Donkey Kong Country: Tropical Freeze - Recenzia

 

Wii U postupne a isto stavia na herné klasiky, ktoré boli vždy najsilnejšou stránkou Nintenda. Mali sme tu už Mária, Legend of Zelda, Pikminov... Donkey Kong na seba nenechal dlho čakať a prišiel aj on. Ikonická gorila v červenej kravate bola vždy zárukou kvalitnej plošinovej skákačky. Môže návrat najznámejšej gorily zachrániť Wii U, ktoré práve neprežíva najlepšie časy?

Málo ľudí vie, že Donkey Kong je taký starý ako samotný legendárny Mário, popri ktorom musel Donkey Kong vždy hrať iba druhé husle. Spočiatku hral iba zlú gorilu, ktorá na Mária hádzala sudy a snažil sa mu zabrániť zachrániť princeznú. Časom však nabral vlastnú osobnosť vyvinul sa do samostatnej postavy vo vlastnom svete. V roku 1994 vyšiel Donkey Kong Country na Super Nintendo, ktoré odštartovalo jeho úspešnú kariéru. Odvtedy sa vypracoval do klubu ikonických postavičiek Nintenda. Preto bolo len otázkou času, kedy zavíta aj na Wii U.

Tropical Freeze sa otvára typickým Kongovským humorom. Donkey Kong oslavuje aj s Crankym, Dixie a Diddym svoje narodeniny na svojom exotickom ostrovčeku, až kým sviečku na Donkeyho torte nezahasí snehová vločka, ktorá do daného exotického prostredia zďaleka nepatrí. Na to sa k ostrovu priblíži flotila ľadových zvierat nazývaných Snomádi, oblečených do vikingských kostýmov. Prinesú so sebou ľadové počasie, ktoré v priebehu pár sekúnd ovládne aj Donkeyho ostrov. Vzápätí silný vietor odfúkne Kongovcov preč, čím sa začína ich nové dobrodružstvo.

Séria Donkey Kong bola vždy synonymom kvalitných skákačiek a Tropical Freeze ostal verný tomuto žánru. V zásade stále platí to isté, čo pri všetkých skákačkách. Dostaňte sa z bodu A do bodu B bez toho, aby ste prišli o vaše životy/aby ste padli do svojej záhuby. Toto je však ťažšie, než sa vám môže na prvý pohľad zdať. Ako staré školy v skákačkových žánroch a najmä ako starí Donkey Kong veteráni sme sa pri Tropical Freeze na začiatku pohodlne opreli a popíjali čajík. Hra nás však z tohto stavu veľmi rýchlo vykopla a už po prvom leveli sme ostali nalepení na televízore a naše zmysli a reflexy boli vyhrotené na maximum. Tropical Freeze totiž nie je vaša štandardná skákačka, ktorú by klasici nazvali „lážo-plážo“. Práve naopak, od začiatku sú na každom rohu skryté „enviromentálne kúlehy“ a nástrahy, ktoré vám raz-dva zhodia všetky vaše životy na nulu. So sklopenými ušami musíme pokorne priznať, že na nule sme sa ocitli viackrát, než nám naša hráčska hrdosť dovolí priznať a Funky Kong sa musel vždy milosrdne objaviť, aby nám doplnil červené balóniky, ktoré sme na rôznych úskaliach stále strácali. Skutočnými čerešničkami sú bossovia, ktorí sú originálne dizajnovaní a dajú vám zabrať. Občas ide o skutočnú výzvu, pri ktorej sa neraz riadne zapotíte a budete si lámať prsty pri správnom časovaní vašich pohybov.

Zo začiatku sme náš neúspech pripisovali nie moc dobrému ovládaniu, ktorým Tropical Freeze trpel. Wii U controller nám dobre nereagoval a jednoducho povedané, trvalo nám, kým sme si na ovládanie zvykli. Po hodine to už išlo lepšie a nakoniec sme s tým vôbec nemali problém.

Tropical Freeze, rovnako ako aj predošlé Donkey Kong hry, má však omnoho širší záber než len klasické prejdenie levelu od začiatku po koniec. Hoci už aj to samotné vám dá dostatočne zabrať, nič vám nedá taký dobrý pocit ako preskúmavanie skrytých zákutí a ich pokladov, ktorých je v každom leveli habadej. A práve takéto skúmanie a riskovanie je patrične odmeňované. Prejdenie nebezpečných oblastí sa vám oplatí, pretože práve tam budú skryté písmenká (K-O-N-G), zlaté mince, za ktoré si budete môcť kupovať vybavenie do ďalších levelov a niekedy dokonca otvoríte tajné jaskyne plné zlata.

Hlavnou postavou v Tropical Freeze je (prekvapivo) Donkey Kong, ale po boku má svoju rodinu a priateľov. Medzi hrateľné postavy ďalej patrí Donkeyho cinický dedko Cranky, Donkeyho parťák Diddy a jeho priateľka Dixie, každý so svojimi unikátnymi schopnosťami, ktoré vám pomôžu prechádzať úrovne. Skutočný zážitok dosiahnete, keď si zahráte multiplayer s kamarátom. V ňom môžete svoje schopnosti navzájom dopĺňať a celý váš úspech alebo neúspech bude záležať na vzájomnej spolupráci. Iste, nie je to nič revolučné, ale Tropical Freeze v tomto poskytuje výborný multiplayerový zážitok.

Kto už Donkeyho Konga niekedy hral, tak vie, že celá hra je vedená v nevinnom a vtipnom duchu. Inak tomu nie je ani tu a celkovému rozprávkovému dojmu pridáva pestrý level dizajn, ktorý sa vás bude snažiť každým svetom vždy nejako prekvapiť. Vývojári sa nechali inšpirovať a bez toho, aby sme vám prezrádzali hocaké spoilery, vám povieme len toľko, že váš zrak bude nasýtený pestrými farbami a zaujímavým level dizajnom s interaktívnym okolím, ktoré sa môže stať vaším priateľom alebo aj vašou záhubou. K tomu, samozrejme, nechýba ani výborný soundtrack, ktorý dopĺňa celkový vynikajúci audiovizuálny zážitok, ktorý v hre nájdete.

Verdikt

Bolo len otázkou času, kedy Donkey Kong príde aj na Wii U. Očakávania sú vždy pri takomto mene veľké. Našťastie, Tropical Freeze nesklamal. Nielenže ide o klasický Donkey Kong zážitok, ale dokonca pridáva aj určité nové elementy, ktoré sa do daného sveta výborne hodia. Divoké skákačky s vaším parťákom, naháňačky na vozíkoch, interaktívne prostredie, šialení bossovia, množstvo zberateľského obsahu a všetko, čo na Donkey Kong milujeme – plus viac. Istým spôsobom to na nás pôsobilo až nostalgicky, ale to je len dobre, pretože sme si pripomenuli, prečo bol Donkey Kong takou obľúbenou hrou v 90-tych rokoch. Jednoznačne ho odporúčame do vašej Wii U zbierky.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
Donkey Kong Country: Tropical Freeze
Platforma: Wii U
Žáner: plošinová skákačka
Výrobca: Nintendo
Distribútor v GB: Nintendo
Distribútor v SR: Conquest
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Conquest
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

85%
 
"Gorila v červenej kravate dorazila na Wii U. Bolo načase!"
  Klady
  • celkový dizajn
  • skvelý multiplayer
  • soundtrack
  • obtiažnosť
  Zápory
  • občas frustrujúce pasáže
  • ovládanie
korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk