Zomrel Satoru Iwata (†55), prezident Nintenda: Večný vtipkár, ktorý pracoval za polovicu

Zomrel Satoru Iwata (†55), prezident Nintenda: Večný vtipkár, ktorý pracoval za polovicu

 

Herný svet prišiel o jednu veľkú, nenahraditeľnú postavu. O večne usmievavého, malého-veľkého muža.

Satoru Iwata sa narodil 6. decembra 1959 v meste Sapporo v Japonsku a už od svojho útleho veku prejavoval veľký záujem o videohry. Počas štúdia na strednej škole pracoval vo voľnom čase na svojich prvých elektronických hrách, pričom niekoľko z nich naprogramoval na svojej kalkulačke, ktoré následne zdieľal so svojimi spolužiakmi. Po strednej škole sa zapísal na univerzitu Tokyo Institute of Technology, kde prehĺbil svoj záujem o technológie študovaním odboru Veda o počítačoch (computer science v angličtine). Čoskoro sa ako nezávislý pracovník ujal pozície v spoločnosti HAL Laboratory, Inc., ktorá často spolupracovala s Nintendom.

Po dokončení univerzity sa stal plnohodnotným zamestnancom HAL Laboratory, kde pracoval na mnohých hrách, napríklad ako Ballon Fight, sérii Kirby alebo aj kultovej záležitosti Earthbound pre SNES. V roku 1993 zachránil spoločnosť pred bankrotom tým, že sa stal jej prezidentom a poskytol jej výraznú finančnú pomoc. Iwata-san sa dokonca podieľal aj na vývoji kultovej hry pre GameBoy Advance, Pokémon Gold and Silver, Pokémon Stadium pre Nintendo 64 a Pokémon Red and Green. To sa už ale jeho roky v HAL pomaly naplňali a jeho čakal najväčší krok v jeho živote, prechod do Nintenda.

V roku 2000 nastúpil do Nintenda na vedúcu pozíciu divízie podnikového plánovania, no už od 2 roky nato sa stal jej prezidentom, po tom, čo Hiroši Jamauči odstúpil dňa 31. mája 2002 z funkcie. Aj keď Jamauči-san nebol prezidentom, ešte niekoľko ďalších rokov poslúžil Iwatovi ako poradca. Satoru sa stal v poradí štvrtým prezidentom a zároveň úplne prvým, ktorý by nevzišiel z krvi alebo manželstva rodiny Jamaučiho. K tomu všetkému ale na svoju "rodnú" firmu HAL Laboratory nezabudol a vypomáhal jej ako konzultant.

Vzhľadom na neveľký úspech konzoly Nintendo GameCube v roku 2006 uviedol, že herný priemysel sa stal príliš exkluzívny a chcel tak vyvinúť hardvér, ktorý by bol príťažlivý pre všetkých hráčov. Pod jeho víziou vznikli nielen tie najúspešnejšie konzoly Nintenda, ale rovnako tak aj najúspešnejšie konzoly všetkých čias vôbec, Nintendo DS a Nintendo Wii. Úspech, ktorý dosiahla spoločnosť pod jeho vedením, mu okrem iného vyniesol aj miesto v zozname 30 najlepších generálnych riaditeľov sveta v rozmedzí rokov 2007 až 2009.

Satoru Iwata bol vždy známy svojim pozitívnym prístupom, skvelou náladou a oddanosti hrám a hráčom. Určite sa všetci dobre pamätáme na jeho bláznivé eskapády, keď sa snažil so svojou lámavou angličtinou prihovoriť publiku na E3 2005. Rovnako pamätným sa stal aj začiatok minuloročnej konferencie spoločnosti na E3, v ktorom sa bil proti generálnemu riaditeľovi americkej pobočky Reggiemu Fils-Aimému v štýle budúceho hitu Super Smash Bros. Iwata bol taktiež veľký človek zapálený pre svoju prácu, čo dokázal aj tým, že sa vzdal polovice svojho platu, aby pomohol Nintendu v konkurenciischopnosti voči Sony a Microsoftu.

Posledné roky sa ako prezident objavoval kvôli stále sa zhoršujúcemu zdraviu na veľkých podujatiach stále menej a menej. Pred niekoľkými mesiacmi mu bol diagnostikovaný nádor na žlčovode, na ktorý už ale tento veľký bojovník za šťastie a dobro nemal síl. Satoru Iwata naposledy vydýchol 11. júla v Kjótskej univerzitnej nemocnici.

Hráči, fanúšikovia a ľudia z celého sveta vyjadrujú sústrasť nad stratou tohto výnimočného muža twittovaním, postovaním videí i statusmi na Facebooku, kde mu so slzami v očiach ďakujú za mnoho, dokonca aj za spájanie celých rodín. Aj tu vidieť, ako sa silne a nezmazateľne zapísalo Nintendo pod jeho vedením do sŕdc všetkých, aj tých, ktorí k hrám pristupovali len sporadicky. Rozlúčme sa teda so Satorom Iwatom pripomenutím si jeho veľkého výroku, ktorý dokonale opisuje to, prečo ho ľudia na planéte tak milovali:

„Na mojej vizitke som uvedený ako prezident korporácie. V mojej mysli som herný vývojár. No v mojom srdci som hráč.“

Satoru Iwata

º 6. december 1959
† 11. júl 2015

Zdroj: wiki

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk