New Super Mario Bros. U - Recenzia

 

New Super Mario Bros. U naďalej obhajuje Mária ako ikonu videohier a pripomína, že v ére vysokej konkurencie iných žánrov môže aj žáner skákačiek priniesť hráčom veľmi príjemný zážitok. Mário sa objavil už v stovkách (áno, čítate správne) videohier či už ako hlavná alebo bočná postava.

 

Avšak v poslednej dobe sa aj napriek obľúbenosti mohlo zdať, že tomuto fúzatému hrdinovi chýba originalita a jeho pôvodné kúzlo bolo zabudnuté v ére 90-tych rokov. S vydaním Super Mario World v roku 1991 nám bol prezentovaný nádherný svet plný vyzývavých levelov rôznej náročnosti, ktorý spôsobil svojou originalitou veľké herné boom. Odvtedy sa Nintendo snažilo obnoviť túto stratenú slávu, avšak bez úspechu. New Super Mario Bros.U je ďalším pokusom Nintenda obnoviť kúzlo Máriovho sveta a, musíme prezradiť, že sa im to konečne podarilo.

Opäť sa zachraňuje princezná Peach, avšak tento raz v HD

Príbeh začína, keď si Mario, Luigi, princezná Peach a ich hríbikoví priatelia vychutnávajú spoločný večierok, keď tu zrazu sa nad nimi objaví obrovská mechanická ruka, kontrolovaná nikým iným ako, áno, uhádli ste, Bowserom. Obria mechanická ruka najprv elegantne zdvihne a odsunie princeznú, aby mohla následne schmatnúť a odhodiť všetkých ostatných účastníkov ďaleko preč. Bowser však nie je sám a rozpošle flotilu svojich Koopalingov, aby pokryli celé Mushroom Kingdom a je na Máriovi a jeho priateľoch, aby prechádzali cez okupované zeme a oslobodili princeznú. Celá úvodná scéna hneď navodí komickú atmosféru, ktorá pôsobí rozprávkovým dojmom – žiadneho veľkého násilia sa v tejto hre nedočkáte. Svojím dejom New Super Mario Bros. U žiadnym spôsobom nikoho neprekvapí, je to dej, ktorý tu už bol s malými obmenami už hráčmi mnohokrát prejdený. Dej však nikdy nebol nosným pilierom, na ktorom by bol Mário stavaný. Možno sa dalo niekde v kútiku duše očakávať, že by Nintendo prišlo už s novším príbehom, ale hrateľnosť by to žiadnym spôsobom v konečnom dôsledku neovplyvnilo.

Hra vyzerá prekrásne aj vďaka HD obrazu, ktorý sa u Mária objavuje po prvýkrát. Obraz je ostrý a váš zrak poteší pestrosť, ktorou sa všetky svety vyznačujú. Ocitnete sa aj v území, ktoré je kreslené Van Goghovým štýlom, a ktoré nápadito pripomína jeho dielo Starry Night.

Vaše behanie a skákanie je sprevádzané ambientnou a príjemnou hudbou, ktorá dokonale pasuje do danej atmosféry. Na púšti hrá do pozadia orientálna hudba a v strašidelných domoch zasa hrá "hudbudesná" skrinka, ktorá by pokojne mohla robiť soundtrack hocakému hororu. Hudba je vysokej kvality, je chytľavá a obsahuje typické máriovské zvuky a znelky. Občas aj samotné Koopasne odolajú chytľavým motívom a zatancujú vám do rytmu, čo vám neraz na tvári vyčarí veľký zubatý úškrn. Hudba je síce príjemná a nebezpečne chytľavá, ale po určitom čase sa stane repetitívnou a začne byť, popravde, otravná.

Hrateľnosť

Čo sa týka hrateľnosti, tak v tejto oblasti New Super Mario Bros. U triumfuje. Nintendo s filozo fiou "ak to funguje, nechaj to tak" vsadilo na klasický máriovský model a dostanete presne to, čo by ste od Mária očakávali. Budete behať, skákať, lietať a plávať level po leveli s cieľom prechádzať jednotlivé územia a dostať sa bližšie k Bowserovi. V ceste vám, samozrejme, budú stáť klasickí nepriatelia ako Goombas, Koopas alebo obľúbená korytnačka na obláčiku s udicou Lakitu, ale stretnete aj úplne nových nepriateľov, od lietajúcich veveričiek cez podmorské draky, ktoré vás celý level naháňajú, až po neuveriteľne otravného zlodejského zajačika Nabbita, ktorý zákerne kradne vaše power-upy a musíte ho chytiť v určitom časovom limite.

Power-upy nájdeme väčšinou skryté v zlatých kockách, ktoré po udretí hlavou vylezú von alebo sú vo forme odmeny za úspešne zvládnutie minihry . Okrem klasického červeného hríbika, ktorý urobí z malého Maria veľkého alebo zeleného, ktorý vám dá extra život, nájdeme aj jeden úplne nový, relatívne zriedkavý power-up, takzvaný p-acorn. Ten umožní Máriovi konštantne lietať vo vzduchu a teoreticky môžete celý level preletieť. Samozrejme nesmie chýbať ani Máriov verný spoločník, dinosaurus Yoshi, ktorého môže Mário v hre osedlať a spojazdniť. Na chrbte tohto verného tátoša môžete žrať nepriateľov alebo jednoducho rýchlejšie prebehnúť level. V hre nájdeme aj nové Yoshiho mláďatá, ktoré sa nedajú síce osedlať, ale dajú sa zdvihnúť a prenášať so sebou. Každé mláďa podľa farby poskytuje inú schopnosť. Modrý vytvára bublinky, do ktorých keď sa dostane nepriateľ, bude premenený na zlaté mince alebo nejaký náhodný power-up, ružový Yoshi sa vie nafúknuť a vzlietnuť ako balón, alebo žltý Yoshi osvetľuje tmavé oblasti a oslepuje nepriateľov.

Na svojej ceste oslobodiť Peach budete prechádzať rôznorodými krajinami, od zamrznutých ľadovcov cez púšte až po krajinu skrytú v oblakoch. Samotné levely sú príjemné na pohľad a potešia svojou farebnosťou a rozprávkovým dojmom. Čo sa sveta týka, je skutočne obrovský a ide o svet v pravom slova zmysle, ktorého prejdenie je možné viacerými trasami. V mojom prípade som s radosťou skúšal všetky cesty a na každej ma čakali iné príjemné krajiny so svojimi vlastnými prekvapeniami a prekážkami. Ako je pre Mária už typické, cieľom nie je dostať sa za každú cenu čo najrýchlejšie do cieľa, ale práve naopak, vychutnať si každý jeden svet, nájsť všetky mince a iné skryté tajomstvá.

Ak si niekto myslí, že náročnosť predstavuje prechádzku ružovou záhradou, je na veľkom omyle. Zo začiatku levely poskytujú dostatok power-upov a neposkytujú nejakú výzvu, ale čím ďalej budete napredovať, tým budú levely náročnejšie a dajú zabrať vašej koordinácií pohybov a skokov. V stupňoch náročnosti trafilo Nintendo do čierneho. V kombinácii geniálneho level dizajnu a správnom stupni náročnosti je konečný výsledok taký, že nie je možné, aby sa vám stalo, že ste mali zásadný problém zo životmi, ale taktiež ich nikdy nebudete mať toľko, aby ste ich mohli bezhlavo utrácať. Pri hraní som narazil aj na oblasti, kde môj počet životov začal nebezpečne klesať k nule a len so zatajeným dychom som prechádzal problémové prekážky. To je však viac výnimka ako pravidlo a aj keď narazíte na oblasť, kde konštantne umierate, dostanete možnosť celý level preskočiť.

New Super Mario Bros. U obsahuje aj multiplayer, avšak ten zanecháva pocit nedokončenosti. Jeden alebo viacerí hráči ovládajú postavičky na mape pomocou klasických Wii ovládačov a snažia sa prechádzať spoločne levely. Za tým účelom si môžu rôzne pomáhať alebo naopak robiť si zle, kradnúť si power-upy a zhadzovať sa do priepastí. Jeden hráč ovláda okolie, cez ktoré ostatní prechádzajú pomocou dotykovej obrazovky na Wii U gamepade a vytvára im plošiny na skákanie, ničí nepriateľov a rôznymi inými spôsobmi ovplyvňuje prostredie. Nápad je to pekný a naskytli sa aj epické momenty, kedy som bol zachránený v poslednej sekunde pred pádom do záhuby, avšak skôr či neskôr sa multiplayer zvrtne na "kto z koho", a taktiež sa asi nezaprie dominantná rola hráča, ktorý ovláda gamepad a neodolá tomu, aby vám rôznymi spôsobmi skomplikoval život. Multiplayer je príjemná vložka, avšak poskytne podobný zážitok ako single player, len častokrát doplnený o zákernosť spoluhráčov.

Klasický herný mód je však iba jeden a možnosť, ako sa zabaviť. Pre náročnejších hráčov existuje ešte Challenge Mode, Boost Rush alebo Coin Battle. Challenge Mode poskytuje desiatky výziev na jednotlivé levely, ktoré musíte splniť v časovom limite. Ak si myslíte, že máte plošinovky v malíčku, máte sa na čo tešiť. Challenge mode vás zamestná na hodiny a preskúša vaše reflexy a poláme vám prsty. V Boost Rush budete prebiehať kombinácie určitých levelov s cieľom prejsť ich v čo najlepšom čase. Nejde však o klasický time-attack, pretože kamera sa bude neustále hýbať a čím viac mincí zozbierate, tým rýchlejšie vás bude tlačiť. No a nakoniec môžete vyzvať svojich priateľov do Coin Battle. Tu je cieľ iba jeden – zozbierať viac mincí než vaši sokovia. Mincí bude hojne a o to lepšie sa bude o ne súperiť. Práve tu sa vám budú hodiť zákerné plány voči vašim súperom.

Kvalitná skákačka na Wii U

Mário je hra, ktorá si už dávno vydobila svoje miesto na stupni víťazov a aj na novej konzole od Nintenda si obhajuje svoje miesto ako kráľ videohier. Ťažko sa v nej dajú vypichnúť negatíva. Veď ako aj, keď ide o klasiku, ktorá sa vracia k svojim koreňom, ktoré vôbec ovplyvnili celý herný priemysel? Ide o Mária v klasickom zmysle a poskytne vám presne to, čo by ste od neho očakávali – kvalitnú skákačku, geniálny level dizajn, farebné levely s rozprávkovou tematikou, a to všetko je doplnené príjemnou hudbou a prvýkrát aj s HD obrazom. Poteší všetkých fanúšikov plošinových skákačiek ako aj hráčov, ktorí si chcú oddýchnuť od dynamickejších hier. Hrateľnosť nie je obmedzená vekom, hoci najviac ju ocenia mladší hráči a rodiny pri spoločných večeroch, nakoľko New Super Mario Bros. U neposkytuje hĺbku, náročnosť a na konci rozuzlenie, ktoré môžu náročnejší hráči vyžadovať. Hardcore fanúšikovia si však prídu na svoje, pretože pre tých, ktorí sú posadnutí získaním každej skrytej mince a prejdením všetkých herných módov, New Super Mario Bros. U poskytuje zábavu na desiatky hodín. Nintendo Wii U neprišlo na trh s veľkou paletou hier, avšak New Super Mario Bros. U je určite hra, ktorá vám nesmie chýbať.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
New Super Mario Bros. U
Platforma: Wii U
Žáner: Plošinová skákačka
Výrobca: Nintendo
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

90%
 
Klasika späť k pôvodným koreňom
  Klady
  • hrateľnosť
  • originálny level dizajn
  • správny stupeň náročnosti pre všetky typy hráčov
  • celkový príjemný a oddychový dojem
  Zápory
  • slabší multiplayer
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk