Windows od 1 po 10: Windows Vista - Nepodarený krok vpred ?

Windows od 1 po 10: Windows Vista - Nepodarený krok vpred ?

Longhorn, tak znel pracovný názov pre Windows Vista. Prvé práce na tomto systéme začali už v roku 2004, keď reštartovali celý vývoj a začali od znova, pričom základom bol Windows Server 2003. Oficiálneho názvu sme sa dočkali až v roku 2005, keď bola uverejnená aj prvá beta verzia. Finálna verzia bola vydaná 30. januára 2007.

Microsoft za piliere Visty označil:

  • Základné technológie (.NET Framework, nový grafický a zvukový subsystém, výraznejšia podpora pre DRM ochranu a lepšiu podporu pre inštaláciu programov),
  • Windows Presentation Foundation (nový systém grafického používateľského rozhrania a API založeného na technológiách XML, .NET a vektorovej grafiky),
  • Windows Communication Foundation (je systém prenosu správ medzi programami pre podporu lokálnej aj vzdialenej spolupráce),
  • Windows Workflow Foundation (podpora pre biznis sféru),
  • Windows CardSpace (nový model overovania identity užívateľov).

Medzi novinky patrili grafické rozhranie Aero, ktoré bolo využité aj v nasledujúcom Windowse, lepšie vyhľadávanie na princípe indexovania, takže je schopný poskytovať výsledky prakticky okamžite, XML Paper Specification, nové a prepracované používateľské prostredie na rozdiel od Windows XP a ďalšie novinky.

Táto verzia sa podobne ako Windows ME nedočkal kladného ohlasu a bola kritizovaná pre jej cenu, nekompabilitu, licenčnú politiku, ochranu DRM a riadenie používateľských účtov, podobnosť s OS X a vysoké hardvérové požiadavky. Z testov vyplynulo že Vista je pomalšia od staršieho Windows XP. Dôsledkom toho bolo, že niektorí predajcovia začali sťahovať z predaja zariadenia s predinštalovaným Windows Vista. Aj viceprezident konzultačnej spoločnosti Gartner označil Vistu za úplnú katastrofu.

Medzitým v roku 2008 Bill Gates odišiel z pozície softvérového architekta, ale nechal si ostatné funkcie a stal sa poradcom kľúčových projektov Microsoftu.

V roku 2012 prešla Vista do Rozšírenej podpory, teda sú opravované bezpečnostné chyby, ale nemožno počítať s opravou iných chýb alebo pridaním nových vlastností. V roku 2017 skončí aj tento druhy podpory.

Zdroj: vlastný

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk