Windows od 1 po 10: Trojka a jej vylepšenia

Windows od 1 po 10: Trojka a jej vylepšenia

 

3.0, toto číslo označovalo nový Windows, ktorý Microsoft vydal a práve táto verzia sa stala súperom pre počítače Macintosh a Amiga.

Stále išlo o 16-bitovú nadstavbu operačného systému DOS. Oproti svojmu predchodcovi sa vylepšilo používateľské rozhranie. Novinkou bolo aj to, že programy napísané pre MS-DOS už mohli byť spustené v okne, ale napríklad aj aplikácie sa už neotvárali cez príkazové riadky, ale s pomocou Správcu súborov, ktorý bol založený na ikonách. Príkazový riadok bol však stále súčasťou systému.

Novinka, ktorú tu máme doteraz a bola pridaná už vo Windows 3.0, je ovládací panel, bez ktorého si systém už nevieme predstaviť. Pridané boli aj aplikácie ako napríklad Notepad a Word, Macro Recorder, Maľovanie a Kalkulačka. Oproti Windows 1.x a 2.x systém využíval 16-bitový farebný mód, čo umožňovalo použiť až 256 farieb oproti 16, ktoré ponúkali staré verzie. Verzia 3.0 však neostala bez upgradov. Dočkala sa „Multimedia Extensions 1.0“, ktoré pridalo ovládače na CD-ROM mechaniku a zvukovú kartu, ako napríklad Sound Blaster Pro.

Prvý článok z tohto miniseriálu, ktorý sa zaoberá Windows 1, si môžete prečítať tu.

Verzie od 3.1 priniesli novinky ako napríklad dnes nám známu počítačovú sieť, diakritické znamienka pre cyriliku alebo verziu s jednoduchou čínštinou. Nedokonalosť, ktorú trojka a verzie vyššie stále obsahovali, bol kooperatívny multitasking - jedna chyba aplikácie mohla zablokovať chod celého systému. Existovali aj verzie „Windows for Workgroups“, ktoré umožňovali používateľom zdieľať svoje súbory. Verzia Windows for Workgroups 3.1 priniesla podporu protokolu SMB pre zdieľanie súborov prostredníctvom NBF alebo IPX siete. Vylepšená verzia 3.11 už podporovala 32-bitový prístup k súborom. Ako prvý Windows tiež začal byť distribuovaný priamo na disketách. Na scénu tiež začali prichádzať 32-bitové procesory, a pre tieto prišli špeciálne verzie NT, z ktorých vychádza Windows 2000 a vyššie (o NTčkach napíšeme špeciálnu časť).

24. augusta prichádza na scénu populárna 95, o ktorej sa dozvieme nabudúce. Týmto dátumom konči vývoj verzie 3.x, avšak podpora trvala do 31. decembra 2001.

Druhý článok z tohto miniseriálu, ktorý sa zaoberá Windows 2, si môžete prečítať tu.

Windows 3.0 - fotogaléria

Windows 3.1x- fotogaléria

Zdroj: vlastný, guidebookgallery.org

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk