New Super Luigi U - Recenzia

 

Nintendo oslavuje tzv. Rok Luigiho (Year of the Luigi), ako 30. výročie Mariovho zelenšieho brata. Ako najlepšie osláviť výročie Luigiho, než postaviť ho do centra diania a venovať jednu hru priamo nemu? A tak sa z názvu New Super Mario Bros U. vyčiarkli slová „Mario Bros“, vložilo sa tam Luigiho meno a voilá – máme nové DLC, New Super Luigi U.

Oprávnene sa možno pýtate, čo chce Mariov brat, v už aj tak veľmi vydarenej hre, meniť? Nuž, odpoveďou je, že veľa, nakoľko New Super Luigi U sa odohráva v úplne inej dimenzii. Úž v úvodnom intre zistíte, že všetko sa podobá na svojho predchodcu, len Mario nikde nie je prítomný a je nahradený Luigim. To sa netýka iba intra, ale aj samotných levelov, ktoré si zachovali svoj charakter, ale bol podstatne pozmenený ich prechod, ktorý vás má udržať na špičkách. 

Hoci ide o klasickú Mariovskú (alebo v tomto prípade Luigiovskú) skákačku, New Super Luigi U sa snaží poskytnúť hráčom, ktorí už New Super Mario Bros prešli, nové výzvy. Prvá zmena, ktorú si všimnete je, že každý jeden level začína varovnou zvučkou, ktorá hlási, že máte už len minútu a pol do skončenia levelu. Hoci sa väčšina levelov dá v tomto limite pokojne skončiť, vytvorí to na vašu mentalitu nátlak a budete mať neustále pocit, že sa musíte dostať do cieľa čo najskôr. Levely boli skrátene, ale o to sú ťažšie na prechod a už od začiatku budú menej pozorní hráči potrestaní za „zbrknuté“ hranie, pretože prekážky a pasce sú na každom kroku a sú rozložené veľmi zradne.

Najväčšou zmenou, ktorá vás mnohokrát zradí, je samotný Luigi, ktorý má úplne odlišné ovládanie než jeho červený brat. Pri ostrých otočkách sa Luigi šmýka ďalej a dokáže vyššie a dlhšie skákať a plachtiť vo vzduchu. Toto všetko sú zmeny, ktoré vás po rokoch a rokoch hrania za Maria pekne prekvapia a dodajú New Super Luigi U nový rozmer. Ako čerešnička na torte, je v každom leveli skrytá nejaká podobizeň Luigiho. Hoci ide o čisto zábavnú vec, tak nájsť každú jeho podobizeň dá zabrať, najmä keď na vás bude neustále tlačiť čas. 

Okrem Luigiho je v hre hrateľný aj zajačik Nabbit. Nabbit je imúnny voči útokom nepriateľov, ale na druhú stranu nemôže zbierať power-ups. Stále však môže spadnúť do priepastí a tak zahynúť. Power-ups, ktoré by normálne dostal, budú na konci levelu premenené na zelené hríbiky, ktoré vám dajú život. 

Zmien je viac než dosť a prechod skrátenými levelmi, hoci nie je jednoduchý, je nastavený tak, aby šikovným hráčom nespôsoboval problémy. Najväčšou prekážkou tu budete vy sami a pôjde len o vás, aký cieľ si dáte – či už to bude zbieranie zlatých mincí, skončiť v čo najlepšom čase alebo jednoducho prežiť a dobehnúť do cieľa. 

Verdikt

New Super Luigi U prišiel, aby pozmenil pôvodné Super Mario Bros a konečný výsledok je viac remix ako nová samostatná hra. To je ale v poriadku, pretože ak ste si mysleli, že máte „skákačkový“ žáner už v malíčku, Luigi vás presvedčí o opaku. Pokiaľ ste už klasické New Super Mario Bros prešli, tak Luigi vám túto hru rozšíri o novú úroveň, a keď máte radi výzvy, určite nebudete túto kúpu ľutovať.

Informácie o hre

Game Cover
New Super Luigi U
Platforma: Wii U
Žáner: Plošinová skákačka
Výrobca: Nintendo
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

80%
 
Luigi je konečne v centre diania a poskytuje nové výzvy, ktoré vás udržia na špičkách
  Klady
  • nové výzvy
  • zaujímavé zmeny oproti pôvodnej hre
  Zápory
  • nezmenený príbeh
korekcia: Peťka Hladíková
 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk