Windows od 1 po 10: Boli Windows 8 & 8.1 ďalší prepadák ako Vista?

Windows od 1 po 10: Boli Windows 8 & 8.1 ďalší prepadák ako Vista?

 

Rok 2012 neznamenal len údajný koniec sveta, ale aj uvedenie novej a zmenenej osmičky.

Osmička beží, podobne ako predchádzajúce verzie, na jadre Windows NT a je určená pre desktopové a prenosné počítače vrátane tabletov. Vydaná bola pre 32-bitové, 64-bitové procesory a pre procesory postavené na architektúre ARM v podobe Windows RT.

Oproti svojím predchádzajúcim verziám však nastala jedna veľká zmena - odstránenie tlačidla Štart. Túto funkciu nahradilo ModernUI alebo Metro, ktoré je založené na dlaždiciach, ktoré bolo možné poznať už z mobilnej verzie Windowsu. Táto zmena sa dočkala zmiešaného prijatia medzi používateľmi. Niektorí túto verziu dokonca prirovnávajú k failu menom Windows Vista.

Okrem tejto novinky prišla aj ďalšia, a to kontextová ponuka Ribbon v správcovi súborov, ktorá sa stala veľmi obľúbenou funkciou novších balíkov Microsoft Office. Pribudla tiež natívna podpora USB 3.0, nový správca úloh alebo integrácia s Xbox Live.

Rok od vydania prišla vylepšená verzia Windows 8.1, ktorú si bolo možne stiahnuť bezplatne, pokiaľ ste už mali Windows 8. 8.1 priniesla tiež niekoľko zmien. Hlavná bola asi navrát Štartu, ale nie tak ako sme ho poznali. Táto „novinka“ nás totiž presmerovala do Metra známeho z osmičky. Medzi novinky v rozhraní Metro pribudli napríklad zmena pozadia v ňom, zmena veľkostí dlaždíc a pridanie jednej veľkosti. Nemohla chýbať nová a posledná verzia Internet Explorer. 9. apríla bola uvoľnená aktualizácia pre 8.1 označená ako Windows 8.1 Update, ktorý priniesol vylepšenie používania klávesnici a myši.

Podobne ako Windows 7 sa dá z tejto verzie prejsť bezplatne na Windows 10, a to presne do roku od vydania.

Zdroj: vlastné

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk