Japonský špeciál #1

Japonský špeciál #1

 

Japonské hry boli pre našinca pomerne stále veľkou neznámou, ku ktorej sa takmer pravidelne staval dosť skepticky. Mnohokrát je to určite opodstatnené, keďže námety hier ako vyzliekanie upírov zamaskovaných za ľudí do úplnej nahoty, aby ich zabilo slnečné svetlo, sú rozhodne netradičné, no na druhej strane len vďaka tomu, že sa v Japonsku medze vkusu rozhodne nekladú, by sme sa nikdy nedočkali napriklad takého akčného klenotu, akým bola minuloročná Bayonetta 2.

Japonské hry to nie je len Final Fantasy, či Resident Evil, ale tony ďalších zaujímavých hier, o ktorých sa oplatí písať. Berieme síce na vedomie, že takéto hry sú na našom trhu sledované len úzkym okruhom hráčov, no mohutnosť východného marketu s nepopierateľným faktom raketového prílevu japonských hier na Steame proste nemôžeme ignorovať. Z tohto dôvodu vám budeme každú nedeľu prinášať tie najzaujímavejšie informácie o hrách z krajiny vychádzajúceho Slnka vychádzajúcich naprieč všetkými platformami. Úvod máme teda za sebou, poďme na novinky.

Šiesta časť série Ys

Spoločnosť XSEED Games ohlásila príchod ďalšej hry série Ys na Steam. Ide o Ys VI: The Ark of Napishtim, ktorá naprv vyšla ešte v roku 2003, paradoxne tiež na PC, no len v Japonsku. Neskôr sa dočkala portov na PlayStation 2 a PSP. Ys VI: The Ark of Napishtim vyjde na Steame 23. apríla a bude stáť 17,99 €. Táto verzia bude obsahovať zmodernizovaný gameplay, podporu vysokých rozlíšení, hi-res grafiku, podporu USB a nový mód tzv. Catastrophe, ktorý vám znemožní skladovať liečivé potiony. Buď ich použijete priamo na mieste, alebo nikdy.

ParameterMinimálne požiadavkyOdporúčané požiadavky
Operačný systém  Windows XP  Windows XP, Vista, 7, 8
Procesor  Pentium III 800 MHz Pentium III 1 GHz
RAM  1 GB  1 GB
Grafika  32 MB VRAM  32 MB VRAM
DirectX  8.0  9.0c
HDD  1 GB  2 GB

Hyperdimension Neptunia a (pravdepodobne) posledný diel Naruta

Dôkazom veľkého boomu japonských hier na Steame je taktiež ohlásené vydanie akčných RPGčiek s hrôzostrašne znejúcimi názvami Hyperdimension Neptunia Re;Birth 2: Sisters Generation a Hyperdimension Neptunia Re;Birth 3: V Generation. Hry pobežia v 1080p, ponúknu 4 postavy v bojoch, vytváranie vlastného equipu, zvyšovanie/znižovanie úrovne nepriateľov, používanie vecí nájdených v dungeonoch a rýchlu akčnú hrateľnosť. Prvá menovaná vyjde 19. mája, druhá v jeseni tohto roka.

Bandai Namco zverejňuje nové screeny pripravovanej šialenej bojovky Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4. Táto hra je už v poradí šiestym titulom v sérii, ktorá má byť podľa všetkého zároveň aj jej záverečným dielom. Na hre opäť pracujú vývojári zo štúdia CyberConnect2, ktorí ju plánujú vydať na PC, PlayStation 4 a Xbox One. Súdiac zo screenov, hra sa bude štýlom ponášať na animovaný film viac, než kedykoľvek predtým.

Nové diely série Mana

Square Enix ohlasuje príchod zatiaľ posledného prírastku do kultovej JRPG série "Mana", Rise of Mana, zo smartfónov na PlayStation Vita. Samotná hra sa zamerala na návrat ku koreňom prinášajúc veľký otvorený svet na prieskum a akčné súboje v reálnom čase. Ovládanie je kompletne prispôsobené tomuto handheldu od spoločnosti Sony, škoda len že graficky to stále vyzerá pomerne fádne. Hra je free-to-play a mala by vyjsť v priebehu budúceho mesiaca.

Ak vás táto správa príliš nenadchla, možno, že sa nám to podarí teraz. Tvorcovia vyššie menovanej hry sa nechali v rozhovore pre Famitsu počuť, že na nadchádzajúce 25. výročie značky by radi vydali novú hru v hlavnej sérii. Na detaily sú informácie veľmi skúpe, no všetko, zdá sa, závisí od úspechu Rise of Mana na PS Vita. Posledná číslovaná hra v sérii bola Seiken Densetsu 4, u nás známa ako Dawn of Mana, ktorá vyšla ešte na PlayStation 2 v roku 2007.

Najznámejšia japonská príšera opäť útočí!

Vizuálne nie príliš príťažlivá, no námetom určite zaujímavá Godzilla vyjde podľa slov Bandai Namco 17. júla na PlayStation 3 a PlayStation 4. Táto veľkolepá oslava deštrukcie všemožného druhu bude obsahovať špeciálny uhol kamery evokujúci kinematický zážitok, mnoho legendárnych príšer, ktoré budú Godzille stáť v ceste, 20 úrovní, niekoľko herných módov alebo taktiež aj Online Versus Play. Ako táto hra vyzerá môžete koniec koncov vidieť aj v zatiaľ poslednom videu.

Suikoden III a Tales of Zestiria

Ak ste náhodou zberateľmi starých klasických hier, určite vás poteší, že kultové taktické JRPG Suikoden III bude v Európe vydané na PlayStation 3 pod hlavičkou "PS2 Classic". Táto, podľa mnohých najlepšia hra celej série, je známa kvôli svojmu dospelému príbehu plnému politky a intríg vyrozprávanému z pohľadu hneď troch proti sebe bojujúcich strán.

Tales of Zestiria vyjde v Severnej Amerike a Európe v priebehu tohtoročnej jesene, presný dátum vydania ale stále nemáme k dispozícii. Očakávaná hra vyjde na PlayStation 3 a PlayStation 4. O PC verzii stále nepadlo ani slovo, hoci ju vo februári pridala spoločnosť Bandai Namco do databázy Steamu. Názov Tales of Zestiria tam bolo ale premenované na skratku TOZ.

Nový Star Ocean

Len pred pár dňami ohlásené pokračovanie hviezdnej série Star Ocean 5: Integrity and Faithlessness sa ponúka na nových screenoch prezentujúcich vyspelú grafickú kvalitu titulu. Zábery síce nie sú najlepšie a nesú sa v dosť nízkom rozlíšení, no aj napriek tomu je na nich vidieť mnoho krásnych detailov, s citom vytvorené prostredia a sympatické postavy. Samotná hra sa bude odohrávať na planéte Feycreed vzdialenej 6000 svetelných rokov od Zeme.

Hlavné postavy tu budú tvoriť zručný šermiar Fidel Casmus, ktorý musí brániť svoje mesto zo zatiaľ neznámej príčiny a Miki Sorvesta, ktorá je Fidelovou kamarátkou už od detských čias. V rodnej dedine je akýmsi zjavom, pretože má zriedkavý dar liečenia.

Hodnotenia Famitsu z tohto týždňa

Ako poslednú informáciu tohto týždňa vám ponúkame prehľad hodnotení uznávaného japonského časopisu Famitsu, v ktorej hodnotia jednu hru vždy štyria recenzenti známkami 1-10. Najvyššie možné hodnotenie 40/40 získalo počas takmer 30 ročnej histórie časopisu len 16 hier, medzi ktorými môžeme nájsť napríklad The Legend of Zelda: Ocarina of Time, Vagrant Story, Final Fantasy XII, Metal Gear Solid: Peace Walker, či prvú Bayonetta. Tento týždeň boli recenzované tieto hry:

 • @Simple DL Series Vol. 36: The Misshitsu kara no Dasshutsu (3DS) – 7/7/7/6 [27/40]
 • @Simple DL Series Vol. 37: The Titan Run (3DS) – 7/7/7/7 [28/40]
 • BlazBlue: Chrono Phantasma Extend (PS4) – 8/9/8/9 [34/40]
 • BlazBlue: Chrono Phantasma Extend (XBO) – 8/9/8/9 [34/40]
 • BlazBlue: Chrono Phantasma Extend (PS3) – 8/9/8/9 [34/40]
 • BlazBlue: Chrono Phantasma Extend (PSV) – 8/9/8/9 [34/40]
 • Bravely Second: End Layer (3DS) – 9/9/9/9 [36/40]
 • Gakuen Heaven 2: Double Scramble (PSV) – 8/8/7/7 [30/40]
 • Gakuen Heaven 2: Double Scramble (PSP) – 8/8/7/7 [30/40]
 • Hyperdimension Neptunia Victory II (PS4) – 8/8/7/9 [32/40]
 • Jin-Roh Game (PSV) – 6/6/6/7 [25/40]
 • Meiji Toukyou Renka: Twilight Kiss (PSP) – 7/7/7/7 [28/40]
 • Minarai Majo to Mocomoco Friends (3DS) – 7/8/7/7 [29/40]
 • Tropico 5 (PS4) – 9/8/9/8 [34/40]
 • Tropico 5 (360) – 9/8/9/8 [34/40]
Zdroj:  DSOG, SiliconEra, Gematsu, YouTube

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk