Game & Wario - Recenzia

 

Séria minihier WarioWare si od svojho vydania v roku 2003 vybudovala vlastné renomé ako samostatná „značka“ pod Nintendom. Známe svojimi abstraktnými, až podivnými, no humornými minihrami, ktoré trvali len zopár sekúnd, sa preslávili práve svojou originalitou, humorom a nostalgiou, pre ktorú sa práve mnohí hráči vracali k tomuto žánru. Game & Wario je prvým pokračovaním série WarioWare na Wii U – obháji svoje meno?

Podobne ako to bolo aj vo zvyšku WarioWare, aj tu ide o sériu minihier. Ak čakáte, že v hre budete hrať za klasické nintendovské postavy alebo minimálne za Waria, ako by ste sa mohli oprávnene podľa názvu domnievať, tak nedočkáte sa. Bohužiaľ, Wario sa objaví iba v úvodnom intre, kde sa rozhodne so svojím tímom dizajnovať minihry a... to je všetko. Je to veľká škoda, lebo Nintendo má svoju hlavnú kartu, množstvo postáv, ktoré za roky hráčom prirástli k srdciam. Tu to tak, nanešťastie, nie je a v hre, okrem názvu, nie je žiaden Wario ani Mario, Luigi, Peach... Na úplnu škodu by to určite nebolo, pretože postavy v hre sú celkom originálne a koniec koncov na samotnej hrateľnosti by to až taký dopad nemuselo mať.

Wario a jeho tím sa však mali pri dizajne viac snažiť, pretože hoci sú obsiahnuté minihry väčšinou hrateľné a relatívne aj originálne, žiadnym spôsobom na seba nenadväzujú a vôbec nebudete mať žiadny dôvod na ich opakované hranie. Aby ste sa postupne prebili k tým najlepším hrám, musíte zo začiatku odohrať tie najnudnejšie na uspokojivej úrovni, čo je väčšinou až nudnou povinnosťou a menej trpezliví hráči sa cez túto bariéru asi ani neprenesú. A o aké hry teda pôjde? Budú tam klasické hry na mierenie s Wii U gamepadom, skákačky, poprípade budete musieť po mape jazdiť autíčkom a brániť mimozemšťanom pri unesení rôznych osôb a objektov. Hádam najoriginálnejšia je hra s názvom „Gamer“, kde hráte za mladého hráča, ktorý už ma po večierke a len tajne chce hrať svoj handheld pod perinou. Vašu pozornosť budete musieť striedať medzi gamepadom, kde musíte danú hru hrať a zároveň aj obrazovkou, na ktorej vidíte, či sa blíži váš rodič, aby vás skontroloval a vy sa budete musieť tváriť, že spíte. Štipka nostalgie, ako aj celkom zaujímavý koncept robí túto hru skutočne zábavnou, avšak to je, bohužiaľ, skôr rarita a zvyšné hry také zábavné nie sú.

Hier pre jedného hráča je dvanásť a štyri sú multiplayerové. Nič sa nedá robiť, ani vo viacerých hráčoch nejde o nejakú špeciálnu zábavu. Hoci sú hry rôznorodé, iba drvivá menšina je dostatočne zábavná na to, aby ste ich hrali viac ako jedenkrát. A práve v tejto priemernosti leží kameň úrazu. 

Tak isto ako aj samotná hrateľnosť, ani grafické spracovanie nie je ničím zaujímavé. Hoci má séria WarioWare komiksovú a humornú atmosféru, nemé scény, ktoré sú tvorené 2d postavičkami, by sa hodili možno na Nintendo 3ds, ale na Wii U jednoducho nepôsobia dobre. To sa však nedá povedať o chytrom využití gamepadu. Hoci je dosť veľký a ťažký na konštantné manévrovanie a otáčanie, tak je využitý na maximum a budete ho používať ako fotoaparát, handheld systém, volant, luk, mapu a iné.

Verdikt

Hoci z Game & Wario sršia pokusy o inovatívne minihry, len zopár hier je skutočne zábavných a ostatné si, pri najlepšom, zahráte len raz. Wii U svojím spracovaním predstavuje ideálnu konzolu na minihry, avšak Game & Wario značí absolútny priemer, ktorý sa silnejšej konkurencii v danej oblasti ťažko vyrovná, hoci lovci vysokého skóre, ktorí sa nezastavia pred žiadnou výzvou, si v tom môžu prísť na svoje.

Informácie o hre

Game Cover
Game & Wario
Platforma: Wii U
Žáner: Séria minihier
Výrobca: Nintendo SPD, Intelligent Systems
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest
Zaujala vás táto hra? Dohodnite si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

50%
 
Wario sa rozhodol dizajnovať minihry, avšak mal by sa viac posnažiť
  Klady
  • niektoré hry sú inovatívne
  • výborné využitie gamepadu
  Zápory
  • väčšina hier sú priemerné a nezáživné
  • slabá prezentácia
  • chýba motivácia
korekcia: Peťka Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk