri módy, ktoré síce tiež stavajú na myšlienke prefarbovania mapy, no každý z nich k tomu pristupuje inak. V Splat Zones sa snažíte premaľovať čo najviac kľúčových pozícií, aby ste začali odpočítavanie pre váš tím. Keď vám nepriateľ zóny preberie, odpočítavanie sa zastaví a zapne pre protivníka. Vyhráva ten, kto má na konci časovač ďalej. Tower Control vás nechá tlačiť veže do súperovej základne a aj v móde Rainmaker chcete do nepriateľskej základne dostať nástroj. Ten okolo vás produkuje atrament, ktorý vás síce spomaľuje, no môžete ním útočiť na nepriateľov. V poslednom móde s názvom Clam Blitz zbierate mušle a strieľate ich do nepriateľskej bránky. Kto prvý nazbiera 100 bodov, vyhral.

Posledný mód, ktorý sa objavuje len ako špeciálny event, je Splatfest Battle. Na začiatku si musíte vybrať tím, ktorý je vytvorený na základe subjektívnej otázky (prvý Splatfest v tejto hre sa ľudí pýtal, či by si na opustený ostrov zobrali radšej vybavenie, jedlo, alebo hry) a následne proti sebe jednotlivé tímy bojujú, aby obhájili svoju odpoveď.

Aby som len nechválil, Splatoon 3 začal svoju dráhu veľmi nešťastne v jednej zásadnej veci. V tom, s čím Nintendo bojuje už niekoľko rokov a ešte nikdy sa mu to nepodarilo urobiť dobre. Ako pri každom jeho online titule, aj tu boli prvé dni na serveroch nestabilným peklom. Asi tretinu hier som nedohral z dôvodu nestabilného pripojenia, pričom môj internet bol úplne v poriadku a evidentne som nebol jediný, kto mal tento problém. Je pravda, že sa očakával a že Nintendo ho zvykne časom vyriešiť, ale nič vám nepokazí radosť z novej hry tak ako to, že ju síce máte a máte na ňu čas, no servery si povedali, že dnes to jednoducho nepôjde. To je obzvlášť smutné vzhľadom na to, že väčšina ľudí sa na Splatoon tešila práve kvôli online módom.

Nový Splatoon je výborná tímová strieľačka a ukážkový príklad toho, ako majú tvorcovia pracovať s pokračovaním takéhoto typu hier. Nintendo si aj tento žáner oblieklo do svojich pestrofarebných hábov a prinieslo niekoľko nekonvenčných mechanizmov, od ktorých sa môžu ostatní vývojári učiť.

Naše hodnotenie

Splatoon 3 je nevyhnutnosťou pre všetkých fanúšikov série. Tvorcovia sa zároveň snažili priniesť čo najefektívnejší odrazový mostík pre začínajúcich hráčov, čo sa im podarilo. Pri tvorbe noviniek čerpali z toho, čo už žáner prináša, no ako je u Nintenda zvykom, nebáli sa inovovať. Čerstvý prírastok do série nadšencov pripúta k Splatoonu na niekoľko ďalších rokov. Keby titul netrpel najklasickejšou Nintendo diagnózou, čo je príšerný online servis, išlo by o jedno z najambicióznejších videoherných uvedení na trh v tomto roku.

Klady

  • nový vietor v žánri tímových strieľačiek
  • množstvo singleplayerového a kooperatívneho obsahu
  • vycibrená atmosféra

Zápory

  • neprehľadný hub
  • príšerný online servis

Informácie o hre

SPLATOON 3

SPLATOON 3 2022

 

  • Platforma: Nintendo Switch
  • Žáner: Tímová strieľačka
  • Vývojár: Nintendo
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Trailer ProGamingShop.sk

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk