Cloudberry Kingdom - Recenzia

 

Skákačkové žánre sa stále držia na čele obľúbenosti aj v modernej hernej ére a to z pochopiteľných dôvodov. Vystupujú v nich zaujímavé postavy, je tam dej a princíp je jednoduchý: dostať sa z bodu A do bodu B, bez umretia. Dodnes patria hry ako Super Mario Bros., Donkey Kong alebo Rayman stále medzi najobľúbenejšie. Cloudberry Kingdom je úplne klasická skákačka, ktorá má jednoduchú štruktúru – dostaňte svojho hrdinu na koniec každého levelu. Môže byť snáď niečo jednoduchšie? No, veď čítajte ďalej.

Cloudberry Kingdom, teda v preklade Moruškové Kráľovstvo, znie celkom príjemne. Asi si predstavujete krásne farebné levely, cez ktoré sa hravo preskáčete, na konci zachránite princeznú, jedna z tých hier, ktorú raz prejdete a potom ju odložíte na poličku, však? Nuž, mýlite sa. Cloudberry Kingdom je naopak zákerná hra, ktorá sa vám bude snažiť vygenerovať levely, príslušné vašim schopnostiam a tie môžu spočívať od pár priepastí a prekážok až po skoro nemožné levely, kde oneskorené reakcie, čo len o stotinu sekundy, vás budú stáť život. 

Možno sa pýtate, čo to znamená, že hra vám levely vygeneruje. Vývojári z Pwnee Studios vyvinuli algoritmus, na základe ktorého sa levely generujú priamo v hre, čiže žiaden level nebudete hrať dvakrát, hoci vaše obľúbené si môžete uložiť a neskôr ukázať vašim priateľom. Levely môžu mať rôzne prekážky, ktoré si môžete prednastaviť alebo necháte hru, aby generovala levely tak, ako sama uzná za vhodné. Zabudnite na klasické goombas, ktoré sa k vám blížia korytnačím tempom alebo lietajúce ohnivé gule, ktorým sa musíte vyhýbať. V Cloudberry Kingdom sa budete vyhýbať laserom, ozubeným kolesám, rôznym ohnivým prekážkam, budete skákať po pohyblivých plošinách, z ktorých na vás budú strieľať ostne. Niekedy budete pripútaní k obrovskému kameňu a budete sa musieť kotúľať, čo vám úplne zmení ovládanie, inokedy budete mať na sebe pripútaní jetpack a inokedy budete musieť levely preskákať na skákajúcom koníkovi. Prekážok a výziev je viac než dosť a vždy v takých kombináciách, aby riadne preskúšali vaše schopnosti.

V hre, samozrejme, nemôže chýbať príbehový mód, v ktorom budete zachraňovať princeznú. Hlasy tam nahovoril Kevin Sorbo, ktorého si možno pamätáte z televízneho seriálu Herkules. Hoci je príbehový mód zábavný, dej je tu v pozadí a v podstate budete len prechádzať prednastavenými levelmi. Keď už vás dej omrzí, môžete si zvoliť buď arkádový mód, alebo free play. V arkádovom móde si môžete vybrať z troch iných typov hier, či už na čas, alebo na životy, pochopiteľne, vždy s náhodne vygenerovanými levelmi. Vo free play móde budete jednoducho prechádzať levelmi, kde si môžete prednastaviť a určiť, aké prekážky chcete mať v hre a môžete sa snažiť tieto prekážky pokoriť.

Jednotlivé levely sú až prekvapivo krátke a tie jednoduchšie vám zoberú na prejdenie približne päť sekúnd a rovno vhupnete do druhého. V tom práve spočíva čaro Cloudberry Kingdom, pretože hoci sú krátke, sú obzvlášť namáhavé a na každý level budete musieť zvoliť nový prístup. Úplne inak prejdete level, kde máte na sebe jetpack, ako keď vás bude naháňať stena s ostňami. Hoci sa stanú jednotlivé levely časom predvídateľné, ich namáhavosť vás bude nútiť nepriznať prehru a budete stále chcieť jednotlivé levely prechádzať. Pri recenzovaní tejto hry sme natrafili na pasáže, pri ktorých sme boli presvedčení, že daný level nie je fyzicky možné dokončiť. Keď sa dostanete do takejto pasáže, môžete si za nejaké drobné peniažky, ktoré v hre zbierate, zaplatiť a hra vám názorne ukáže nie len ideálnu trasu, ale aj vám prakticky zobrazí ako ňou prejsť. 

Levely sú farebné a budete prechádzať rôznymi krajinami, vždy v sprievode výborného Drum n Bassového soundtracku. V takzvanej továrni na hrdinov si budete môcť vytvoriť svojho hrdinu, s ktorým budete prechádzať zákernými zákutiami tohto kráľovstva, ale čo hre zásadne chýba, je nejaký motív. Ide len o druhotnú záležitosť, pretože samotnú hrateľnosť to neovplyvňuje, ale kebyže boli levely sprevádzané motívom a dejom, hra by nepôsobila tak arkádovo. V hre je aj lokálny multilplayer, ale ten potrebuje podstatne dotiahnuť, pretože ide o to isté, čo v hre jedného hráča, len vás tam skáče naraz viac a musíte sa zosynchronizovať, pretože niektoré plošiny po dotyku hneď padnú a zaostalí hráči budú takto umierať. Žiadnym spôsobom nie je multiplayer nudný a dobre sa pri tom s priateľmi zasmejete, avšak ide o rovnaký zážitok ako v hre jedného hráča. 

Verdikt

Cloudberry Kingdom je plošinová skákačka, ktorá sa snaží obťažnosť postaviť až do extrémnych úrovní. Určovať si ju budete vy sami, pretože čím budete lepší, tým sa budú levely automaticky generovať na náročnejšie. Originálny koncept sústavného generovania levelov sa však stane časom predvídateľným a story mód je podstatne nevyvinutý. To však nič, v konečnom dôsledku, nemení na tom, že Cloudberry Kingdom je vynikajúca hra, ktorá je určená pre široké publikum – či už pre rekreačných hráčov, ktorí si chcú pri hre len oddýchnuť, či extrémnych sadistov, ktorí sa nezastavia ani pri najextrémnejších leveloch. Malé nedostatky snáď budú odstránené v najbližšom rozšírení. Nech už máte konzolu, PC či Mac, Cloudberry Kingdom by ste si určite mali vyskúšať, pretože má potenciál zmeniť vaše chápanie plošinového žánru.

Informácie o hre

Game Cover
Cloudberry Kingdom
Platforma: Wii U (dostupné aj na Xbox 360, PS3, PlayStation Vita, Mac OS, Windows)
Žáner: Plošinová skákačka
Výrobca: Pwnee Studios
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest

Naše hodnotenie

80%
 
Sadistická 2d skákačka, ktorá preskúša vaše reflexy a nervy
  Klady
  • obťažnosť môže byť jednoduchá až neuveriteľne vysoká
  • hra generuje náhodne levely
  • výborný Drum n Bass-ový soundtrack
  • originalita 
  Zápory
  • iba lokálny multiplayer
  • hre chýba motív a dej
  • levely sa stanú predvídateľnými
korekcia: Peťka Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk