The Wonderful 101 - Recenzia

 

Čo potrebuje svet, keď je pod útokom mimogalaktického nepriateľa? Svet potrebuje hrdinu. Alebo rovno 101 hrdinov. Veď čím viac, tým lepšie, nie? V tejto hre budete totiž ovládať naraz až 100 hrdinov (101.-vým ste vy), čo znamená veľa akcie na vašej obrazovke. Platinum Games, vývojár, ktorý má pod značkou Bayonetta, Bayonetta 2 či Metal Gear Rising Revengeance prináša túto Wii U exkluzivitu v pravý čas, keď sa Wii U pomaly začína topiť v nedostatku kvalitných hier. Dokáže týchto 101 hrdinov pomôcť Wii U-čku?

Predošlé hry od Platinum Games sa vyznačovali rýchlou a zbesilou akciou, typickým japonským elektro-soundtrackom a tak trocha „ujetým“ dejom. A presne toto vás čaká vo Wonderful 101. Ide o dynamickú hru, v ktorej je stále čo robiť a treba to robiť rýchlo a presne, pretože najmenšie omyly sú hneď potrestané. Hádam ste si nemysleli, že ovládať 101 hrdinov bude prechod ružovou záhradou?

Podobne ako v Pikmin, aj tu budete mať pohľad z hora a ovládať všetkých ako jednu veľkú skupinu a budete mať na nich strategický pohľad z vrchu. Skutočná výzva však spočíva v správnom využití schopností jednotlivých hrdinov. Samotní hrdinovia sú sami o sebe slabí, ale môžu verbovať náhodných občanov do svojej skupiny a skrz takzvané unite-morphs môžu vytvárať gigantické objekty, ktoré si už vyžadujú rešpekt aj od najväčších mechanických obrov. Svoju skupinu môžete premeniť na obrovský meč, mechanickú obriu ruku či pištoľ. Znie vám to celé totálne „ujeto“? Nuž, ono to vlastne „ujeté“ aj má byť a celá hra pôsobí ako mix Pikmin, Power Rangers, Godzilla a Transformers. Jedným slovom – Japonci.

Každý príbeh musí mať svojich hrdinov a tých, samozrejme, nemôže byť všetkých 101 členov. Tu je to hŕstka super hrdinov, ktorí vedú ostatných. Ide o extrémne stereotypy, ktoré sú pritiahnuté za vlasy. Máme tú idylického Úžasného Červeného, ktorý je vlastne nováčikom. V civile pôsobí ako nenápadný učiteľ a všetko v hre komentuje ako v sobotňajších seriáloch s nadmerným optimizmom. Ďalej je tu napríklad Úžasný Zelený, ktorý je stereotypný Francúz so svojím prízvukom, ktorý nevie odolať sladkému, čo sa aj odráža na jeho fyzickom stave a stále prítomnom vrecku s bonbónmi a ešte môžeme spomenúť prsnatú Úžasnú Ružovú, ktorá všetko rieši bičom. Dokopy je hlavných hrdinov sedem, každý so svojou povahou, farbou a unikátnymi vlastnosťami, ktoré budete musieť vedieť správne kombinovať, aby ste dokázali obstáť náporu nepriateľov.

A na čo vlastne potrebujeme 101 hrdinov? Na svet útočí flotila mimozemských cyborgov menom Gethjerk a je, samozrejme, na vás, aby ste tomu zabránili. Tajomstvom úspechu je využitie rôznych transformácií už spomínaných unite-morphs, ku ktorým využívate svoju skupinu. Čím väčšiu skupinu využijete na tvorbu daného morphu, tým bude silnejší. Čaro a zároveň aj kameň úrazu však spočíva v tvorbe týchto morphov. Tie sa totiž robia kreslením jednotlivých vzorcov na touchpade. Prvé sú v podstate jednoduché, od rovnej čiary alebo kruhu, avšak viac komplikované vzorce si vyžadujú tréning a trpezlivosť, čo v hektických bitkách nie je vždy luxus, ktorý si môžete dovoliť. Ešte viac vás môže iritovať to, že tvar alebo vzorec, ktorý chcete nakresliť, musí byť nakreslený priam dokonale, inak vám ho hra nezaregistruje. Miera omylu je veľmi nízka a každá nepresnosť je potrestaná, keďže na obrazovke sa väčšinou deje toľko vecí naraz, že nevydarený morph môže znamenať rozdiel medzi zlatou medailou a prehratým levelom. 

Už od prvého momentu hrania sa na obrazovke bude diať toho príliš veľa a príliš rýchlo. Určite to nie je na škodu, ale bude sa to všetko diať skôr než budete vôbec vedieť, čo máte robiť a k tomuto chaosu pridáva aj chýbajúci tutoriál. Priebojnejší hráči sa naučia čo a ako systémom omylov, avšak tí menej trpezliví budú mať sto chutí tým tresnúť. Spravili by však chybu, pretože približne po dvoch hodinách vám to magicky klapne a to, čo sa vám zo začiatku zdalo ako nepochopiteľné ovládanie, vám príde úplne prirodzené a hru si budete môcť už pokojne vychutnať. 

Svetlými miestami sú bitky s bossmi, ktorých je v hre nespočetne a trvajú až dvadsať minút. Tam sa preveria všetky vaše taktické a bojové schopnosti. Keď práve nebudete bojovať, hra sa vám môže zdať niekedy veľmi strohá až nudná. Našťastie je týchto momentov menej ako tých akčných, a aj občasné bugy nebudú v takej miere, aby vás odstrašili od hrania. 

Vizuálne je hra zjavne robená v japonskom štýle. Všetko sa leskne, všade sú výbuchy a nepriatelia budú lietajúce pyramídy, tanky, obrovskí lietajúci roboti. Dôraz na detaily sa nerobil, ale to nevadí, pretože všetko je tu o akcii a tej sa nabažíte až-až.

V hre je prítomný aj multiplayer, avšak ten je oproti single-playeru slabý odvar skutočného potenciálu tejto hry, ktorá spočíva v odľahčenom deji, vtipných „hláškach“ a najmä nekončiacej akcii. 

Verdikt

Platinum Games si obhájili svoje meno ako tvorcovia japonských akcií a Wonderful 101 nie je žiadnou výnimkou. Táto hra je plná výziev a na omyly nebudete mať veľa priestoru, ale nie do takej miery, aby vás to začalo frustrovať. Celá hra je  trocha pritiahnutá za vlasy, cez dej, postavy až po humorné dialógy, ale v tom spočíva jej čaro. Bitky sú zábavné a o tom to celé je. Bohužiaľ, ľahšie grafické spracovanie, občasné bugy a najmä zo začiatku komplikované ovládanie, ktoré často dobre nereaguje, uberá tejto hre z výsledného bodovania, ale inak ide o kvalitnú akciu, ktorú vám odporúčame si zahrať.

Informácie o hre

Game Cover
The Wonderful 101
Platforma: Wii U
Žáner: akcia
Výrobca: Platinum Games
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

75%
 
Divoká japonská akcia, v ktorej sa stále niečo deje
  Klady
  • humor
  • vynikajúci bojový systém
  • originálny koncept
  • náročnosť
  • bossovia
  Zápory
  • veľmi chýba tutoriál
  • občasné bugy
  • niekedy dobre nereaguje touchpad
korekcia: Petra Hladíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk