Leak informácií z Valve: Half-Life 3 nevyjde, pretože na to nie je dôvod

Leak informácií z Valve: Half-Life 3 nevyjde, pretože na to nie je dôvod

Obávame sa, že táto správa zvýši počet samovrážd za mesiac júl.

YouTuberi z úspešného kanála The Know sa dostali k skutočne smutným informáciám, ktoré predčia aj zábery mŕtveho Lea potápajúceho sa v ľadových vodách Atlantického oceánu. A to je teda už čo povedať. Od anonymného zdroja z Valve k nim totiž presiakli interné infomácie, že Half-Life 3 je údajne pre spoločnosť len minulosť, o ktorú už dnes vlastne ani nemá záujem. Technicky je síce hra stále vo vývoji, no nie nie je vývoj ako vývoj.

Na Half-Life 3 vraj pracuje len približne 10 ľudí, pričom v roku 2009, kedy sa hra skutočne pilne pripravovala, ju vyvíjalo vyše 100 zamestnancov. Hoci sú príbeh či skripty už dokončené, stopku skutočnému vývoju a konečnému vydaniu dáva manažment spoločnosti, ktorý cielene presúval vývojárov na iné pozície pre napr. Portal 2 alebo DOTA 2, aby zabránili ďalším prácam. Prečo? Pretože rok 2012 a Mass Effect 3. Všetci vieme, ako celá sci-fi sága o Shepardovi vyvrcholila a akú vlnu nenávisti voči tvorcom vyvolal poriadne neuspokojivý záver.

Manažment si podľa všetkého bol vedomý faktu dôležitosti dôstojného zakončenia stále nedokončeného príbehu Half-Life 2, no vzhľadom na situáciu okolo BioWare zrazu nechceli riskovať podobné nenávistné, niekedy možno až fanatické reakcie hráčov. Podľa neho to za ten risk nestálo, vzhľadom na fakt, že Valve viac ako len slušne profitovalo zo Steamu a free-to-play hier ako Team Fortress 2 či DOTA 2, a spoločnosť si nemohla dovoliť stratiť fanúšikov, ak by nepriniesli skutočne perfektné tretie pokračovanie. Možno to bude znieť paradoxne, no nepričinili sa o nevydanie Half-Life 3 vlastne samotní hráči?

Situácia ohľadom Mass Effect 3 bola vlastne kritickým faktorom, prečo sa Valve malo odkloniť od vývoja tretieho Half-Life. To je z interných klebiet vlastne všetko, no zaujímavosti ani zďaleka nekončia. Chlapíci z The Know sa totiž rozhodli pre prieskum, či je možné, aby Valve pokladalo dva kľúčové prvky skutočne za tak dôležité, že by popri nich stratil samotný Half-Life 3 význam. Prvým je, že Valve dnes zarába toľko, že Half Life 3 nie je potrebný a druhým, že by prípadný neúspech hry priniesol značné škody nielen spoločnosti, ale aj jej zamestnancom.

Z toho dôvodu sa spojili so SuperData, spoločnosťou analyzujúcou trhy, finančné obraty a podobne, aby našli prepojenie medzi vyššie spomenutými dôvodmi. Výsledok? Ako to vo videu pekne povedali, Valve v súčasnosti zarába nadnesene viac ako Boh. Veď si to predstavte, len za hranie DOTA 2, Counter-Strike GO a Team Fortress 2 zarobila v minulom roku viac ako 400 miliónov dolárov. Iná spoločnosť Venture Beat upresňuje, že čo sa týka DOTA 2, Valve prináša mesačne 18 miliónov dolárov, čo je ale v porovnaní s Legue of Legends smiešne, pretože táto hra dokáže zarobiť 18 miliónov za 5 dní.

Späť k Valve. Netreba totiž zabudnúť na 30% z celkového obratu Steamu, teda zo všetkých transakcií, ktoré tam prebehnú. SuperData uvádza, že Steamom v minulom roku prešlo minimálne 1,5 miliardy dolárov, čo znamená, že ak si odpočítame 400 miliónov od 1,5 miliardy, 3rd party spoločnosti priniesli 1,1 miliardy dolárov, z čoho 30%, teda 330 miliónov ide Valve. Za minulý rok teda spoločnosť mohla zarobiť takých 730 miliónov dolárov, a to prakticky len za udržiavanie jednej distribučnej platformy a troch free-to-play hier.

Koľko by zarobil Half-Life 3, keby bol vydaný napríklad včera? Keď si pozrieme predaje predchádzajúcich hier podľa Game Informeru a SteamSpy, tak zistíme, že prvý Half-Life predal 9,3 miliónov kusov, Half-Life 2 zase 9 miliónov, Half-Life 2: Episode 1 predala 5,6 miliónov kusov a Half-Life 2: Episode 2 na druhej strane 5 miliónov. The Know predpokladá, že ak by si Half-Life 3 kúpilo približne o 30% viac hráčov ako dvojku, čo by znamenalo celkovo 12 miliónov kusov, Valve by zarobilo 720 miliónov dolárov. Ako môžeme vidieť, je to určite slušná suma, no stále nič, čo by Valve mohlo prinútiť zmeniť nastolenú stratégiu.

Čo sa týka hejtu, keby nebola tretia hra s Gordonom perfektná, The Know vzhľadom na súčasné internetové diskusie predpokladá pekelnú smršť, hrozby smrťou či obvinenia z podplatených recenzií, proste koniec sveta. Na jednej strane to chápu, no na druhej strane, Half-Life 2 tiež prichádzalo s podobným hype, no Valve sa ničoho nebálo. Prečo sa teda bojí teraz? Kultúra hráčov sa za tých 10 alebo 11 rokov proste zmenila. Ich anonymný zdroj to vystihol asi najlepšie: "Ak by sa Half Life 3 predával s jedným blowjobom zadarmo, hráči by sa sťažovali, že sa o "gule" nepostarali poriadne".

Čo na toto všetko hovorí samotné Valve? Za spoločnosť sa vyjadril Marc Laidlaw, ktorý to označil len za trolovanie, pretože podobné vyhlásenia od anonymných zdrojov sa (vraj) dejú už od dôb Half-Life 1. Nuž, nechávame na všetkých vás, aby ste si sami o tomto celom urobili obraz sami. Nakoniec taká jednoduchá otázka. Chcete vlastne Half-Life 3?

Zdroj: YouTube, DSOG

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk