V Toshibe padali hlavy: Elektronický gigant čelí obrovskému škandálu

V Toshibe padali hlavy: Elektronický gigant čelí obrovskému škandálu

 

Vedenie spoločnosti Toshiba prechádza v posledných dňoch veľkými zmenami zapríčinenými finančným škandálom, v ktorého centre sa ocitli.

V pondelok sa nezávislý panel odborníkov vyjadril, že po preskúmaní firemných dokumentov a účtovníctva prišli k definitívnemu záveru, že spoločnosť značne preháňala pri vykazovaní ziskov za posledné roky. To sa silno dotýka nielen firmy samotnej a jej zamestnancov, ale aj jej investorov.

Preto sa na následne zvolanej tlačovej konferencií rozhodli z vedúcich pozícií v spoločnosti odstúpiť výkonný riaditeľ a prezident Hisao Tanaka a vicepredseda Norio Sasaki. Doterajšieho riaditeľa by mal nahradiť predseda Masashi Muromachi.

O koľko vlastne Toshiba nadhodnotila svoje zisky? Podľa posledných správ ide až o 151,8 miliárd yenov (1,12 miliardy eur), čo je viac ako trojnásobok počiatočných odhadov, ktoré Toshiba prezradila pri odhalení tejto kauzy. Teraz ale v oficiálnom vyjadrení povedali: "Ukázalo sa, že bolo s naším účtovníctvom nevhodne zachádzané už dlhšiu dobu. Hlboko sa ospravedlňujeme všetkým akcionárom a ostatným zainteresovaným stranám za tento vážny problém."

Hisao Tanaka sa pre novinárov vyjadril slovami "máme serióznu zodpovednosť" a jedným dychom dodal, že spoločnosť bude musieť "staviť na novú štruktúru" a zreformovať sa. Smutným faktom ale je, že tento prípad nie je prvým v histórií japonských spoločností. Ešte v roku 2011 bolo odhalené, že spoločnosť Olympus pôsobiaca hlavne v segmente fotografických prístrojov a pomôcok sa pokúšala zakryť straty viac ako 1,7 miliardy dolárov. Uvidíme, ako sa z tejto situácií podarí Toshibe dostať, hlavne keď nie je iba pod tlakom takéhoto škandálu, ale aj konkurencie zo strany kórejských a čínskych spoločností.

Zdroj: bbc.com, youtube.com

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk