Pikmin 3 - Recenzia

 

Návrat Pikminov – malých, smiešnych mimozemšťanov, s kvetinkou na hlave. Prichádzajú v pravý čas, keď Wii U potrebuje rozšíriť svoju škálu kvalitných hier. Hoci sa status tejto hry nedá porovnať s nintendovskými velikánmi, ako napríklad Mario alebo Zelda, postupom času si hráči obľúbili tieto farebné potvorky a séria Pikmin sa stala neodmysliteľnou súčasťou Nintendo kultúry. Preto očakávania a nároky na Pikmin 3 boli o to väčšie a na úvod vám prezradíme, že je sa na čo tešiť.

Kde bolo, tam bolo...

Hneď na začiatku hry sa dozvedáme, že niekde ďaleko vo vesmíre existuje planéta menom Koppai, kde sa miestnej civilizácii vedie veľmi dobre – až tak, že obyvatelia sa tam premnožili a začali im ubúdať zásoby jedla. Preto vyšlú sondy do galaxie, aby našli planéty s dodatočnými zásobami, ktoré by sa dali priniesť späť na Koppai. Všetky sondy sa vracajú s negatívnymi údajmi a všetci už začnú strácať nádej, až na jednu, ktorá donesie správu, na ktorú všetci čakajú – našla sa planéta so zásobami jedla. Ihneď sa tam vyšle trojčlenný záchranný tým, ktorý má tieto jedlá extraktovať a priniesť späť na Koppai. Na konci ich 279 000 svetlo-ročnej cesty sa však niečo pri pristávacom protokole pokazí a všetkých troch členov rozhodí po celej planéte.

Hoci rozmiestnení po celej planéte, všetci našťastie prežili. Buď vy ste veľmi malí, alebo všetko okolo vás je veľmi veľké, každopádne, veľmi rýchlo zistíte, že bez nejakej pomoci sa ďaleko nedostanete. V tom, samozrejme, už prichádzajú na scénu miestni Pikmini, ktorých si hneď spriatelíte, a ktorí vám so všetkým „mileradi“ vypomôžu. A tak začne vaša cesta za hľadaním vašich stratených kolegov a zároveň zbieraním ovocia, ktoré predstavuje potravu nielen pre vašu planétu, ale aj zdroj obživy pre vás.

Pikmini sa vrátili! A sú milší ako hocikedy predtým!

Pokiaľ ste ešte nemali tú česť sa s Pikminmi stretnúť, tak vám ich troška predstavíme. Pikmini sú malí mimozemšťania, ale zabudnite na stereotyp zelený mužíček s veľkými okrúhlymi očami. Pikmini sú „mrňaví“, stoja na malinkých tenkých nožičkách, z hláv im rastú kvetinky a vyskytujú sa v rôznych farbách. Okrem klasických červených, modrých, žltých, bielych a fialových Pikminov, ktorí boli už v predošlých hrách, sú v Pikmin 3 dva úplne nové typy – kameňoví Pikmini, ktorí sú tvrdí a ľahko rozbíjajú pevné povrchy a okrídlení Pikmini, ktorí vedia preletieť cez prekážky. Pochopiteľne, každý typ je vhodný na iné úlohy a čaro je, ak správne Pikminov nakombinujete.

Prvý krok je, samozrejme, Pikminov nájsť a vytvoriť si z nich svoju légiu. To je pomerne jednoduché, pretože od začiatku sú vám nejakí pridelení a za každú Pikminorodú kvetinku alebo zabitého nepriateľa, ktorého prinesiete k Pikminovskej rakete menom Cibuľa, začnú nejakí noví Pikmini rásť zo zeme, ktorých len vytrhnete ako burinu von a šup – máte nových členov. To sa však nedá povedať o snahe udržať ich pri živote. Hoci Pikmini za vami verne vždy behajú, až príliš často sa niekde zaseknú alebo horšie, popadajú do vody a všetci sa utopia. Toto sú situácie, ktoré sa vám budú stávať častejšie než by ste chceli a bude to otravné, pretože čím dlhšie určitých Pikminov máte, tým su rýchlejší, pracujú efektívnejšie a kvetinky na ich hlave sú viacej vyrastené.

Pikmin 3, podobne ako aj jeho predošlé časti, je hra, ktorá je celá založená na mikromanažmente. Budete chodiť po mape a Pikmini budú chodiť za vami ako poslušné kačičky. Pomocou veľkého kursoru na vašej obrazovke, ktorý sa relatívne dobre ovláda, budete Pikminov k sebe volať, hádzať ich na nepriateľov a prideľovať im jednotlivé úlohy. Narazíte na veľkú zábranu? Nevadí – červení pikmini ju prebijú hlavami. Potrebujete niečo získať z vysokého kopca? Žltí Pikmini vedia skákať obzvlášť vysoko. Alebo potrebujete rozbiť ochrannú kôru nepriateľa? Noví, kameňoví Pikmini sú na to ako stvorení. Ak si ale myslíte, že to znie jednoducho, tak predstavte si manažovanie sto malých farebných potvor. Až nájdete svojich ostatných členov posádky, budete medzi nich musieť deliť úlohy aj vašich nazbieraných Pikminov na tretiny a pendlovať medzi nimi, čo niekedy bude vyžadovať riadne plánovanie a pozornosť.

Pri plnení vašich misií musíte dbať aj na čas, ktorý je pre každý deň limitovaný. Levely sa dajú skončiť na viackrát s tým, že niektoré levely sa inak ani nebudú dať dokončiť. Vždy, keď nejaký level ukončíte a neskôr sa doňho vrátite, všetko nájdete tak, ako ste to nechali. To znamená, že budete môcť pokračovať tam, kde ste skončili. Musíte však dbať aj na svoju potravu, pretože každý deň vás bude stáť nejaké porcie ovocia, ktoré budete nachádzať po svete. Našťastie, nájdete týchto zásob pomerne dosť a nebudete mať o ne núdzu, aj keď budete prechádzať niektoré levely na viackrát.

Okrem hlavného príbehu budete môcť hrať aj misie, ktoré sú zamerané práve na plnenie konkrétnych úloh alebo ničenie nepriateľov, čo preskúša všetky vaše Pikminovské schopnosti. Tieto môžete hrať spolu s ďalším hráčom, čo vždy prináša kopec zábavy, avšak nastávajú momenty, keď si váš spoluhráč pokradne všetkých Pikminov a vám neostane ani jeden. Veľmi špecifických módom viacerých hráčov je tzv. Bingo Battle, kde hráte proti inému hráčovi. Budete zbierať alebo ničiť to, čo máte na vašej Bingo kartičke, a keď sa vám to podarí, odškrtnete tým dané políčko, až kým jeden z vás nevyhrá. Bohužiaľ, podstatne chýba hra viacerých hráčov cez internet.

Krásny, farebný svet

Hneď po spustení Pikmin 3 sa vám otvorí krásny a farebný svet a tento pretrvá po celú hru. Daná atmosféra vás doslova vcucne do svojho farebného a rozprávkového sveta. Okrem toho sa tvorcovia nádherne vyhrali s dizajnom a množstvom potvor a príšer, a najmä bossmi, mohli by sme povedať, že ide tu dokonca o umelecké diela. Práve detaily, ktoré budete stále nachádzať po svojej púti a nové výzvy a prekvapenia, ktoré sú roztrúsené po každom leveli, vás budú držať pri obrazovke a čas bude letieť rýchlejšie než by ste chceli. Spolu s kvalitnou grafikou je výborná aj hudba, ktorá bude dopĺňať rozprávkovú atmosféru. Dovolíme si tvrdiť, že po audivizuálnej stránke je Pikmin 3 asi to najkrajšie, čo zatiaľ na Wii U vyšlo.

Verdikt

Stovky malých a zlatých Pikminov v nádherne nadizajnovanom svete poskytujú hodiny zábavy, ktorú ocenia mladší či starší, hardcore či rekreační hráči. Od začiatku po celý čas sa budete široko usmievať a originálna, no najmä návyková povaha hry vás udrží pri obrazovke dlhý čas. Kombinácia stratégie, mikromanažmentu a objavovania funguje vynikajúco a tento magický svet, ako aj osud hlavných hrdinov a v neposlednej rade aj Pikminov, vás nenechajú ľahostajných. Pikmini sa dnes už zaraďujú medzi ikony Nintenda a Pikmin 3 opäť obhajuje ich populárny status. Ide zatiaľ o jednu z najkvalitnejších hier na Wii U, a pokiaľ túto konzolu vlastníte, dlho nerozmýšľajte a hneď si ich zaobstarajte.


Informácie o hre

Game Cover
Pikmin 3
Platforma: Wii U
Žáner: Real-time strategy
Výrobca: Nintendo EAD Group No. 4   
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

90%
 
Pikmini sú späť v akcii a opäť ide o kvalitnú real-time stratégiu, ktorá vás vtiahne do svojho farebného sveta
  Klady
  • originalita
  • vynikajúca hrateľnosť
  • nádherná grafika a zvuk
  Zápory
  • chýba multiplayer cez internet
  • Pikmini sa niekedy sami stratia alebo zaseknú
korekcia: Peťka Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk