Nintendo Land - Recenzia

 

Nevedno si predstaviť lepšie odštartovanie Wii U na trhu než v pravej Nintendovej atmosfére, plnej klasických herných postavičiek ako Mário, Link, Donkey Kong a iné. Podobne ako jeho predchodca, Nintendo Wii, ktorý prezentoval svoje vlastnosti na Nintendo Sports, aj jeho nový braček chcel ukázať, čoho je schopný jeho nový hardvér. 

A vskutku, Nintendo Land nám prezentuje Wii U potenciál, ktorý môže, pri správnom využití, hráčom poskytnúť nový herný zážitok.

Vítajte v Mii lunaparku!

Celý Nintendo Land je robený v štýle lunaparku, ktorého herný obsah je vo forme minihier. Sprevádzať vás bude od začiatku milý, ale občas otravný robot menom Monita. Už po prvých minútach si začnete želať, aby Monita nahodila tichý mód a pustila vás k samotnej hre, avšak nejako jej nedošlo, že ľudia sa chcú v lunaparku hlavne baviť a nie počúvať inštrukcie. Bude si ďalej brblať svoje. Keď už vám dá konečne Monita voľnosť, ocitnete sa už v celkom zabehnutom lunaparku, kde sa zabávajú Mii-čka, čo sú malé avatary, ktoré vás a iných hráčov predstavujú.

Ešte viac sa váš lunapark zaľudní, keď sa napojíte cez internet na Miiverse. Miiverse je komunita Wii U hráčov, do ktorej sa napojíte cez váš gamepad. Môžete komunikovať, zdieľať obrázky, pochváliť sa vašimi hernými úspechmi alebo sa len virtuálne socializovať s inými hráčmi. Ide o veľmi praktickú a efektívnu funkciu, ktorá spája Wii U hráčov z celého sveta a ktorej funkcie sa rôzne prenášajú do hier. A práve napojenie na Miiverse vie pestro obohatiť váš park o Mii-čka iných hráčov. Tie vám prinesú informácie o ich hráčoch a v priebehu sekúnd budete vidieť na svojej obrazovke malých panáčikov s textovými bublinkami, ako napríklad: „Dnes nemám školu, hurá!“, alebo „Level 2 je príliš ťažký!“. Okrem toho môžete vidieť, ktoré z minihier hrajú iní hráči a aké v nej dosiahli výsledky. Svoj Nintendo Land si budete môcť zosobniť, a to kvantami „odmien“, ktoré dostanete za nahromadené body v minihrách. Ako sa tak budete nintendo landom prechádzať a budete stretávať nové Mii-čka, dostanete pocit, že váš lunapark je plný života.

12 atrakcií vo vašom parku, 12 minihier

Samotné gro Nintendo Landu je však obsiahnuté v 12-tich samostatných minihrách. Každá minihra predstavuje atrakciu vo vašom parku, sú to prerobenia klasických hier od Nintenda, ktoré vám určite budú známe. Preto sa môžete tešiť na vaše obľúbené Nintendo postavy ako Mário, Luigi, Yoshi, Link, Donkey Kong, Metroid... Po vstupe cez tunel do vašej vybratej hry, ktorý je tapetovaný 8-bitovými obrazcami, bude vaše Mii-čko následne odeté do vtipného kostýmu daného sveta a hra sa vám otvorí. A o aké hry teda pôjde? Delia sa na 6 hier, ktoré sú čisto singleplayer. Tri, ktoré si buď môžete zahrať sami, alebo s viacerými hráčmi a tri, ktoré sú čisto pre viacerých hráčov. Multiplayer sa ďalej delí na kooperačný mód alebo na tzv. „súťaživý“ mód, čím sú obsiahnuté hry na rôzne príležitosti a nálady. Chcete si napríklad udobriť priateľku? Tak potom asi bude vhodné si zvoliť The Legend of Zelda: Battle Quest, kde obe vaše Mii-čka budú odeté do klasického Linkovho kostýmu, a spoločne budete prechádzať Hyrule. Každý hráč má inú zbraň a kombinovane ničí nepriateľov. Nečakajte však klasickú Zeldovku. Budete ovládať iba zbrane a kombinácie útokov a zbierať rupees, ale nebudete kontrolovať pohyb. Ten je prednastavený. Každá postava bude mať inú zbraň a bude čisto na vašej tímovej spolupráci, ako ďaleko zájdete. Ak však budete namiesto spolupráce chcieť s priateľmi súperiť, zahrajte si Metroid Blast, kde jeden hráč bude lietať a odstreľovať ostatných zo Samusovej lode, a tí sa ho budú naopak snažiť zostreliť zo zeme s Wii ovládačmi.

Nintendo sa postavilo k tvorbe hier veľmi svedomito. Nielenže sú väčšinou všetky hry veľmi pekne spracované atmosféricky, ale sú najmä originálne. K tomu prispieva najmä asymetrický multiplayer až pre 5-tich hráčov, kde jeden hráč využíva dotykové funkcie touchscreenu na Wii U gamepade, ktorý aj mnohokrát funguje ako druhá, nezávislá obrazovka. Napríklad v Mario Chase (ktorá je mimochodom medzi našimi obľúbenými hrami), musia ostatní hráči chytiť toho, ktorý má práve Wii U gamepad. Nejde však o klasickú naháňačku, nakoľko tento hráč bude vidieť na svojom gamepade mapu a akým smerom sa jeho nepriatelia pohybujú. K tomu ešte dostane 15 sekúnd náskok, aby sa vám mohol skryť. Tým pádom sa vám bude vedieť vyhýbať a skrývať. Váš úspech bude spočívať v komunikácii a taktizovaní spolu s ostatnými.

Hoci ide v podstate o párty hru, Nintendo Land je vhodný aj pre hráčov, ktorí si chcú zahrať sami alebo nemajú poruke práve niekoho na hranie. Pri singleplayer hrách sa budete totiž snažiť prekonať svoje najlepšie skóre alebo čas, ktorý je pri každej hre zaznamenaný a vyhodnotený v porovnaní s vašimi predošlými hrami. Doslova si nás získala hra Takamaru’s Ninja Castle, kde hráte za malého papierového Ninju. Cez touchscreen budete virtuálne hádzať hviezdice a nakláňaním ovládača budete meniť ich let, poprípade kresliť prstom jednotlivé vzorce na špeciálne ninja techniky. Pri tejto hre si presne poviete to zradné: „Ešte jednu hru a končím!”, až si uvedomíte, že už sú 4 hodiny ráno.

Ďalším pozitívnym aspektom je grafika, ktorá je asi najkrajšia, akú sme na Wii U zatiaľ videli. Ide o skutočný HD obraz, ktorý je ostrý a jasný. Pokiaľ vás staré Wii-čko odrádzalo slabou grafikou, tak budú potešení aj náročnejší hráči, lebo naozaj tu z grafického hľadiska nie je čo vytknúť. Spolu s prvotriednou grafikou je vynikajúci aj zvuk, ktorý je kombináciou klasických, 8-bitových zvukov, známych herných zneliek a chytľavých motívov. Inými slovami, vaše zrakové aj zvukové zmysly budú nadmieru potešené.

Na druhej strane, minihrám chýba dej, hĺbka a postavy sú plytké. To nie je prekážka, keď si uvedomíme, že ide vlastne o kolekciu arkádových hier, ale nemusí to byť šálkou kávy pre všetkých, a niektorým hráčom môže chýbať dejový „drive“.

Vynikajúca spoločenská hra

Nintendo Land úspešne naplnilo svoje poslanie a perfektne prezentuje potenciál, ktorý Wii U ponúka. Celková lunaparková atmosféra, kde sa to hemží životom a Mii-čkami, vám poskytne 12 pohodových hier, ktoré sú originálne a poskytnú vám a vašim priateľom hodiny zábavy. Nintendo Land kúpite samostatne za 45 eur, ale ak si kúpite Wii U 32GB verziu, dostanete Nintendo Land pribalené v cene, čo sa určite oplatí. Najviac túto hru oceníte pri spoločných večeroch s priateľmi alebo rodinou, kde budete spolupracovať alebo súperiť, ale najmä sa spoločne baviť a smiať sa. V žiadnom prípade však nejde o hru, ktorá by ostala v iné dni zapadnutá prachom. Práve naopak. Poskytne mnoho zábavy, aj keď si len sami budete chcieť vychutnať niektorú z množstva hier sami. Keďže je Nintendo Land vynikajúco spracované a je k tomu v krásnej HD grafike, nedá sa skonštatovať inak, než tak, že ak máte alebo si plánujete kúpiť Nintendo Wii U, Nintendo Land vám nesmie vo vašej zbierke chýbať.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Nintendo Land
Platforma: Wii U
Žáner: Párty hra
Výrobca: Nintendo
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

85%
 
Vychutnajte si svet Nintenda s priateľmi ako nikdy predtým!
  Klady
  • hrateľnosť
  • grafika a zvuk
  • využitie Miiverse
  • originalita hier
  Zápory
  • arkádové hry nemusia sadnúť všetkým hráčom
  • občasná ľahká náročnosť
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk