Windows od 1 po 10: Windows XP: Legendárne XP

Windows od 1 po 10: Windows XP: Legendárne XP

 

Kto by nepoznal legendárny Windows XP? Názov vychádza z anglického slova eXPerience, čo v preklade znamená skúsenosť.

Systém je založený na 32-bitovej architektúre a vo verzii „64-bit Edition“ na 64-bitovej architektúre, ktorú musí podporovať procesor. Systém vychádza z jadra Windows NT. Od svojich predchodcov vylepšil vzhľad a kompletne prepracoval ponuku Štart, taktiež boli upravené maličkosti ako ovládací panel alebo prihlasovacia obrazovka. Rovnako sa zrýchlila doba spúšťania systému oproti minulým verziám Windows. XP sa prezentuje ako multimediálny a zábavný systém, schopný vykonávať omnoho viac ako predchádzajúce verzie. Medzi ďalšie novinky sa môže zaradiť rýchle prepínanie používateľov, funkcia vzdialenej pomoci alebo integrovaná podpora napaľovania CD/DVD.

Prvý článok z tohto miniseriálu, ktorý sa zaoberá Windows 1, si môžete prečítať tu.

Systém tiež dostal tri veľké aktualizačné balíčky, napríklad Service Pack 1, ktorý pridal podporu pre USB 2.0, podporu pre SATA a pre disky väčšie ako 137GB. V Service Packu 2 pribudla podpora pre bezdrôtové siete a Bluetooth alebo nástroj Windows Security Center, ktorý poskytuje rozhranie pre antivírové programy. Service Pack 3 bol posledným aktualizačným balíkom.

Windows XP bol tiež vydaný s označením N, čo je dôsledok Európskej komisie, po ktorom musel Microsoft zaplatiť 497 miliónov eur a musel vydať verziu Windows XP bez integrovaného prehrávaču Windows Media Player.

Druhý článok z tohto miniseriálu, ktorý sa zaoberá Windows 2, si môžete prečítať tu.

14. apríla 2010 bol Windows XP prevedený do režimu Rozšírenej podpory, ktorá skončila 8. apríla 2014. To znamena, že už nie sú vydávané bezpečnostné aktualizácie a ďalšia podpora bude poskytovaná iba v Číne. Avšak verzia Windows XP Embedded, ktorá sa napríklad nachádza v bankomatoch, bude podporovaná do roku 2016.

Tretí článok z tohto miniseriálu, ktorý sa zaoberá Windows 3, si môžete prečítať tu.
Štvrtý článok z tohto miniseriálu, ktorý sa zaoberá Windows 95, si môžete prečítať tu.
Piaty článok z tohto miniseriálu, ktorý sa zaoberá Windows 98, si môžete prečítať tu.
Šiesty článok z tohto miniseriálu, ktorý sa zaoberá Windows 2000, si môžete prečítať tu.
Siedmy článok z tohto miniseriálu, ktorý sa zaoberá Windows Millenium, si môžete prečítať tu.

Zdroj: vlastný, guidebookgallery.org

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk